Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 327382 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #390 : Marți, 15 Martie 2011, 16:04 »
macar te caznesti si incerci  :D :D :D :D :D

e un pas inainte  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #391 : Marți, 15 Martie 2011, 16:18 »
Pentru optimisti, ca si pentru sceptici, postez link la dialogul unor adanc-cugetatori (pe care ador sa-i ascult si sa-i citesc) pe tema Iubirii. Si, daca e sa opinez, le impartasesc parerile, desi subiectul nu a fost epuizat si ar mai fi multe altele de spus.

Va recomand acest regal intelectual, de 50 de minute, duminica seara, pe tvr1: Liiceanu in dialog cu Plesu, pe diverse teme...
femeie sunt si, cum au bine-remarcat, ador inteligentzu' deci si pe ei.  :)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #392 : Marți, 15 Martie 2011, 16:21 »
ahaha, am uitat sa atasez linkul

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/j8UQM0MTU4A?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

acum :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #393 : Vineri, 25 Martie 2011, 16:11 »
Care sunt cele 5 limbaje ale iubirii?

1. Cuvintele de incurajare. Cu ajutorul declaratiilor simple, directe iubirea se poate exprima foarte bine. Daca partenerul vorbeste in principal acest limbaj, efectul va fi cu atat mai mare. Daca nu… cu siguranta complimentele si sustinrea nu vor supara pe nimeni: “Ce bine arati astazi!”, “Sunt incantata ca am un sot atent ca tine!”, Multumesc ca ai avut grija sa ma anunti ca lipsesti!”, “Iti raman dator pentru ca m-ai ajutat!”, “Daca vrei sa-ti cauti un serviciu care sa-ti aduca mai multe satisfactii, sa stii ca ai toata sustinerea din partea mea”.

2. Timpul acordat.
Chiar daca doi oameni petrec timp fiind fizic unul langa celalalt, uneori ii desparte un intreg univers - asadar este vorba despre timpul in care atentia ii este acordata partenerului si nu televizorului (daca este vorba despre o seara petrecuta acasa), partenerului si nu peisajului (daca este vorba despre o plimbare prin parc), partenerului si nu celorlalti oameni (daca este vorba despre o cina la restaurant). Activitatile la care ia parte si partenerul sunt privite ca fiind foarte importante pentru cei care au ca principal limbaj de iubire timpul acordat.

3. Darurile primite. Darul este un simbol al faptului ca cineva s-a gandit la noi cu iubire, indiferent daca valoarea lui materiala este insemnata sau nu. Darurile pot fi cumparate, facute chiar de cel care le ofera sau gasite (in natura, de exemplu). Cel mai interesant este ca aproape orice poate fi prezentat ca un dar de efect atunci cand constientizati ca aveti de construit sau mentinut o relatie cu cineva care are ca principal limbaj darurile: o floare inseamna uneori la fel de mult ca un cadou care a costat cat salariul pe cateva luni de zile. Mai exista inca un dar pretios pe care si-l doreste oricine, desi nu este unul material: darul prezentei de sine. Si este de dorit sa-l oferim mai ales in situatiile de criza, cand celalalt are cea mai mare nevoie de noi.

4. Serviciile. Oricat ar parea de ciudat, unii oameni masoara iubirea dupa ceea ce facem pentru ei. Lucruri banale precum spalatul vaselor, calcatul camasilor, dusul gunoiului, arajatul pantofilor in dulap sau plimbatul cainelui ii fac sa se simta pretuiti, importanti pentru partener, iubiti. Multe probleme de cuplu provin din clasicele “asta nu e treaba de barbat” si “asta nu e treaba de femeie”, lucru usor de inteles daca ne gandim ca astazi rolul femeii si al barbatului s-au schimbat radical fata de familiile in care am crescut fiecare dintre noi. Rigiditatea in privinta rolului pe care ne gandim ca ar trebui sa-l avem intr-o relatie ne poate aduce mari deservicii.

5. Mangaierile fizice. Deoarece acesta este limbajul meu principal de iubire, pentru mine o imbratisare nu poate fi inlocuita niciodata de un cuvant de incurajare, timp, daruri sau servicii. “Tinutul de mana, sarutarile, imbratisarile si contactul sexual sunt, toate, o modalitate de a-i comunica partenerului emotia iubirii”, spune dr. Gary Chapman in cartea sa.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #394 : Vineri, 25 Martie 2011, 20:33 »
interesant ce scrie Chapma~ de fapt mi se par de bun simt ca atunci cand iubesti si traiesti alaturi de cineva sa ii acorzi atentie si afectiune ~dar~ ca intotdeauna e si un dar ~ oare unde este limita dintre a acorda atentie partenerului si al sufoca cu pretentiile, gelozia, incercarea de a pune control asupra vietii lui?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #395 : Vineri, 25 Martie 2011, 20:34 »
soryy, am vrut sa scriu Chapman - m-a luat tasta pe alaturi ! ;D

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #396 : Vineri, 25 Martie 2011, 20:49 »
de acord cu toate punctele. mai ales cu punctul 5 ;D

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #397 : Vineri, 25 Martie 2011, 21:17 »
Ducu Bertzi  ~ M-am indragostit  numai de ea

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/LyiB3ftD5bc?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>



 

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #398 : Vineri, 25 Martie 2011, 22:27 »
si originalul - Mi Sono Innamorato Di Mia Moglie

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Pwp0yII_8p8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #399 : Luni, 28 Martie 2011, 13:17 »
exista Declaratia de dragoste perfecta ?

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #400 : Luni, 28 Martie 2011, 17:02 »
eu cred ca da!
nu are o reteta anume si difera de la o persoana la alta.
esential este sa aiba acele elemente care ajung la inima celei / celui care o primeste.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #401 : Luni, 28 Martie 2011, 18:40 »
exista Declaratia de dragoste perfecta ?
da! prin mangaieri fizice :)

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #402 : Luni, 28 Martie 2011, 20:34 »
exact, depinde de fiecare persoana de ceea ce ea considera declaratie de dragoste: cuvinte, gesturi, fapte marete :) gesturi simple, mimica samd

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #403 : Luni, 28 Martie 2011, 22:15 »

era un film cu jack nicholson in care ii spune tipei ca pentru ea vrea sa devina un om mai bun. mi-a placut replica asta, merge mai bine decat un te iubesc.


Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #404 : Marți, 29 Martie 2011, 05:27 »
Dragostea este precum cantatul la pian... La inceput trebuie sa inveti sa canti dupa reguli, apoi trebuie sa inveti sa uiti regulile si sa canti din inima!!!