Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 327534 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #135 : Miercuri, 09 Iunie 2010, 11:25 »
Iti ziceam ca e minciuna
Cand spuneai ca eu ti-s draga,
Ca esti un impusca-n luna,
Drac ce apa o incheaga.

Si ca n-as putea vreodata
Nici a te iubi, nici crede,
C-a mea inima jurata
Nici n-aude, nici nu vede.

Siretenii de muiere
Ca sa-ncerc a ta iubire...
Dar tu trist si in tacere
Ai plecat plin de mahnire.

Haide, vino, fii cuminte,
Dac-ai fost impusca-n luna,
Eu am fost, adu-ti aminte,
Si zglobie si nebuna.
V. Micle

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #136 : Joi, 10 Iunie 2010, 17:48 »
'' Frumuseţea unui sentiment se măsoară prin sacrificiul pe care eşti gata să-l faci pentru el…” – John Galsworthy





awana, am vazut mai inainte acest citat si cum din intamplare, galsworthy este unul dintre scriitorii mei favoriti, vroaim sa adaug cateva cuvinte. randurile de mai sus mi-au trezit unele amintiri mai mult sau mai putin vii...  si daca ce spune distinsul nostru prieten este adevarat, se confirma, pentru ca este si cazul meu.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #137 : Joi, 10 Iunie 2010, 23:01 »
am ceva de impartasit cu voi, dar sincer nu stiu unde sa pun povestea, e o nedumerire in legatura cu "de ce se casatoresc si fac copii oamenii", ei, nu toti, unii dintre ei. dar cum ceea ce am auzit in seara asta este o declaratie de dragoste pe dos, cred ca ar merge aici, pana la urma.
eram in timpul rutinei mele de miscare in herastrau.  lume multa, perechi de indragostiti, soti cu copii mai mici mai mari, foarte frumos, roata mare se invarteste, paunii "leon, leon"... m-am asezat la un moment dat pe o banca sa ma odihnesc.  in acel timp se apropia o familie, bunica, bunicul, mama tanara, frumoasa si stilata (cam 28 ani) si doua fetite superbe; de fapt fetitele mi-au atras atentia, cam la 2 si 4 ani respectiv; foarte frumos imbracate.  fetita cea mica tot se ruga de mama ei sa o ia in brate, cealalta o tragea de mana... la un moment dat au oprit la doi pasi de mine sa-i aranjeze hainuita celei mari.  cea mica tot incerca sa i se agate de gat; cand tanara si frumoasa mama, se ridica furioasa si spune catre mama ei "cine dracul m-a pus sa fac copii cu cretinul asta"?! desigur, am uitat sa spun, cretinul nu era de fata asa ca nu pot sa va povestesc reactia lui.
dar m-a impresionat limbajul folosit si fara sa vreau m-am gandit: sigur au fost foarte indragostiti la un moment dat, cretinul acela era lumina ochilor ei si viceversa; nu puteau sa traiasca unul fara celalalt; etc etc etc. iar acum, el, a devenit un simplu cretin...
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #138 : Joi, 10 Iunie 2010, 23:06 »
si ca sa contrabalansez amaraciunea lasata de episodul anterior, o sa va pun o declaratie fde iubire oarte frumoasa:

Pentru noaptea petrecuta pe plaja sub lumina lunii

Pentru ziua in care m-ai trecut in brate pragul casei tale

Pentru codurile noastre secrete mbtb, mum, cwtsum

Pentru nesfarsitele noastre conversatii si povesti dintr-o mie si una de nopti

Pentru surorile Bronte, John Galsworthy si Shakespeare

Pentru Pacientul englez si toate poemele de dragoste dedicate mie

Pentru magia incercuirii de sapte ori a scarabeului din Luxor, tinandu-ne de mana

Pentru zambetul cu care asteptai sa ma trezesc in fiecare dimineata

Pentru mangaieri, saruturi si imbratisari, perfecta uniune dintre noi

Pentru posibilitatea de a visa cu tine langa tine,

Pentru toate astea, imi e dor de tine acum si pe toata eternitatea.

Jumatate din zilele mele nu support idea de a nu te atinge. In restul timpului simt ca nu-mi pasa daca te voi mai revedea vreodata. Nu e vorba de moralitate; este despre cat de mult poti sa induri.

