Autor Subiect: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?  (Citit de 15526 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gschipor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 25
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #30 : Vineri, 02 Septembrie 2016, 19:52 »
Cred ca pana la urma se ajunge tot la basics, vorba cantecului " Cu ce m-am ales din viata : ce-am baut, ce-am mancat si pe cine-am strans in brate"

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #31 : Marți, 06 Septembrie 2016, 20:26 »

Ma uitam deunazi si am observat ca aproape toate întâlnirile din urmatoarele luni sunt aproape ocupate , daca nu chiar ocupate.Fantastic...ma asteptam ca in perioada de vara sa fie ocupate, dar se pare ca nu este asa...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #32 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 06:10 »
Da, in orice perioada a anului, e imbulzeala mare. Si, daca mai stai pe aici, ai sa vezi ca locurile se ocupa inca de la inceputul anului, cand se lanseaza actiunile.
Dar, suntem  :offtopic:
Uite aici un topic mai bun pentru astfel de reflectii/dialoguri, fara legatura cu vreun subiect deja existent.  ;)
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,86.0.html
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #33 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 20:11 »
Multumesc, o sa ma uit...acum sper sa gasesc si putin timp liber zilele acestea.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #34 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 20:29 »
Pai Doamne acolo nu s a discutat din martie...Doamne martie..ce repede trece timpul acesta...acum este septembrie.Cine stie ce evolutii am cunoscut din martie.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #35 : Miercuri, 07 Septembrie 2016, 20:43 »
Hai ca poate reu?esc sa ma mai înscriu si eu la o activitate - doua anul acesta.

Offline EmBo

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 907
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #36 : Joi, 08 Septembrie 2016, 10:16 »
Valentin2016, asa dupa cum ti-a spus si wonderland, esti off-topic.

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #37 : Vineri, 09 Septembrie 2016, 19:27 »
Buna...imi cer scuze nu mi am dat seama. Ce inseamna off topic de fapt? In fine...Deslusesc eu.Multumesc oricum.Daca oamenii isi planifica actiunile de la începutul anului inseamna ca sunt siguri ca vor fi singuri tot anul ...Optimistic.
Ca sa mai spun cate ceva despre singuratatea celor high educated si nu numai, revin la educatia noastra primita de mici....La noi in viata de mici predomina verbul TREBUIE...trebuie sa mergi la scoala, sa aduci note mari, sa fii primul, sa fii in prima banca, sa fii ..trebuie sa mergi la facultate, trebuie , trebuie...La noi nu exista si placere insa.A nu se confunda placerea cu fericirea, fericirea asta de care tot vorbeste toata lumea.
Un amic din facultate, chiar imi spunea la telefon...Mai, cica mama toata viata mi a zis sa invat carte si sa ajung student...Si asa am facut..Si zice si ce am realizat..Acum , la aceasta ora inca lucreaza printr o fabrica din Canada.Zice am fugit atat dupa carti , pe banci si mama imi tot zicea sa ajungi mare, sa ajungi ...
La noi trebuie..Adica cu alte cuvinte, sa nu mi spuneti mie ca toti acesti single simpli sau mai mult decat simpli in tot anturajul, sau de când ies ei pe usa si pana la serviciu, in locurile lor de hobby uri nu au intalnit pe nimeni...Dar vai, noi nu putem asa una cu doua cu oricine...Noi trebuie, dar trebuie sa avem cu cine vorbi, persoana educata, bine sus pusa,persoana  stilata si fina, caci nu poti sa te duci la mama sa i spui - Uite mama , iti prezint dragutul meu..Petronel il cheama...E magazionier...Dar stii mami, ma inteleg asa bine cu el si e o placere sa ma duc acasa, sa vorbesc cu el, sa ne ddesfasuram viata de zi cu zi... Mami imi e drag de el.....Si ajungem la întrebarea - Cu ce te ocupi? Dar cum suna sa mergi acasa la mami sa i spui...Uite mami , iti prezint pe dragutul meu iubit...Il cheama Victor.E avocat, vorbeste sapte limbi, mancam numai in oras, avem masini si telefoane...Nu prea vorbim fata in fata ca nu prea avem timp, dar stii s a inventat messengerul pe Facebook...Si nici mamliga impreuna nu facem...


Si uite asa in cautarea lor si a noastra de iubiri conditionate, ajungem sa ne risipim timpul, anii, visele si multe altele...Acest trebuie,acest verb ne urmareste o viata...Uitam de placeri, de placerea de a vorbi, de placerea de a te duce direct acasa, de bucuria viata si a omului....Cine a creat acest subiect sau tema sau cum ii zice a fost atras de faptul ca fiecare persoana are o poveste.Mica si ascunsa...Dar repet, noi trebuie sa o ascundem si când vorbim cu cineva sa ii spunem cu totul altceva..Poate pe undeva ar trebui sa fim mai sinceri cu noi , nu cu restul lumii...Am citit de mult o poveste scirsa intr o carte a Rodicai Ojog Brasoveanu...Cartea este foarte mica se numeste - Grasa si proasta - si acolo in interiorul cartii sunt niste povesti...desprinse din realitate...Este una care se pliaza pe ceea ce zic eu aici...pe ideea de placere....Nu va zic care e ...o sa gasiti voi.

Dar toate aceste conditionzari, toate aceste lipsuri ale placerii, ale existentei unor false standarde neumane duc la realitatea care o traim toti astazi...Traim foarte putin...Noi ne chinuim persoana..Deunazi o amica, farmacista si ea, persoana mare, educata mi se plangea ca ea initial a vrut sa divorteze dupa primii doi ani, dar tatal ei i a zis ca trebuie sa incerce, trebuie sa stea in acea casatorie ca i face de rusine...Si a mai incercat inca 5 si tot acolo a ajuns...

Nimeni nu ne a invatat ce inseamna placere, bucurie...Profesorul nu, acasa poate unii , preotul nici atat..Preotul este asuprit de preoteasa care vrea sa inlocuiasca Loganul cu Mercedesul si termonapul cu trotilanul si in felul acesta vor descoperi maretia lumii...Asta este realitatea dragii mei..Aproape toti traim intr o dubla viata...Una aratam si alta simtim.

Mai exista un ascpect descoperit si acela se numeste libertatea de a alege.Libertatea de a alege dupa atatia ani de ...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single?
« Răspuns #38 : Vineri, 09 Septembrie 2016, 19:33 »
off topic = pe langa/ in afara subiectului de discutie.
Titlurile  dau subiectul discutiei. Adica la: De ce sunt atat de multi oameni highly educated single? , nu vorbim despre rezervari  la o actiune sau alta, nu intrebam despre lucruri care n-au legatura cu subiectul.
Chestie de organizare si de pastrare a unui aspect coerent, clar, usor de urmarit de oricine, a forumului.

Evident, raspunsul meu e si el... :offtopic:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.