Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326640 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #675 : Luni, 09 Mai 2011, 19:02 »
sensibilitate feminia: ce va mai place sa arati dracii ...
cand iesiti la suprafata ... va luati fete de mielusei!
uitati ca si tatii nostrii au fost tot draci!

noroc ca inimile pot  bate in acelasi ritm ...
nihil sine deo

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #676 : Luni, 09 Mai 2011, 22:14 »
...Steliana, ai uitat si stramosii, stramosilor mei....au fost tot draci...sau daci...sau raci...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #677 : Luni, 09 Mai 2011, 22:25 »
sau ... maci ... intr-un lan de grau...?

hai ca incepem sa ne sensibilizam in ritmul lor!

cum o dai ... tot cu grija la gheata ramai!
nihil sine deo

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #678 : Miercuri, 11 Mai 2011, 00:18 »

“Stiti care e al cincilea anotimp? FEMEIA.”

ce declaratie de dragoste frumoasa…
asa ne-a spus in seara asta tudor gheorghe. 
v-as spune si voua cum a fost la concert, dar n-am cuvinte, am doar senzatii, trairi, emotii, iar la astea cuvintele nu ma ajuta




marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #679 : Miercuri, 11 Mai 2011, 09:15 »

“Stiti care e al cincilea anotimp? FEMEIA.”

ce declaratie de dragoste frumoasa…

"Femeia este al cincilea anotimp in care natura se odihneste, amintindu-si toate florile primaverii, toate privighetorile verii, toti strugurii toamnei si toate ninsorile iernii" (Grigore Vieru).


blu3

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #680 : Miercuri, 11 Mai 2011, 15:19 »
Declaratie de iubire ?

"Sa te am alaturi si sa te ocrotesc de azi inainte,
la bine si la rau, in saracie si in bogatie,
in suferinta si sanatate, sa te iubesc si sa te pretuiesc
pana ce moartea ne va desparti."

exista vreo declaratie mai frumoasa ca asta ?
Si de cate ori este calcata in picioare ?
 :(

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #681 : Miercuri, 11 Mai 2011, 17:31 »
Citat din: blu3
"sa te iubesc si sa te pretuiesc
pana ce moartea ne va desparti"
nu cred in asta. poate daca moartea survine intr-un timp scurt :( atunci cand iubim si suntem iubiti ne place sa credem ca va dura o vesnicie. dar asta nu se poate :(
si-apoi, declaratia seamana a juramant, iar eu nu (mai) cred in juraminte si in lacrima fierbinte.
e suficient un "te iubesc". cand? acum! maine? nu se stie :-\

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #682 : Miercuri, 11 Mai 2011, 18:37 »
e suficient un "te iubesc". cand? acum! maine? nu se stie :-\

mare dreptate iti dau...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #683 : Miercuri, 11 Mai 2011, 22:07 »
Citat din: blu3
"sa te iubesc si sa te pretuiesc
pana ce moartea ne va desparti"
nu cred in asta. poate daca moartea survine intr-un timp scurt :( atunci cand iubim si suntem iubiti ne place sa credem ca va dura o vesnicie. dar asta nu se poate :(
si-apoi, declaratia seamana a juramant, iar eu nu (mai) cred in juraminte si in lacrima fierbinte.
e suficient un "te iubesc". cand? acum! maine? nu se stie :-\


din punctul meu de vedere, juramantul acesta este unul foarte corect. nu spune sa-ti raman alaturi pana cand moartea ne va desparti. spune sa te iubesc si sa te pretuiesc. nu stiu cum e la voi, dar la mine e perfect valabil, chiar daca am divortat. nu am mai putut sta cu el, dar asta nu seamna ca nu tin la el si nu il pretuiesc, pana la moarte, si stiu ca si el ma iubeste si pretuieste, de asemenea.

nu inteleg de ce, dupa o despartire, e musai sa se "stearga" totul, orice sentiment...ba chiar sa il transformi in ura. sigur ca, intr-o despartire, cel putin unul, cel ranit, sau amandoi, pot sa "urasca", o vreme (exista explicatii psihologice pentru "mecanism"), dar de ce, sau cum se intampla sa dispara "tot"? mie asta nu-mi iese la scoteala. :) sigur, exceptam cazurile in care lucruri urate erodeaza sau chiar strivesc un sentiment frumos. ma refer la cazurile in care iubire de un anumit fel s-a stins, sau s-a transformat.
voi chiar nu va mai iubiti si pretuiti, macar intr-un fel fratern, fostii?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #684 : Joi, 12 Mai 2011, 10:05 »
Citat din: micaela
din punctul meu de vedere, juramantul acesta este unul foarte corect. nu spune sa-ti raman alaturi pana cand moartea ne va desparti. spune sa te iubesc si sa te pretuiesc. nu stiu cum e la voi, dar la mine e perfect valabil, chiar daca am divortat. nu am mai putut sta cu el, dar asta nu seamna ca nu tin la el si nu il pretuiesc, pana la moarte, si stiu ca si el ma iubeste si pretuieste, de asemenea.
eu nu pot sti daca voi iubi acea persoana pana la moarte, si nici ea nu stie. dar eu am iubit mai des ;D si poate de-asta imi e greu sa inteleg cum le-as mai putea iubi pe foste pana la moarte, cand apar mereu noi iubiri. ar trebui sa am o inima tare incapatoare :D
Citat din: micaela
voi chiar nu va mai iubiti si pretuiti, macar intr-un fel fratern, fostii?
nope! dar nici nu le urasc. pur si simplu, fostele nu prezinta niciun interes. e drept, din cand in cand, imi amintesc cu nevindecata melancolie cate o intamplare legata de vreuna dintre ele. insa asta nu se poate numi iubire.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #685 : Joi, 12 Mai 2011, 10:11 »
voi chiar nu va mai iubiti si pretuiti, macar intr-un fel fratern, fostii?