 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #139 : Joi, 10 Iunie 2010, 23:59 »
iar in continuare, un poem de dragoste in araba:

حسب الدستور المعدل عام أصبحتإسبانيا دولة قانون إجتماعية و ديمقراطية تحت نظام ملكي برلماني. الملكمنصبه فخري و رن و واحدئيس الوزراء ه الحاكم الفعلي للبلاد. البرلمانالإسباني مقسم الى مجلسين واحد للأعيا وعدد أعضاء يبل عين و واحد للنوابو عدد نتائج الانتخابات نائب.نتائجالانتخابات الأخير مباشرة منأصبحت الشعبسنوات، بينما كلسنوات، بينمايعين عنتخاباتضو من مجلس ا الشعبأيضاً. رئيس الوزراء و الوزراءيتمماعية وتعيينهمللأعيان

nu-i asa ca-i foarte frumos?  eu gata sa plang cand am ajuns la partea care spune asa: قبل البرلمان اعتماداً على نتائج   

 ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #140 : Vineri, 11 Iunie 2010, 00:22 »
"cine dracul m-a pus sa fac copii cu cretinul asta"?! desigur, am uitat sa spun, cretinul nu era de fata asa ca nu pot sa va povestesc reactia lui.

Ehei, vorbele astea pot ascunde multe lucruri nestiute... Faptul ca nu era de fata poate spune multe... Sau poate sa nu spuna nimic. Cine stie daca nu cumva era genul de cretin pentru care rolul de tata s-a terminat odata cu conceperea copilasilor. Comportamentul barbatilor se schimba dupa aparitia unui copil. Si nu totdeauna in bine...

PS: Eu stiu ca n-as fi rezistat, cu asa sotie frumoasa si fete minunate, sa lipsesc de la plimbareala  ;)

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #141 : Vineri, 11 Iunie 2010, 00:28 »
iar in continuare, un poem de dragoste in araba:

حسب الدستور المعدل عام أصبحتإسبانيا دولة قانون إجتماعية و ديمقراطية تحت نظام ملكي برلماني. الملكمنصبه فخري و رن و واحدئيس الوزراء ه الحاكم الفعلي للبلاد. البرلمانالإسباني مقسم الى مجلسين واحد للأعيا وعدد أعضاء يبل عين و واحد للنوابو عدد نتائج الانتخابات نائب.نتائجالانتخابات الأخير مباشرة منأصبحت الشعبسنوات، بينما كلسنوات، بينمايعين عنتخاباتضو من مجلس ا الشعبأيضاً. رئيس الوزراء و الوزراءيتمماعية وتعيينهمللأعيان

nu-i asa ca-i foarte frumos?  eu gata sa plang cand am ajuns la partea care spune asa: قبل البرلمان اعتماداً على نتائج   

 ;)

Ayouni, Ayouni, cum glumeşti tu cu sentimentele noastre ... :)
Păi e frumos să pui trubadurul pe gînduri?
"Poemul" tău e un text politic privind camerele Parlamentului iar pasajul la care ai lăcrimat zice aşa: "Prin Parlament, în funcţie de rezultate"
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #142 : Vineri, 11 Iunie 2010, 02:19 »
"cine dracul m-a pus sa fac copii cu cretinul asta"?! desigur, am uitat sa spun, cretinul nu era de fata asa ca nu pot sa va povestesc reactia lui.

Ehei, vorbele astea pot ascunde multe lucruri nestiute... Faptul ca nu era de fata poate spune multe... Sau poate sa nu spuna nimic. Cine stie daca nu cumva era genul de cretin pentru care rolul de tata s-a terminat odata cu conceperea copilasilor. Comportamentul barbatilor se schimba dupa aparitia unui copil. Si nu totdeauna in bine...

PS: Eu stiu ca n-as fi rezistat, cu asa sotie frumoasa si fete minunate, sa lipsesc de la plimbareala  ;)

