Autor Subiect: Scotia. In tara castelelor, kilt-urilor si cimpoaielor 25 iunie - 2 iulie 2017  (Citit de 19617 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
O prima informatie despre aceasta excursie. Ora de intalnire si orarul de zbor se pastreaza. Intalnirea pe aeroportul Henri Coanda Bucuresti duminica 25 iunie la ora 5.15, zona Plecari Internationale, in fata cafenelei Lavazza. Ma recunoasteti usor dupa fotografia de avatar. Zbor Blue Air OTP 07:25 – Glasgow 09:25.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Scotia. In tara castelelor, kilt-urilor si cimpoaielor 25 iunie - 2 iulie 2017
« Răspuns #31 : Duminică, 04 Iunie 2017, 08:20 »
Moneda Marii Britanii (United Kingdom sau pe scurt UK), din care face parte si Scotia este lira sterlina, sau pound-ul. Nu va luati EUR cu voi, nu aveti ce face cu ei. Va recomand sa aveti la plecare cca 150 pounds si un card din care sa puteti retrage pe rand atat cat aveti nevoie. Intotdeauna recomand - cat mai putin cash. Desi e o tara in care se fura mai putin din buzunare, trebuie sa stiti ca turistii sunt expusi oriunde s-ar afla pe glob...

Verificati inca o data inainte de plecare sa aveti cartea de identitate (cu termen de expirare minim 6 luni). Nu aveti nevoie de pasaport, suntem in EU la fel ca ei, dar recomand (si uite ca in Italia a fost binevenit sfatul meu) sa aveti cu voi si acest document, pe care obligatoriu sa-l tineti separat de buletin. In cazul in care pierdeti unul, macar sa va ramana celalalt.

Bagajul de cala este limitat cantitativ de compania cu care zburam, Blue Air, la 32 kg. https://blueairweb.esky.ro/bagaj-de-cala. Trebuie insa sa va spun si sa va recomand ca un bagaj de cca 15-18 kg este suficient pentru o astfel de calatorie, in conditiile in care alegeti sa luati cu voi doar ce este util. Este o excursie circuit, cu multe check in-uri si check-out-uri, ori asta presupune un bagaj cat mai comod: usor si de mici dimensiuni.  Ganditi-va ca Scotia nu este Turcia, Maroc etc, adica o tara in care sa existe gradul acela de disponibilitate de a fi ajutati la bagaje, in UK mana de lucru este foarte scumpa, hotelurile nu-si permit decat la high level sa aiba astfel de servicii. Locatiile in Scotia sunt de tip boutique, nu constructii ultramoderne, cu infrastructura de facilitati, asa ca va fi nevoie sa mai ridicati bagajul pentru un prag, pentru a trece dintr-un coridor in altul. Inca un motiv sa meditati pentru a avea cu voi doar ce este important.

Grija f.f.f. mare la bagajul de mana. Sa nu aveti la voi in bagajul pe care-l luati in compartimentul pt pasageri corpuri ascutite gen forfecute, pile de unghii, bricege si nici sticlute sau recipiente cu lichid sau fluide, gen pasta de dinti. Puneti-le in bagajul mare, de cala si nu aveti nici o problema. Politia vamala britanica este foarte minutioasa in ceea ce priveste controlul si va arunca tot ce intra in aceste categorii plus ca se pierde timp....Va recomand sa aveti cu voi un rucsac urban, in care sa va intre haina de ploaie, o umbrela, o sticla cu apa, un sandvici. Va va ajuta mult acolo.

Prizele in UK au alta forma, astfel incat incarcatatoarele de telefon si aparate foto nu pot fi cuplate la reteaua electrica decat prin intermediul unei cuple de legatura. Se gasesc si la noi asa ceva, sunt si pe aeroport si evident acolo. Cumparate de aici sunt la nivel de 20 lei, in UK cumparate de la magazin sau automat, ajung pana la 10 pounds. Deci cumparati-va de aici si nu uitati sa o luati cu voi

Nu va luati dupa prognoza meteo, acolo vremea este foarte schimbatoare. Chiar daca plecam de aici la 30 de grade, acolo nu va asteptati sa fie mai mult de 15 - 20 de grade. Luati-va in bagaj si pluovere, haina de vant si neaparat haina de ploaie (pelerina sau orice nu lasa apa sa treaca). Incalataminte de tip trekking, nu va dragalasiti cu sandale si pantofiori pentru ca nu aveti unde sa-i purtati, iar pe unde mergem noi o sa fie nevoie de ceva rezistent la umezeala, comod si rezistent.

