Autor Subiect: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017  (Citit de 20233 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #15 : Joi, 06 Octombrie 2016, 10:28 »
Bravo! Marim procentul de sibieni !

Offline Oana Nartea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #16 : Joi, 06 Octombrie 2016, 10:33 »
Primit!!!!  :yeah: :yeah: :yeah:

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #17 : Joi, 06 Octombrie 2016, 19:39 »
Buna Gigi, vreau si eu in excursia asta! Se poate? Mi-as dori mult

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #18 : Joi, 06 Octombrie 2016, 19:43 »
M-am inscris! Ura!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #19 : Joi, 06 Octombrie 2016, 20:01 »
Faina alegere Elena! Bologna - Florenta - Pisa - 5Terre... Cred ca mai sunt 2 locuri... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #20 : Sâmbătă, 08 Octombrie 2016, 09:10 »
Din pacate a trebuit deja sa spunem pe site stop la inscrieri, cele 8 locuri s-au ocupat. Spun pacat pentru ca mai sunt doritori, mai sunt inscrisi dar pe care nu am cum sa-i iau...Din pacate microbuzul pe care-l inchiriem este 8 + 1. Nu stiu, caut acum o varianta sa mai iau pe cineva cu mine sa mergem in tandem, sa pot mari grup la 16. Segmentele de transport sunt scurte, nu ridica probleme de condus...Bologna aeroport - Bologna hotel apoi in alta zi Bologna hotel - Florenta (parcam langa gara, deci nu intram in aglomeratie) (100 km...), Florenta - Pisa (inca vreo 100) si Pisa - La Spezia (80 km) deci total 280 km si evident returul La Spezia - Florenta. Atata tot...Daca aveti idei...propuneri...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #21 : Luni, 10 Octombrie 2016, 12:10 »
Nu mai sunt locuri disponibile, lucram insa la extinderea grupului la 16 persoane. Rezervarile hoteliere pentru extensie au fost deja facute, urmeaza sa mai punem la punct o problema de logistica. Puteti deci continua inscrierile....

Offline arina musca

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #22 : Luni, 10 Octombrie 2016, 21:21 »
As vrea tare mult sa se extinda grupul...Eu sunt relativ noua in grupul SC , am fost doar intr-o excursie in tara pana acum, dar mi-ar place enorm sa ajung in Toscana,  iar in Florenta, de cand am citit viata lui Michelangelo mi-am propus sa merg.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #23 : Luni, 10 Octombrie 2016, 21:27 »
Am scris: considerati-l extins. Primii din extensie deja trimisesera datele pana sa plec azi spre Bucuresti.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #24 : Marți, 25 Octombrie 2016, 12:15 »
Se termina si locurile din extensie. Cu inscrierea de azi, a ramas un singur loc disponibil!

Offline Niculina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #25 : Miercuri, 26 Octombrie 2016, 22:51 »
Cred c-am pierdut acest ultim loc.Ieri m-am inscris, am primit mail de confirmare, am trimis copia scanata a buletinului pt emiterea facturii pt a putea plati avansul, dar factura n-am mai primit-o.Deci, cred c-am pierdut locul pt ca nu m-am miscat mai repede.Mi-a luat-o altcineva mai istet inainte.Asta e.In SC abia se afiseaza o actiune, ca se si ocupa locurile.Si acest lucru se intampla datorita profesionalismului organizatorilor si calitatii serviciilor oferite.Sper sa fiu pe faza sa prind totusi un loc la alta actiune.Nu m-am grabit sa platesc avansul la Praga, c-am asteptat oferta pt Malta.Dar nu mai risc asteptand.Maine la prima ora achit avansul pt Praga si sper sa prind si Maroc.Si sper ca poate renunta cineva la Cinque Terre Bologna-Florenta.Si sper sa nu se suprapuna ca perioada toate aceste actiuni.Numai bine tuturor si numai actiuni frumoase.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #26 : Vineri, 11 Noiembrie 2016, 16:14 »
Nu mai sunt locuri disponibile la aceasta excursie.

Offline mirela123

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 58
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #27 : Joi, 17 Noiembrie 2016, 17:55 »

Gigi, si eu m-am inscris, dar nu am primit mail-ul.

inteleg ca va fi spectaculos....!!!!!!!!!!!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #28 : Vineri, 18 Noiembrie 2016, 10:24 »
Nu stiu despre ce Email este vorba. Eu n-am trimis nimanui vreun mesaj referitor la aceasta excursie. Deci despre ce Email este vorba?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13254
Re: Cinque Terre - Bologna - Florenta 28 aprilie - 3 mai 2017
« Răspuns #29 : Joi, 16 Februarie 2017, 11:16 »
Chiar daca vi se pare inca departe plecarea spre Bologna, va spun cinstit ca senzatia mea este nu mai e mult pana atunci...Asa ca am sa incep sa va mai povestesc cate ceva despre aceasta excursie.

