Autor Subiect: Există prietenie după dragoste?  (Citit de 23776 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gabi_Gabri_ela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #15 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 10:53 »
Uau!!! Mai clar de atat nu se poate, nu?  :faint: :2funny:




 :happy: Daaa! Foarte adevarat, wonderland. :happy:

Offline gigel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #16 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 11:11 »
buna,

LA MULTI ANI! tuturor Romanilor :)

de acord. un nr de ani nu v-ati puput intelege....cum se face sa ramaneti prieteni dupa???

dupa parerea mea prietenia nu inseamna un ;buna ziua; :)

o zi frumoasa!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #17 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 11:19 »
 :offtopic:
Pentru urarile de la multi ani va indrum aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,231.1620.html  ;)

Gigel, asa e, prietenia nu e doar "buna ziua". Desi, loc de buna ziua poate sa ramana dupa ce relatia s-a incheiat, nu?
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline dan4orto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #18 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 19:32 »
Eu cred ca raspunsul este DA. Cu conditia sa fi trecut suficient timp... pentru ca rani sa se inchida, orgolii sa se vindece, amintiri dureroase sa se estompeze.
Prea curind dupa, nu. Dupa inseamna ca unul (sau ambii) nu mai iubesv. Ori a nu mai iubi pe cel ce odata ti-a fost cel mai drag pe lume nu e un lucru pasiv, cum pare sa rezulte din formulare. E actiune negativa, e o respingere constienta, e luarea unei decizii asumate de a renunta, a pleca, a rupe. Asa ceva nu rimeaza cu prietenie..
Dar trecerea timpului poate face prietenia posibila. Si nu vorbesc din cintece.. Sunt prieten cu prima mea iubita (dupa 20 de ani de cind ne-am despartit). E genul de prietenie profunda, in care te cunosti atit de bine incit explicatiile nu-s necesare, conversatia curge si celalalt te intelege corect si complet.
Poate peste alti 20 de ani prietenia va lua locul iubirii pe care am pierdut-o de curind..

Offline dan4orto

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #19 : Miercuri, 24 Ianuarie 2018, 20:11 »
Pentru a completa, pentru ca nu reusesc sa editez raspunsul anterior..
Sa fii prieten cu cel odata iubit e nu doar posibil, ci e de dorit. Daca am noroc, voi fi cindva prieten cu fosta mea sotie. Doar e vorba totusi de o femeie minunata si de mama copiilor nostri. Asa ceva nu-i pe toate drumurile, e rar si pretios. Acum stiu ca nu-i posibil, doare prea tare...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Exista prietenie dupa dragoste?
« Răspuns #20 : Joi, 25 Ianuarie 2018, 05:37 »
Dan, inteleg si perspectiva ta. E minunat cand reusesti sa ajungi la concluzia la care ai ajuns tu - ca nu poti nega calitatile persoanei pe care ai iubit-o, ca nu poti elimina ceea ce ti-a oferit si ce ai devenit iubind acea persoana. Chiar daca, dupa mine, asta nu inseamna ca poti deveni prieten. Cred doar ca e singurul mod de a trece mai departe de frustrare si suferinta, cerand iertare, iertand si iertandu-te.

Nu imi dau seama daca ai citit si articolul de la care a inceput aceasta discutie, de pe pagina 1...
Pentru ca, de la inceput am zis ca subiectul nu se refera la cei care au divortat si sunt parinti. Pentru copii e important ca cei doi sa faca eforturi si sa depaseasca ceea ce le-a afectat relatia de iubiti si soti si sa gaseasca un mod echilibrat de a relationa ca parinti.

Gand senin!




Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #21 : Joi, 25 Ianuarie 2018, 09:04 »
Ecuatia ideala intr-un cuplu e sa inceapa prieteni,sa ramana prieteni si sa treaca "dincolo"prieteni.
Incantata de aparitia unui domn interesat sa citeasca si sa scrie pe forum!

Offline oviarad

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 417
  • barbat serios gasit prieteni, cine i-a pierdut :)
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #22 : Duminică, 11 Februarie 2018, 12:02 »
Din punctul meu de vedere e necesar sa facem o distinctie intre prietenie si amicitie , da as putea fi amic cu o fosta partenera dar nu prieten , prietenia e prea aproape de foc si daca ai incercat odata si te-ai ars de ce ai incerca din nou ? Am prietene doamne , chiar bune , insa niciodata  nu am trecut granita dintre pritenie si iubire , daca ai facut-o nu cred ca mai poti reveni inapoi .
Va dainui doar ce-am iubit cu-adevarat , cenusa-i restul

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #23 : Duminică, 11 Februarie 2018, 12:56 »
Mai degraba exista prietenie inainte de dragoste,ca dupa ce se trece pragul nu se stie... nici nu e recomandat, ori una ori alta , ori ramane dragoste neimpartasita  ;D

Offline Eugenus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #24 : Duminică, 11 Februarie 2018, 13:17 »
 Despartirile ne lasa un gol in suflet dar in acela-si timp si amintiri placute sau neplacute. Timpul ar trebui sa vindece ranile trecutului astfel incat sa putem relationa cu fosta sau fostul fara a mai avea resentimente. Desigur ca nu e usor dar cred ca e si masura in care noi evoluam. Viata i-si urmeaza drumul oricum!

Offline adda

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1326
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #25 : Duminică, 11 Februarie 2018, 13:33 »
Exista si particularitati , nu putem chiar sa generalizam, fiecare stie cel mai bine in ce relatii poate sa fie sau sa ramana cu cineva fie ca este vorba de fost partener sau nu, de prieten ,amic sau ce o mai fi persoana respectiva.

Offline Eugenus

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #26 : Duminică, 11 Februarie 2018, 14:07 »
   Desigur!Asa este.Subiectul discutiei era insa daca mai e posibila prietenia dupa dragoste? Eu cred ca da, dar nu e simplu si usor si e nevoie de mult lucru cu tine insu-ti ca sa treci peste trecut. Pana la urma fiecare clipa care trece devine trecut. Iar noi trebuie sa fim cat mai mult in prezent!

Offline noiembrie

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 759
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #27 : Duminică, 11 Februarie 2018, 14:21 »
Prezentul de azi e viitorul de ieri si trecutul de maine.
Putem trai clipa dar asta nu sterge nimic.
A uita trecutul inseamna a nu mai avea identitate.

Nu mai vorbesc de mult din teorie si da,a fii prietena iubitului tau e ideal.
Nu poti face rau prietenului,chiar atunci cand o parte din iubire s-a stins.

Offline Gabi_Gabri_ela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #28 : Luni, 12 Februarie 2018, 13:36 »
,,,
Nu mai vorbesc de mult din teorie si da,a fii prietena iubitului tau e ideal.
Nu poti face rau prietenului,chiar atunci cand o parte din iubire s-a stins.

Ai dreptate. Cred ca nu poti face rau persoanei pe care ai iubit-o chiar daca nu-ti mai este nici macar prieten.
A ramane sau nu prieteni dupa iubire este foarte putin probabil, dar cred ca nu este imposibil.

Offline Liliana Tudorache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 175
Re: Exist? prietenie dup? dragoste?
« Răspuns #29 : Luni, 12 Februarie 2018, 15:50 »
Ar fi bine de analizat ca o despartire, chiar fara copii, implica mai multe laturi:  afectiv, material, financiar, sau daca fostul sau fosta este acuma cu cel (cea) care a contribuit la despartire si cred ca modul cum au fost "rezolvate" isi pune amprenta mult pe "prietenia" cu fostul sau fosta. Asa, sa analizam simplu la nivel de  ramanem sau nu prieteni ... :hammer: