Autor Subiect: Gandurile scrise ale Maurei  (Citit de 17772 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #30 : Marți, 30 Martie 2010, 20:10 »
''Draga Maura, relaxeaza-te, incearca sa redevii copil macar o jumatate de ora pe zi. Te simt incorsetata de propria-ti inteligenta.''

Imi scrie prietena mea Catherinna - desi nu ne-am vazut si nu am vorbit niciodata este prietena mea pentru ca ii pasa.
Nu sunt inteligenta , nici cenzurata , nici pretioasa ….eu asa sunt... cum scriu , cum ies vorbele din mine si  admin le posteaza .

Zilele mele sunt la fel de egale ca ale voastre si lumea mea are copii si oameni mari si batrani si boli si plecari si intoarceri ….

Imi cer iertare  ca nu pot scrie  altfel , sunt handicapata din acest punct de vedere ….asa pot sa ma darui , sa construiesc , sa traiesc .

E gresit ?….
Am vrut sa fiu altfel si nu am facut decat sa-mi amputez  realitatea  transformand-o in banal si uzura maxima ….
Nu scriu pentru cineva sau ceva , o fac pentru a ma elibera de mine …..
Draga Catherinna nici nu-ti poti imagina cat de mult iubesc copii , cum ma duc la ei  si la nepoti si la copii de prieteni si la orfelinatul de langa casa ….!

Copii sunt niste minuni si datorita lor lumea are culori de soare si viata merita traita …
Stiu , stiu cum e sa joci sotron, sa faci baloane , sa fii baba- cloanta si albinuta cea rea  si  zana si vrajitoare si gandacel ….

Stiu cum e sa bati mingea si sa cauti masinute cu telecomanda si sa faci pojar si operatie de apendicita si intoxicatie de la prajituri si….si…si….

Ma suspectez de prea mult infantilism si vreau sa fiu mare pentru a socializa cat mai firesc ….
Uneori uit si vorbesc despre dragoste ,  despre parasiri , despre tradari , scriu monologuri care nu trebuiesc nimanui si ma pregatesc de calatorii ….

Asta e viata …a mea, a ta, a lui , a ei ….a tuturor….
Cineva scria despre boala la modul concret ……aici e de fapt adevarul! ….puterea de a indura si a ramane razaret pana la capat ….

Am trait si asta ….de doua ori si apoi inca si inca ….
Nimic nu e imposibil cand ai in tine putere si vointa sa o iei de la capat mereu ….
Si prieteni  si familie si oameni dragi si teatru si filme  de vazut  si  librarii pline de carti si terase pentru vorbit  si…..mare, munte , furtuni, cutremure, intamplari , muzee si harti .

Sunt departe de voi ca si km ….si extrem de aproape ca vazut , citit, gandit …
Pare justificare insa cred ca e doar un pas spre inca o iesire…..si atat.


Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #31 : Marți, 30 Martie 2010, 22:26 »
Ma simt flatata de prietenia ta. Nu stiu daca o merit, doar pentru ca ti-am citit postarile si am remarcat talentul tau scriitoricesc. Ai o inteligenta usor de remarcat de catre oricine. Cum ziceam  si acum reiau ; nu ajunge sa te joci cu copii, trebuie sa te joci singura intrand in pielea  copilului de altadata, sa uiti de tot ce ai invatat, indurat, simtit pana acum. Nu am talentul tau in a scrie si impleti cuvintele, dar ca o prietena adevarata iti voi spune inca  o data relaxeaza-te. Daca nu poti intra longin cu noi,  continua sa ne scri asa cum simti si vrei si poti tu ; noi citim si te simtim alaturi de noi . Te imbratisez  si pe pup pe suflet cum zice F. Condurateanu .