salut saturnis, ai mare dreptate, vorbele ascund multe lucruri! poate si de aceea expresia "vorbim impreuna si ne intelegem separat". vezi, daca ai fi citit ce-am postat mai devreme pe aici, pe undeva, in legatura cu cine trebuie sa ne faca pe noi fericiti, ai fi inteles mai bine ce-am vrut sa spun. sau ar fi ajutat, pentru ca e posibil sa nu ma fi exprimat eu bine... tanara doamna din povestea mea era foarte nefericita: am putut sa vad asta pe fata ei incruntata, pe gesturile bruste fata de fetite si apoi din limbaj, cand s-a manifestat impotriva cretinului... povestea poate fi intrepretata din toate unghiurile si punctele de vedere.  tu o interpretezi din punctul barbatului care si-ar dori o sotie si copii, de langa care nu te-ai dezlipi, ceea ce este mai mult decat corect.  ce vedeam eu?! o tanara absolut nefericita desi era tanara, frumoasa, bine imbracata, sanatoasa, intreaga (cel putin fizic), cu ambii parinti pe langa ea, si pe deasupra, cu doua fetite frumusele foc.  daca stam si ne gandim bine, avea foarte multe motive in acel moment si loc, pentru a fi fericita.  sau macar multumita; dar expresia cu "cine dracul m-a pus sa fac copii cu cretinul asta" transmitea mesajul ca nu e fericita si ca dintr-un motiv sau altul astepta ca fericirea sa vina de la acel cretin... este exact contrariul a ceea ce am scris mai devreme: fericirea nu poate sa ne vina de la altcineva, nu poti pune fericirea ta in mainile altcuiva; chiar exprimarea "tu esti viata mea", "nu pot trai fara tine", suna frumos dar este o aberatie.  putem sa traim foarte bine fara el sau fara ea, la o adica.  daca ne conditionam fericirea de prezenta altcuiva, care in plus, trebuie sa ne-o proportioneze 24 din 24, pai nu stam bine de loc. este intepretarea mea, tin sa va asigur, si normal ca poate fi o abordare total gresita din partea mea.  si ce sa mai spunem despre cretin: poate ca era inca la birou sa faca bani sa poate mentine un nivel socio economic inalt pentru familia lui, poate era la o cina de afaceri, poate era plecat in delegatie, poate juca tenis sau poate era cu alta... dar tot incerc sa inteleg de ce in romania sunt asa de multe cupluri nefericite, ce se intampla cu relatiile interpersonale care ajung sa fie FUBAR (f...cked up beyond recognition) adica stricate rau de tot sau ca microfonul andreei esca intr-o seara; din pacate am vazut destul de multe astfel de relatii in jurul meu, sa stiti, altfel nu as face o astfel de afirmatie. nu ca ar avea prea mare importanta daca as intelege sau nu... e doar cu titlu de fapt divers. important este ca numarul perechilor fericite este mult mai mare si ar trebui sa vedem partea pozitiva si amabila a lucrurilor. dar astfel de intamplari iti dau de gandit... deci vad,  saturnica draga, ca si tu te-ai raliat impotriva cretinului, bietul baiat!  ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #143 : Vineri, 11 Iunie 2010, 02:30 »
iar in continuare, un poem de dragoste in araba:

حسب الدستور المعدل عام أصبحتإسبانيا دولة قانون إجتماعية و ديمقراطية تحت نظام ملكي برلماني. الملكمنصبه فخري و رن و واحدئيس الوزراء ه الحاكم الفعلي للبلاد. البرلمانالإسباني مقسم الى مجلسين واحد للأعيا وعدد أعضاء يبل عين و واحد للنوابو عدد نتائج الانتخابات نائب.نتائجالانتخابات الأخير مباشرة منأصبحت الشعبسنوات، بينما كلسنوات، بينمايعين عنتخاباتضو من مجلس ا الشعبأيضاً. رئيس الوزراء و الوزراءيتمماعية وتعيينهمللأعيان

nu-i asa ca-i foarte frumos?  eu gata sa plang cand am ajuns la partea care spune asa: قبل البرلمان اعتماداً على نتائج   

 ;)

Ayouni, Ayouni, cum glumeşti tu cu sentimentele noastre ... :)
Păi e frumos să pui trubadurul pe gînduri?
"Poemul" tău e un text politic privind camerele Parlamentului iar pasajul la care ai lăcrimat zice aşa: "Prin Parlament, în funcţie de rezultate"

draga trubadurule, de ce induci oamenii in eroare?! aaaaaa am inteles! al hamdulillah! ;)
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #144 : Vineri, 11 Iunie 2010, 11:06 »
Aleluia, binecuvîntat fie numele Său!
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #145 : Vineri, 11 Iunie 2010, 12:41 »
TE IUBESC... pe alte limbi