La recomandarile facute mai adaug una: parcurgeti topicul excursiei din 2015. Traseul este similar, acolo am descris in cuvinte si imagini toata excursia. Este foarte potrivit sa aveti idee despre ce urmeaza sa vedeti. Dati click pe link si urmariti toate cele 7 pagini: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2040.60.html Veti gasi si lucruri despre gastronomia locala.

Aveti de pe acum, toate informatiile necesare, rugamintea este sa nu mai sunati inutil agentie, ganditi-va ca sunt o mana de oameni acolo care lucreaza de dimineata pana seara si orice oprire conteaza. Noi am comunicat de la inceput ca TOATE DETALIILE LE GASITI DOAR PE FORUM, NU TELEFONIC, NU EMAIL, din moment ce v-ati inscris si rezervat inseamna ca ati inteles si aceasta conditie. Ca nu este timp nu este o scuza, toata lumea are timpul limitat, iar parcurgerea unei informatii, ia doar 10 minute... ??? Iar ca nu va descurcati cu forumul, atunci da, este o problema, inseamna ca nu s-a inteles corect profilul SC.

In final vreau sa va spun cateva lucruri despre mine...Ceea ce fac eu aici in Singles Camp este cu toata placerea si bucuria de a oferi din ceea ce stiu, in limitele a ceea ce pot, iar pricipala mea multumire este sa vad oameni veseli in jur; asta inseamna ca toata atentia si efortul meu au dat roade. Vreau ca cei care merg cu mine in excursii sa se intoarca de acolo bogati in amintiri, in noi prietenii, relaxati si deconectati. Asta este satisfactia mea, pentru asta muncesc, pentru asta plec atatea zile pe an de acasa...

Insa pentru ca o excursie sa fie reusita nu e destul sa fiu doar eu pregatit, ci si voi. Asta inseamna ca in primul rand sa cititi cu atentie tot ce tine de excursie, profilul ei, servicii incluse, cele care nu intra, programul, obiectivele. Sa urmariti forumul pentru a gasi aici informatiile, detaliile si explicatiile necesare. Si f. important de asemenea sa intelegeti profilul mediu de aici din Singles Camp: armonios, fara tabieturi excesive, cu intelegere, rabdare, comunicativ, sociabil. Cand plecati intr-o excursie cu noi sa intelegti ca faceti parte dintr-un grup, ca nu sunteti intr-o vacanta pe care v-ati pregatit-o singuri. Aici depindeti de un program, de ceilalti, trebuie sa respectati orele de intalnire, pentru ca NU ASTEPTAM. Orele de comunicare sunt cele de plecare, asigurati-va ca ajungeti cu 5 minute inainte, altfel riscati sa pierdeti programul acelei zile. Din respect pentru cei din grup si asta se intampla de 8 ani aici, mi-am asumat decizia de a nu oferi celor care intarzie, minute la dispozitie. 5 minute intarziate la un grup de 20 persoane, inseamna o ora si jumatate "furata" unui grup care a venit sa vada, nu sa astepte dupa cineva. Regula in turism este foarte clara, organizatorul nu are nici o vina si responsabilitate ce decurge din nerespectarea orelor de intalnire.

Mergem in excursii sa radem, sa ne simtim bine, nu sa ne impanam de problemele altora. Asa ca oameni buni, lasati problemele acasa, nu le aduceti cu voi si mai ales intelegeti ca este un act egoist si urat ca intr-o perioada in care cineva vrea sa se destinda, cineva sa-i vare in ureche tot felul de nemultumiri, ganduri rele etc...Puneti-va zambetul de vacanta, ganditi-va ca va fi una foarte frumoasa, ca o sa vedeti lucruri minunate!

Vremea trebuie sa fie frumoasa, ca doar mergem noi acolo! Let's travel!  *|* :dance: *|*

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Un loc disponibil la femei, dintr-o renuntare, intr-o camera dubla. Daca apare o doamna doritoare, este rugata sa se adreseze direct agentiei, pe adresa de e-mail office@bonvoyagesibiu.ro. Pentru ocuparea acestui loc este necesara plata integrala a excursiei, fiind foarte aproape de data plecarii.

Offline totoescua

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Scotia. In tara castelelor, kilt-urilor si cimpoaielor 25 iunie - 2 iulie 2017
« Răspuns #33 : Sâmbătă, 10 Iunie 2017, 22:18 »
Gigi ,  crezi ca e posibil sa vizitam si Capela Rosslyn de langa Edinburgh ? S- a scris atat de mult despre
aceasta Capela , istorie , legende , literatura ....

