Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326668 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #315 : Joi, 20 Ianuarie 2011, 19:59 »
asa da! e cea mai tare declaratie de iubire pe care am citit-o vreodata. n-am inteles nimic, dar e geniala.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #316 : Joi, 20 Ianuarie 2011, 20:07 »
si eu care credeam ca este fara secrete ...  :'(
nihil sine deo

Offline iubescmovul

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #317 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011, 10:59 »
Iubire inseamna rugaciune, daruire
Atunci cand va rugati pentru binele cuiva, fiti convinsi ca forta cu care reusiti sa mentalizati o stare de sanatae, de perfectiune si de bucurie poate transforma prototipurile negative din subconstientul celui prntru care va rugati. Rezultatele miraculoase nu vor intirzia sa apara.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #318 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011, 13:49 »
rugati ... cuvant ideal ...
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #319 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011, 14:26 »
la unul din geamurile casei, am un zarzar... de care s-a indragostit o vita-de-vie ...
strugurii au ramas la locul lor.
acum, ninge si bate vintul. multe vrabiute canta din inima zarzarului ... indiferent de anotimp.
 
acum ceva vreme, aceste vrabiute comunicau cu papagalul meu.
el in casa ... ele in zarzar!
pana intr-o zi cand am scos papagalul pe balcon.
mare greseala!
nebunele l-au convins sa fuga cu el!
dar in zarzar nu vad vrabiute cu pene multicolore ...
nihil sine deo

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #320 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011, 16:14 »
zici?  :D da, cam asa e teoria...

Nu, asa e practica. Ca ne furnizam motive pentru a o ignora sau modifica e alta discutie  :)



Si tocmai asta e iubire; sa-l iubesti pe celalalt in ciuda defectelor sale (fix asa cum e) si in ciuda faptului ca nu ai niciun "beneficiu" din partea lui (nu-ti satisface vreo nevoie, emotionala de ex.).

Ce spui tu inseamna a-ti ignora propria individualitate, a te anula ca persoana. Imi pare rau, aia nu e iubire, e masochism. Cind nu te iubesti pe tine, nu poti iubi. Iubirea ta e schioapa. Iar iubirea veritabila nu implica suferinta de nici un fel, asta e o inventie a mintii umane. Una este sa iubesti un om in ciuda defectelor sale si cu totul altceva sa-ti fie imposibil sa traiesti frumos cu acel om. In primul caz e iubire daca ramai in continuare alaturi de el. In al doilea caz, e... orice altceva. Dar nu iubire. Iubirea implica frumusete, chiar daca nu astepti nimic in schimb. Lipsa unui beneficiu face parte din iubire. Suferinta, nu. Cind  ti-e "imposibil sa traiesti frumos" nu e iubire.

Femeile care ramin cu indivizi violenti si iau bataie in continuare, nu o fac pentru ca ii iubesc asa cum sunt, cu acest defect al lor. Iubirea lor a disparut demult, ele doar o disimuleaza. Locul ei a fost luat de frica si dependenta.

Iubirea implica satisfacerea unei nevoi emotionale, chiar daca oamenilor le place sa se pacaleasca cu tot felul de filosofii emotionante. Doar ca satisfacerea nevoii poate veni din exterior sau din interior. Oricum ar fi, repet, iubirea NU presupune suferinta. Cind apare suferinta, nu mai e iubire. Sunt doar masti.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #321 : Sâmbătă, 22 Ianuarie 2011, 18:06 »

Iubirea implica satisfacerea unei nevoi emotionale
[/quote]

desi faci parte dintre oamenii pe care ii iubesc ...

ori esti lovit ...?
ori nu te-a lovit ...?
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #322 : Duminică, 23 Ianuarie 2011, 05:58 »
zici?  :D da, cam asa e teoria...

Nu, asa e practica. Ca ne furnizam motive pentru a o ignora sau modifica e alta discutie  :)



Si tocmai asta e iubire; sa-l iubesti pe celalalt in ciuda defectelor sale (fix asa cum e) si in ciuda faptului ca nu ai niciun "beneficiu" din partea lui (nu-ti satisface vreo nevoie, emotionala de ex.).

Ce spui tu inseamna a-ti ignora propria individualitate, a te anula ca persoana. Imi pare rau, aia nu e iubire, e masochism. Cind nu te iubesti pe tine, nu poti iubi. Iubirea ta e schioapa. Iar iubirea veritabila nu implica suferinta de nici un fel, asta e o inventie a mintii umane. Una este sa iubesti un om in ciuda defectelor sale si cu totul altceva sa-ti fie imposibil sa traiesti frumos cu acel om. In primul caz e iubire daca ramai in continuare alaturi de el. In al doilea caz, e... orice altceva. Dar nu iubire. Iubirea implica frumusete, chiar daca nu astepti nimic in schimb. Lipsa unui beneficiu face parte din iubire. Suferinta, nu. Cind  ti-e "imposibil sa traiesti frumos" nu e iubire.

