Autor Subiect: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017  (Citit de 10763 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Online Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #15 : Joi, 28 Septembrie 2017, 12:13 »
INFORMATII TRANSPORT

Plecare din Bucuresti: 29 septembrie, ora 09:00 Statia Petrom Aurel Vlaicu  vis a vis de statia de metrou Aurel Vlaicu.
Auto: Microbuz, numar de inmatriculare: B-580 NEW
Sofer: BOGDAN
Telefon sofer: 0756070783

Pentru conexiuni la traseu va rugam sunati soferul si stabiliti locul de imbarcare si ora.

Nu uitati sa luati cu voi sandwich-uri si apa pentru drum.Pentru vineri programul este plin si veti ajunge doar seara la cazare si la cina.


Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #16 : Joi, 28 Septembrie 2017, 18:34 »
Buna tuturor,

Ma bucur ca voi fi insotitorul vostru de grup timp de trei zile in frumosul tinut al Buzaului.
Ne asteapta obiective inedite, peisaje spectaculoase si oameni primitori, departe de agitatie si aglomeratie. Imi doresc ca si aceasta actiune sa fie la fel de frumoasa ca cea de acum doi ani cand am ajuns pentru prima oara in multe dintre aceste locuri.

Am rugamintea sa (re)cititi descrierea actiunii, ce trebuie sa aveti la voi pentru a va simti confortabil si in siguranta. Vremea se anunta insorita, aproximativ 18grade, e bine insa sa avem si o haina de ploaie.

Maine programul este destul de dens si nu avem timp sa ne oprim pentru masa, va trebui sa avem la noi un pachetel si apa, la pensiune vom ajunge doar seara.
Ar prinde bine daca ati aduce si unul, doua sau cat de multe stickuri cu muzica... prietenii stiu de ce  :dance:

Pentru orice nelamuriri sau intrebari sau daca pur si simplu simtiti nevoia sa vorbiti cu cineva inainte sa ne vedem maine - in special cei care sunteti pentru prima oara intr-o actiune Singles Camp- puteti sa ma sunati in seara aceasta fara nicio problema
Telefonul meu: 0720048744

Eu am sa urc din Ploiesti, sa ne (re)vedem maine cu bine  *|*

Diana


Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #17 : Luni, 02 Octombrie 2017, 10:23 »
In acest moment nu am timp sa scriu mai mult pot doar sa va fac o dedicatie  ;D ;D ;D

! No longer available


sus piciorulll ;) ;)

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #18 : Luni, 02 Octombrie 2017, 13:42 »
Rodica, asteptam si traducerea :) Desi, sunt convinsa ca cei care au fost cu tine stiu prea bine ce inseamna dedicatia ta.

Diana, felicitari!!! Sa ne impartasesti din experienta ca insotitor de grup!
Na, sa va fie si voua de bine, cum le-am zis si celor proaspeti reveniti din Tara Luanei. :magic:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Lavy

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 157
  • Let's do it!
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #19 : Luni, 02 Octombrie 2017, 13:58 »
Am revenit de pe Meleaguri de poveste .
Impresii la rece sau la soare depinde cum doreste fiecare sa-le vada :
- un grup minunat si distractiv (cu mici exceptii- dar asta e ,nu poate fi toata lumea la fel)....
- ghidul Diana o persoana de milioane ...Multumesc Diana !!!!
- peisaje superbe , locuri minunate si greu de descris in cuvinte si uitate de oameni
Poze : https://myalbum.com/album/HUmCrv60RWza
Ce nu te doboara te face mai puternic -  Nietzsche

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #20 : Luni, 02 Octombrie 2017, 16:06 »
Sper sa am timp diseasa ...acum cat sunt calde impresiile ...
Abia astept  sa va povestesc cum a fost cu Diana insotitor  :flori:  (mi-nu-nat )

si asa... mai am cateva restante ..... :whistle:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #21 : Luni, 02 Octombrie 2017, 20:38 »
Diana ma bucur mult ca mi-ai ascultat sfatul si ai facut Scoala de ghizi. Am inteles ca ai terminat cu Magna cum laude, felicitari! Ar fi pacat ca oameni pasionati si activi ca tine sa nu isi ofere cunoastiintele si energia pentru a indruma, pentru a ghida, pentru a arata locuri frumoase.

De asemenea ma bucur mult ca ai inceput oficial cu noi, cu Singles Camp&Travel activitatea aceasta de ghidaj. Iar pentru viitor, iti scriam pe fb, sunt convins ca de aici incolo o sa colaboram mult!

Ce mi-as dori mult este sa nu dezamagesti la reactiile celor pe care ii indrumi, sa te gandesti doar la "a-ti face bine treaba". Cine stie, cine e educat, de bun simt si cantareste corect lucrurile o sa te aprecieze. Si doar acesti oameni conteaza, pe restul oricum nu poti sa-i multumesti. Am mai scris eu pe aici, pe ei nu-i multumeste in primul rand persoana lor, nu se accepta asa cum sunt si atunci isi revarsa supararea neimplinirii...pe altii. Am intalnit destule astfel de personaje, ai vazut la randu-ti, pe pielea si suferinta ta, astfel de manifestari...