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Nu mai sunt locuri.

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Hello!
Este prima data cand calatoresc in cadrul SC si vreau sa stiu care este procedura legata de biletul de avion si voucher. Il primim pe mail de la agentie?
Inteleg ca toate nelamuririle legate de calatorie, trebuie sa le discutam aici pe forum, nu direct la agentie...
Rog colegii/organizatorii sa ma lamureasca in aceasta chestiune  :)
Multumesc,
Mihaela

PS: Am observat ca, un ultima vreme, au fost facute postari referitoare la atitudinea participantilor in cadrul excursiilor, asa ca profit de ocazie sa asigur colegii si organizatorii ca sunt o persoana deschisa, cooperanta, cu asteptari realiste vis-a-vis de genul acesta de vacanta in grup. Am mai calatorit in grup, doar cu prietenii pana acum, insa ma adaptez usor. Am intrat pe topicul excursiei din 2015 si am inteles in mare cum sta treaba prin Scotia. Si daca intervin schimbari de ultim moment in program/ obiective, pentru mine nu ar fi o problema. Spun asta si ca sa dau un feedback propunerii pentru vizitarea Capelei Rosslyn.
Inteleg ca urmeaza sa ne intalnim in fata cafenelei Lavazza. Daca incepem vacanta cu o cafea buna, o sa fie bine, restul vine de la sine  *|*


Offline Oana Nartea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
Buna Mihaela,
Nu-ti face nici o grija ref la bilete /asigurari/ vouchere in aceasta vacanta. Toate sunt la Gigi si le va imparti inainte de plecarea din Otopeni la cafenea. Si crede-ma, nu o sa ai alta grija in vacanta asta decat sa te bucuri de locurile pe care le vom vizita.
Sa ne vedem cu bine ! Eu deja nu mai am rabdare.

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Multumesc Oana, pe curand!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
M-am intors din Azore...desi tare mult imi place acolo... :) Pana la plecarea in Scotia voi fi aici cu voi, urmand sa ne vedem pe aeroport. Am o observatie de facut cu privire la ora. Nu intarziati nici un minut, nu o sa asteptam - mergem cu tot grupul la check in - poate ca ati urmarit la tv, Aeroportul Otopeni este supraaglomerat dimineata, am avut chiar eu ocazia de cateva ori ca cele doua ore diferenta sa fie folosite aproape in totalitate si sa intram direct la boarding...fara sa ne parfumam! :) Nu pot risca intarzierea grupului din cauza unei persoane care nu a ajuns la timp. Daca ati intarziat, cautati pe tabelul de decolari, Blue Air, zbor OTP - Glasgow, mergeti la poarta indicata, faceti check-in-ul doar cu actul de identitate (ei va au in evidenta) si parcurgeti traseul de verificare bagaj de mana si corporal, apoi de acte de identitate si prezentati-va la boarding.

Referitor la bagaj, deja v-am dat detalii, mai subliniez inca odata sa aveti pantofi trekking, sau oricum ceva sport cu care sa puteti face drumetie (atentie sa fie impermeabili, sa aiba talpa groasa, flexibila si sa nu alunece). O sa avem trei ocazii de drumetie: una la Fort William, o sa urcam la o cascada Steal Gorge (e un tur de cca 2 ore si jumatate), apoi la Old Man of Storr (este unul dintre cele mai vanate locuri de catre fotografii din intreaga lume) pe insula Skye - cca 30 min si tot pe aceasta insula o sa avem cateva panorame cu plimbare. Iarba este uda, indiferent daca ploua sau nu, se aluneca, deci luati-va cu voi incaltaminte adecvata. Sa aveti si pantofi de schimb in caz ca va udati...

Nu uitati de haine de ploaie. Adevarate, nu canadiene de oras, prin care apa trece fara nici o opreliste...

La vreme m-am uitat, dar vreau sa va spun ca in Scotia, ca in orice tara nordica, ca pe orice insula, aceasta este doar informativa. Se schimba datorita curentilor, poate chiar de la o ora la alta. Oricum, pregati-va pentru maxim 18 - 22 de grade, dimineata si seara cca 12 - 16 grade, pentru umezeala si desi sper sa nu se intample si sa avem timp frumos ca si in alti ani - in caz de ploaie sa fiti pregatiti si sa aveti cu voi asa cum am mai repetat de cateva ori, haine de ploaie.

