Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326602 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #210 : Marți, 27 Iulie 2010, 22:07 »
mai, lucia, pesimista esti
n-a disparut, doar ca dupa o anumita varsta e mult mai lucida
ma rog, pt unii


dragostea lucida? ma uit in oglinda si-mi spune ca nu! bine, ca ai pus acolo "pentru unii"  :)

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/HtaaT4C4uTU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #211 : Marți, 27 Iulie 2010, 22:11 »
Minunata melodie, Ayouni!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #212 : Marți, 27 Iulie 2010, 22:21 »
si ca sa repar un pic postarea dinainte, va aduc un cantec care este el insusi o declaratie de dragoste de la un capat pana la celalalt, in interpretarea lui Michel Sardou si Lara Fabian: " te voi iubi"

Je vais t'aimer / Comme on ne t'a jamais aimee.
Je vais t'aimer / Plus loin que tes reves ont imagine.
Je vais t'aimer. Je vais t'aimer.

te voi iubi asa cum n-ai fost iubita niciodata
te voi iubi mult mai departe decat in visele tale
te voi iubi. te voi iubi.
c' est une promesse.

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Qs3ugnblsfk?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #213 : Marți, 27 Iulie 2010, 22:38 »
inca o declaratie de dragoste muzicala, de data aceasta cu Garou si vocea lui incomparabila:
quand je manque de toi / cand mi-e dor de tine sau cand imi lipsesti

Mais quand / Je manque de toi   /Je manque de tout
De mon sang, de mes forces / Ma peau, mon écorce
Mon souffle de vie
Quand Je manque de toi / Je manque de tout
De mon air, de mon ciel, / De tout l’essentiel
Qui remplit ma vie

dar atunci cand imi lipsesti / imi lipseste totul
sangele, forta / pielea, suflul de viata
cand imi lipsesti / imi lipseste totul
aerul, cerul / tot ceea ce este esential
si-mi umple viata


<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/xDFvZGY-1B8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #214 : Duminică, 08 August 2010, 09:47 »
Va aduc o scrisoare de dragoste a lui Napoleon pentro Josephine - plina de romantism.
Pana si oamenii creati pentru a duce razboaie - puteau sa fie indragostiti! ;)

Scrisoare de dragoste
de la Napoleon Bonaparte pentru Josephine

decembrie 1795, Paris

"Ma trezesc cu mintea umpluta de ganduri pentru tine. Portretul tau si dupa amiaza intoxicanta ce am petrecut-o ieri impreuna mi-au lasat simturile ametite. Dulce, incomparabila Josephine, ce efect ciudat ai asupra inimii mele ! Esti suparata ? Te simt eu oare trista ? Esti ingrijorata ?... Sufletul meu suspina cu tristete, si nu va putea exista odihna pentru iubitul tau, dar inca mai exista adunat acolo ceva pentru mine cand urmandu-mi dorintele profunde ce ma coplesesc, beau de pe buzele tale, din inima ta, o dragoste ce ma arde ca focul. Ah ! noaptea trecuta am realizat cu adevarat cat de falsa este imaginea ce mi-o dezvaluie portretul tau. Vei pleca la pranz ; te voi vedea in trei ore. Pana atunci, mio dolce amor, o mie de saruturi ; dar nu-mi da nici unul inapoi caci imi incing sangele ca focul… "




adria

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #215 : Duminică, 08 August 2010, 15:37 »
awana, draga, adevarata epistola de iubire
stau sa ma gandesc daca eu am primit asa ceva vreodata?
nu!..... din pacate

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #216 : Luni, 09 August 2010, 18:33 »
stau sa ma gandesc daca eu am primit asa ceva vreodata?

mai, mai - noi nu le primim epistolele - le "auzim" - life pe mess... ;D ::)

adria

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #217 : Luni, 09 August 2010, 20:10 »
mi-ar placea mult mai mult sa le aud normal, fata in fata

Offline magnolia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #218 : Marți, 10 August 2010, 09:27 »
iubirea e o stare. nu vine, nu pleaca, nu se da si nu se primeste.
e pur si simplu o stare, o avem in noi cu totii si unii o simt permanent,
ca pe simplul "a fi". iar cand doi astfel de oameni se intalnesc,
traiesc in starea aceea de iubire, la modul cel mai firesc.
ei sunt, exista, pur si simplu.[/font]

restul, momente bune si rele, usoare si grele, sunt
doar consecinte ale faptului ca exista.

adria

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #219 : Marți, 10 August 2010, 19:46 »
draga magnolia, imi cer scuze, dar iubirea, dupa parera mea nu e o stare permanenta
cel putin, eu asa simt
la mine, a fost si.... s-a dus :(
poate pt ca am fost prea rationala
cine stie cand va mai veni?

