Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326593 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #795 : Luni, 30 Mai 2011, 19:58 »
ce telepatie, frate...ce sincronizare

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #796 : Luni, 30 Mai 2011, 19:58 »
ba eu cred ca cei cu bani au o mai mare libertate in alegeri. cred ca ne limiteaza alegerea si mai ales deciziile faptul ca suntem conditionati de partea material-financiara. nu putem face abstractie de asta. daca am da asta la o parte – adica in cazul ideal in care ambii parteneri nu sunt deloc dependenti financiar unul de altul – lucrurile ar sta altfel. atunci putem vorbi d ceea ce vrea fiecare. dar asa…

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #797 : Luni, 30 Mai 2011, 20:01 »
de acord ...capata accesorii cum ar fi contract prenuptial, dota si grija exagerata fata de lookul fiecaruia, etc ...valentele capatate de care vorbesti tu , cateodata murdaresc un sentiment simplu si frumos cum este dragostea...
mai, eu vorbem de cu totul altceva...jocurile iubirii intre doi oameni inteligenti si cu umor pot fi mult mai complexe, amuzante, speciale si asta poate da o noua calitate iubirii. cum vad eu si cum vezi tu...chestiune de perspectiva si, poate, de experienta.  ;) de la vreo deceptie ti se trage.  :P

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #798 : Luni, 30 Mai 2011, 20:07 »
ba eu cred ca cei cu bani au o mai mare libertate in alegeri. cred ca ne limiteaza alegerea si mai ales deciziile faptul ca suntem conditionati de partea material-financiara. nu putem face abstractie de asta. daca am da asta la o parte – adica in cazul ideal in care ambii parteneri nu sunt deloc dependenti financiar unul de altul – lucrurile ar sta altfel. atunci putem vorbi d ceea ce vrea fiecare. dar asa…

te contrazic... alegerea este apanajul si blestemul celor cu bani ..."saracii" nu au aceasta "posibilitate" dar cred ca fara grija "alegerilor" poate tocmai alegerea este mai simpla mai clara si mai corecta... eliminand criterii de genul: cultura, bani , stabilitate materiala, asigurari de viata , masina , familie buna , etc , poate sentimentul ramane singurul care primeaza ...nu ?

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #799 : Luni, 30 Mai 2011, 20:08 »
Citat din: fortuna777
nu cred ca iubirea are vreo legatura cu scolile pe care le are cineva...fluturii pe care-i simte in stomac cineva scolit cand iubeste, ii simte si cel care nu stie sa scrie sau sa citeasca...difera doar modalitatea de a exprima ceea ce simti...
da! scolitul zice: am un flutulus in aparatul digestiv ::) sau in "deuden".

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #800 : Luni, 30 Mai 2011, 20:11 »
ba eu cred ca cei cu bani au o mai mare libertate in alegeri. cred ca ne limiteaza alegerea si mai ales deciziile faptul ca suntem conditionati de partea material-financiara.

daca vom considera dpdv al Declaratiei de iubire partea financiara, te inseli @iulia !
am cunoscut barbati a caror parte financiara era cu mult peste normal si nu numai daaarrrr la sectiunea iubire, dragoste, dedicatie erau praf !
si tot cu DAR, am cunoscut si cealalta parte a acestei stari financiare in care barbatii plini de bani s-au implicat cu totul in relatie si n-au decis in numele cuplului !
nu putem generaliza si nu putem arunca cu bumerangul pt ca se va intoarce intotdeauna impotriva celui care arunca cu piatra/ cu el  !

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #801 : Luni, 30 Mai 2011, 20:12 »
 [/quote]
te contrazic... alegerea este apanajul si blestemul celor cu bani ..."saracii" nu au aceasta "posibilitate" dar cred ca fara grija "alegerilor" poate tocmai alegerea este mai simpla mai clara si mai corecta... eliminand criterii de genul: cultura, bani , stabilitate materiala, asigurari de viata , masina , familie buna , etc , poate sentimentul ramane singurul care primeaza ...nu ?
[/quote]

eu zic ca daca se elimina si criteriul de sex, orizontul iubirii e si mai nelimitat.  :D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #802 : Luni, 30 Mai 2011, 20:15 »
pai de obicei la capitolul sex , barbatul tace si face , iar femeia discuta si discuta si analizeaza si...
incepe durerea de cap si placerea sexului devine placerea analiticului...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #803 : Luni, 30 Mai 2011, 20:16 »
nu la asta m-am referit. banii iti dau libertate. in orice domeniu, asta e axioma nu o demonstrez.
eu nu ma bucur de acest privilegiu. voi?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #804 : Luni, 30 Mai 2011, 20:17 »
ce treaba are dragostea cu partea materiala  :(...cred ca am picat de pe alta planeta si nu inteleg limba care se vorbeste aici >:(

nu mai silviule, scolitul incepe sa compuna poezii despre fluturii pe care ii simte si asta ii face pe cei doi sa traiasca adevarate orgasme intelectuale :D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #805 : Luni, 30 Mai 2011, 20:19 »
nu la asta m-am referit. banii iti dau libertate. in orice domeniu, asta e axioma nu o demonstrez.
eu nu ma bucur de acest privilegiu. voi?

aiurea cu asa ceva, "banii iti dau libertate" mare greseala :)

@iulia, declaratia de iubire v-a afecta doar partea sentimentala, nu banii, nu axiomele banilor !

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #806 : Luni, 30 Mai 2011, 20:20 »
poate ca da sau poate ca nu ...daca barbatul are suficienta rabdare si calm sa asculte cu o fata de inger ce poezii inventeaza femeia, in timp ce el face planul cum sa o duca mai repede in pat , poate merge ... ;D

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #807 : Luni, 30 Mai 2011, 20:21 »
nu la asta m-am referit. banii iti dau libertate. in orice domeniu, asta e axioma nu o demonstrez.
eu nu ma bucur de acest privilegiu. voi?

axioma asta e complet falsa... intre libertatea unui calugar budist sarac lipit si libertatea unui industrias pe vreme de criza , aleg sa fiu zen

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #808 : Luni, 30 Mai 2011, 20:26 »
in societatea noastra, banii iti dau libertate; dar nu garanteaza dragostea :(

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #809 : Luni, 30 Mai 2011, 20:28 »

nimic nu garanteaza dragostea. nici dragostea nu garanteaza dragostea.