Ochi dati peste cap, pretentii de elitism ionosferic, grimase de superioritate, impunere prin presiune. Asta e profilul tipic al omului care plictiseste pe toata lumea, care irita si care sfarseste prin a fi respins. Pentru ca lumea normala nu are chef sa asculte, sa asiste la demonstratiile fitzosilor, isi doreste si asteapta un mediu in care sa poata comunica comod.

Iti promit, asa cum o fac si in situatia Lidiei, a lui Gabi si Iulian, ca oamenii de acest fel, au in viitor usa inchisa aici...Vin, deranjeaza o data si apoi gata, nu ne mai intalnim cu ei...

Mi-a mai povestit Samiza de doua persoane care au venit pentru "odihna"...Pai n-am explicat noi clar, ca ne adresam unui profil comunicativ, sociabil, deschis, tolerant, vesel, mai activ? Pai de ce nu citim tot ce tine de profilul mediu al grupului, de ce inainte de a veni la prima excursie nu citim un pic pe forum cam cum se desfasoara actiunile noastre? Ca elementul turistic este 80%, restul de 20% din actiune este socializare? Ca serile sunt cu dans, cu muzica, cu ras, cu distractie. Lumea vine sa se destinda, sa se bucure, stam destul timp seriosi si incruntati.

Alt lucru pe care vreau sa-l clarificam. Nu suntem seniori, daca am fi asa, ne-am declara grup 60+. Am lasat portile deschise si celor de pe peste 60 de ani, e adevarat, pentru ca am intalnit astfel persoane mai tinere decat unele de 40 si ar fi pacat sa-i trimitem cu Christian Tour la seniori... :) Dar profilul mediu este undeva la 45 de ani. Deci daca aveti peste 60 ganditi-va ca doar daca sunteti o persoana vesela si activa gasiti aici in Singles Camp un loc potrivit. Daca sunteti retrasi, cu nevoie de tabieturi, atunci disconfortul e reciproc.

Succes in continuare Diana, urmeaza sa ne auzim pt a lansa inca ceva anul acesta. Poate chiar mai multe actiuni!

Offline Floryyy

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #22 : Luni, 02 Octombrie 2017, 21:34 »
Hello! Pentru mine nu a fost prima excursie  Singles Camp, dar a fost la fel de interesant? ca celelalte. Nu cred sa existe excursie SC in care sa nu descoperi ceva nou, ceva frumos, ceva ce nu ?tiai c? exist?, dovada fiind num?rul mare de oameni care revin, care doresc s? vad? ?i alte locuri. A fost un weekend plin, cu un program frumos.
Felicit?ri Dianei ?i mult succes in continuare, s? ai parte de oameni care zâmbesc mult ?i în?eleg c? nu e?ti responsabila chiar pentru toate nepl?cerile lor, închipuite sau nu. Unii dintre noi s-au bucurat s? fie "deranja?i" de râsete, dansuri, glume!    :)
Sa ne revedem cu bine ?i bucurie!  ;)

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #23 : Luni, 02 Octombrie 2017, 22:09 »
Heloo dragilor ! :)
Cum spuneam ...am revenit, :D   deci doamne , am trait un experiment  foarte urat despre care  din bun simt nu voi scrie  prea mult ...
Niciodata in cei "28 de anisori "  ;) ai mei decand merg in diverse excursii si mai ales in cei cativa ani decand sunt in SC nu mi-a fost dat sa intalnesc asemena personaje ...reuseau sa creeze situatii stupide si penibile...pentru intregul grup...

Discutiile de genul.... da muzica mai tare ..opreste muzica , deschide caldura , inchide caldura ...samd..erau mangaieri ...nu au ratat pe nimeni, agentie..sofer ... insotitor de grup ...participanti...muzeografi... ospatari....  :'( :'( 
Nu stiu cum puteti descoperii asemena personaje inainte ...

Nu pot sa scriu in acelasi loc si restul

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #24 : Luni, 02 Octombrie 2017, 22:32 »
Diana , ma bucur ca am facut parte din grupul in care te-ai lansat ca "Insotitor de grup " in Singles Camp!  :smitten:
Felicitari,  mult succes si drum lung pe acest domeniu... :flori: :flori:

Ai avut un "profesor" bun  ;) , vorba dulce si balnda ca a lui Gigi , dragostea de cunoastere si impartasire a cunostintelor te vor ajuta  sa-ti depasesti discipolul, ba chiar ai un avantaj fata de Gigi,  tu ai stat si pe scunele din spate  :D 

Poate ca asa trebuia sa fie, sa vezi cum te descurci si in stare de stres  ;D ;D ;D... , Gigi ...nu cumva  a fost un test pentru Diana ?  ;) (glumesc ) Oricum l-a trecut cu brio  :applause: :applause: bravoo Diana felicitari  :flori: :flori:

Felicitari Singles Camp pentru alegerea facuta  ;) , va doresc sa aveti multe actiuni impreuna !

