Autor Subiect: Articole Singles Camp  (Citit de 7054 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Articole Singles Camp
« : Vineri, 02 Noiembrie 2012, 11:08 »
O sa primiti un newsletter care va cuprinde cateva informatii despre site, forum si promovarea actiunii Singles Camp. Unul dintre puncte vizeaza acordarea unui spatiu cu vizibilitate maxima, direct pe site, a celor care doresc sa posteze articole. Ce inseamna aceste articole si la ce ajuta acestea proiectul SC?

Ultima analiza de trafic, a aratat o crestere semnificativa a celor care intra si citesc acest site. Atat de semnificativa, incat practic s-a dublat. De aceea am vrut sa analizez ce s-a intamplat si cum se poate folosi acest lucru in promovarea proiectului. Am gasit ca multi cititori cauta informatii despre anumite lucruri, care se vede treaba ca la noi sunt foarte bine prezentate. Din tot felul de domenii, nu doar unul singur. Ceea ce a marit sfera de cautare. Retete, muzica, turism, plante, stiri, etc. Remarcabil ca am ajuns sa fim gasiti pe niste grupuri de cuvinte care nu au nici o legatura cu Singles Camp. Ceea ce inseamna informatie generala. Am mers si eu pe articolele care au generat acest trafic si intradevar sunt foarte complete si bine conturate. Si atunci mi-am zis: de ce nu, un spatiu de articole, ceva de genul celui folosit de mine in acest moment pe site. Acum lucrez la a modifica ceva la site si a-l pregati pentru postarea acestor articole.

Practic cum se va face acest lucru: cei interesati si care cred ca au ceva de impartasit ca informatie spre altii, posteaza aici articolul cu poze daca cred ca este cazul. Eu am sa-l preiau si am sa-l urc pe site, la articole recente. Cele vechi vor fi si acelea vizibile, facand parte dintr-o arhiva. Ce este important insa este ca articolele sa fie originale, sau daca sunt preluate, trebuie sa fie prelucrate. Deci nu merge partea cu copy/paste pt ca nu avem voie sa postam articolele altora fara incuviintarea lor.

Daca aveti un hobby, puteti explica cate ceva despre el, daca lucrati intr-un mediu interesant, puteti scrie despre el, daca cunoasteti persoane despre care merita povestit, - postati. Poezia, cea pe care ati inceput-o ca topic va avea acolo un loc de vizibilitate.

Cum pot eu sa recompensez aceasta munca a voastra?  Voi stiiti ca actiunea asta de promovare este indreptata tot spre persoane ca si voi, deci intr-un fel recompensa ar trebui sa vina de la ei, nu de mine. Dar asta este aproape imposibil de facut, in conditiile in care nu am vrut sa amestec comercialul in acest proiect. Ceea ce am sa fac insa: am sa creez un fond, din tabere new entry, din unele actiuni la care obtin anumite conditii de gratuitate, din sper in curand si alte surse, pe care sa-l pot folosi in organizarea unei actiuni anuale care sa recompenseze pe cei care posteaza articole. Si nu doar pe ei vreau sa-i recompensez in acelasi fel: sunt dintre voi persoane care tin forumul sus, il animeaza, provoaca discutii, posteaza lucruri interesante. O sa facem un top 10 postari anuale, urmand ca acestia sa participe gratuit la o actiune comuna cu cei care scriu articole. Locatia in care se va desfasura va fi aleasa prin propunere si vot, de participanti. Eu va comunic bugetul pe care-l avem la dispozitie si functie de acesta alegem ceva potrivit. O sa fie si o ocazie de intalnire, de party si de premiere.

Pe acest topic se vor posta doar articole, comentariile la ele vor fi sterse. Trebuie sa fie un tipic cursiv si de asemenea sa-mi fie si mie si cui ma va ajuta la aceasta munca usor in identificarea noilor postari. Eu am sa ma abonez la acest topic, astfel incat sa primesc pe Email imediat ce s-a postat ceva. De aceea am sa va rog sa postati doar articole, nu si comentarii.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Articole Singles Camp
« Răspuns #1 : Vineri, 02 Noiembrie 2012, 11:32 »
Se poate deja posta aici, chiar daca se lucreaza la partea de site pt modificare. Este important ca aunci cand finalizez cu site-ul sa am si ce posta, nu sa ramana un spatiu gol.

Acum ce vreau eu sa va mai explic vis - a -vis de perceptia multora in ceea ce priveste interesul altora de a va citi si a va raspunde. A fi citit si a vi se raspunde sunt doua lucruri total diferite, Stiu ca intr-un fel confirmarea ca ceea ce postati este interesant si ca a facut placere altora, este sa aveti comentarii la ce ati scris, sau sa vi se raspunda.

Trebuie sa stiiti ca sunt doua tipuri de postari pe forum: unele sunt sub forma unui raspuns sau comentariu la un dialog in doi, trei sau in grup iar altele sub forma de informatie, povestire, indicatie. Cele din urma pot produce comentarii sau nu, neputand crea neaparat efectul de dezbatere. Si asta nu pt ca nu sunt interesante pt altii, ci pt ca acesta este formatul si mesajul lor.  Sunt de exemplu postari din domeniul tau, care nu creeaza dezbatere, desi acel articol poate sa fie foarte interesant, foarte bun pt site si informativ pentru cititori. Daca privesti strict doar reactia userilor, da, poate sa fie frustrant pentru ca nu ti se raspunde, dar tu scri in primul rand pentru tine, ai placerea scrisului si a transmiterii a ceva ce face parte din tine, indiferent ce sunt, cunostiinte sau stari.