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #32 : Miercuri, 31 Martie 2010, 07:14 »
dragilor minunati ...
citesc o carte "cele mai frumoase iubiri ' ...colectia tango ...desuet ...poate ...
insa....
fiecare din voi a trait asa ceva, simplu sau amestecat , din intamplare sau nevoie ...
de ce nu strigati ....
ADMIN...poate culege printre retete si sfaturi si aceste intamplari personale de la care putem invata fiecare ...sa ne aparam...sa induram..sa ne bucuram...sa hllizim ...sa ne revoltam si mereu sa o luam de la capat ....
si voi sunteti personaje si in acelasi timp trecatori , povestitori si minuni ....
sunteti vii....va intalniti ...povestiti ....radeti amuzant sau cu umbre fine de tristete...
sunteti multi ...si se poate ...va aveti, va vedeti, va intalniti , dati sfaturi , pareri...efuziuni personale...de ce nu si voi sau si noi ?
raposatul era frumos si destept ....ce-ti mai trebuie oare?
putinta de a fi tu in toate situatiile....
inteligenta de a nu te ascunde doar in fata intamplarii....
l-am iubit egal si fara masura ....
la 39 de ani a ales sa locuiasca in cer si sa ma lase prada vanatorii....
fara copii , intr-o casa in care frigul intra si prin usa si prin ferestre...
operatia  care pe Vacaroiu l-a intors la viata , pe el l-a infrant....
acelasi doctor raspunde uimit si azi ...nu stiu de ce ...
si eu tac si privesc geamul pe care a inflorit tacerea...
dar de atunci se fac sapte ani...tehnica a evoluat.
si eu am devenit mai batrana ca el....si ma bucur ca pot ...si ma intristez ca el nu stie  decat ce-i spun eu ...fragmente....
iubirea nu e aritmetica unde 1+1 fac 2....
iubirea face egal mereu...
si ce daca a fost egoist sau betiv sau afemeiat ?
exista legea iubirii in care 1+1 face  intotdeauna 1....
vorbiti ...spuneti despre ea ...voi stiti ...de asta sunteti aici barbati sau femei ...
azi...am convins un prieten sa vi se  alature.....
e un om minunat ....are nume de domnitor dar nu vrea decat intelegere si toleranta....
va iubesc ...ptr ca sunteti mai puternici si mai vii decat tot ce se intampla in real....chiar daca domnul R ....suceste ....si se vrea....il ador.
multumesc, va  multumesc.
maura

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #33 : Miercuri, 31 Martie 2010, 10:12 »
Citesc, mi se impanjesc ochii de lacrimi, ma opresc - citesc din nou - uit, apoi imi reamintesc . Si asa randurile  trec prin fata ochilor - multe - pline de adevar.
Unde esti tu Maura?

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #34 : Miercuri, 31 Martie 2010, 12:51 »
Ar fi multe de spus......
Nu mă avânt pentru a nu răni sensibilitatea atmosferei.
Nu dau sfaturi, ştiu doar că răbdarea.... te trece dincolo de tot ce a fost.
Nici nu-ţi dai seama dacă eşti altcineva, dar continui... să fii tu, privind  cu înţelegere...
până ajungem cu toţii la un alt dincolo....
nihil sine deo

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #35 : Joi, 01 Aprilie 2010, 00:58 »
Draga Maura, te rog sa nu te superi daca nu-ti mai raspund . Ramai prietena mea si eu admiratoarea si cititoarea scrierilor tale. Sarbatori fericite si toate cele bune sa-ti dea Dumnezeu . :-*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #36 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 07:59 »
Multumesc , pentru tot ce mi-ai dat si nu am stiut sa intorc inspre tine….
Multumesc pentru ca m-ai iubit neconditionat si o faci fara sa-mi ceri sa  ma rog , sa aprind lumanari , sa postesc sau altele…alte….

Multumesc pentru ca te simt in mine mai adanc si mai acut decat acum sapte ani si mai putin decat am sa te simt maine….
Multumesc pentru ca imi vorbesti in fiecare secunda, in urechea stanga imi spui povestea de zi si cu mana cea dreapta imi atingi insomniilie pentru a le transforma in margaritar….

Multumesc pentru ca m-ai invatat sa uit si sa iert , sa daruiesc fara sa astept sa primesc …..
Multumesc pentru ca mi-ai pansat plansul si mi-ai sustinut trupul in fata marii involburate de intrebari  si cautand raspuns de la nouri Tu mi-ai spus ca raspunsul e in mine , sa nu am asteptari…

Multumesc pentru ca nu sunt frumoasa desi sunt cea mai frumoasa femeie de pe pamant , pentru ca nu sunt desteapta desi sunt cea mai atenta cu mine , pentru ca nu pot iubi pana la capat desi iubesc fara masura , pentru ca mi-am construit un castel de cuvinte si TU trimiti bastinasi sa-mi aduca apa, mancare si zambet…

Multumesc ca-mi  restructurezi sufletul la fiecare dorinta si nu-mi lasi analiza sa capete aripi ….ca ma vrei mereu colorata ….ca ma lasi sa pot obosi , sa sufar de boli , sa invat din tratamente , sa construiesc vapoare pentru tata si sa i le trimit intr-o lacrima ratacita …..

ITI  multumesc  ca doar TU mi i-ai trimis pe ei si pentru ca mi i-ai luat , pentru ca ai  stiut sa ma faci fericita in cea mai crunta nefericire …..

