Autor Subiect: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017  (Citit de 47219 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1504
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #195 : Joi, 13 Iulie 2017, 09:51 »
Citat
Am auzit pe cineva spunand, in Cheile Nerei, ca era curioasa sa afle cine sunt, cine e persoana care are atata timp. Raspund si acum: nu e vorba de timp, ci de disponibilitate.
Aceasta intrebare am primit-o si eu si raspunsul a fost similar. Si aici, ca in orice in viata, conteaza cat de mult doresti sa te implici, timpul este ceva relativ, disponibilitatea tine mai mult de modul in care il gestionam si, la fel ca tine, wonderland, cand vad cat suflet si energie se depun pentru aceste actiuni, un adevarat proiect de viata as spune, nu pot sa raman indiferenta.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #196 : Joi, 13 Iulie 2017, 10:38 »
 :thumbup: krondia. Acum, nu toata lumea poate fi la fel. Important e ca macar cativa sa fie receptivi la apelurile lui Gigi, presarate peste tot pe forum, poate de aceea greu de gasit.
Iata unul dintre ele. Asta ca sa nu se inteleaga ca exista persoane special alese pentru asta.  ;)
Citat
admin, Sinca Veche si Poiana Narciselor, 2017
Poate dintre cei vechi, sau noi dar care au inteles usor despre cum se face comunicarea aici in Singles Camp sa fie persoane care sa ofere niste explicatii si celor care online-ul li se pare complicat rau...Ar ajuta mult!

@ccristian, inteleg si accept ca ardelenii sau banatenii or fi mai molcomi. Dar sa ajunga moldovenii mai iuti decat bucurestenii?  :strambatura: :crazy2:

Poate m-am panicat cand am vazut postarea andreutei care spunea ceva de o cascada de mesaje pe whatsapp... Poate ca in sinea mea cred ca o data ce trec cateva zile, impulsul se va stinge...
Sau poate solutia ar fi sa nu mai scriu nimic, ca sa devin si eu cea care cugeta la postarile voastre. La a ta, cea postata imediat dupa intoarcere,  chiar am cugetat, ai vazut, am si raspuns. :) 

No, te las sa cugeti... Si pe ceilalti, cati or fi citit. ^-^

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Tania55

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 363
  • Tineretea = puterea de adaptabilitate
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #197 : Joi, 13 Iulie 2017, 13:59 »
Octy draga, palinca ta a fost deosebita, la fel ca si persoana ta, multumim.   :-*
Esti o persoana deosebita, diferita de toti ceilalti. Ma bucur ca te-am cunoscut, ma bucur ca v-am cunoscut pe voi toti, ma bucur ca m-am reintalnit cu persoane dragi din alte drumetii sau evenimente.
Multumesc Lidia ca ai facut o pauza la Muzeul de locomotive din Resita, pentru ca nu avem prea multe cu care sa ne mandrim, noi, cei din Resita. Meritul este al tau, ai fost o buna organizatoare, avand in vedere faptul ca grupul a fost foarte mare.
Intotdeauna m-am simtit bine in actiunile SCT si ......  va iubesc.
 :kissing:

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #198 : Joi, 13 Iulie 2017, 18:14 »
Joia trecuta incepea aventura noastra si iata ca, dupa atatea zile de la intoarcerea acasa inca mai gasim impresii de impartasit, complimente de facut si multumiri de adresat celor cu care am petrecut acele zile grozave.
Mie Octavia mi-a ramas gandul la caisata de care spuneai   :)
Si da, inca mai retraiesc uneori acea stare de bine...

Alice, daca inca nu m-ai identificat, mai ai timp...in tara minunilor totul e posibil( ca si in viata, daca o crezi cu adevarat ! )
Va sarut cu drag

Offline hiperion

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #199 : Joi, 13 Iulie 2017, 23:58 »
Uluitor!

