Autor Subiect: Declaratie de iubire!  (Citit de 326615 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1170 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:37 »
  :thumbup: Agresiv chiar. Cauta sa-si extinda cota de piata, ca orice mascul modern care se respecta.

Caroline

  • Vizitator
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1171 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:39 »
Si daca nu are absolut nicio importanta ce se spune (minciuna sau nu), ci ceea ce se simte?

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1172 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:43 »
Ce simte n-are nici o legatura. CE FACE il defineste, ca pe orice alta fiinta umana.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1173 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:43 »
Adriana Antoni - Sufletul pereche

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1174 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:46 »

Caroline

  • Vizitator
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1175 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:50 »
Sorry... eu vorbeam de un fel de "al saselea simt". Intotdeauna m-am abtinut sa judec oamenii dupa ceea ce fac sau spun intr-un moment limitat in timp si spatiu, ci dupa ceea ce simt eu despre ei. Pana acum nu m-am inselat niciodata. Chiar si atunci cand a fost vorba de un esec, acesta a confirmat faptul ca acea "voce" irationala de la prima vedere a avut dreptate inca o data.

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1176 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:53 »
Sorry... eu vorbeam de un fel de "al saselea simt". Intotdeauna m-am abtinut sa judec oamenii dupa ceea ce fac sau spun intr-un moment limitat in timp si spatiu, ci dupa ceea ce simt eu despre ei. Pana acum nu m-am inselat niciodata. Chiar si atunci cand a fost vorba de un esec, acesta a confirmat faptul ca acea "voce" irationala de la prima vedere a avut dreptate inca o data.
LIKE.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1177 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 22:54 »
In momentul in care esti subiectiv, catusi de putin si sub orice forma, fata de persoana respectiva, fiind...implicat cumva sa spunem, poti sa-ti iei adio, se duce dracului orice concluzie logica pe care crezi ca o poti trage. Io asa zic. E ca si cum ai umbla cu magnetul pe langa busola si totusi mai ai pretentia sa-ti arate nordul. (da, stiu, s-a inventat GPS-ul...)

Offline janeta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1730
  • carpe diem
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1178 : Sâmbătă, 05 Mai 2012, 23:57 »
mai , mai ... bitek , puiule , ai pus la zid chiar si intentia unei declaratii  nu numai declaratia in sine... pai ce-ai vrea tu , dragule , sa-si spuna doi oameni in momentul in care le clocoteste sangele de pasiune ( carnala ori nu ) ? din ce este confectionata perdeaua ori ultimul fel de mancare ingurgitat ?
 sigur ca CE FACE omul conteaza dar...si aci este o intrebare :face intotdeauna ceea ce simte ? ( dar asta este alta poveste ) .
si apoi , de ce sa despici firul in patru cu ce va fi dupa ? CARPE DIEM si ce va fi va fi .  clipa aceea ramane si , crede-ma pe cuvant , momentul ala frumos nu ti-l poate lua nimeni inapoi .

parerea mea... :D

Offline Emi 53

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1179 : Duminică, 06 Mai 2012, 08:06 »
In momentul in care esti subiectiv, catusi de putin si sub orice forma, fata de persoana respectiva, fiind...implicat cumva sa spunem, poti sa-ti iei adio, se duce dracului orice concluzie logica pe care crezi ca o poti trage. Io asa zic. E ca si cum ai umbla cu magnetul pe langa busola si totusi mai ai pretentia sa-ti arate nordul. (da, stiu, s-a inventat GPS-ul...)
Oare nu suntem in cea mai mare parte a  timpului subiectivi intr-o relatie?Pt. mine este foarte important ce simt si in functie de acest lucru ce fac, si prefer aceiasi atitudine si din cealalta parte. Concluzia logica, are importanta, fara partea subiectiva,fara a ceea ce simti.?

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1180 : Duminică, 06 Mai 2012, 11:12 »
Pai n-am zis ca e rau sa fii subiectiv. Sau ca e bine sa fii rational. Am delimitat doar hotarul dintre ele. Din punctul meu de vedere, sunt ca apa si uleiul, poti sa le amesteci cat vrei, insa nu se vor combina niciodata. Si intotdeauna una dintre ele este dominanta in caracter (depinde de la individ la individ). Ca e bine sa fii intr-un fel sau altul sau in ce concentratie esti reteta ideala de fiinta umana e o alta treaba (care nu-si are rostul aici).

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1181 : Duminică, 06 Mai 2012, 11:54 »
Din punctul meu de vedere, sunt ca apa si uleiul, poti sa le amesteci cat vrei, insa nu se vor combina niciodata. ..

se amesteca; mai adaugi ceva !! :)
la fel este in orice in viata, trebuie sa mai fie ceva in plus; suntem atrasi de lucrurile care ne farmeca, care ne starnesc interesul, de ineditul momentului si in astfel de cazuri treci peste rational

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1182 : Duminică, 06 Mai 2012, 12:00 »
Dap, mai adaugi benzina si o scanteie!

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1183 : Duminică, 06 Mai 2012, 12:08 »
cocteil Molotov, periculos dar incitant  ;D  :pleasantry:

Caroline

  • Vizitator
Re: Declaratie de iubire!
« Răspuns #1184 : Duminică, 06 Mai 2012, 13:53 »
Ca e bine sa fii intr-un fel sau altul sau in ce concentratie esti reteta ideala de fiinta umana e o alta treaba (care nu-si are rostul aici).

Stiu ca (poate) discutia asta nu isi are locul aici, dar asta nu exclude faptul ca este o situatie de interpretari diferite la care ma asteptam.  >:D Femeile actioneaza preponderent emotional, irational, dupa ceea ce simt. Barbatii isi manifesta dragostea fata de o femeie mai ales prin ceea ce fac (sau nu). E firesc, e comun. Mai mult ce sa spun? In extremis, declaratia de iubire este mult mai importanta pentru femei (in general), pentru ca este o expresie a ceea ce simti. La barbati, faptul ca sunt interesati sa faca ceva concret pentru o femeie (de la lucruri marunte si pana la a renunta la multproclamata lor nevoie de libertate - de parca femeile nu ar avea nevoie si ele de libertate) este deja cea mai completa declaratie de iubire. Cand o sa invatam asta, si multe altele despre celalalt sex, nu o sa ne mai "batem" in reverii atat de diferite despre declaratiile de dragoste sau absenta lor. Nu e din carti... e din experienta.

Apropos de asta, bitek, cand vorbeam de "al saselea simt", nu era vorba despre impresia mea subiectiva asupra unei alte persoane, ci despre ceea ce intuitia mea spune, indiferent de raporturile mele personale cu acea persoana si inainte sa existe un suport real (fapte, vorbe) care sa justifice acea prima impresie. Dar asta e foarte greu de inteles pentru un barbat... asa cum pentru o femeie e greu de inteles de ce iubirea ar trebui sa constea in suma cantitativa si calitativa a lucrurilor concrete pe care un barbat le face pentru o ea, indiferent si chiar fara sa spuna sau sa arate ce simte.

Voila, o regula nescrisa: Cand un barbat se "penibilizeaza" (din punctul lui de vedere) sa emita afirmatii ridicol de sensibile si sa faca declaratii de dragoste siropoase, este, de cele mai multe ori, un bluff: Ori procentul feminin e mai predominant la el decat la ceilalti, ori incearca doar sa vorbeasca o "limba straina" pe termen limitat, cu intentii de... marketing.  ;)

Personal, pe mine declaratiile de iubire cu accente rocambolesti si complimente care mint de sfideaza realitatea de la obraz, ma pun in garda automat.  >:D