Zilele de dupa carnaval le-am petrecut lenevind, si cum de cateva zile sunt fara telefon mobil, am avut linistea si ragazul sa citesc..Nimic nu m-a deranjat, asa ca am stat foarte relaxat, cu cartea de istorie in fata. M-a captivat ceva ce primisem de mai multa vreme cadou, am mai rasfoit, am mai citit, dar asa...mai superficial, fara sa incerc sa inteleg si sa retin detaliile. Acum am reluat. Subiectul a fost Istoria Florentei, un oras care m-a captivat de prima oara cand am pasit in el...Legat de Florenta imi amintesc chiar si de primul grup pe care l-am avut acolo, a fost un megacircuit facut cu mine ca sofer si ghid...5.500 km in 8-9 zile...Si nimanui nu i-a parut mult... Tin si acum minte ca era o fata, Cati o chema,care intre timp am inteles ca a devenit mamica, foarte vesela, foarte dornica de a vedea, de a intelege cat mai multe lucruri...Dupa ce am terminat turul, am continuat sa strabat cu ea stradutele, asa am ajuns sa vad si alte lucruri decat obiectivele turistice clasice...Pana ceilalti si-au facut cumparaturi, noi am batut vreo 8 km pe jos (din aia adevarati, nu masurati cu aplicatiile de smartphone, care cred ca adauga la fiecare metru inca cinci... :) )...

Iubesc Florenta, il admir pe Piotr chitaristul din fata Galeriilor Uffizi, imi place la nebunie sa privesc Ponte Vechio la apus si simt o recunostiinta fara margini ca am sansa sa ajung din nou si din nou intr-un loc atat de minunat.

Nu o sa avem mult timp pentru vizitarea Florentei, o sa fie in total 5 ore, nu mai mult pentru ca vreau sa va urcam pe zi la cariera de marmura din Carrara. Dar o sa fie 5 ore concentrate, am sa leg obiectivele in asa fel incat sa vedeti tot ce este mai important de vazut (pe exterior evident, pentru ca in afara de Catedrala, nu avem timp de galerii sau muzee). Oricum am in gand sa facem si o Toscana mai aprofundata, cu detalii, incluzand evident de acea data si alte orase si sate din regiune.

Ce este important si pentru Florenta, dar in special pentru Cinque Terre este sa lucrati un pic la conditia fizica...O sa avem ceva de mers, o sa fie si multe ore de stat in picioare. Un om activ sau obisnuit cu mersul nu are de ce sa-si faca probleme, dar celor care sunt mai putini obisnuiti cu efortul, sunt mai sedentari si stau mult la birou, sar din casa in masina si din masina la servici le spun de acum ca trebuie sa faca pana atunci ceva. E timp suficient, sunt 2 luni si va asigur ca miscarea asta de pregatire nu este benefica doar pentru perioada de excursie ci si pentru voi, pentru organism, pentru optimism, pentru a va mobiliza mai usor la orice.

Pregatiti-va din timp niste incaltari usoare, sport, eu va recomand ceva cu talpa care sa amortizeze socurile, antigrip, cu branturile moi si pe care sa le rodati sa nu ajungeti cu ele noi acolo...Am vazut atatia si atatia oameni care si-au stricat excursia din cauza incaltamintei. Si imi amintesc de americanii cu care lucram si care discutau inainte de un targ interntional de "rodajul" pantofilor...Ce poate fi mai incomod, mai sacaitor decat o pereche de pantofi care te strang, care-ti fac basici, in care aluneci...

Pe potecile dintre sate, o sa avem nevoie de incaltaminte potrivita, de rezistenta la efort, de un rucsacel in care sa aveti o pelerina, un pluover pentru cand ne oprim, apa si ceva de rontait.

Cam astea au fost sfaturile, acum va spun ca am inceput sa scriu despre Florenta. O parte din ce scriu am sa va povestesc si pe drum si acolo, dar e bine si recomandat sa parcurgeti mai multe...Azi am scris ceva despre istoria Florentei si despre Renastere, puteti citi aici: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2447.0.html