iubitul iese din discutie pt ex,
pretuit....hm...incerc sa caut si tot caut motive pt a pretui un om care si-a dat copilul afara din casa si pt care nu face mai nimic.
amintirile placute(putine) sunt sufocate de dureri.

si l-am adorat !

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #686 : Joi, 12 Mai 2011, 11:00 »
voi chiar nu va mai iubiti si pretuiti, macar intr-un fel fratern, fostii?

iubitul iese din discutie pt ex,
pretuit....hm...incerc sa caut si tot caut motive pt a pretui un om care si-a dat copilul afara din casa si pt care nu face mai nimic.
amintirile placute(putine) sunt sufocate de dureri.

si l-am adorat !

aaaa! daca si-a dat copilul afara din casa :-[...... intra la cazurile explicabile in care sentimentul se stinge din cauza comportamentului nefericit al unuia.

eu ma gandeam la situatiile in care niciunul nu e un exemplar nereusit al naturii :D, iar despartirea se produce, dupa o vreme, pur si simplu din cauza nepotrivirii. in cazul asta, nimic nu justifica nepretuirea si neiubirea celuilalt, in continuare, doar fiindca nu functioneaza in cuplu.
probabil tine si de durata relatiei....


marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #687 : Joi, 12 Mai 2011, 11:05 »
eu ma gandeam la situatiile in care niciunul nu e un exemplar nereusit al naturii :D, iar despartirea se produce, dupa o vreme, pur si simplu din cauza nepotrivirii. in cazul asta, nimic nu justifica nepretuirea si neiubirea celuilalt, in continuare, doar fiindca nu functioneaza in cuplu.
probabil tine si de durata relatiei....

in aceasta dragoste, adoratie s-au investit 19 ani,
da, asa cum spui timpul a dovedit nepotrivirea finalizata cu acel gest....
probabil altfel gandeam despre a iubi si pretui pe ex daca finalul nu era atat de urat.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #688 : Joi, 12 Mai 2011, 11:07 »
Citat din: micaela
din punctul meu de vedere, juramantul acesta este unul foarte corect. nu spune sa-ti raman alaturi pana cand moartea ne va desparti. spune sa te iubesc si sa te pretuiesc. nu stiu cum e la voi, dar la mine e perfect valabil, chiar daca am divortat. nu am mai putut sta cu el, dar asta nu seamna ca nu tin la el si nu il pretuiesc, pana la moarte, si stiu ca si el ma iubeste si pretuieste, de asemenea.
eu nu pot sti daca voi iubi acea persoana pana la moarte, si nici ea nu stie. dar eu am iubit mai des ;D si poate de-asta imi e greu sa inteleg cum le-as mai putea iubi pe foste pana la moarte, cand apar mereu noi iubiri. ar trebui sa am o inima tare incapatoare :D
Citat din: micaela
voi chiar nu va mai iubiti si pretuiti, macar intr-un fel fratern, fostii?
nope! dar nici nu le urasc. pur si simplu, fostele nu prezinta niciun interes. e drept, din cand in cand, imi amintesc cu nevindecata melancolie cate o intamplare legata de vreuna dintre ele. insa asta nu se poate numi iubire.

numarul si numele le mai stii?  ;) :D :P

iubirea poate fi de multe feluri...niciun fel de iubire, mica acolo....prieteneasca, fraterna ...etc... sa nu ramana pentru cineva pe care l-ai iubit candva? poate ca nu a fost nimic adevarat si profund nici cand "a fost"?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #689 : Joi, 12 Mai 2011, 11:10 »
eu ma gandeam la situatiile in care niciunul nu e un exemplar nereusit al naturii :D, iar despartirea se produce, dupa o vreme, pur si simplu din cauza nepotrivirii. in cazul asta, nimic nu justifica nepretuirea si neiubirea celuilalt, in continuare, doar fiindca nu functioneaza in cuplu.
probabil tine si de durata relatiei....

in aceasta dragoste, adoratie s-au investit 19 ani,
da, asa cum spui timpul a dovedit nepotrivirea finalizata cu acel gest....
probabil altfel  cu siguranta... daca s-ar fi purtat frumos, pana la sfarsit, l-ai fi iubit in continuare. si la mine tot 20 au fost. cand stai atata vreme cu un om, daca nu e rau si nemernic, nu ai cum sa nu tii la el. tii si la o pisica, vorba ceea.  :D