Autor Subiect: Important de citit si raspuns  (Citit de 4213 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Important de citit si raspuns
« : Marți, 23 Martie 2010, 12:10 »
Astazi am inceput si discutiile cu privire la transportul extern, in vederea organizarii excursiilor Singles Camp. Dupa cate va spuneam, firma prin care am sa organizez este una germana, astfel incat sa elimin orice risc de calitate. Werner, proprietarul firmei de transport organizeaza multe grupuri si in Germania si mi-a dat o idee foarte buna, avand experienta
unor actiuni similare. In Germania exista mai multe cluburi independente de singles, de acaror activitate nu are inca cunosstiinta dar poate legatura cu ei. Si acum la ce s-a gandit: sa organizeze un tut al Romaniei cu un astfel de club, care sa se intalneasca in fiecare zi, pe traseul care-l face cu cate un club local Singles Camp. De exemplu grupul de nemti ajunge la Brasov, il cazam undeva in zona limitrofa Bran, Moeciu, in comun cu clubul Singles Camp Brasov, urman sa fie o seara comuna. Apoi se pleaca mai departe, sa spunem la Suceava, se cazeaza impreuna cu Clubul Singles Camp Suceava la o pensiune mai mare din zona si petrec o zi impreuna, totul sa fie unschimb si un prilej de cunoastere. Am putea sa preluam din actiunile lor, din modul in care se organizeaza si nu in ultimul rand s-ar realiza si legaturi care pot genera continue schimburi. As dori sa aflu parerea a cat mai multi dintre voi, pt ca daca este ok, in momentul in care Werner ajunge inapoi in Germania ar putea deja sa contacteze aceste organizatii. Astept reactiile voastre.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #1 : Marți, 23 Martie 2010, 12:15 »
ar fi sehr gut
dar cum ne intelegem cu ei, ca ich vorbesc ein putin deutch
acum depinde si de grupurile noastre de single, daca exista in orasele de pe traseu

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #2 : Marți, 23 Martie 2010, 12:15 »
Buna ideea, din pmdv este f bine. Vorba ta, trebuie pusa la punct procedura si astfel este un bun prilej de a se cunoaste germania vs romania ca si proiect SinglesCamp.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #3 : Marți, 23 Martie 2010, 12:21 »
Astazi am inceput si discutiile cu privire la transportul extern, in vederea organizarii excursiilor Singles Camp. Dupa cate va spuneam, firma prin care am sa organizez este una germana, astfel incat sa elimin orice risc de calitate. Werner, proprietarul firmei de transport organizeaza multe grupuri si in Germania si mi-a dat o idee foarte buna, avand experienta
unor actiuni similare. In Germania exista mai multe cluburi independente de singles, de acaror activitate nu are inca cunosstiinta dar poate legatura cu ei. Si acum la ce s-a gandit: sa organizeze un tut al Romaniei cu un astfel de club, care sa se intalneasca in fiecare zi, pe traseul care-l face cu cate un club local Singles Camp. De exemplu grupul de nemti ajunge la Brasov, il cazam undeva in zona limitrofa Bran, Moeciu, in comun cu clubul Singles Camp Brasov, urman sa fie o seara comuna. Apoi se pleaca mai departe, sa spunem la Suceava, se cazeaza impreuna cu Clubul Singles Camp Suceava la o pensiune mai mare din zona si petrec o zi impreuna, totul sa fie unschimb si un prilej de cunoastere. Am putea sa preluam din actiunile lor, din modul in care se organizeaza si nu in ultimul rand s-ar realiza si legaturi care pot genera continue schimburi. As dori sa aflu parerea a cat mai multi dintre voi, pt ca daca este ok, in momentul in care Werner ajunge inapoi in Germania ar putea deja sa contacteze aceste organizatii. Astept reactiile voastre.

Mi se pare ca este o idee foarte buna. :D
Cei care sunt din orasele respective pot participa la organizarea si sustinerea intalnirilor din locatiile respective.
Cunoasterea intre culturi diferite este de dorit.
Precizez ca mie imi va fi necesar un translator -  germana este o "enigma" pentru mine.

