Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 328038 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #330 : Miercuri, 26 Ianuarie 2011, 23:02 »
Acolo nu mai exista dragoste demult. Sau poate n-a existat niciodata. Aceia sufera nu din dragoste, ci din ceea ce ei isi inchipuiau ca este dragoste. Asta nu inteleg, nu reusesc sa vada multi: iubirea si suferinta se exclud reciproc. Nici una nu poate exista in prezenta celeilalte. Este ori iubire, ori suferinta. In mod natural, iubirea si suferinta nu sunt complementare. Complementaritatea lor a fost creata artificial de mintea umana si este intretinuta de aceasta.
iubirea si suferinta merg mana-n mana; sau inima-n inima :( asta e opinia mea. si scriu/vorbesc din experienta.

ca mai apare suferinta intr-o relatie de iubire e de inteles;doar nu ne-am iluminat inca, nu?  :D dar daca e vorba ca iubirea si suferinta merg de mana, nedespartite, in toate relatiile de iubire si mai mereu...ceva e defect in mecanismul iubirii persoanei respective......e un pattern cam ciudat.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #331 : Joi, 27 Ianuarie 2011, 11:14 »
nu in toate relatiile. si accepta ca nu e musai ca toti cei care nu-ti seamana sa fie defecti.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #332 : Joi, 27 Ianuarie 2011, 14:16 »
nu in toate relatiile. si accepta ca nu e musai ca toti cei care nu-ti seamana sa fie defecti.

deci exista si iubiri fara suferinta.  ;)
n-am spus ca acela e defect ci ca ceva in mecanismul iubirilor sale nu e tocmai bine reglat, poftim!  ;)
accepta si tu ca toti avem cate ceva defect.  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #333 : Joi, 27 Ianuarie 2011, 17:34 »
Citat din: micaela
accepta si tu ca toti avem cate ceva defect.
nu, nu accept! pot accepta ca eu am defecte, dar nu pot afirma ca toti cei care nu-mi seamana sunt defecti. poate ca altii au ajuns la acea iubire perfecta, fara suferinta, pe care cu totii o cautam, nu-i asa?, dar pe care putini o intalnim.
Citat din: micaela
n-am spus ca acela e defect ci ca ceva in mecanismul iubirilor sale nu e tocmai bine reglat, poftim!
inteleg! la tine totul e bine reglat ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #334 : Joi, 27 Ianuarie 2011, 20:12 »
Citat din: micaela
accepta si tu ca toti avem cate ceva defect.
nu, nu accept! pot accepta ca eu am defecte, dar nu pot afirma ca toti cei care nu-mi seamana sunt defecti. poate ca altii au ajuns la acea iubire perfecta, fara suferinta, pe care cu totii o cautam, nu-i asa?, dar pe care putini o intalnim.
Citat din: micaela
n-am spus ca acela e defect ci ca ceva in mecanismul iubirilor sale nu e tocmai bine reglat, poftim!
inteleg! la tine totul e bine reglat ;)

 :D ne invartim in jurul cozii, domnule silviu. "a avea ceva defect", in context, nu trebuie luat ad litteram, ci inteles ca "a avea o abordare gresita a ceva", a fi disfunctional (numai) in ceva  :D, iar asta nu e echivalent cu a fi "defect" in totalitate. nush' de ce o iei atat de "abrupt". ziceam ca daca cineva asociaza permanent si fosrte strans iubirea cu suferinta, undeva poate ca greseste...uite, de exmplu, asteptand in mod gresit ca celalat sa reactioneze asa cum si-ar dori el caci altfel, vai, e caz de frustrare si durere... ;) e un mod "disfunctional" de a trai o relatie... asta nu inseamna ca omul acela e defect "la capul lui" sau in orice alta zona fizica.   :D

nu, nici la mine nu e totul reglat, recunosc.
uite si eu am ceva defect: ceasul desteptator.  :D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #335 : Joi, 27 Ianuarie 2011, 20:24 »
tot la modul disfunctional si la defectiunea dintr-o relatie ma gandeam si eu, ca doar aici discutam despre iubire si declaratii de iubire.
Citat din: micaela
ziceam ca daca cineva asociaza permanent si fosrte strans iubirea cu suferinta, undeva poate ca greseste...
da' poate ca nu greseste. poate asa simte :-\ dar ai dreptul sa te indoiesti ;D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #336 : Joi, 27 Ianuarie 2011, 21:09 »
silviu, si io sunt complicata tare...da recunosc ca esti mai "profesor" ca mine...nu stiu daca e relevant, ce zodie esti?
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #337 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 10:05 »
sunt scorpion :) si nu sunt deloc complicat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #338 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 10:21 »
... ???...nu pareai la prima "citire"...chestia cu complicatia...si mie mi se pare ca nu sunt, de la mine asa se vede, dar de la ceilalti cica sunt a naibii de complicata si dificila si , si , si...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #339 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 10:55 »
dar ce paream la prima "citire"? ::) poate ca sunt dificil, nu zic ba :D

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #340 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 11:58 »
...stiu eu un peste, un capricorn....
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #341 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 12:04 »
pestii sunt mai instabili decat vremea pe himalaya. sper sa nu te indragostesti de vreun peste.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #342 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 12:16 »
...am fost si sunt incojurata de ei...dar sincer nu stiu cum, nici unul nu seamana intre ei...iar cu indragostitul...intotdeauna mi-a placut starea de indragostita !
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #343 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 12:59 »
sper sa nu fie si rechini printre ei :D da, starea de indragostita, chiar daca vine si cu suferinta, te face sa simti viata. in absenta ei, poate esti mai linistita, dar esti un frumos mort viu ;D

Offline bi_anca

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 110
  • visele se pot implini...
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #344 : Vineri, 28 Ianuarie 2011, 19:46 »
sunt de acord cu tine...poate pentru ca suntem zodii de apa.
Nu regret ca am suferit din dragoste, ma bucur ca s-a intamplat

"Hai sa ne impartim lumea...luna tie, stele mie...oceanul tie, pamantul mie...dar mai bine totul tie...si tu mie...e atat de minunat sa regasesti sentimentul pierdut, e atat de frumos sa oftezi dupa primul sarut, sa iubesti...si sa fi iubit"