Salutare grup frumos! Ma bucur ca am avut ocazia sa particip alaturi de voi la aceasta incursiune pe taramul minunat al Cheilor Nerei!
Am locuit 21 de ani la Caransebes (o aruncatura de bat!) si dupa atata amar de vreme, am descoperit Cheile Nerei alaturi de Singlescamp.
Frumusetea naturii si peisajele care iti taie respiratia vor compensa cu varf si indesat efortul facut de-a lungul traseului.
Alegand acest eveniment veti avea surpriza de a fi incantati mereu de ceea ce descoperiti:
 - o pensiune cu o gazda primitoare, piscina si meniu prea indestulator;
 - trasee minunate, cu Lidia sprijin hotarator in momente de cumpana;
 - peisaje de vis;
 - distractie cu ring de dans (pentru cine mai poate - si o sa puteti, fiti siguri (e)!) si playlist la cerere. Imi voi aminti cu placere "sandwich-ul Lambada". Multumesc fetelor!  :)

Vorba veveritelor: "Se impune o zi in plus, la anul! Pentru socializare!" Parca nu ne-a ajuns timpul! Dupa cele 2 zile cu trasee, meritam o a 3 la relaxare, la piscina Pensiunii! Poate pe viitor... :)

Al vostru, uimit si impresionat,
Radu
hiperion

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #200 : Vineri, 14 Iulie 2017, 22:53 »
N-ai spus nimic de Dansa Kuduro, ai vazut ca ne-am straduit sa invatam pasii :)
De varianta asta ce zici? :)
www.youtube.com/watch?v=a27CbttvkvA&list=RDa27CbttvkvA#t=48

 :dance: :dance: :dance:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Syzygium

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #201 : Vineri, 14 Iulie 2017, 23:44 »
Buna seara tuturor! Cine zice ca impulsul de a ne impartasi impresiile se stinge in cateva zile? Eu am nevoie de weekend ca sa imi structurez parerile.

Am visat (la propriu) toata saptamana numai pietre, apa, carari in stanca, albastru ireal de Nera si ... oameni! A fost prima mea excursie cu SCT si prima iesire pe munte dupa foarte multi ani (stiu, stiu ca tehnic nu a fost "pe munte"... ).

Vreau sa stiti in primul rand ca m-am simtit bine intre voi. Am fost multi, am fost diferiti si m-am bucurat de fiecare dintre voi, de la pasionatii de calatorii, carti fantasy si fotografii pana la grupul ultra-ultra-vesel gata sa danseze pana in zori. Am gasit deschidere, mult umor, multa intelegere si intotdeauna o mana intinsa sa ajute in caz de nevoie.   
Un salut special din partea mea pentru seniorii din grup, mi-a facut mare placere sa-i cunosc si sa le ascult povestile. ( @ccristians multumesc ca mi-ai adus aminte de "some grow young.." ). Oameni cu totul speciali, care ma fac sa privesc viitorul cu mult optimism.

In ce priveste Cheile Nerei – las fotografiile sa vorbeasca (ale pasionatilor de fotografiat, ca eu am fost mult prea preocupata sa ma uit pe unde calc :) )

Si daca tot am adus vorba de "sa ma uit pe unde calc", o sa revin cu cateva detalii tehnice despre traseu, ca eu am cam cazut in fund (literally) pe panta de la Ogasul Porcului, si nu numai...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #202 : Sâmbătă, 15 Iulie 2017, 07:39 »
Salut Syzgium. Ai o imbratisare de la mine. Si eu mai vad inca Tunelurile Romane,sciplirea Nerei vazuta de pe balcoane, culoarea ireala a apelor din Ochiul Beiului, pestii plutind prin acelasi ireal albastru-verde din Lacul Dracului,  imi imaginez cum ar arata traseul la vremea liliacului inflorit. Imi pare rau ca n-am apucat sa-l intreb pe Dl Nicu pe unde cresc lalele pestrite. Si, dincolo de toate, vad sirul de oameni inaintand, mai cu raset, mai cu cantec (Mi-a placut mult momentul cu Sapte vai si o vale adanca.), mai cu cate un icnet ((mai ales eu, cand mai vedeam cate un bustean aparand in cale.  ;D)

Crystina2000 deocamdata nicio minune nu s-a intamplat. Vorba ta, mai e timp. Sau poate voi invata sa traiesc cu acest mister nedeslusit.  ::)

Buna dimineata, tuturor!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #203 : Duminică, 16 Iulie 2017, 08:27 »
Ura! Au ajuns pozele Lidiei. Multumesc.   :kissing: Asa cum am promis, selectez vreo cateva pentru forum
Stefan, astept pe email pozele de pe busteni :) Evident ma astept sa le distrugi, dupa ce le trimiti. :2funny:
Cu rabdare, astept si pozele Danielei. :kissing: :thumbup:

In curtea pensiunii. Careul-cerc pentru instructajul final al Lidiei inainte de plecare. ;)


Puntea primelor suspine :). Stiati ca sunt localnici care n-au pasit niciodata pe ea?