Africana - Ek is lief vir jou!
Albaneza - Te dua!
Araba - Ohiboke (el ei), Nohiboka (ea lui sau el lui)   ;D
Armeana - Yes kez si'rumem!
Basca - Maite zaitut!
Bosniaca - Volim te!
Bulgara - Obiceam te!
Catalana - T'estimo!
Sarbo-croata - Volim te!
Ceha - Miluji tev!
Daneza - Jeg elsker dig!
Olandeza - Ik hou van je!
Engleza - I love You!
Esperanto - Mi amas vin!
Estona - Mina armastan sind!
Filipineza - Iniibig kita!
Finlandeza - (Md) rakastan sua!
Franceza - Je t'aime!
Germana - Ich liebe dich!
Greaca - S'ayapo!
Hawaiiana - Aloha wau ia 'oe!
Ebraica - Anee ohev otakh (el ei), Anee ohevet otkha (ea lui), Anee ohev otkha (el
lui), Anee ohevet otakh (ea ei)
Ungara - Szeretlek!
Islandeza - Eg elska thig!
Indoneza - Saya cinta padamu!
Irlandeza - t'a gr'a agam dhuit!
Italiana - Ti amo!
Japoneza - Kimi o ai shiteru!
Koreana - Dangsinul saranghee yo!
Latina - Te amo!
Malaeziana - Saya cintamu!
Mandarina - Wo ai ni!
Norvegiana - Jeg elsker deg!
Poloneza - Kocham ciebie!
Portugheza - Eu te amo!
Rusa - Ya tyebya lyublyu!
Sanskrita - twayi snihyaami
Sarba - Volim te!
Slovaca - Lubim ta!
Slovena - Ljubim te!
Spaniola - Te amo!
Swahili - Nakupenda!
Suedeza - Jag dlskar dig!
Turca - Seni seviyorum!
Ucrainiana - Ya tebe kokhayu!
Galeza - Rwy'n dy garu di!
Yiddish - Kh'hob dikh lib!
Zulu - Ngiyakuthanda!


Spor la ..... "relatii internationale"!
 ;D

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #146 : Vineri, 11 Iunie 2010, 12:45 »
fainnnnnnn @awana! imi place mult si indemnul de final..  :D

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #147 : Vineri, 11 Iunie 2010, 12:51 »
  wow  !!!!   ..awana ! 

...pai  la  unele  tari  ,...mi  se  limba plimba-n  gura   SCZ !!!   ...mi  se  plimba  limba-n  gura ,...sa  pronunt    acele  cuvinte    ;D


...cred ca  in  japoneza  ...suna  cel mai frumos,...daca il  spui cu  accentul  lor   : "  Kimi o ai shiteru! "   ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #148 : Vineri, 11 Iunie 2010, 16:40 »
deci vad,  saturnica draga, ca si tu te-ai raliat impotriva cretinului, bietul baiat!  ;)

Nu stiu daca m-am raliat impotriva bietului cretin (desi piticul misandru din mine ma indeamna sa ii zic vreo doua  ;D) dar observ tendinta instinctuala as zice (pentru ca nici nu gindim) a noastra ca oameni de gasi orice alti vinovati in afara de noi pentru ce ni se intimpla neplacut. N-ai observat asta? Eu da, inclusiv la mine desi incerc sa fiu obiectiv. Aproape niciodata nu ne atribuim si noua o parte de vina pentru ce ni se intimpla neplacut... :)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #149 : Vineri, 11 Iunie 2010, 16:49 »
TE IUBESC... pe alte limbi


Swahili - Nakupenda!



Dedicatie pentru toti malaika de pe forum, nakupende! ;)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/HqkSJ2jFvHg?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Malaika Angel

Malaika, nakupenda Malaika. Angel, I love you Angel.
Malaika, nakupenda Malaika. Angel, I love you Angel.
Nami nifanyeje, kijana mwenzio, And I, your young lover, what can I do.
Nashindwa na mali sina, we, Was I not defeated by the lack of fortune,
Ningekuoa Malaika. I would marry you Angel.
Nashindwa na mali sina, we, Was I not defeated by the lack of fortune,
Ningekuoa Malaika. I would marry you Angel.

Pesa zasumbua roho yangu Money is troubling my soul
Pesa zasumbua roho yangu Money is troubling my soul
Nami nifanyeje, kijana mwenzio, And I, your young lover, what can I do,
Nashindwa na mali sina, we, Was I not defeated by the lack of fortune,
Ningekuoa Malaika. I would marry you angel.
Nashindwa na mali sina, we, Was I not defeated by the lack of fortune,
Ningekuoa Malaika. I would marry you Angel.

Kidege, nakuwaza kidege. Little bird, I dream of you little bird.
Kidege, nakuwaza kidege. Little bird, I dream of you little bird.
Nami nifanyeje, kijana mwenzio, And I, your young lover, what can I do,
Nashindwa na mali sina, we, Was I not defeated by the lack of fortune,
Ningekuoa Malaika. I would marry you Angel.
Nashindwa na mali sina, we, Was I not defeated by the lack of fortune,
Ningekuoa Malaika. I would marry you Angel.