Autor Subiect: Horoscop  (Citit de 204854 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Caroline

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #300 : Miercuri, 04 Ianuarie 2012, 15:45 »
Te referi la un anume horoscop? Eu vorbeam in general despre horoscopul acestei zodii. De exemplu te regasesti in urmatoarea descriere?

Da, ma regasesc perfect! Ar fi absurd ca sa credem ca desi Luna determina ciclul mareelor, pentru oamenii, nu are niciun efect. Dar ar fi la fel de absurd sa credem ca influentele Lunii sau astrelor sunt inexistente sau, deopotriva, implacabile. In fapt, trebuie sa ne adaptam la ele permanent.
Si asta nu pentru ca as crede neaparat in horoscoape, ba chiar le ridiculizez, de obicei. Dar nu pot sa contest ca unele (cele profesionale) reprezinta rezultatul unor studii statistice de mii de ani incoace. Ideea e, insa, alta: horoscoapele reprezinta doar un potential. Esti mai mult sau mai putin predispus la ceva. Ati auzit insa si de oameni care NU fac tuberculoza, desi toti o au in jurul lor, ca si de oameni care o fac, desi nu e nimeni bolnav in familia lor. Ca si "predispozitia" de a face sau nu tuberculoza, cand ai asa ceva in familie, daca o faci sau nu, depinde de tine... TU, insemnand orice decizie iei in viata.  ;)

julia

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #301 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 15:37 »
dar totusi caracteristicile astea nu sunt prea vagi si generale? cred ca o multime de oameni se regasesc daca nu sunt particularizate intr-un fel sau altul.

imi amintesc ca in perioada de inceput si inflorire a acestui domeniu eram intr-un taxi si frunzaream un ziar. soferul ma intreaba daca e ceva interesant pe acolo si-i raspund amuzata: da, horoscopul. m-a intrebat ce zodie sunt si a inceput sa-mi dea atitea detalii si caracteristice ale zodiei ca am ramas uimita!!
era clar ca e pasionat de asta de mult timp si il preocupase domeniul, studiind cu atentie. de unde o fi avut materiale ma intreb, ca inainte de revolutie pauza...

Caroline

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #302 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 16:38 »
dar totusi caracteristicile astea nu sunt prea vagi si generale? cred ca o multime de oameni se regasesc daca nu sunt particularizate intr-un fel sau altul.

Studiul zodiilor nu este, in principiu, altceva decat o statistica de mii de ani incoace: un stiudiu caracterial pe populatia umana, in masura in care se poate corela cu peridiocitatea aparitiei unor astre. De aceea, snt suficient  de generale ca sa "mearga" oricui.
O chestiune mai concreta este astrograma, care se refera strict la persoana, si nu la categoria statistica. Profesionistii spun ca nici macar aceea nu este un dat, ci un potential. Un fel de "predispozitie astrala", ca si predispozitia la tuberculoza. Asta inseamna doar ca lucrurile la care suntem predispusi suntem tentati sa le facem mai usor, dar nu exclude posibilitatea ca, prin vointa si autocontrol, sa facem exact ce vrem, chiar daca este vorba de contrariu. De fapt, astrologia nu ne spune nici mai mult nici mai putin desprem noi insine decat psihologia!
Ca in orice teorie stiintifica, trebuie sa existe si ceva adevar in asta, dar si o marja de eroare. Daca vrei, poti studia si gasi efecte statistic corelate in orice... De exemplu, cum spunea o colega a mea in facultate la cursul de Statistica, chiar si "efectul razelor de luna asupra papucilor de guma".  ;D

julia

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #303 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 18:19 »
... sau cum spunea un prof "Statistica este arta de a minti cu precizie."   :D

eu nu ma refeream ca sunt generale pt toti oamenii, ci generale pt toate zodiile. nu ar trebui sa fie un pic mai specifice, sa diferentieze oamenii intre ei? eu cred cu convingere in influentele universului (de orice fel ar fi ele) asupra ... "universului" uman, dar recunosc ca in descrierile pe care am avut ocazia sa le vad, particularitatile alea se aplica cu larghete aproape tuturor.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Horoscop
« Răspuns #304 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 22:23 »
De fapt, astrologia nu ne spune nici mai mult nici mai putin desprem noi insine decat psihologia!

In fact...una se ocupa de studiul astrelor, iar alta se ocupa de studiul trairilor si comportamentelor oamenilor, ceea ce zic eu - este o diferenta foarte mare.
O astrograma iti spune doar cateva trasaturi generale despre tine, inclinatii ale tale, anumite talente pe care le ai, sau le poti dezvolta, iti poate spune cate ceva despre familia ta, despre trecutul tau, precum si despre anumite evenimente care SE POT intampla (de bine sau de rau). NU iti ofera metode de rezolvare a ceva, doar relateaza, precum bunica o poveste frumoasa sau urata. Depinde de individ ce face mai apoi cu informatia. Si, de cele mai multe ori, ceea ce este negativ intr-o astrograma se adevereste pentru ca gandul omului este atat de puternic focusat pe acel aspect, ca il cheama cu putere si il face sa devina realitate. Dupa cum la fel de bine, tot cu puterea gandului evenimentul cu pricina poate fi evitat pentru un timp, anulat de tot sau impactul acestuia mult diminunat.
Deci...astrologia relateaza, psihologia analizeaza si rezolva in masura in care atat terapeutul cat si pacientul depun eforturi jumi-juma. Si putem inlocui termenul generic de psihologie cu oricare dintre cele peste 1000 de tipuri de terapii dintre care o foarte mare parte n-au nicio legatura cu asa zisa psihologie.

