Autor Subiect: Fotografia lunii ianuarie / februarie 2016  (Citit de 25408 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Fotografia lunii ianuarie / februarie 2016
« : Marți, 02 Februarie 2016, 21:12 »
Din actiunile la care ati participat in lunile ianuarie si februarie.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #1 : Vineri, 05 Februarie 2016, 06:00 »
Eu cu cine votez?  ;D


(Pentru ca nu intelegeam cine trebuie sa posteze fotografiile m-am uitat in regulamentul concursului http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2249.0.html)

Citat
Se considera participanti la concurs atat cei care posteaza fotografii în topicul dedicat, ca si cei care voteaza pentru alegerea celei mai bune fotografii a lunii.


importante mi se par si precizarile lui embo:
Citat
acest concurs nu a fost gandit ca o competitie de arta fotografica, ci ca una de fotografie de vacanta la care poate oricine sa participe daca din cele cateva zeci sau sute de poze facute in timpul unei actiuni SinglesCamp sau SinglesTravel selecteaza una sau doua pe care sa le prezinte celorlalti in cadrul topicului dedicat lunii respective.
Nu se cer imagini perfecte din punct de vedere tehnic, ci imagini cu continut semnificativ, fotografii care pot transmite sau pot povesti ceva din ceea ce a vazut, a simtit sau a trait autorul in cele cateva zile dedicate actiunii.
Regulamentul nu prevede criterii de jurizare, impresia produsa si sentimentul transmis privitorului fiind principalele mijloace de apreciere aflate la libera alegere a votantului, care poate sa-si pastreze subiectivitatea, fara sa o justifice.


Poate ar fi de clarificat dacă se respectă același principiu al protejării imaginii participanților. Deci vor fi mai fotografii care redau peisaje, obiective turistice, sau în care persoanele nu pot fi identificate (de grup,  la distanță etc).
Si de stabilit un cod de identificare a fotografiilor.
Adica -  fiecare sa treaca in dreptul fotografiei - numele actiunii. Iar dacă posteaza 2-3 fotografii să le dea un numar. De ex: Pasi in zapada ianuarie 2016, Foto 1, Pasi in Zapada ianuarie 2016,  Foto 2 etc,
Astfel incat, cei care voteaza sa poate indica cu precizie fotografia, cu username+numele actiuni+numărul foto.
sa zicem:  Votez: admin, Pasi in zapada Foto 1

Gigi, poate că oamenii n-au înțeles că trebuie să-și înscrie singuri fotografiile în concurs sau sunt modești.  :angel:
Ma gandeam că, si dacă ar fi să propunem noi dintre cele postate la topicurile de feedback ar trebui să alegem dintre fotografiile tale și ale krondiei (cel putin pe luna ianuarie). Eu de exemplu am văzut o poza la Revelion (btw e luat in calcul pentru ianuarie sau pentru decembrie?), dintre cele 3 din oraș pe care spui că le-ai primit dar nu știm ale cui sunt.

De la  Fundata nu a postat nimeni nicio fotografie.
De la Schi la Kopaonik, in Serbia 29 ianuarie - 3 februarie 2016  inca nu avem niciun semn (nici nu e mutat la feedback-uri)

Raman Pasii în zăpadă, unde krondia a postat câte ceva. Eu sper ca apare si cu ceva în concurs. Si ca va avea si concurenti.

PS - dacă acest comentariu pare mai potrivit la Regulamentul concursului, scuze si te rog sa-l muti.

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #2 : Vineri, 05 Februarie 2016, 09:15 »
Din pacate nici unul de la Kapaonik nu este prea "vorbaret" online. Ce stiu este ca s-au simtit grozav! Mi-au trimis serile poze prin whatsapp de la Coliba - acolo unde de regula mancau, apoi pe Bruno gatind grupului in apartamentul lui, am primit poze de la termele unde faceau baie dupa schi. M-au sunat, i-am sunat, am tinut legatura cu ei mereu sau ma rog, atat cat am putut fiecare - ei erau de dimineata pana la 16.00 la schi, iar la randul meu eram cu grupul Pasi in zapada....Au avut zapada faina, vreme excelenta, s-a schiat la 2000 m. M-am bucurat mult pt ei, pacat insa ca nici unul nu este are stilul de a impartasi pe forum... :-\

In aceea ce privesc fotografiile lunii, o sa anunt printr-un newsletter inceputul concursului. Fiecare luna va avea aici un topic, altfel trebuie sa cautam pozele pe la actiuni si da, excelenta ideea ar fi bine sa scrie si unde s-a facut. Cei care citesc mesajul acesta, pot si fara newsletter sa inceapa sa posteze...aici, pt ianuarie