Femeile care ramin cu indivizi violenti si iau bataie in continuare, nu o fac pentru ca ii iubesc asa cum sunt, cu acest defect al lor. Iubirea lor a disparut demult, ele doar o disimuleaza. Locul ei a fost luat de frica si dependenta.

Iubirea implica satisfacerea unei nevoi emotionale, chiar daca oamenilor le place sa se pacaleasca cu tot felul de filosofii emotionante. Doar ca satisfacerea nevoii poate veni din exterior sau din interior. Oricum ar fi, repet, iubirea NU presupune suferinta. Cind apare suferinta, nu mai e iubire. Sunt doar masti.


Nu cred ca m-ai inteles. Nu vorbeam nica de suferinta ci de exact contrariul. Cand nu poti trai langa cineva caruia ii apreciezi multe calitati, din cauza, sa zicem, unor defecte sau pur si simplu a unor incompatibilitati, pleci tocmai ca sa nu lasi suferinta sa se instaleze si sa domine iubirea. nu poti trai frumos langa celalalt dar poti sa-l iubesti in continuare pentru ceea ce este, de la distanta. eu zic ca tocmai asta e iubire, cand nu astepti nimic si poti sa iubesti o fiinta chiar daca nu poti trai cu ea. Daca o iubesti numai pentru ca te face sa te simti bine, ca-ti satisface nevoi emotionale sau de orice alt fel, de fapt te iubesti pe tine alaturi de el, nu pe el. un exemplu real: iubesti pe cineva pentru ca e o fiinta speciala, cu o noblete rara, cu o inteligenta sclipitoare etc...dar stii ca nu-i poti suporta nervozitatea excesiva. nu ramai langa el fiindca stii ca, la un moment dat, asta va distruge toate sentimentele frumoase. pleci din relatie dar continui sa apreciezi si sa iubesti acea fiinta. unde-i suferinta aici? unde-i anularea propriei individualitati? (din contra) si de ce nu e vorba de iubire?
despre ce spui tu acolo eu zic ca e doar forma "interesata" de iubire, cea comuna, cea pe care o traim toti. Asta nu inseamna ca e cea "adevarata" ci cea mai "la indemana", de masa, nu de performanta, ;) "spiritualizata cel putin printr-o intelegere mai profunda a lucrurilor si o debarasare, pe cat posibil, de egoism si posesivitate.
asta-i opinia mea, adevarul meu subiectiv. dar n-am nica cu opinia ta.  :D

pfui, ce agasant e ca nu se vede scrisul; probabil ca oi fi comis erori de tastare.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #323 : Duminică, 23 Ianuarie 2011, 06:05 »
si-ar mai fi un exemplu personal. am divortat pentru ca nu puteam trai frumos alaturi de sotul meu, adica asa cum vad eu "frumosul", cu un confort interior si bucurie. In ciuda tuturor convulsiilor inerente unui divort si neintelegerii de catre celalalt a motivatiei divortului, eu  iubesc si am sa iubesc mereu fiinta de langa care am plecat, pentru ca, in esenta, e un om bun, cu destule calitati. Faptul ca suntem f. diferiti si ca impreuna nu puteam forma un cuplu armonios nu ma impiedica deloc sa tin in continuare la el. Aceasta e, cu siguranta, o forma de iubire, simpla, fara nevoi si asteptari.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #324 : Luni, 24 Ianuarie 2011, 12:16 »
Citat din: micaela
asta-i opinia mea, adevarul meu subiectiv. dar n-am nica cu opinia ta
corect! fiecare iubeste in felul lui si de aici si diversitatea de opinii. unii sufera in dragoste, si nu ma refer la suferinta fizica produsa de pumnii sotului ori de tigaia sotiei, ci la framantarile sufletesti ale celui care iubeste. altii isi imagineaza ca iubirea si fericirea merg mana-n mana si tin o vesnicie. atunci cand ne indragostim, credem sau ne place sa credem ca am dat peste marea iubire eterna, uitand ca nimic nu poate fi vesnic.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #325 : Marți, 25 Ianuarie 2011, 21:38 »
Daca o iubesti numai pentru ca te face sa te simti bine, ca-ti satisface nevoi emotionale sau de orice alt fel, de fapt te iubesti pe tine alaturi de el, nu pe el.


@micaela, acum am inteles :) Si sunt de acord cu tine. Mai putin un lucru: nu e nimic in neregula sa te iubesti pe tine alaturi de cineva. De fapt, ar trebui sa ne iubim mai intai pe noi insine, inainte de a incepe sa iubim pe cineva. Incearca Osho - Cand iubesti. Cand vei citi-o, ai sa fii surprinsa cate din lucrurile de acolo, foarte probabil, le gandisei si le simtisei si tu insati, doar ca nu erai constienta de asta. Eu am gasit o gramada de lucruri noi... vechi acolo :) Insa vei gasi si lucruri care te vor consterna, pentru ca nu se incadreaza in nici unul din tiparele si stereotipurile pe temelia carora societatea umana s-a format de-a lungul mileniilor.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #326 : Marți, 25 Ianuarie 2011, 21:55 »
fiecare iubeste in felul lui si de aici si diversitatea de opinii.