Inca nu stiam, dar ne apropiam de Tunelurile Romane. Primul loc in care mi s-a taiat respiratia de frumusetea locurilor. De fapt, din prima zi, ramane locul meu preferat, in ciuda magiei Cascadei Vaioaga, Ochiului Beiului si a Cascadei Beusnita.


Cum spuneam, Tunelurile Romane. Le-a numarat cineva? Cica ar fi 7 :)




Ochiul Beiului - Declarat Monument al Naturii, fermecator si misterios, cu legende cu tot. Tot un mister ramane si cum se putea ca un bei sa aiba ochi albastri. Dar, cineva, cu umor  de banatean,  ne-a adus cu picioarele pe pamant si ne-a reamintit ca de la travertin, nu de la prea mult plans dupa iubita pierduta.  ;D Cica nu ingheata niciodata. Iar în noaptea de Sânziene, Ielele se aduna, danseaz? în jurul lacului ?i se spal? în apa cristalin? a acestuia. Pana la Ochiul Beiului ne-a bucurat Cascada Vaioaga, care apare in pozele postate anterior de Crystina2000, Nina si de mine.


Dupa ce ne-am lasat invaluiti de poveste si de lucirea hipnotizanta a Ochiului Beiului am plecat spre...








Zgomotul apei, mai puternic, mai stins, ne-a insotiti pe tot parcursul celor 19,6 km strabatuti in prima zi.


A doua zi, mai multi decat ne-am fi asteptat, dupa toate declaratiile de besici, umflaturi, febra musculara, am plecat pe Cheile Nerei. 21 de km, de data asta pe un traseu mai variat, cu urcusuri si coborasuri, pe poteca, ori pe stanca, cu peisaje variate ivite neasteptat sub privirile nostre. Mai pe gustul meu, sa spun asa decat portiunea lunga de drum forestier din prima zi.  ;)


Cracul Porcului se pare ca e denumirea locala, populara. In apropierea lui, Nera a aparut frumos, de sus, sub ochii nostrii. Aaaa si e vorba de porcul mistret, nu e vreun loc pentru cei domestici. :giggle: Am avut noroc sa nu fie uda poteca, dupa furtuna din timpul noptii.


Ruscus hypoglossurn sau Cornisor, o planta Monument al naturii, care creste doar in padurile si tufarisurile din partea de sud si de vest a tarii, in judetele Bihor, Arad, Mehedinti, Caras-Severin s.a.


Popas la Lacul Dracului, ocrotit de asemenea ca Monument al Naturii.  Prilej de noi priviri fascinate si legende povestite de Dl Nicu - insotitorul nostru saritor si hatru,  cu tolba plina de povesti si informatii.




Pentru partea care a urmat...cuvintele sunt de prisos.














Credeti sau nu, dupa drumetiile solicitante, pana noaptea tarziu se incingeau dansuri, glume si discutii.


Si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea pozelor Lidiei, asa cum am stiut mai bine. Ele completeaza frumos pozele postate deja de Crystina2000, de Nina sau de mine. (Apropo, Nina, cum ai reusit sa faci fotografiile alea de la Lacul Dracului, care par facute...subacvatic? :faint: )

Sper sa va bucurati si sa completati cu alte impresii din aceste zile pline, intense si fascinante. O duminica frumoasa sa aveti!

