Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326651 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #810 : Luni, 30 Mai 2011, 20:41 »
sunt semne care garanteaza ca exista dragoste; dar nu se poate garanta durata.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #811 : Luni, 30 Mai 2011, 20:46 »
banii nu iti dau libertate sub nici o forma ... iti dau dependenta de comfort , iti dau batai de cap si necazuri, te fac sa gandesti totul relativ la ei(la bani ) , practic banii te fac sclavul lor...
lipsa banilor nu este de dorit dar daca vrei sa ramai OM , atunci nu face un scop in viata din facutul banilor

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #812 : Luni, 30 Mai 2011, 20:48 »

asa o fi ca prea o zici cu foc


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #813 : Luni, 30 Mai 2011, 20:53 »
banii te pot face rob sau te pot face liber...depinde de situatie. insa in dragoste nu au nimic de spus. as zice ca cei cu bani risca in mai mare masura sa fie "pacaliti" cu interese deghizate in amorurile unor fetishcane abile sau ale unor don juani abili. atunci cand esti sarac si cineva te iubeste, esti sigur ca tu esti obiectul dragostei nu contul, nu casa, nu masina.
apoi, cei angrenati in masinarii de facut bani isi pierd libertatea timpului "cheltuit" pentru sine, pentru suflet... devin robii banilor pe care ii fac, uneori mult peste necesarul de bun simt. isi dau timpul vietii pe avutii. unii o fac cu placere si atunci asta e un mod de viata agreabil, totusi. insa si acestia pot iubi. cine spune ca nu?
a spune ca saracul si/sau neinstruitul iubeste mai mult sau mai adevarat... e incorect.
lipsa acuta a banilor poate cauza frustrari si stres care sa epuizeze resursele si disponibilitatile emotionale.. muncitorul necalificat care cara ore intregi galeti cu beton, si-i abrutizat de munca si alcool, crezi ca mai nutreste sentimente gingase cand ajunge rupt de oboseala, acasa?  

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #814 : Luni, 30 Mai 2011, 20:56 »
banii nu iti dau libertate sub nici o forma ... iti dau dependenta de comfort , iti dau batai de cap si necazuri, te fac sa gandesti totul relativ la ei(la bani ) , practic banii te fac sclavul lor...
lipsa banilor nu este de dorit dar daca vrei sa ramai OM , atunci nu face un scop in viata din facutul banilor

aici sunt absolut de acord. a te inrobi pentru mai mult si mai mult si mai mult, pentru nush' ce branduri sau vacante de 10 stele e o filosfie de viata gresita... o irosire a fiintei intr-un material care nici macar nu te face neaparat fericit..

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #815 : Luni, 30 Mai 2011, 20:56 »
    Cred ca ne batem prea mult capul cu intrebari! Va spun eu: cand iubesti nu te intrebi nimic: iubesti si atat! Daca incepi sa faci "analiza pe text", despre ce e, cat dureaza, daca merita sa il/o iubesti sau nu...si alte asemenea, pierdem esenta! Cand l-am cunoscut pe R aici, pe forum am fost ca soarecele si pisica! Cand ne-am vazut prima oara nu mi-am pus nici o secunda problema unei relatii de viitor, sau a unei relatii, pur si simplu! Dar cum se face ca acest prieten sau vesnic dusman TIMPUL a trecut si noi tot impreuna suntem? Ce ne-a tinut impreuna: pai tocmai ca nu a fost nici un moment ceva rigid, constrans de intrebari sau angajamente! Noi traim fiecare zi ca AZI si atat! Si va spun cu mana pe inima, desi am trecut prin multe, il iubesc de um milion mai mult decat atunci cand l-am vazut prima oara! As face orice pentru el, chiar orice, chiar daca as sti ca maine nu va  mai fi al meu! Eu una asa vad adevarata dragoste!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #816 : Luni, 30 Mai 2011, 20:59 »
te-a vrajit varsatorul tau. :D inteleg perfect. iubire mare in continuare!

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #817 : Luni, 30 Mai 2011, 21:01 »

frumos frumos
asta da declaratie de dragoste

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #818 : Luni, 30 Mai 2011, 21:02 »

iar referitor la ce am spus eu niciunu nu aprins ideea dar probabil sunt prea obosita si ma fac greu inteleasa


Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #819 : Luni, 30 Mai 2011, 21:04 »
te refereai la reciprocitate, nu la durata, nu?

Offline fortuna777

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 864
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #820 : Luni, 30 Mai 2011, 21:05 »
 cel care este sarac si neinstruit si care a fost asa toata viata lui, nu poate face comparatie cu ceva mai bun ...si poate fi fericit si indragostit in toata saracia lui. ...Bogatia nu-ti garanteaza dreptul la iubire si fericire...Exista oameni bogati care nu au cunoscut niciodata dragostea adevarata...dezinteresata...

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #821 : Luni, 30 Mai 2011, 21:08 »
carmen, stiu, nu faci analize, dar spune-ne, inteligenta si complexitatea gandirii lui R nu a jucat un mare rol indragostirea ta? daca era un om neinstruit te-ar mai fi fascinat la fel?

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #822 : Luni, 30 Mai 2011, 21:08 »
erata: nu au jucat...

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #823 : Luni, 30 Mai 2011, 21:17 »
        Banii si averea n-au lagatura cu dragostea, dar, sa ma iertati, conteaza ca cei doi sa fie compatibili din punct de vedere intelectual! Chiar nu poti "iesi in lume", sau nici macar sta in casa cu un om care sa fie foarte limitat din acest punct de vadere! Daca amandoi sunt "simpluti" din punctul asta de vedere, au aceleasi gusturi si aspiratii, nu e o problema, dar cand diferenta e vizibila... nu rezista cuplul! Imaginati-va ca iesiti intre prieteni cu unul/una care nu stie sa lege doua vorbe... nu credeti ca veti fi pusi in situatii nefiresti si ridicole? Sau ca butoneaza telecomanda doar pe telenovele, manele, si emisiuni cu irinei, monici, oane si pepi? Daca nu aveti cat de cat aceleasi gusturi... nu va vad bine!  

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #824 : Luni, 30 Mai 2011, 21:21 »
carmen, stiu, nu faci analize, dar spune-ne, inteligenta si complexitatea gandirii lui R nu a jucat un mare rol indragostirea ta? daca era un om neinstruit te-ar mai fi fascinat la fel?


       Scriam raspunsul anterior si exact la asta ma gandeam! Imi citesti gandurile si asta ma bucura! E intradevar un barbat fascinant R, ca altfel nu cred ca as fi rezistat langa el! V-am mai spus candva pe aici si asta i-am spus si lui cand l-am vazut fata in fata: "M-am indragostit de cuvinte cu ochi albastri!" Si sa nu isi imagineze cineva ca m-a "vrajit" vreodata cu complimente sau abureli de doi lei!