Pentru multe , as vrea sa-Ti multumesc , pentru ca ma suporti si ma inveti  si  ma lasi  si  ma risipesti , ma imparti , ca sa ma aduni , ma faramitezi ca sa ma faci paine ….ma vrei , ma ai , ma uiti , ma ignori , ma iubesti neconditionat , nu-mi ceri, nu-mi dai insa ma porti peste tot in lume, in viata , in speranta, in iluzii ….

Multumesc ……multumesc…..multumesc ……
Maura


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #37 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 09:10 »
@maura iti doresc multa sanatate si sarbatori Pascale pline de lumina, caldura si intelegere !!!!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #38 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 16:13 »
Maura sunt alaturi de tine si iti doresc un Pasti bun si luminat - oriunde ai fi!




Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #39 : Sâmbătă, 03 Aprilie 2010, 17:00 »
Am pregatit masa pentru toata lumea. Avem un aperitiv plin de sanatate, urmat de o ciorba de prosperitate si bineinteles o friptura din fericire, stropita cu un vin de viata lunga! Iar la desert un tort de liniste si bucurie!
Va rog sa serviti! Este pentru toata lumea, am gatit toata noaptea!
Paste fericit!

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #40 : Duminică, 04 Aprilie 2010, 01:52 »
Draga Maura  :-*TE SALUT ! HRISTOS A INVIAT !
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/sV1G9W8KBFY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #41 : Luni, 05 Aprilie 2010, 09:52 »
am gresit mult !,
si am crezut ca voi fi iertata ...
apoi am zburat la modul concret , am traversat mari , am cautat oceane pentru a putea sa ma intorc la mine si a incepe o viata egala cu viata insasi ....
se facuse tarziu ...
ranisem un om din dragoste neampartasita ....
m-am suspectat de neputinta si am cerut voie sa o iau de la capat ....
capatul nu se zarea ..era atat de departe incat nici un trecator nu se incumeta sa-i caute marginea!
apoi....
m-am pomenit intr-o seara intrebata firesc ' ce faci , esti ok ?'
avea ochi albastri si gropite de copil mare ....
peste doua zile se facea sarbatoare si  cineva imi promisese un munte pentru ca apoi sa-si faca telefonul sa taca....
mi-a adus un crin ce-si desfacea florile doar dimineata ...
m-am prefacut ca e noapte si ne-am iubit fara masura in timp ce crinul se bucura impreuna cu noi....
eram trei , noi si crinul....
pana la crin am crezut ca iubesc oamenii mai mult decat florile ....atunci am invatat sa iubesc si florile si oamenii la fel ....
si de atunci culeg flori si imbrac oamenii in haine potrivite gustului meu ....
unora le sta bine ! ...
avea ochi albastri si gropite de copil mare ....
mainile lui vorbeau cu mainile mele si mi se parea aproape perfect pentru a fi iar iertata ....
si a venit sarbatoarea ....
lumea cauta lumina pentru suflet si manca din bucate special pregatite ....
m-am jucat cu nepotii in soare de zi si am mancat dintr-un miel gatit pentru sarbatoare...
ma durea mielul ... si el imi trimetea mesaje ' mananca' ...
si eu mancam , purtam cizme rosii si bluza violet ....
si a revenit intrebarea  iubirii trecute si neampartasite ...
am inteles ca nu puteam fi iertata si m-am chircit iar ....
azi imi voi cumpara o bluza rosie si lalele galbene....
pentru voi prietenele mele nevazute si dragi...voi care aveti curaj si pofta sa fiti reale , voi care stiti sa puneti intrebari si sa dati raspunsuri exacte, voi care ati trait si traiti curat si armonios ....pentru voi o imbratisare adanca , un gand , o chemare ....



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #42 : Luni, 05 Aprilie 2010, 09:52 »
poveste :

