Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326617 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adria

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #165 : Sâmbătă, 03 Iulie 2010, 09:53 »
lucia si eugenia, dupa parerea mea are perfecta dreptate saturnis
de ce ati mai intrat in vorba daca nu aveati intentia de a va intalni? doar de "prietenie" pe net?
ati putea bea o cafea impreuna si v-ati putea da seama mult mai bine ce fel de persoana este acel cineva
iti place, continui, nu iti place, nu continui

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #166 : Sâmbătă, 03 Iulie 2010, 12:34 »
    Draga mea Adria, am uitat sa specific ca nu am avut niciun fel de discutii pe mess cu cineva, ca dupa aceea sa ma pot intilni cu persoana respectiva. Asa ca nu ma certa ca am inceput ceva ce n-am dus pina la capat.  :) Am conturi pe niste site-uri de socializare, facute de fiica mea cea mica acum citiva ani, tocmai in scopul de a mai discuta si eu din cind in cind cu  cineva; dar n-am facut acest lucru pentru ca m-au speriat mesajele primite, unele din ele mai mult decit indecente. Si m-am lasat pagubasa.....
    Si voi, Silviu si Bogdan, voua va convine sa va intilniti cu necunoscute, ca sinteti barbati si va descurcati usor in orice situatie.  ;)

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #167 : Sâmbătă, 03 Iulie 2010, 13:22 »
Eugenia, aspectul discutiei pe mess e destul de important chiar daca nu pare. Este primul tip contact si discutii in timp real pe care le ai cu o persoana necunoscuta si unde-ti poti forma o prima impresie. Probabil ca unul din conturile de socializare este pe facebook. Ei bine, eu nu m-am intilnit niciodata cu persoane de pe FB. Cind aveam contul, acolo erau adaugate fie persoane pe care le cunosteam deja in viata reala sau le cunoscusem in diferite ocazii, fie persoane necunoscute pe care le adaugasem pentru diferitele aplicatii si jocuri ale retelei.

Persoana cu care am discutat pe mess si apoi m-am intilnit, am "cunoscut-o" initial prin intermediul textelor ce le scria pe blogul persoanal :)

    Si voi, Silviu si Bogdan, voua va convine sa va intilniti cu necunoscute, ca sinteti barbati si va descurcati usor in orice situatie.  ;)

Sa zicem ca asa este Eugenia, privind lucrurile din punctul nostru de vedere. Dar de ce nu privesti si din punctul de vedere al necunoscutei? Pentru ea a venit la intilnire cu necunoscutul Silviu si Bogdan. Si s-a descurcat :)

Si nici macar nu e necunoscut/a. Fiindca daca ai stat la discutii cu ea/el o vreme ti-ai facut o idee. Nu vorbim de blind-dates aici, unde te intilnesti cu o persoana cu care n-ai mai schimbat nici o vorba si pe care n-ai vazut-o niciodata, nici macar in poza :)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #168 : Sâmbătă, 03 Iulie 2010, 18:45 »
    Draga mea Adria, am uitat sa specific ca nu am avut niciun fel de discutii pe mess cu cineva, ca dupa aceea sa ma pot intilni cu persoana respectiva. Asa ca nu ma certa ca am inceput ceva ce n-am dus pina la capat.  :) Am conturi pe niste site-uri de socializare, facute de fiica mea cea mica acum citiva ani, tocmai in scopul de a mai discuta si eu din cind in cind cu  cineva; dar n-am facut acest lucru pentru ca m-au speriat mesajele primite, unele din ele mai mult decit indecente. Si m-am lasat pagubasa.....
    Si voi, Silviu si Bogdan, voua va convine sa va intilniti cu necunoscute, ca sinteti barbati si va descurcati usor in orice situatie.  ;)


eugenia, n-am avut nici un moment intentia de a te certa si, de altfel, nici nu mi-as permite
ma intrebam doar de ce sa nu te duci

chestia cu faptul ca esti femeie nu tine, te poti intalni in locuri publice

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #169 : Sâmbătă, 03 Iulie 2010, 19:05 »
    Sigur ca nu m-ai certat, am glumit  :-* ;Tu mi-ai spus cum e bine sa procedez, numai ca eu, cu trecerea timpului, am inceput sa renunt la ideea de a iesi din casa. Fetele mele imi reproseaza pasivitatea asta a mea si-mi spun: "cum vrei sa cunosti oameni daca nu te implici? crezi ca o sa-ti bata cineva in usa sa te invite in oras?" Asta este, asa a fost probabil sa fie, am incetat de mult sa ma mai gindesc la ce-mi doresc sau imi trebuie mie, poate ca pentru mine ultimul tren a trecut de mult......Nu-mi pling de mila, imi expun doar constatarile facute in ultima vreme.   