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #204 : Duminică, 16 Iulie 2017, 11:49 »
Salutare, tuturor!
Chiar daca pare ca pierzi momentul facand poze iata cum pozele reusesc sa reinvie momentul!
Alice, eu nu stiu sa fac poze, fac multe insa si din ele reusesc sa gasesc cateva bune. Recunosc, Ochiul Beiului m-a fascinat, am facut peste 50, plus filmulete; si eu m-am mirat de senzatia aia de subacvatic in conditiile in care nu-mi place si chiar nu ma pricep sa umblu la poze. Deci am pozat lacul din toate unghiurile posibile, uimitor era cum in secunda unu era albastru si in secunda doi verde...Nu de aceeasi lumina am avut parte la Lacul Dracului, unde a vazut toata lumea ca era mult mai spectaculos decat Bei dar cadea lumina diferit, facea o umbra si-atunci am stiut ca nu vom putea reda in poze adevarat lui frumusete...n-am vazut nici printre pozele celorlati una relevanta...le astept pe ale Danei, poate doar ea sa fi stiu sa aleaga unghiul potrivit in conditiile date...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #205 : Duminică, 16 Iulie 2017, 20:56 »
Nina, mu neaparat ca pierzi momentul. In cazul meu, pierzi si...ritmul de mers.  :slap: Aveam si eu aceasta pasiune, intr-o vreme. Apoi mi-am dat seama ca sunt momente in care trebuie sa aleg: fie pozez si percep partial, prin lentila, fie las imaginea sa se impregneze pe retina :)
Oricum, daca zici ca esti nepriceputa, ai cateva poze faine de tot.  :kissing:

Urra, au venit pe email si poze-filme de la Super - Daniela! Abia descarc, dar sunt convinsa ca sunt faine. Multumesc mult!
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline BBS

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #206 : Duminică, 16 Iulie 2017, 21:14 »
Salutare tuturor
am avut o sapatamana foarte plina, abia asta seara am reusit sa intru pe forum si ...bum ! Deja sunt in urma...Fotografiile minunate, amintirile minunate,
Daca trag linie si adun rezulta:
1. peisaje de vis
2 fotografii deosebite
3.oameni minunati
4.petreceri ca in studentie
5.m-am simtit privilegiata
6. oboseala cat muntele, nici acum nu mi-am revenit :)

promit sa pun si eu cateva fotografii...
Silvia
:) BBS  <3

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #207 : Marți, 18 Iulie 2017, 09:36 »
Buna dimineata tuturor!
Va multumesc mult tuturor pentru pozele postate! :flori:
Sunt asa de faine toate, toate! Am simtit bucurie, vazandu-le, si calatorind prin intermediul lor si al vostru :D, dar si o urma de tristete, :'( ca nu am reusit sa ajung si eu, asa cum mi-am dorit, sa fiu cu voi, si sa ma bucur de toate aceste minuni! Asa cum am zis, sa fim sanatosi, si poate la anul!
Stiti, pe langa posibilitatea de a capata informatii atat de necesare, legate de excursii, de SCT, pe langa posibilitatea  de a comunica cu oameni dragi, :smitten: cu oameni din toata tara, am descoperit si posibilitatea de a calatorii in toata lumea prin intermediul pozelor postate! Un alt Chanel Travel :giggle:
Asa ca, VA MULTUMESC, ca, macar cu gandul si privirea pot calatorii! :bow: :applause: :flori:
Sanatate multa,multa si zile frumoase cu spor in toate va doresc tuturor! :)

Offline crystyna2000

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 103
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #208 : Marți, 18 Iulie 2017, 19:16 »
Wonderlad, iti dau un indiciu: in fotografiile primite de la Lidia si postate de tine, pe cea  numita de tine puntea suspinelor, eu sunt cea care se vede...prima care a trecut-o.

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Incursiune pe Cheile Nerei 6 - 9 iulie 2017
« Răspuns #209 : Miercuri, 19 Iulie 2017, 06:59 »
 :faint: :faint: :faint: :slap:
Draga de tine, tu erai. Nu stiu de ce in capul meu ai ramas inregistrata ca fiind...Elena. Daca imi spuneai de gogosile din prima seara, imi aminteam mai repede. :angel:
Super fata! Ti-am admirat energia, viteza,  increderea si spiritul pozitiv :thumbup:
Acum de cand stiu ca esti si crystina2000, ai un bonus de apreciere. ;)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.