Offline Catherinna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 631
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #220 : Marți, 10 August 2010, 23:48 »
mi-ar placea mult mai mult sa le aud normal, fata in fata

 Multe dintre noi ( nefiind Josephine ) nu am primit declaratii de iubire, poate nici noi nu am dat declaratiile cu pricina ; dar daca ma gandesc bine , am compus in gand adevarate romane... nescrise si nerostite...

Offline magnolia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #221 : Miercuri, 11 August 2010, 12:28 »
draga magnolia, imi cer scuze, dar iubirea, dupa parera mea nu e o stare permanenta
cel putin, eu asa simt
la mine, a fost si.... s-a dus :(
poate pt ca am fost prea rationala
cine stie cand va mai veni?

cand ai s-o cauti cel mai putin. si la mine a fost si s-a dus, dar mi-a daruit ceva atat de minunat, incat nu am nici un fel de regrete. dimpotriva, ii sunt recunoscatoare pentru copil, pentru momentele bune, pentru lectii.

eu am descris in mesaj iubirea ca stare, generalizand un pic. adica ma gandeam si la felul in care o simt eu, fara ca obiectul ei sa fie in mod obligatoriu un om. eu, de exemplu, primavara ma indragostesc. si spun asta cu mandrie, fiindca desi am 38 de ani si am primit multe suturi in fund, sufletul meu nu e batucit si nici riduri de tristete n-am. (numai pe alea normale  ;), alea care cica!, innobileaza...asta o zic babele ca mine, care n-au bani de lifting si botox)
eu nu sunt o super romantica. daca mi-ar scrie cineva ca napoleon, cred ca as avea senzatia ca am luat o supradoza de sirop de pe baclavale... dar, fara a fi romantica in manifestari, sunt foarte sensibila. in special, in natura, mi s-au umplut ochii de lacrimi si sufletul de emotie de nenumarate ori. sau cand sunt cu fiica mea si nu neaparat daca face ceva special.
faptul de a fi poate fi asociat cu starea de iubire. mentin.

dragostea, cu atasamentele si sabloanele ei, e cam altceva, zic eu.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #222 : Miercuri, 11 August 2010, 12:33 »
Magnolia, fiecare simte si traieste dragostea in felul lui, doar suntem diferiti, nu-i asa? Te pup, o zi frumoasa iti doresc!

Offline flory

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #223 : Vineri, 13 August 2010, 00:25 »
        Iubirea e in noi. Habar nu am cum sa ii spun, dar stiu ca exista acolo, permanent. Uneori o lasam sa iasa, alteori o legam cu lanturi si doar o hranim printre gratii ca sa nu cumva sa moara pentru ca, din cand in cand avem nevoie de ea.
        Nu definiti iubirea numai ca acel sentiment care apare in prezenta sexului opus. Iubirea apare cand, dupa o mare tristete, reusesti sa te ridici din pat a doua zi si...cu ochii impaienjeniti de lacrimi, mergi. Nu stii unde, dar mergi inainte fara sa te uiti inapoi. Si atunci iubesti. Te iubesti pe tine.
        Iubirea apare pretutindeni...iubim lumina soarelui, iubim zambetul copilului, iubim pe acei necunoscuti cu care vorbim pe net pentru ca ne spun lucruri frumoase si pentru ca inca nu ne-au tradat increderea.
        In ceea ce ma priveste, iubesc clipa de clipa. E adevarat, mi-ar placea sa-l intalnesc pe ...el...dar asta nu inseamna ca nu il iubesc chiar daca nu il cunosc. Imi place sa spun ca iubirea e o camasa pe care o purtam la noi, aproape de sufletul nostru ca sa o pastram calda. Iar cand cineva sau ceva apare in viata noastra, fie o floare, fie o raza, fie un ...el, fie o...ea...atunci nu trebuie decat sa ii imbracam cu acea camasa si atunci se intampla acel lucru incredibil - ,,Mi se pare ca te iubesc de o viata!,,. Si chiar asa si e - iubim de o viata, atat cat traim. Iar daca nu merita, atunci ne luam camasa inapoi si o tinem strans la piept asteptand...sa imbracam pe altcineva...fie o floare, fie o raza, fie un ...el, fie o...ea...
        Iar cand se intampla sa nu mai vrem sa imbracam pe nimeni, o imbracam noi insine...Si ne iubim pe noi...Noi, cei frumosi, cei vesnic in cautarea celui caruia sa ii daruim o camasa ca sa o poarte.
        Pastrati iubirea...se spune ca nu suferi cand iubesti sanatos.
      
      
Îndrăznește...să fii!

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #224 : Vineri, 13 August 2010, 01:24 »
Frumos spus @flory. Eu, unul, stiu ca exista acea... ea pentru care sa dau... camasa de pe mine :) Numai ca n-am intilnit-o deocamdata. Sau poate se afla deja linga mine dar nu-mi dau seama inca... :)