Deci cand scrieti si postati nu va mai ganditi daca sunteti cititi sau nu, daca subiectul pe care l-ati lansat va fi sau nu dezbatut. Scrieti ca si cand o faceti intr-un jurnal personal si va veti simti mai bine asa. Nu veti fi tracasati de gandul aprecierii celorlalti. In jurnal scrii lejer, dezinhibat pt ca in primul rand ai intimitatea a ceea ce ai scris. Stii ca nimeni nu va judeca si cantari ce ai asternut acolo. Si asta iti da libertatea in exprimare, da un pic frau mai liber fanteziei. Forumurile si blog-urile tocmai de asta rezista si se dezvolta, pt ca creaza spatiul si intimitatea de tip jurnal personal. Deci cand postati ganditi-va ca scrieti intr-un jurnal!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Articole Singles Camp
« Răspuns #2 : Vineri, 02 Noiembrie 2012, 19:25 »
Sa explic cam ce inseamna aceste articole, care by the way, puteti sa mi le trimiteti direct pe Email, si sa apareti pe site sub alt pseudonim sau nickname.
In primul rand alegeti-va o tema: de exemplu, daca aveti acasa si ca hobby papagalii (ma refer la innaripate evident), sa fie "Papagalii perusi" Povestiti apoi ce stiti si ce ati remarcat la ei. Cum interactioneaza cu voi, ce mananca, colorit, ma rog orice credeti interesant de scris despre ei. Stiu ca exista materiale profesioniste in acest sens si va ganditi ce rost ar avea sa mai scrieti si voi. Va dau cel putin doua motive de a scrie si voi: in primul rand exista tentatia si usurinta de a citi textele mai simple, mai directe, sub forma unei povestiri si in al doilea voi expuneti din punctul de vedere al omului care tine si este legat de perus. Povestioara are o anume incarcatura emotionala pe care voi o transmiteti si care cu siguranta este bine primita.
Faceti 2-3 poze, eu le urc langa articol, sunt importante, pt ca pozele dau veridicitate si intaresc cele scrise.
Sunteti IT-isti scrieti ceva care ati citit si credeti ca merita transmis. Internet-ul este in primul rand un networking de cunostiinte, unii scriu si altii se ajuta de ce citesc. M-am folosit de atatea ori de ce am gasit pe forumuri incat automat cand nu stiu ceva scriu cuvintele si langa, forum. Asa am aflat cum se promoveaza un site, cum se folosesc anumite aplicatii, o gramada de lucruri pe care altfel nu le-as fi aflat...
Nu va ganditi ca va fi acolo o ciorba, un amalgam de subiecte, din care nimeni nu va stii ce sa aleaga daca este interesat. ASta este treaba mea sa le pun in locul potrivit si sa le promovez pt a fi gasite si citite.
Scrieti poezie, scrieti despre copii, comporamente, flori, peisagistica, sunt o groaza de domenii in care lucrati, si aveti o multime de hobby-uri. Deci avem despre ce sa scriem. Nu va fie teama, si nici nu priviti actiunea asta ca semanand cu ora de compunere de la scoala. Nu suntem ridicati in picioare si nu ni se da note. NIci nu se stie cine le-a scris, asta daca nu vreti sa apareti.
Scrieti pozitiv, vesel, transmiteti stari de bine.
Dam startul?

Offline theo365

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 419
Re: Articole Singles Camp
« Răspuns #3 : Vineri, 02 Noiembrie 2012, 20:08 »
Sa spargem gheata ...dara .....M-am mobilizat astazi, am cautat asiduu prin cutiile prafuite din podul casei,ma simteam ca in -TITANIC-, scormonind in amintiri...mhm....gata am gasit caietul . il rasfoiesc precipitata , deja filmul mi se deruleaza in cap de parca ieri ar fi fost ....era un ger afara de crapau pietrele, imi faceam lectiile la lumanare, nici in casa nu era prea cald, mai imi frecam mainile din cand in cand , sa nu-mi inghete, eram cls . a IX a , iar pt. ca ai mei erau schimbul 2 la servici, statea mamaia cu mine , cica sa--mi fac temele, insa eu ......visam, hehe uneori visele pot deveni realitate... mda , sa nu o mai lungesc ...imi placea sa-mi astern gandurile pe hartie , in versuri , timid , pana cand se facu de vreo 30 de poezii....insa acum va prezint prima mea incercare poetica :...ianuarie 1988
                                                                                         

                       Dedicatie
E seara si e liniste
Si timpul merge cu pasi cadentati
In timp ce lumanarea arde
Seara , tarziu si devreme

Si ma gandesc la tine
Mi-e gandul la ziua
Cand voi trai prin tine
Cand ma vei iubi

Cand pasul tau
Se va indrepta spre mine
Si vom alerga amandoi
Sa prindem vremea
Si s-o aducem inapoi

OOO zile , nu plecati
Ramaneti pentru o clipa
Sa-mi amintesc
De el, de ea
Si sa-i iubesc.....

Offline neo

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
Re: Articole Singles Camp
« Răspuns #4 : Sâmbătă, 03 Noiembrie 2012, 13:54 »
eroarea vietii ...mai am timp s-o repar:)
        Sa nu ma lasi sa plec...niciodata!Nici macar atunci cand iti cer eu sa o faci. Cand ma indepartez de tine strange-ma in brate si lipeste-mi urechea de pieptul tau. Cand refuz sa ma mai uit in ochii tai lasa-ma sa-ti ascult inima,caci ea imi...va vorbi mai bine decat ochii. Cand par sa uit de iubire si ma ascund in carapacea mea dorind sa scap de rani invizibile celorlalti adu-mi aminte cat de mult contezi. Cand mai vreau sa fug prinde-ma de mana si vorbeste-mi despre ploi ca sa imi amintesc ca furtuna dinauntrul meu poate fi alungata doar de soarele sufletului tau! Si o sa ma intorc!,,,