Offline inteleapta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
PASI IN ZAPADA 2016 foto1
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 06 Februarie 2016, 19:17 »

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 06 Februarie 2016, 22:58 »
Într-adevăr foarte bună ideea cu fotografiile pentru calendar, se imprimă o notă mult mai personală acțiunilor.
Referitor la reguli, sunt acceptate fotografiile de grup de la distanță? Eu am postat o asemenea fotografie pe topicul de feedback.
Este cumva cineva care ar dori să transmită fotografii dar nu știe să le posteze pe forum?
În mailul pe care l-am transmis grupului cu care am fost la Sibiel le-am reamintit de acest concurs, mi-ar plăcea să mai apară și alte fotografii.
Am avut așa zile frumoase pe munte, cu soare și, deși cadrul natural este același, sunt convinsă că fiecare a surprins alte elemente din peisaj.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #5 : Duminică, 07 Februarie 2016, 12:18 »
Este cumva cineva care ar dori să transmită fotografii dar nu știe să le posteze pe forum?

Da, chiar inaintea postarii tale, inteleapta. Desi a gasit o modalitate. De unde concluzia ca cine vrea cu adevarat, gaseste solutii.  :thumbup: (inclusiv solutia de a cere ajutor  >:D)

Aici e topicul cu tutorialul pentru postat imagini: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,540.0.html
( a doua metoda e recomandata)
Referitor la reguli, sunt acceptate fotografiile de grup de la distanță? Eu am postat o asemenea fotografie pe topicul de feedback.


Eu nici n-am reusit sa-mi dau seama care e fotografia de grup la distanta deci...cred ca e acceptata. ;D (e una printre Lole?)
S-au mai postat fotografii, din spate, cu sirul de oameni urcand sau coborand pe poteca.... important e sa nu fie usor de identificat.

Oricum eu am inteles asa: cei care vor sa intre in concurs cu poze, posteaza pana pe 16 ale lunii, iar de votat se voteaza de pe 17 - in ultima zi din luna? Asa e, admin?

(chestia cu Foto 1, Foto 2, o propusesem doar pentru situatia in care acelasi user posteaza mai multe fotografii. Dar cred ca e o ideea buna sa se numeroteze oricum. Astfel cel care posteaza va avea grija sa-si dea numarul corespunzator)

Pentru ca initiativa si curajul înțeleptei merită răsplătite... hai sa dam vizibilitatea cuvenita primei fotografii din concurs.  :thumbup:

inteleapta, Pași în zăpadă 2016, Foto 1



Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #6 : Duminică, 14 Februarie 2016, 11:07 »

 Propunerea mea pentru calendar - fotografie din cadrul acțiunii Pași în zăpadă - Cindrel, ianuarie 2016


Offline mihaif

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #7 : Marți, 16 Februarie 2016, 23:08 »
Buna seara,
Propunerea mea pentru luna ianuarie:

Offline mihaif

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #8 : Marți, 16 Februarie 2016, 23:11 »
Imi pare rau dar nu am stiut sa o atasez la o dimensiune mai mare, insa se poate vizualiza doar cu un click.
Mai mult am uitat sa spun ca este vorba de Statiunea de schi Kapaonik, Serbia.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #9 : Marți, 16 Februarie 2016, 23:23 »
mihaif, Ski la Kopaonik, ianuarie 2016


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #10 : Marți, 16 Februarie 2016, 23:35 »
Mihai, poți citi aici despre postarea fotografiilor pe forum:
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,540.0.html

Metoda a II-a ar fi cea mai uzuală

Am atașat eu fotografia, este mult mai vizibilă acum  :)

Offline aprilie

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 304
Re: Fotografia lunii ianuarie
« Răspuns #11 : Miercuri, 17 Februarie 2016, 00:46 »
am invatat sa postez imagini !!!!  *|* *|*  :yeah:
 
Pe Vf Batrana, Paltinis, "Pasi in zapada"


Offline ANCA.G

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Povesti la semineu - Fundata
« Răspuns #12 : Miercuri, 17 Februarie 2016, 11:33 »

Offline ANCA.G

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Povesti la semineu - Fundata
« Răspuns #13 : Miercuri, 17 Februarie 2016, 12:02 »

Offline inteleapta

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Pasi in zapada, Sibiel, foto 2
« Răspuns #14 : Joi, 18 Februarie 2016, 10:27 »
Pensiunea Sibiel... locul in care m-am simtit minunat!