Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 328244 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #765 : Vineri, 20 Mai 2011, 14:32 »
A fost odata ca-n povesti...
Erau doi batranei frumosi, Ioana si Costica...
In zi cu soare, pe o bancuta in curte, la umbra unui nuc, mana in mana, privindu-se ... se sorbeau din priviri , se bucurau ca sunt , ca inca mai sunt, ca sunt impreuna... Bunicii mei.
In 45 ani de cand ii stiu eu , nu i-am auzit niciodata spunandu-si te iubesc, niciodata certandu-se, niciodata reprosand...
Se-ntelegeau tacand , se mangaiau cu o privire , se iubeau cu un gest de spranceana .


68 de ani de iubire continua... am crescut cu iubirea langa mine, am invatat sa o recunosc si sa o caut...
pe cea adevarata..
nu-mi povestiti povesti de iubire, am trait-o alaturi de ai mei...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #766 : Vineri, 20 Mai 2011, 14:40 »
povestiti ' mi  - asa poate ne exersam curajul de a crede din nou in iubire


iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #767 : Vineri, 20 Mai 2011, 17:48 »

doamne, poza asta ma induioseaza pina la lacrimi
de alea adevarate…
ai mei nu mai sunt



luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #768 : Marți, 24 Mai 2011, 19:47 »
  Tulburătoare şi impresionată poza postată de Optimus. Să iubeşti aceeaşi persoană toată viaţa, dar cum poţi menţine flacăra iubirii mereu aprinsă?

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #769 : Marți, 24 Mai 2011, 21:46 »
am intrebat asta de 100 de ori chiar pe bunicutii mei... mi-au zis ca pana cand eu nu-mi gasesc linistea interioara , nu am sa vad clar cum sa aduc liniste celorlalti...mi-au spus ca dragostea nu exista , dar ca fiecare dintre cei doi soti trebuie sa fie casa sufletului celuilalt... e cam de neinteles , dar asa simtea bunica ... bunicul era mai simplu si mi-a zis ca atata vreme cat te hotarasti sa ai femeia ta si vrei sa ai familia ta , nu trebuie decat sa o tratezi pe sotie asa cum ai vrea tu sa fii tratat ...

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #770 : Marți, 24 Mai 2011, 21:54 »
vezi cata intelepciune avea bunicul tau...fara a avea probabil prea multa scoala, impartasea filozofia lui Confucius

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #771 : Marți, 24 Mai 2011, 22:00 »
e extraordinar! iubirea e aceeasi oriunde pe glob!

maxima cu grupul de succes de ieri vorbeste de acelasi lucru ca si bunica ta, si ca si calea samuraiului.. ”atunci cand pui persoana celuilalt mai presus de tine si incerci ca sufletul tau sa-i fie casa” si daca si celalalt face la fel, iubirea, pura si inalta, nu se poate stinge niciodata.. si ca cei doi capata statura unor eroi legendari prin iubirea lor pura, desi nu sunt, poate, decat doua oameni absolut obisnuiti..

esti norocos, @opt, ca ai vazut asa ceva cu ochii tai.. in lipsa unui astfel de exemplu, celorlalti mai putin norocosi nu le ramane decat sa improvizeze iubirea, confundand-o cu aventurile de o noapte sau atingerile febrile in nopti de betie :-\.. calea samuraiului zice ca in tot tokio-ul, prin contrast cu raritatea unei iubiri pure de acest tip, ”pasiunile pigmeilor” sunt tumultuoase :)

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #772 : Marți, 24 Mai 2011, 22:02 »
pai si Tutea cita din Tutea si tot un om simplu era , nu ?

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #773 : Marți, 24 Mai 2011, 22:02 »
si da, recunosc, sunt un ”pigmeu”  ;)

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #774 : Miercuri, 25 Mai 2011, 07:18 »
pai si Tutea cita din Tutea si tot un om simplu era , nu ?

Petre Tutea - Născut în familia unui preot, a studiat la Liceul „Neagoe Basarab” din Câmpulung-Muscel și la Liceul „George Barițiu” din Cluj. A urmat Facultatea de Drept la Universitatea din Cluj, ajungând doctor în Drept administrativ, „Magna cum laude” (1929).

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #775 : Miercuri, 25 Mai 2011, 09:37 »
   Mă bucură enorm ultimele voastre discutţii, dragilor. Sunt adevărate lecţii de iubire. Iubirea bunicilor tăi, Otimus, reprezintă idealul. Câţi dintre noi suntem însă capabili de ea?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #776 : Miercuri, 25 Mai 2011, 09:40 »
cred ca toti....cu omul potrivit.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #777 : Miercuri, 25 Mai 2011, 09:59 »
fiecare dintre cei doi soti trebuie sa fie casa sufletului celuilalt...

sa o tratezi pe sotie asa cum ai vrea tu sa fii tratat ...

o declaratie de dragoste si un adevar atat de greu de mentinut.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #778 : Miercuri, 25 Mai 2011, 10:02 »
   Da, este adevărat Micaela, toţi putem iubi... Însă e greu să iubeşti cu adevărat. A iubi înseamnă a nu critica, a iubi înseamnă să ucizi în tine orgoliul, a iubi înseamnă să fii capabil de mici sacrificii în fiecare zi, să renunţi la ceva din tine, pentru binele celuilalt. A iubi înseamnă de multe ori să poţi ignora dorinţele tale, înseamnă să te umpli de omul iubit, să-l primeşti în sufletul tău, să accepţi fuziunea dintre tine şi el şi să ai conştiinţa că tu şi el, sunteţi "una", de fapt.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #779 : Miercuri, 25 Mai 2011, 10:17 »
foarte adevarat...poate cand iubesti cu adevarat multe dintre acestea se intampla natural...