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #170 : Sâmbătă, 03 Iulie 2010, 23:52 »
poate ca pentru mine ultimul tren a trecut de mult......   

Eu cred ultimul tren pentru fiecare dintre noi e ala care ne duce pe lumea cealalta. In rest, sunt trenuri care vin si pleaca, vin si pleaca... :)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #171 : Duminică, 04 Iulie 2010, 20:41 »
Citat din: eugenia110
Si voi, Silviu si Bogdan, voua va convine sa va intilniti cu necunoscute, ca sinteti barbati si va descurcati usor in orice situatie.
eu le-am zis din prima ca ma las si violat daca imi promit ca nu ma doare ::)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #172 : Luni, 05 Iulie 2010, 21:57 »
Am citit f. multe declaratii de dragoste, am fost martora multor povesti de iubire, dar zicala din batrani "dragosteea trece prin stomac" mai este valabila?

adria

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #173 : Luni, 05 Iulie 2010, 22:00 »
oooo, da, mai ales dupa o oarece varsta

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #174 : Luni, 05 Iulie 2010, 22:51 »
dar zicala din batrani "dragosteea trece prin stomac" mai este valabila?
acum, mai mult ca oricand.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #175 : Luni, 05 Iulie 2010, 23:49 »
dar zicala din batrani "dragosteea trece prin stomac" mai este valabila?

Zicala este valabilă şi e logică. Piramida lui Maslow rămîne neschimbată deocamdată pentru specia umană. Numai că pentru unii dragostea încă trece prin stomac, chiar şi atunci cînd au stomacul mai mult decît ghiftuit  ;)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #176 : Luni, 05 Iulie 2010, 23:53 »
    In situatia asta de criza, cum crezi tu ca mai poti satisface trebuintele elementare pe stomacul gol?!? Iar materialismul nu l-am inventat noi si perioada romantica a trecut de cel putin 150 de ani!   Asa ca ce ne mai ramane de facut?!?

Offline gabrel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 84
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #177 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 13:43 »
Iubirea intra in categoria lucrurilor care-l fac pe om sa fie ingradit, pune pe gatul lui o "zgarda" si il plaseaza in celula celor neliberi.

Iubirea poate schimba un om pana la a ajunge de nerecunoscut, schimbandu-l foarte rar in directia cea buna.

- Nevasta, auzi nevasta, ma iubesti?
- Ce?
- Sau nu ma iubesti?
- Da.
- Ce da?[/i]- Nimic.
Universul stie lucruri pe care noi nu le cunoastem.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #178 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 14:40 »
gabrel, gabrel  :-\

la mine iubirea nu se rablageste cu vremea si nu are varsta .. ea ma priveste cu ochi luciosi si neschimbatori din spatele privirii celui care imi e drag.. ea imi tine de foame, de sete, de urat, ba chiar atunci cand ma uit in oglinda imi par mai frumoasa, ma face mai vesela, mai increzatoare, nu ma mai dor oasele si nici sufletul, orice pare usor sau/si simplu de facut, lumea respira la unison, cerul innourat are totusi in spate un albastru absolut infinit pe care numai atunci il intrezaresc, nu ma mai enerveaza nimic ci dimpotriva totul ma inveseleste si ma entuziasmeaza.. si mi-e bine..

iubirea e un fel de drog-anestezic-vitamina_uriasa-catalizator-energizant ..
iar cand iubirea nu e.. imi ramane visul ca ar fi putut fi asa cum am scris ..

" nu cred in piedici puse de noroc
unirii sufletelor mari
iubirea.. iubire nu-i cand silei face loc
tradarii raspunzand cu parasirea..
***
iubirea nu-i paiata vremii
chiar de intra sub compasul coasei sale
n-o schimba ani, si n-o clintesc macar
taisurile clipelor fatale..
***
de spun minciuni, si pot fi dovedit..
n-am scris nimic .. dar nimeni n-a iubit"

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #179 : Miercuri, 07 Iulie 2010, 14:59 »
Iubirea intra in categoria lucrurilor care-l fac pe om sa fie ingradit, pune pe gatul lui o "zgarda" si il plaseaza in celula celor neliberi.

@gabrel, pentru mine îngrădire înseamnă ceva ce faci din obligaţie şi nu fiindcă simţi să faci. Dacă iubeşti din orice alt motiv decît acela că aşa simţi, atunci e îngrădire.