Psihologia in schimb nu prezice nimic nici din trecut, nici din viitor. Ea analizeaza individul aici si acum, pe marginea a ceea ce el ESTE acum. Se poate merge in trecut numai daca este necesar, daca elementele din prezent nu sunt suficiente si, in functie de terapeut, daca detine informatii si din alte ramuri ale psihologiei, esoterismului, etc, poate merge mult in trecut. Viitorul in psihologie nu este prezis, nu este descris. Nu se vorbeste despre ce vei face pe marginea a ceea ce ai facut sau pe marginea a ceea ce esti, ci se merge pe analiza unei probleme, spre a o rezolva (si nu numai).

Daca una ofera o deschidere oarecare catre linia trecut-prezent-viitor, oferind detalii generale despre ce ai fost, cum ai fost, si ce ti se poate intampla, psihologia iti ofera schimbarea azi, pe marginea a ceva concret ce faci tu insuti cu tine insuti in tine insuti.

Nu exista nici un termen de comparatie. Sunt doua stiinte frumoase deopotriva, foarte grele amandoua de studiat si practicat cu simt de raspundere, niciuna nu ofera rezultate bune pentru amatorism si la ambele iti trebuie vointa, perseverenta si inclinatie. Nu e suficient nici intr-un caz, nici in altul sa ai doar informatie la dispozitie, ci conteaza foarte mult si cum o conexezi, cum o adaptezi la individ, la conjuncturi, cum faci legaturi intre si intre.

Si, la fel de bine poti apela cand la una, cand la alta, sau la niciuna!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Horoscop
« Răspuns #305 : Miercuri, 11 Ianuarie 2012, 22:37 »

eu nu ma refeream ca sunt generale pt toti oamenii, ci generale pt toate zodiile. nu ar trebui sa fie un pic mai specifice, sa diferentieze oamenii intre ei? eu cred cu convingere in influentele universului (de orice fel ar fi ele) asupra ... "universului" uman, dar recunosc ca in descrierile pe care am avut ocazia sa le vad, particularitatile alea se aplica cu larghete aproape tuturor.

Julia, sunt anumite zodiace foarte labrios facute si, bineinteles, sunt foarte particularizate nu nunai zodiile intre ele dar, in functie de zodie, aspectul masculin si cel feminin. De exemplu femeia peste este foarte diferita de barbatul peste strict vorbind de caracteristicile zodiei pesti. Pe langa particularitatile fiecarei zodii, intervine si ascendentul. Conteaza foarte mult ascendentul in care te-ai nascut si, ceea ce nu se spune prea des este faptul ca acest ascendent poate spune multe nu doar dupa varsta de aproximativ 30 de ani dupa cum spun foarte multi, ci el poate sa fie manifest temporar (in anumite situatii) si inante de varsta de 30 de ani.

Pe langa zodie si ascendent, conteaza foarte mult familia in care te-ai nascut, educatia care ti-a fost data, mediul in care ai crescut, ce anume si-a pus amprenta asupra personalitatii tale de-a lungul vietii si multe alte lucruri care influenteaza la randul lo omul. Astea se pot vedea intr-o astrograma, in iridologie (nu mai tin minte daca asa se scrie - stiinta care studiaza bolile omnului si nu numai, in irisul ochiului), in tarot, cafea, bobi, cu ansa, pendul, nuielusa si ajugand pana la cei dotati cu anumite simturi de a vedea/citi aura oamenilor, de a sti ce gandesc unii si altii, etc.

Intorcandu-ne la astrologie, o astrograma de cuplu iti poate spune multe lucruri folositoare, dupa cum una karmica la fel de bine te poate ajuta, una previzionala la fel, in functie de ce vrea fiecare sa afle, pe ce segment/domeniu al vietii lui.

Din pacate alegerea persoanei care sa iti faca o astrograma e si asta o loterie...nu stii peste cine nimeresti si ce balarii iti spune!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #306 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 02:18 »
Daca barbati nascuti in zodii diferite ar dori sa te cucereasca....

Varsatorul e cel mai tare, as zice idealul pentru femei  ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #307 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 07:37 »
I-auzi, ia! Ce minune ca esti, nu-i asa?  :P  ;D
Mie-mi place ala de zice de romantism  ::)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Horoscop
« Răspuns #308 : Vineri, 13 Ianuarie 2012, 11:30 »
Daca barbati nascuti in zodii diferite ar dori sa te cucereasca....

Varsatorul e cel mai tare, as zice idealul pentru femei  ;D


Pentru care femei?
Femei din ce zodie?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Caroline

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #309 : Duminică, 15 Ianuarie 2012, 19:04 »
Depinde pentru ce
Ca... sot? Amant? Amic? Confesor? Sef? Subaltern? Sponsor?...  ;D
Cred ca nu ajunge zodiacul pentru toate variantele posibile.  8)

silviu

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #310 : Luni, 23 Ianuarie 2012, 10:38 »

silviu

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #311 : Marți, 31 Ianuarie 2012, 13:26 »

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Horoscop
« Răspuns #312 : Luni, 13 Februarie 2012, 19:02 »
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Horoscop
« Răspuns #313 : Luni, 13 Februarie 2012, 22:07 »

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Horoscop
« Răspuns #314 : Luni, 13 Februarie 2012, 22:13 »
pfuuu... nu se potriveste :(

subscriu!