Autor Subiect: Skansen si bunici  (Citit de 2653 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Skansen si bunici
« : Marți, 21 Aprilie 2020, 09:30 »
Skansen si bunici

M-am nascut si traiesc in orasul cu cel mai frumos muzeu etnografic. Sibiul, adaposteste in Padurea Dumbrava o adevarata bijuterie, un minunat cadru, un crampei din ceea ce a insemnat satul romanesc. Am fost de zeci, poate de sute de ori acolo, cu bucuria sa descopar o lume arhaica si simpla, cea in care au trait generatiile bunicilor, strabunicilor nostri si acelor dinaintea lor. Iubesc satul, in forma lui naturala, nealterata, asa cum l-am cunoscut acum 50 ani.

Copilaria mea este strans legata si influentata de satul transilvanean, acolo unde mi-am petrecut vacantele, acolo unde am inteles cu adevarat rostul ordinii, al grijii pentru ziua de maine, al chibzuielii. Buncii mei, sateni de la poalele Uriasului Sur, din Sebesul de Jos, au fost oameni de exemplu. Prin felul in care munceau, prin felul in care se purtau, iti aratau, fara sa o spuna, cum trebuie sa fi, cum sa pretuiesti, cum sa respecti munca si pe cei care muncesc.

Povestile si pildele lor, vorbele spuse pe indelete, erau cele care trebuiau. Indemnau cand era de indemnat, dojeneau cand era de dojenit, induiasau cand era de induiosat, bucurau cand era timpul de a bucura. Ii pretuiesc mai mult ca pe niste bunici, ii pretuiesc pentru ca m-au facut sa iubesc frumosul, sa deprind ordinea, sa nu-mi fie greu sa muncesc, sa ma gandesc ca efortul meu este de fapt un izvor de bunastare, nu o cazna la care sunt obligat ca sa pot trai.

Mandrii, dar fara orgolii sau nevoi de a-si impune superioritatea, au fost si raman pentru mine tipici de cum trebuia sa fie un adevarat taran, unul fruntas, unul respectat, unul care nu trebuie sa ceara in vecini, unul care are tot ce-i trebuie: casa, sura, gradina, acareturi, cal, bivola, purcei, gaini, legume si o multime de flori. Curtea bunicilor, mare cat un teren de handbal, arata splendid chiar si atunci cand aveau 80 ani. Era curatita zilnic, florile ingrijite, aveai senzatia ca te afli intr-un colt de rai. Bunica pigulea incontinu, gasea mereu ceva de aranjat...Asa mi-o amintesc, mereu facand ceva...Niciodata nu statea, niciodata nu am vazut-o pierzand timpul sporovaind pe la poarta sau la banca vecinilor. Doar bunicu’ mai mergea acolo, dar rar, foarte rar si doar de sarbatoare, doar atunci cand vroia sa mai afle ce zice ulita. II placea sa frunzareasca gazeta, sunt convins ca avea pareri, dar nu l-am auzit spunandu-le vreodata. Le tinea pentru el...

Nu iubesc doar satul de aici, ci de peste tot. Sunt indragostit de orice tine de etnografie, sunt extrem de curios sa vad cum au trait oamenii, cum si-au dus si bucurat viata. Asa ca atunci cand calatoresc, incerc sa ajung la muzeele care prezinta viata satului din acea regiune sau tara. Am vazut multe, foarte multe si in afara de cel din Sibiu si Dimitrie Gusti din Bucuresti (apropo, celebrul folclorist și sociolog, unul si cel mai important dintre fondatorii Muzeului National al Satului, a fost profesorul si cel care l-a inspirat pe Cornel Irimie, cercetatorul care a condus echipa ce a resuscitat Muzeul Transilvanean, creand aceasta perla a orasului Sibiu), cel mai mult m-au impresionat cele din Stockholm si Oslo.

Skansen, pentru ca asa se numeste muzeul de etnografie din Stockholm, este cu adevarat extraordinar, in special datorita popularii caselor exponat cu oameni, imbracati exact ca in perioada din care provine constructia. Este fascinant sa vezi cum in fata ta se deruleaza mici fragmente de viata la tara. Si nu doar la tara. Este acolo o strada intreaga, cu magazine, pompa de benzina, tot ce era acolo, stramutata dintr-o zona care intrase in demolare.