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #4 : Marți, 23 Martie 2010, 12:24 »
ordinea ar fi:
1 creare de grupuri in orase
poate ar trebui trimise invitatii personale membrilor sa se adordeze la grupul din orasul lui, daca doreste
2 contactarea nemtilor
eu cam asa gandesc


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #5 : Marți, 23 Martie 2010, 13:03 »
Engleza este o limba universala, iar majoritatea nemtilor o vorbesc. Cred ca 2/3. Deci ca si comunicare n-ar fi problema. La organizare este problema. Cine a lucrat vreodata cu germanii stiu la ce ma refer. Totul trebuie gandit, comunicat si posibil de verificat de catre ei. Faptul ca organizarea se face de catre unul de-al lor, este o garantie. Agentiile de incoming sufera datorita neincrederii lor fata de serviciile noastre, pt ca in rest Romania este o tara atractiva pentru ei. Din pacate oameni iresponsabili de aici propaga tot felul de zvonuri despre infrastructura, servicii si siguranta, fara sa gandeasca un moment ce rau mare fac turismului romanesc. Si aici nu ma refer la oameni simplii ci la persoane care sunt formatori de opinie, gazetari, interefete diplomatice etc

Offline kerra

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #6 : Marți, 23 Martie 2010, 13:17 »
eu spre exemplu sunt din iasi, und ich spreche ein bichen deutsch     ;D     mie una cel putin mi-ar surade ideea, mai ales ca am si o "exeprienta" de 5 luni in germania.   iar in ceea ce priveste comunicarea... aici intr-adevar ar fi putin cam dificil. cred ca mai bine spus cam 1/3 daca vorbesc in limba engleza; ceilalti, o inteleg, dar nu o si vorbesc - cel putin asta am observat eu.   dar e un adevarat "experiment" sa incerci sa comunici cu ei, fiind si destul de open-mind.   cum spunea si admin, cu organizarea cred ca va fi o problema.   

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #7 : Luni, 29 Martie 2010, 16:33 »
in fond mai e si limba gimnastica, universala
 :D
si mai arzi si niste calorii

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #8 : Luni, 29 Martie 2010, 20:14 »
mie nu mi se pare ca limba ar fi o problema majora..
un om iti place pentru ca ..respira zambind prin preajma si nu pentru ca silabiseste corect intr-o limba creata ca sa priceapa Mark Twain ce e aia infinitate (asta e o parafraza)

ideea in sine mi se pare fabuloasa.. seamana cu un fel de aventura, are spontaneitate si o infinitate (ah, Huckleberry Finn!) de posibilitati de dezvoltare.. si pentru participanti si pentru afacerea Singles Camp in sine.. e ca un fel de promisiune ca piata creste si ca clientii vor avea mai mult divertisment de calitate!

eu sunt totalmente de acord!

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #9 : Luni, 29 Martie 2010, 21:12 »
Astazi am inceput si discutiile cu privire la transportul extern, in vederea organizarii excursiilor Singles Camp. Dupa cate va spuneam, firma prin care am sa organizez este una germana, astfel incat sa elimin orice risc de calitate. Werner, proprietarul firmei de transport organizeaza multe grupuri si in Germania si mi-a dat o idee foarte buna, avand experienta
unor actiuni similare. In Germania exista mai multe cluburi independente de singles, de acaror activitate nu are inca cunosstiinta dar poate legatura cu ei. Si acum la ce s-a gandit: sa organizeze un tut al Romaniei cu un astfel de club, care sa se intalneasca in fiecare zi, pe traseul care-l face cu cate un club local Singles Camp. De exemplu grupul de nemti ajunge la Brasov, il cazam undeva in zona limitrofa Bran, Moeciu, in comun cu clubul Singles Camp Brasov, urman sa fie o seara comuna. Apoi se pleaca mai departe, sa spunem la Suceava, se cazeaza impreuna cu Clubul Singles Camp Suceava la o pensiune mai mare din zona si petrec o zi impreuna, totul sa fie unschimb si un prilej de cunoastere. Am putea sa preluam din actiunile lor, din modul in care se organizeaza si nu in ultimul rand s-ar realiza si legaturi care pot genera continue schimburi. As dori sa aflu parerea a cat mai multi dintre voi, pt ca daca este ok, in momentul in care Werner ajunge inapoi in Germania ar putea deja sa contacteze aceste organizatii. Astept reactiile voastre.

Este o idee minunata. Subscriu!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Important de citit si raspuns
« Răspuns #10 : Marți, 30 Martie 2010, 15:23 »
Ar fi bine de ştiut o dată aproximativă. Este o perioadă când toată lumea se gândeşte la concediu.
Oricum, se va găsi soluţia de comunicare. Ochii... vorbesc mai mult decât noi.
nihil sine deo