Autor Subiect: De cate ori iubim in viata?  (Citit de 13743 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #15 : Duminică, 25 August 2019, 20:41 »
 :)
Ideea e ca nu stii niciodata daca s-a încheiat numărătoarea...stiu oameni care au intalnit o nouă iubire la 60 sau 70 ani.... :)

Corect, fluturasii sunt liberi sa zburde... :smitten:

Offline roxanap61

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #16 : Miercuri, 06 Noiembrie 2019, 12:15 »
Posibil sa fie topic inchis insa nu ma pot abtine, sa nu comentez. Eu cred ca te poti indragosti de mai multe ori in viata. Diferit de fiecare data, altfel si cu o intensitate diferita. Important cred ca este ceea ce pastram dupa ce indragosteala trece (deoarece garantat, trece).

Offline costi31

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 604
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #17 : Miercuri, 06 Noiembrie 2019, 17:06 »
Nu este inchis... :flori: e cat se poate de deschis ... asteptam sa citim si alte pareri !
Eu unul...mereu...si mai cad si in butoiul cu melancolie  :giggle: ca dehhh nu mai suntem la prima abatere...  :hammer:

Offline laura_irina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #18 : Miercuri, 06 Noiembrie 2019, 21:51 »
Posibil sa fie topic inchis insa nu ma pot abtine, sa nu comentez. Eu cred ca te poti indragosti de mai multe ori in viata. Diferit de fiecare data, altfel si cu o intensitate diferita. Important cred ca este ceea ce pastram dupa ce indragosteala trece (deoarece garantat, trece).

Offline laura_irina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #19 : Miercuri, 06 Noiembrie 2019, 21:53 »
Posibil sa fie topic inchis insa nu ma pot abtine, sa nu comentez. Eu cred ca te poti indragosti de mai multe ori in viata. Diferit de fiecare data, altfel si cu o intensitate diferita. Important cred ca este ceea ce pastram dupa ce indragosteala trece (deoarece garantat, trece).
asa cred si eu, din experienta...si da, efortul este sa ramana acel ceva care iti incalzeste inima cand iti amintesti

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #20 : Duminică, 09 Februarie 2020, 10:47 »
           Probabil, ca ultima replica pe acest subiect, pe aceasta tema, era undeva prin noiembrie anul trecut, pfiuuu ce departe, iar tot cineva spunea ca pe undeva este curios ca sunt asa de putine replici. Am zambit, asa, citind replica si parca ma si gândeam de ce sunt asa de putine replici.Foarte simpatica observatia.Am mai scris cred odata demult despre ceva similar si odata cu trecerea timpului si a anilor descopar noi veleitati ale sensului pentru natia romana.
           
         Ca sa vorbesti despre dragoste sau iubire, ar trebui, probabil, fiecare la nivelul lui sa si definească cuvantul dragoste sau iubire.Era un articol acum cativa ani in care spunea ca romanii sunt cei mai iubăreți si mai romantici, fiind inconjurati de natii care sunt mult mai reci.Dar apoi ii avem pe francezi, care atunci cand pășești prin Franta realizezi de ce sunt romantici.

         Nu de mult, am cunoscut un domn la vreo 75 de ani sa zic eu.Si mergea in oras cu o femeie.Si il intreb - unde mergi? Iar el spune - mergem sa ne plimbam prin oras, sa mergem la un restaurant, caci zice el uneori avem nevoie de putin ROMANCE. Avea in jur la 75 de ani.
         Probabil ca multi merg in excursiile single camp pentru a uita de realitatile lor si pentru a gasi un altfel de romance. Sau poate chiar romance in adevăratul sens la cuvântului.

    Tot cineva mai sus spune ca dragostea trece, cu siguranta.Ups....Dar probabil, ca intre dragoste si instinct, exista o mare diferența, dintre iubire si instinct e o alta diferenta.Probabil in fiecare zi gasim instincte, probabil instinctele merg pentru cateva saptamani sau luni si apoi dispar.Dragostea si iubirea se cultiva dragii mei.Toate trec daca nu le cultivi,daca nu construiesti in jurul lor un an , doi ani, trei ani, unii o viata.
   
    Noi suntem asa de sensibili, ca fiinte umane, incat ne indragostim de cate ori vrea creierul nostru sa o faca, ne conturam vise si instincte de cate ori creierul nostru doreste...Daca doreste.Dar din cand in cand o sa mai arunc un ochi pe acest subiect si sa ma intreb oare, dar oare de ce sunt asa de putine replici, mai ales ca este un forum al oamenilor solitari, oameni care calatoresc prin aceasta tara in lung si n lat, prin aceasta lume in lung si n lat.
    Dar oare ce o fi oare iubirea asta, dar dragostea ce este? Ups. Cati membri sunt pe acest forum? 10 000 ? Enorm.Din 10 000 de oameni oare , nu ne poate vorbi nimeni despre dragoste si iubire? Ups. Chiar asa, uite pe geam intra raze de soare in aceasta zi de 9 februarie 2020.Dar oare cu ce se mananca dragostea si iubirea?
     Poate vom avea atat de multe replici , incat putem scrie o carte, o carte numita - De cate ori iubesc romanii? Oare?
     Uite acum plec prin Sibiu,sa vad cati oameni se tin de mana la minus doua grade.Oare asta e semn de iubire, de dragoste, de instinct?
           