oare nu e la fel de important sa stim cine suntem si sa rezonam in
celalalt ceva mai mult decat asteptare ?!
nu exista inceput si sfasit
ieri este trecut
maine este mister
azi este un dar ...o altfel de formulare a spuselor tale ...si un altfel
de trait pentru cei plamaditi sa traiasca ordinea inversa a verburilor
'a fi' si 'a vea' ...
zahirul ( de ce nu am putut sa citesc pana la capat Alchimistul? ) e mereu in fata noastra cu un pas ...daca nu-l strigi nu se intoarce dar te simte daca nu il urmezi ...
am invatat ca important nu e sa astepti ci sa faci ceva ca sa se intample
cartile sunt salvarea
si oamenii buni
si culorile ...
si rasul sincer ....
prietenia si dragostea impartasita....
in iubire totul e relativ ...poti primi raspuns la ce dai , poti fi folosit
pentru cum dai sau poti fi simplu iubit pentru tine ...
cineva-mi spunea ca mi-am construit cea mai puternica aparare tocmai
pentru a nu mai pierde vreun razboi ...
fragilitatea unei femei sta in stangaciile ei , in dragalaseniile prin care
sensibilizeaza un om puternic , in teama declarata , in grija , in
mangaiere ....
dar oare ce se intampla cu o femeie in mintea careia i s-au cuibarit si sufletul si inima si trupul ....
crezi ca mai poate rezona in vreun trecator intalnirea intamplarii ...?
 ....piticii din povestea ta au pierdut soarele pentru ca au vrut flori mai frumoase, mai inalte ....
cand pierzi o iubire din prea multa iubire sau din orgoliu fara masura  te razvratesti , te inversunezi , te doare ziua , te arde noaptea , strangi asternutul sub tine , vrei sa suni , suni ca sa taci , strigi ca sa nu urli , te risipesrti in oricine , ...si o iei de la capat , o luna , un anotimp ...pana cand rana prinde crusta
cand pierzi o lupta cu boala...taci
cand ti se intampla stupizenii ale sortii ...alergi ....nu te poti mangaia decat tu ...
e greu sa poti sa fii iubit si sa nu poti raspunde ....
e frustrant si plin de frici .
de ce imi e frica , peter, de ce ? vezi? m-am folosit de numele tau , deci esti real ...existi !
minunile exista ....... pietricele de rau si frunze cazute ....
pot sa iubesc tot ce e viu si ma intristez de tot ce nu are culoare ....
poate intr-o zi nu o sa-mi mai dau voie sa vin...spre tine ...dar pana atunci ...mai e ....un sentiment, o carare , un gand.. cat o sa mai fie pana ai sa obosesti si ai sa strigi : opreste-te !? dar poate tu nu stii sa obosesti ...poate ai ceva din rezistenta aerului
..... mereu te ridici pentru ca vrei sa gasesti  intamplarea incoltita  ....
spune-mi ca azi iti e la fel ca ieri pentru ca maine ai sa fii fericit !
sau mai bine spune-mi ce nu poti uita , desi vrei si in ce locuri ai rezonat cel mai adanc cu lumina ?
iti doresc sa ti se intample ce vrei sa ti se intample ......


......azi peter e fericit , are o sotie care l-a iertat desi a ranit-o din joaca sau din neatentie ....




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #43 : Marți, 06 Aprilie 2010, 21:14 »
m-am straduit sa nu gresesc , sa nu omor iluzii , sa nu construiesc sperante ...
am aflat ca lumea e cu susul in jos si daca vrei sa ti se intample, trebuie sa fii normal...
ce inseamna  ' a fi normal ?'
imi e frig si ma dor copacii ....
imi e cald si ma iubeste lumina...
imi e dor si ma acopera mormintele....
si....viata e ca un mar ....
musti din ea si crezi ca pierzi kilograme ...
minciuna are culaorea maro ...
daca o simti ...fugi...
daca o crezi , iarta ....
important e sa fii fericit ...
simplu ....
m

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Răspuns: Gandurile scrise ale Maurei
« Răspuns #44 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 20:02 »
intrebari :
- pana unde merge frustrarea ?
-cat de suportabila poate fi ura ?
-ce culoare are atinsul ?
-unde se pot ascunde intamplarile ?
- ce-ti aduce in plus socializarea ?
-de ce  te incercaneaza insomniile ?
-de ce sunt asa de vii oamenii atunci cand iubesc ?
 cineva mi-a indicat sa ma arat sau sa tac ....
as vrea sa opresc oprirea pentru ca cineva sa traiasca satisfactia realului...
sa-i povestesc ca sunt fericita ? ca totul in jur are sens? ca iubesc tot ce e curat si nedefinit si albastru ?
sau sa-i spun cum au plecat in cer pe rand , in acelasi timp , prietena cea mai buna, sotul ok si inteleptul meu tata ?
sau sa-i povestesc tineretea mea aramie ascunsa in biblioteci , examene trecute in temeri , munca in nestire peste program , cautatul povestii pentru copiii de la orfelinat sau pregatirea pachetelor pentru batranii din camin ?
mai bine tac ....si va povestesc voua celor mai minunati prieteni gasiti aici, despre florile albe ce au inflorit brusc si-mi ating fereastra si inima .
fac buchete invizibile si vi le pun la picioare .....
si  multumesc calm si vioriu pentru ca ' cineva' mi-a cerut sa ma arat sau sa tac.