Cum e si normal sa fie :)

unii sufera in dragoste

Acolo nu mai exista dragoste demult. Sau poate n-a existat niciodata. Aceia sufera nu din dragoste, ci din ceea ce ei isi inchipuiau ca este dragoste. Asta nu inteleg, nu reusesc sa vada multi: iubirea si suferinta se exclud reciproc. Nici una nu poate exista in prezenta celeilalte. Este ori iubire, ori suferinta. In mod natural, iubirea si suferinta nu sunt complementare. Complementaritatea lor a fost creata artificial de mintea umana si este intretinuta de aceasta.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #327 : Miercuri, 26 Ianuarie 2011, 07:09 »
Daca o iubesti numai pentru ca te face sa te simti bine, ca-ti satisface nevoi emotionale sau de orice alt fel, de fapt te iubesti pe tine alaturi de el, nu pe el.


@micaela, acum am inteles :) Si sunt de acord cu tine. Mai putin un lucru: nu e nimic in neregula sa te iubesti pe tine alaturi de cineva. De fapt, ar trebui sa ne iubim mai intai pe noi insine, inainte de a incepe sa iubim pe cineva. Incearca Osho - Cand iubesti. Cand vei citi-o, ai sa fii surprinsa cate din lucrurile de acolo, foarte probabil, le gandisei si le simtisei si tu insati, doar ca nu erai constienta de asta. Eu am gasit o gramada de lucruri noi... vechi acolo :) Insa vei gasi si lucruri care te vor consterna, pentru ca nu se incadreaza in nici unul din tiparele si stereotipurile pe temelia carora societatea umana s-a format de-a lungul mileniilor.


citit Osho, diverse carti, printre care si "iubire, libertate, solitudine". Cum zici , in cartile astea ale "noii spiritualitati" (nu numai ale lui Osho, ci si ale lui Eckhart, Hicks, Walch, Chopra ba chiar si Constantin Duncan  :D, etc.) (re)gasesti simtitri, idei care sunt in tine mai mult sau mai putin constient. Simti cum rezonezi cu ideile acelea, ca si cum fiinta ta reala s-ar recunoaste si-ar aplauda  :D. Nush' de ce, cu Osho nu rezonez pana la capat, caci mi se pare extremist in unele opinii, iar iluminarea despre care e vorba in propozitie  :D presupune echilibru, centru/centrare, necum opinie ferma (sau exprimata cu o fermitate deranjanta) care exclude o paleta variata de posibilitati (generalizeaza putin cam mult). si-apoi, ma mai sifoneaza oarecum "tonul" enunturilor sale, in care se auto-plaseaza undeva...mult mai sus: "voi faceti, voi dregeti...". cel mai tare m-au intrigat opiniile realmente extreme, intr-un anume sens, referitoare la relatiile parinti-copii. As inclina sa cred ca n-a avut aceasta experienta. Un parinte, chiar si iluminat :D, n-ar fi putut scrie astfel. insa, dincolo de retinerile de mai sus, da, mult din ceea ce propune el ca "filosofie" e foarte interesant. eu ii plac mai mult pe Eckhard Tolle, Chopra...

da, trebuie, zice-se, sa te iubesti intai pe tine ca sa poti avea relatii armonioase in care nu-ti proiectezi frustrarile. dar, si-aici vin dintr-o lunga polemica cu un alt varsator, nuanta multiplului raport: iubire de sine-iubire de celalalt-libertate-egoism e atat de fina incat rareori o gasim.. :)

eu am o problema cu mintea mea: nu tace si pace  :D  glumesc. am inceput sa o pot amuti la comanda, din ce in ce mai usor.

nu mai revad ce-am scris, caci sunt pe picior de plecare. scuzati eventuale erori de tastare sau sintaxa.  :D

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #328 : Miercuri, 26 Ianuarie 2011, 07:20 »
erata: nuanta fina a unui raport echilibrat intre....

dar ati inteles voi  ;)

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #329 : Miercuri, 26 Ianuarie 2011, 15:24 »
Acolo nu mai exista dragoste demult. Sau poate n-a existat niciodata. Aceia sufera nu din dragoste, ci din ceea ce ei isi inchipuiau ca este dragoste. Asta nu inteleg, nu reusesc sa vada multi: iubirea si suferinta se exclud reciproc. Nici una nu poate exista in prezenta celeilalte. Este ori iubire, ori suferinta. In mod natural, iubirea si suferinta nu sunt complementare. Complementaritatea lor a fost creata artificial de mintea umana si este intretinuta de aceasta.
iubirea si suferinta merg mana-n mana; sau inima-n inima :( asta e opinia mea. si scriu/vorbesc din experienta.