Se fac in fata ta gogosi, se coace paine, femeile tricoteaza, spala, sporovaiesc la poarta. Este un univers creat, dar unul care se deruleaza in fata ca o adevarata poveste, iar noua oamenilor ne plac povestile...Le indragim de pe vremea copilariei, cand culcati in poala bunicii, le ascultam visand la Ilene Cosanzene, Feti Frumosi, animale fantastice, printi si printese, magii si comori...Chiar si acum, ca adulti, ne incanta uneori sa ne lasam fermecati de vise si basme...Poate pentru ca asa ne simtim iar copii, intorcandu-ne la vremea aceea fara griji, cand bunicii si parintii erau in jurul nostru, grijulii, protectivi si iubitori.

Un gand bun pentru toti bunicii din lumea asta!

Mai jos sunt fotografii de la Skansen. Asa puteti intelege mai usor de ce imi place atat de mult locul acela...



















































































Offline Melinda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Skansen si bunici
« Răspuns #1 : Vineri, 08 Mai 2020, 20:46 »
Minunat acest articol ! in zilele acestea de liniste am experimentat simplitatea  trairii in familie , a pregatirii bucatelor , a meselor tihnite -fantastic sentiment !  Am retrait simplitatea  ,dar si frumusetea absoluta a unei vieti patriarhale simple , cu seri de povesti , rasete ...munca impreuna , mese impreuna ...am povestit mult despre copilarie , bunici ...pozele tale exact asta imi sugereaza :)
sper ca bucuria inimii tale se va concretiza intr-un drum de....redescoperire a trecutului ,...a timpului pierdut , dar care poate fi regasit ...si care , prin aceasta incetinire a vietiii a revenit asa de repede ...sper ca nu vom uita in curand trairile deosebite de acum , ca nu ne vom intoarce la goana si superficialitate ...ci ne vom cauta radacinile ...de bucurie ..de tihna ...de recunostinta fata d eviata , natura si CREATIE !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Skansen si bunici
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 09 Mai 2020, 12:31 »
Cred ca pentru toata lumea, perioada asta a fost si un reset general. Am avut ocazia sa respiram un pic si sa facem loc si altor lucruri, in afara de cele cotidiene. Asa cum povesteam tot pe aici pe forum, fiecare lucru, cat de rau al fi el, tot aduce si macar un singur lucru bun.

Pentru mine a inseamnat o vreme de nostalgii, de amintiri, mi-au revenit mult in minte bunicii, in fiecare zi m-am gandit la ei, la vremea in care ma bucuram de rasfatul lor. Am avut sansa fantastica sa cresc in curte cu bunicii din partea mamei, doi oameni fantastici, doi oameni pe care nu i-am auzit nici macar odata sa ridice vocea unul la celalalt, doi oameni care isi spalau picioarele unuia celuilalt, doi oameni carora le datorez inventivitatea, adaptabilitatea, apetitul pentru antreprenoriat. Si am avut alta sansa extraordinara sa am bunici la tara, in unul dintre cele mai frumoase locuri din Romania: pe malul unui superb rau de munte, sub muntii Fagaras. Sunt cei despre care am povestit in articolul acesta si despre care as putea scrie o carte, atat de bogati sufleteste acesti oameni. De la ei am luat sensibilitatea, de la ei am invatat sa pretuiesc munca, ei m-au invatat sa duc lucrurile pana la capat si apoi sa le urmaresc incontinuu. Cand ies in gradina si vad o buruiana, cand vad ceva crescut cum nu trebuie, cand e ceva nelalocul lui, musai trebuie sa indrept, altfel nu am liniste... Si de cate ori mi se intampla asta ma gandesc la bunica, o femeie atat de harnica, atat de atenta, incat nimic nu-i scapa...

Cand o sa intru din nou in valtoarea si tumultul vietii mele de calator, astea o sa-mi lipseasca. Linistea, gradina, tihna si gandul liber spre cei care nu mai sunt...

Offline Melinda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Skansen si bunici
« Răspuns #3 : Sâmbătă, 09 Mai 2020, 17:54 »
Parca ai fi descris bunica mea :) o femeie extraordinar de inteleapta , care a tinut armonie sie chilibru in vreme de razboi , de descumpanire ...care a dus far cracneala greutatile ..a avut zambet ..a avut incurajare ...a avut incredere ...a fost si pentru mine un model ...sid e iubire dezinteresata ...la care eu inca doar nadajduiesc :( ....dar tare imi doresc sa nu pierd lectiile din acest moment d eliniste ..ci sa le pastrez in suflet ...ca sa creasca si sa aduca fructe ..de mai bine , mai furmos , mai in Iubire si acceptare ...asta iti doresc tie Gigi , samizei si echipei ,...si voua tuturor , membrii ai clubului SC .....