Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326572 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

optimus sum

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #825 : Luni, 30 Mai 2011, 21:21 »
carmen, stiu, nu faci analize, dar spune-ne, inteligenta si complexitatea gandirii lui R nu a jucat un mare rol indragostirea ta? daca era un om neinstruit te-ar mai fi fascinat la fel?
micaela...frumusetea gandirii cuiva , frumusetea interioara , este una si cizelarea ei prin cultura este alta...un diamant , neprelucrat si brut, in coaja lui de carbon , ramane un diamant ... faptul ca omul il prelucreaza si scoate o parte din materie inlocuind-o cu mii de fatete care sa-l puna in valoare este deja artificialul ...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #826 : Luni, 30 Mai 2011, 21:25 »
bingo! asta-mi place!
nihil sine deo

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #827 : Luni, 30 Mai 2011, 21:41 »
as inlocui artificialul cu etalarea
de unde stim cand tinem in mana un diamant?
pe cel prelucrat il adaugi la caseta cu bijuterii
pe cel neprelucrat il poti arunca crezand ca este o alta piatra - atunci cand nu stii - sau il admiri in taina si-l protejezi - atunci cand stii ,,
nihil sine deo

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #828 : Luni, 30 Mai 2011, 21:43 »
       Banii si averea n-au lagatura cu dragostea, dar, sa ma iertati, conteaza ca cei doi sa fie compatibili din punct de vedere intelectual! Chiar nu poti "iesi in lume", sau nici macar sta in casa cu un om care sa fie foarte limitat din acest punct de vadere! Daca amandoi sunt "simpluti" din punctul asta de vedere, au aceleasi gusturi si aspiratii, nu e o problema, dar cand diferenta e vizibila... nu rezista cuplul! Imaginati-va ca iesiti intre prieteni cu unul/una care nu stie sa lege doua vorbe... nu credeti ca veti fi pusi in situatii nefiresti si ridicole? Sau ca butoneaza telecomanda doar pe telenovele, manele, si emisiuni cu irinei, monici, oane si pepi? Daca nu aveti cat de cat aceleasi gusturi... nu va vad bine!  

sunt absolut de acord.

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #829 : Luni, 30 Mai 2011, 21:46 »
carmen, stiu, nu faci analize, dar spune-ne, inteligenta si complexitatea gandirii lui R nu a jucat un mare rol indragostirea ta? daca era un om neinstruit te-ar mai fi fascinat la fel?
       Scriam raspunsul anterior si exact la asta ma gandeam! Imi citesti gandurile si asta ma bucura! E intradevar un barbat fascinant R, ca altfel nu cred ca as fi rezistat langa el! V-am mai spus candva pe aici si asta i-am spus si lui cand l-am vazut fata in fata: "M-am indragostit de cuvinte cu ochi albastri!" Si sa nu isi imagineze cineva ca m-a "vrajit" vreodata cu complimente sau abureli de doi lei!
stiu cum e sa te indragostesti de universul interior fascinant al cuiva si de sufletul lui, in acelasi timp... ;) pui amortizor si pe intuitie si pe...orice... :( e o dragoste neobisnuita... ;)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #830 : Luni, 30 Mai 2011, 21:49 »
    Eu n-am facut altceva decat sa ma aplec sa il ridic din noroiul cu care se acoperise si care il facuse indezirabil, l-am apropiat de inima si l-am sters usor si cu multa, multa rabdare si am descoperit ceea ce nimeni n-ar fi intuit: un diamant de 1000 de karate (daca nu exista, l-am inventat special pentru a-l exprima pe el!)! Si nu l-am pus si nici nu il voi putea pune vreodata in vreo caseta: straluceste pentru mine liber si stiu ca e cel mai de pret giuvaer din cate am avut ocazia sa vad pana acum!

Offline micaela

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 6590
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #831 : Luni, 30 Mai 2011, 21:55 »
micaela...frumusetea gandirii cuiva , frumusetea interioara , este una si cizelarea ei prin cultura este alta...un diamant , neprelucrat si brut, in coaja lui de carbon , ramane un diamant ... faptul ca omul il prelucreaza si scoate o parte din materie inlocuind-o cu mii de fatete care sa-l puna in valoare este deja artificialul ...
[/quote]
sunt de acord, sum, ca esenta conteaza cel mai mult...o inteligenta nativa, un suflet bun si onest  ...dar...conteaza si gradul in care aceste daruri au fost folosite, infrumusetate...cultura, cum ii spui tu, nu e ceva nociv, care "altereaza" esenta...nu pentru toti...sigur, unii se indoapa de informatie si date, rigidizandu-se in concepte si teorii, uitandu-si fiinta...citesc, invata dar nu devin cu nimic mai buni, intr-adevar...
altii "cresc" in cu totul alt fel, frumos, bine, intelept, liber... universul lor interior devine mai complex, mai bogat, mai frumos, mai fascinant... eu de acestia vorbesc, nu de primii. si nu e vrba de "punere in valoare" catre exterior, catre ceilalti, ci e vorba de crestere inauntru, in folosul fiintei...

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #832 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 06:02 »

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/cd72PC9zR0M?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #833 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 12:00 »
   Direcţionez acum către marea familie Singles Camp numai gânduri de iubire... Cred că adevărata dragoste se desfăşoară mai intai in mintea noastră, in gândurile noastre.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #834 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 12:00 »
asa e @luci, frumos spus !

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #835 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 14:24 »
Cred că adevărata dragoste se desfăşoară mai intai in mintea noastră, in gândurile noastre.
cred ca adevarata dragoste se desfasoara intre un barbat si o femeie.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #836 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 14:28 »
asa este @silviu.

dragostea simtita in mintea si sufletul nostru sunt al doilea pas in iubire(dupa barbat si femeie).

iulia17

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #837 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 17:27 »

cred ca adevarata dragoste se desfasoara intre un barbat si o femeie.


Offline Carla

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
  • "Traieste Clipa, Fii tu insuti si Zambeste!
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #838 : Miercuri, 01 Iunie 2011, 19:24 »
Intre nedragoste si dragoste sta intotdeauna o singura clipa. Aceea in care un cuvant iti atinge inima, un gest iti face respiratia sa stea in loc, o atingere te face sa simti ca poti din nou sa zbori, asa cum stiai candva, inainte de-a te naste. Intre dragoste si nedragoste stau un miliard de clipe in care ai timp sa cazi, sa arzi, sa te perpelesti in nelinisti, sa lupti, sa te umilesti, sa cersesti. - Alice Nastase Buciuta

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Declaratie de iubire!
« Răspuns #839 : Joi, 02 Iunie 2011, 09:11 »
superba imaginea, senzuala si tandra, multumim @Carla.