Autor Subiect: 1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech  (Citit de 10741 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech
« : Luni, 24 Octombrie 2016, 21:18 »
Marrakesh, orasul rosu, oaza si adapost al caravanelor, visul oricarui calator….Exotic, frenetic, subtil….Picaturi din rafinamentul lui Yves Saint Laurent, din extravaganta albastrului Majorelle, pe acorduri si ritmuri berbere…. Salbatic, misterios, grandios....

Este atat de greu sa-l definesti, sa-l descri...Marrakech se simte, se traieste, nu-l poti intelege decat fiind acolo, in mijlocul lui Jemma el Fnaa printre imblanzitorii de cobre, pintre saltimbanci si sacagii... La umbra minaretului Koutoubia sau adancit pe stradutele Medinei....

Hmm, ce loc minunat! Cate culori....Cata vibratie....Un paradis in mijlocul unui ocean de zgura rosie....Fermecator si totusi...Marrakech-ul nu ar fi fost intreg si la fel de frumos cum este fara Fantasia de la Chez Ali.

Acel loc este incunurarea a tot ce inseamna emotie, traditie, istorie, arta in Maroc....Acolo simti ca intri in atmosfera din 1001 nopti, ai ocazia pentru o seara sa fi calif...esti fermecat, intr-o lume de povesti....

Calareti pe superbi cai arabi, tobe si dansatori, torte, covoare magice. Ceea ce se intampla acolo este o întoarcere in trecut, la timpuri de cavaleri si vrajitori. Faci parte dintr-o calatorie cu dansatori, muzicieni, acrobati si magicieni.



„Paradisul” se afla la cativa kilometri de Marrakech, si atrage de 25 de ani, cate 2.000 de persoane pe seara. Corturi cu covoare persane, mese imbelsugate, cele mai bune mancaruri, supa Harira, tajine de miel, pui, cuscus, legume, fructe. Vinuri....Toate aduse de chelneri imbracati in katane albe si tichie rosie...Platouri imense, damaschinuri...Dansatorii si muzicantii se perinda din cort in cort in acorduri de tobe si fluiere....

Dupa cina toata lumea iese din corturi si umple de jur imprejur arena. Incepe Fantasia! Cu originile în Rif, o regiune muntoasa din nordul Marocului, Fantasia este o ceremonie de razboi între triburi, intre grupuri de calareti. Cand am vazut maiestria calaretilor acrobati, mandria cailor primind aplauze, mi-am adus aminte de El-Zorab si de lacrimile pe care le varsam in copilarie cand vedeam diafilmul....

Se trage cu arme, se arunca artificii, covoare magice plutesc deasupra.... O atmosfera fantastica, in care nu stii cand au trecut cele  patru ore de spectacol...Ramane o amintire minunata a unui vis frumos, acela pe care cred toti l-am avut in copilarie citind povestile cu palate si sultani...

www.youtube.com/watch?v=jZl0mjCEVeM#











Offline kriss

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 143
Re: 1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech
« Răspuns #1 : Luni, 24 Octombrie 2016, 22:55 »
hmmm....ce pofta ne faci tu mai Gigi de plimbare, cu aceste minunatii de poze...super faine...
"Nu ceea ce ai, ceea ce esti, unde esti sau ceea ce faci te face fericit sau nefericit, ci ceea ce crezi despre toate acestea." – Dale Carnegie

Offline Li_a

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: 1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 10 Iunie 2017, 09:44 »
Da , vreau sa particip. Li_a

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: 1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech
« Răspuns #3 : Miercuri, 22 Noiembrie 2017, 08:29 »
Fotografii facute in toamna lui 2017, la Spectacolul Fantasia, Chez Ali. Ali a murit, dar super-show-ul creat de el merge mai departe. Asa de can-can: Ali a avut doua sotii, din care una traieste in Canada, iar alta in Italia. A avut multi copii, n-as putea sa va spun exact cati, pentru ca nimeni din cei pe care i-am intrebat si ar fi trebuit sa stie, nu a putut sa-mi raspunda. Il vad de fiecare data pe unul dintre baietii lui in bar-ul din palat, acolo unde ma retrag de regula impreuna cu prietenul meu Mohalla. Au un vin negru, atat de bun acolo...hmm...
























































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: 1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech
« Răspuns #4 : Miercuri, 22 Noiembrie 2017, 08:40 »





















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: 1001 de nopti, la Chez Ali in Marrakech
« Răspuns #5 : Miercuri, 22 Noiembrie 2017, 08:46 »