Offline Cezar2020

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #21 : Duminică, 09 Februarie 2020, 12:05 »
Cine stie??dar poti face o statistica...intreband oamenii....de ce se tin de mana..... :thumbup: *|* oO

Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #22 : Vineri, 24 Aprilie 2020, 22:43 »
Desi am observat cu întârziere iti spun eu de ce se țin de mana. Evident, fara echivoc, o părere plina de subiectivism. Oamenii se tin de mana deoarece au de păstrat un secret, un secret al lor. Traim vremuri in care micile gesturi sau secretele vietii tale au ajuns practic sa nu mai existe. Tot ceea ce facem este sa ne expunem, să ne dezavuam sau sa ne inspiram din ce a facut vecinul. Nimeni nu mai traieste in secretul vietii lui. Adică nu nimeni , curentul contemporan vorbesc.

    Pana acum câțiva ani se plăteau bani buni pentru ca cineva sa stie povestea vietii tale sau macar crâmpeie din ea. Acum afișăm tot, ne lăudam cu totul, facem împrumut in banca ca sa ne lăudăm, schimbam 7 femei si 7 bărbați ca sa ne lăudam, ne cumpăram haine Versace, Versace adu oile încoace, ca sa ne lăudam. Omenirea nu mai gândește. Romanul nici nu a gândit vreodata. Trebuie sa așezați 4 romani la masa si sa i lăsații sa vorbească Și e circ. Așa este de sute de ani.

        Atunci cand doi oameni se tin de mana au un secret de aparat, un secret al lor. Atunci cand mergi pe strada si găsești un inel de aur, nu spui la nimeni, il bagi in buzunar si pleci tacut. ESTE SECRETUL TAU. Ai un lucru prețios si il ai la secret. Atunci cand dezavuezi totul, inseamna ca nu ai nimic care vrei sa aparțină, vrei doar sa l împarți cu altii. Deschide facebook ul tau si vezi tute care, acolo, in dreptul lor scrie  married, dar in toate pozele lor nu apare nici un bărbat, doar ele, copii, ochelari de soare, flori, tot ce vrei...O  mai ales flori, caci româncele si romanii au început sa iubească florile. Bine. Ca si vaca bunicii. Încercați sa iubiți oamenii. Aia este mai greu, dar totusi puteti încerca.
    Atunci cand ai un secret, îl aperi. Cu mana. Nu stiu daca va aduceți aminte, dar era unul Brucan si el apărea la televizor la o emisiune săptămânala si acest Brucan mereu,mereu venea costumat in aceeasi haina. Dar mâinile lui mereu se țineau una peste alta sau căuș. Acelasi lucru facea si Iliescu.Atunci cand ai ceva de aparat,un secret o tii de mana.E povestea ta.Cand iti este indiferent, o arunci pe facebook.E a lor, a tuturor.
       



Offline Valentin2016

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 59
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #23 : Vineri, 24 Aprilie 2020, 22:53 »
    Dar eu doream sa spun altceva, legat de topic. Acești ghizi, nici nu stiu daca spun bine, din aceste excursii, care merg cu diferite persoane, in special parte feminina, uneori repetitiv, de cate ori s au indragostit de aceste grupuri. Pentru ca in aceste grupuri, încep sa se deschidă, sa se destăinuie, sa si expună dramele sau slăbiciunile, să si înfiripeze povestile. Si le ai acolo, in fata ta in palma si apoi te gandesti repetitiv la povestile lor.
   De cate ori am fost in excursii, foarte puține la numar, pentru ca viata sau timpul nu mi a permis, am observat zeci de persoane, persoane ca lumea, ca lumea, si chiar imi ziceam ca fiecare are o poveste necunoscuta de mine, dar cunoscuta de altii. Dezinfectarea.

Offline Melinda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #24 : Vineri, 08 Mai 2020, 21:44 »
Iubim de atatea ori  de cate ori suntem acceptati neconditionati , asa cum suntem , cu toate secretele ,tainele , rusinile , frumusetile si abisurile noastre ...cei care suntem .Si cand intalnim acceptarea , infinita , neconditionata IUBIRE ,  se trezeste iubirea din noi ...iubirea de noi , acceptarea de sine  ....si  .... IUBIM .
Cati oameni pot iubi fara conditii ..fara daca si cum...atatea iubiri vor fi ..atatea iubiri vor genera ...atatea ori vom iubi .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #25 : Sâmbătă, 09 Mai 2020, 12:34 »
Sunt atat de multe lucruri frumoase scrise pe forum, atatea emotii, sentimente tranformate in cuvinte, incat nu o sa ma pot abtine sa nu ma inspir atunci cand scriu cartea...Asa ca o sa va regasiti multi in ea...

Offline Melinda

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: De cate ori iubim in viata?
« Răspuns #26 : Sâmbătă, 09 Mai 2020, 17:56 »
Astept cartea aceea cu sufletul la gura , si iti doresc ca sa ai inspiratie , si bucurie cand o scrii ..ca sa dai mai departe ...inspiratie si bucurie ...pentru ca nu putem da mai departe ceva ce noi nu traim ...