Am fost intrebat aici daca e nevoie sa aveti ceva la voi, voucher sau bilet de avion. NU trebuie sa aveti asa ceva, eu vin cu tot ce tine de calatoria voastra, mai putin cu...actele voastre de identitate. Atentie, luati-le pe amandoua, tineti-le in locuri diferite, am avut atatea si atatea cazuri de pierdere, de furt, incat luati recomandarea mea nu ca pe ceva formal ci ca pe ceva venit din experienta. In caz ca va pierdeti actul de identitate, nu va pot ajuta cu nimic. Va trebui sa ajungeti singuri la consulatul roman sa va faceti acte temporare cu care sa puteti parasi tara. Eu nu pot parasi grupul, nici ramane cu voi in Scotia, dupa aceasta excursie urmeaza imediat o alta, in Norvegia...Deci tineti va rog cont de sfatul meu.

In ceea ce priveste programul, cred ca va asteptati sa fie unul intens. Noua ore in fiecare zi de tur, mai putin in cele in care nu vom fi in miscare cu autocarul. Totul este asezat detaliat pe ore, eu am sa va prezint programul in fiecare zi si pentru a parcurge tot ce ne-am propus este foarte mare nevoie sa fiti punctuali la intalnire. Atat dimineata la plecare, cat si la pauzele de vizitare si fotografiere. Orice minut pierdut intr-un loc, inseamna unul in minus in alta parte. Nu vom face multi km, totul este gandit sa fie confortabil, sa nu oboseasca. Pe parcurs o sa avem mai multe opriri pt panorame, pauze de sandvici, social etc. Asa ca impartit pe segmente, drumurile o sa treaca repede. Am pregatit povesti, muzica, astfel incat sa fie cat mai usor...

Cand ajungem o sa discutam 10 minute de regulile dintr-o excursie Singles Camp, sunt lucruri ce tin de toleranta, armonie, respect fata de ceilalti. Vreau ca fiecare dintre voi sa fie multumit, fericit, relaxat, sa se intoarca cu prieteni. Pentru asta este nevoie sa intelegem cu totii ca facem parte dintr-un grup...pentru ca asta este Singles Camp, nu cum poate o percep unii, ca fiind o agentie turistica. Bon Voyage este cea care ne-a asigurat logistica excursie, dar acolo vom fi doar noi, Singles Camp&Travel.  :)

Calatoriti, dormiti, vizitati impreuna cu oameni pe care poate acum ii vedeti prima oara. Fiecare dintre voi a facut un efort financiar si a asteptat vacanta aceasta. Toata lumea vrea sa se simta confortabil, pentru ca de asta depinde mult reusita unei vacante. Asa ca respectatii pe ceilalti, fiti toleranti cu colegii de camera, nu intarziati la intalniri, lasati tabieturile execesive acasa, nu-i incarcati pe cei din jur cu probleme povestindu-le tot felul de lucruri negative, lasatii sa se simta bine...Va rog mult sa nu ma puneti in situatia sensibila de a interveni cu observatii, suntem oameni maturi cu totii, highly educated, avem un nivel de intelegere ridicat...

Eu voi fi insotitorul vostru de grup, daca inca nu v-ati setat numarul meu de telefon este bine sa-l inregistrati in agenda: 0040 745 106501. Pentru cei care inca nu ma cunosc, ma prezint sunt Gigi Cindea. O sa va explic si pe parcurs, va spun si acum, unul dintre rolurile insotitorului de grup este sa se asigure ca serviciile oferite de terti sunt cele promise, la nivelul la care au fost anuntate si contractate. Voi nu aveti o relatie contractuala nici cu hotelurile, nici cu transportatorul, nici cu ghizii locali. Daca aveti intrebari, nedumeriri, observatii, va rog totul sa treaca prin mine. De aceea sunt acolo, sa ma asigur ca totul va fi ok, am mare experienta si tot ce tine de ce stiu si pot se va rezolva...Evident sa nu-mi cereti lucruri pe care nu le-am promis, nu le-am scris nicaieri, ci doar vi le-ati dori...pentru ca nu le pot oferi...




Offline sabinacri

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
 SUPER VACANTA!!!
nici nu am suficiente cuvinte sa exprim cat de faina a fost vacanta si cat de bine m-am simtit.
imi pare rau ca nu am apucat sa-mi iau ramas bun de la grup in Bucuresti si o sa va zic aici ca ati fost niste faini :) si sper sa va revad !
pe mine ma gasiti pe FB Oana Cristea sau 0721362916
daca treceti prin Timisoara dati un tel si ne vedem la cafea, taclale si/sau papa bun  8)
@Gigi
multumesc :) esti cel mai tare organizator
va pup :* :*

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Multumesc mult pentru apreciere si compliment!  :)

V-am transmis fotografiile facute de mine, tuturor celor care m-ati insotit in Scotia...Sunt 2 Email-uri cu link-uri de download wetransfer. Descarcarea se poate face in maxim 6 zile, apoi link-ul nu mai este valabil. Sper sa va placa, am incercat sa surprind cat mai mult din ceea ce am parcurs impreuna...Si pe voi!  ::) :) Ati fost un grup foarte fain, m-am simtit excelent cu voi!

Offline Maria DM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
Multumesc pentru poze. Toate locurile prin care am trecut sunt surprinse in imaginile trimise.
Merci pentru organizare si ghidarea cu profesionalism . Mi-am dorit sa vad Scotia in mod deosebit si a fost minunat.

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Multumesc pentru fotografii, m-am bucurat inca o data de toate locurile minunate pe care le-am vizitat!

In ceea ce ma priveste, concluzia e una singura, in vacantele viitoare SC, renunt la aparatul foto pentru ca, evident, ceea ce am primit este la superlativ.
Mi-au placut si m-au amuzat in mod deosebit fotografiile de la cascada, cele in care Gigi zicea "sariti",  iar noi intrebam "cat de sus"... rezultatul este super fain  :)

Gigi si Samiza, va multumesc pentru vacanta asta atat de frumoasa!!
Ca nou intrat in SC, pot spune cu sinceritate ca, a fost peste asteptarile mele.
Am vazut locuri minunate, am intalnit oameni deosebiti si m-am bucurat de fiecare clipa.
Apreciez in mod deosebit faptul ca, dincolo de seriozitatea si munca extraordinara din spatele organizarii acestei vacante, este vorba despre o mare pasiune, care isi lasa amprenta in ceea ce faceti. FELICITARI!

Multumesc si colegilor, ati fost tovarasi de drum deosebiti, si-mi doresc sa ne revedem cu bine.

Pe curand!


Offline Fana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
Pe langa peisajele fabuloase, castelele , insula Skye, locuri de poveste in care timpul parca sta in loc, mi-au placut pub-urile pline de oameni veseli, galagiosi, care te invitau calduros sa intri, cu muzica live , cu tablouri si fotografii agatate pe pereti, probabil fiecare avand o poveste. Mi-au placut plimbarile fara tinta pe strazile oraselor prin care ne-am perindat  , cladirile cu arhitectura lor specifica si bineinteles whisky-ul scotian traditional din regiunea Highlans-Glenmorangie. Am petrecut o vacanta de neuitat alaturi de oameni minunati.

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Buna seara si bine ati venit acasa scotienilor :giggle:
Eram sigura ca, excursia va fi superrr, si voi, mi-ati confirmat asta,prin ceea ce ati scris, ca ati trait zilele astea!
Pentru voi, Scotia, este un vis devenit realitate! :thumbup:
Pentru unii dintre noi, deocamdata, e doar un vis...
Sa fim noi sanatosi si, poate,  intr-o zi, va deveni realitate si pentru noi :worship:
Oare noi mai putea vedea poze cu minunile vazute de voi?!
Asa cum ati scris si voi, cred ca ati primit niste poze super de la Gigi! :D
Maria, sunt sigura ca si tu ai facut niste poze super! ;)
Tare as vrea, macar asa sa pot calatorii si eu in Scotia, prin intermediul pozelor voastre! :worthy:
Gigi, legat de ceea ce ai scris la excursia din Ciucas, mentin ceea ce am scris atunci, ca, acei 5-6, care nu au inteles ceea ce inseamna si ceea ce ofera SC, nu vor putea sa strice spiritul SC! :dance:
Si excursia asta, de fapt cei care au trait excursia asta, iti pot confirma, din nou, ca SC, RAMANE SC, O AVENTURA MINUNATA, ALATURI DE OAMENI MINUNATI SI PLINI DE VIATA!  :bow: :flori:
EU ASTA AM SIMTIT ALATURI DE VOI! :yeah:
SANATATE MULTA, MULTA VA DORESC SI ZILE CU SPOR IN TOATE!
NOAPTE BUNA TUTUROR, CUNOSCUTI, SAU, NECUNOSCUTI!