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #25 : Luni, 02 Octombrie 2017, 22:45 »
Da, Gigi, sfatul tau atunci, cand eram in Apuseni, printre branduse si ghiocei, m-a ajutat sa ma redescopar, sa am o alta viziune asupra vietii. Cat de mult conteaza sa fii intr-un mediu care sa te inspire, alaturi de oameni tonici, cu preocupari si pasiuni comune si acesta este meritul comunitatii Singles Camp.
M-am gandit indelung la ce am vorbit atunci si mi-am dat seama ca este momentul sa schimb cate ceva, pe ici, pe colo, prin punctele esentiale :) Unele decizii se iau mai usor cand ai alaturi pe cineva de la care ai ce invata, un model. Am crescut odata cu SinglesCamp, este locul in care ma simt cel mai bine, este firesc sa ofer cate ceva in schimb tot aici, oamenilor  pe care`cred ca ii inteleg cel mai bine.

Aceasta actiune a fost o provocare, am reusit sa ma mobilizez in scurt timp si sa imi reamintesc tot ce am trait in excursia de acum doi ani. Experienta este diferita de cea de atunci, am inteles acum si mai bine efortul si emotiile pe care le implica aceasta munca. Si, pentru a-i raspunde lui Alice, munca de ghid nu este cu mult diferita de cea de profesor, meserie pe care am practicat-o cativa ani, actiunile SinglesCamp seamana oarecum cu taberele scolare :) 

Vestea buna este ca au mai intrat in comunitatea noastra cateva persoane foarte placute, vesele, cu mult bun simt si cu care iti este mai mare dragul sa calatoresti, sa comunici. Bravo voua, fetelor care v-ati integrat atat de frumos in grupul nostru. A fost o surpriza placuta si m-am bucurat sa va vad cum imparteati totul ca si cum va cunosteati de ani buni.   :worship:

Voua, prietenelor mai vechi, multumiri inca o data pentru tot sprijinul, m-ati ajutat mult chiar daca asta a insemnat sa va neglijez putin  :flori:

Voi reveni cu impresii despre locurile si oamenii pe care i-am intalnit in zilele urmatoare.

Offline krondia

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1482
  • Diana Lupu - Echipa Singles Camp & Travel
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #26 : Luni, 02 Octombrie 2017, 23:15 »
Rodica, multumesc mult  :coolsmiley:
 Din fericire spiritul SinglesCamp este suficient de puternic ca sa reziste oricaror incercari :strong:
 In ceeea ce ma priveste, m-am calit si eu in acesti ultimi ani :)
Si da, ai dreptate, ma ajuta mult experienta de pana acum in SC  :angel:

Sper sa ne revedem curand :*

Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #27 : Marți, 03 Octombrie 2017, 01:13 »
Eiii.... si acum cateva cuvinte despre actiunea in sine  ;)

Recunosc , demult nu mai citesc ce contin actiunile, le selectez iin functie de timpul meu liber si ma las condusa de imaginatia lui Gigi, mereu ma intreb cum gaseste personajele , muzeele  si locurile prin care ne duce ..

Intradevar prima zi a fost mai galopanta , nu s-a luat in calcul ca nu toti avem ceas desteptator ...mama iei de punctualitate (o ora???)
Inca de la urcare Diana,  cu vorba-i blanda  ne-a prezentat programul zilei si uite asa am aflat si eu pe unde o sa umblu :D :D
Primul obiectiv , Conacul Belu, fara cuvinte.. pacat ca am stat putin,  am fi stat cateva ore prin gradina conacului si prin imprejurimi.
Vizita la domnul Avramescu , mi-a trecut un gand ca a r fi poetul ... dar ... da m-a luminat Diana ,  dumnealui era ... nu as fi plecat curand din curtea omului e o placere sa-l asculti , are cate o povestioara pentru fiecare piatra cioplita din micul muzeu amenajat.

Ei si acum hai la degustare ...Lacerta .. impresionat ce fac acei oameni acolo ... le-am cam sticat vinul  :whistle:... pot sa va zic ca branzeturile servite au fost delicioase  ;D ;D, noroc ca la final au fost draguti si au adus si un vin demidulce ... care aropoo am aflat si cum se face ...habar nu aveam ..se opreste din fermentatie ca sa raman dulce ...

In curte la domnul Moaca Ion  simti iiubirea omului pentru piatra , un om simplu care da viata fiecarei pietre care-i cade in mana si care fiecare in parte are o poveste , poveste pe care abia astepta sa o spuna .
Punctul culminant , a intrat in casa si a iesit cu o toba si un acordeon ...... doamne cata daruiree, aplauze... o melodie ..doua trei ... alauze ..apoi apare cu 3 fluere o melodie ..doua ...trei ... aplaiuze ...stati asa sa va arat o inventie ... avea un fel de fluer facut din  treistie ,, semana la cant cu cimpoiul... nu ma induram sa mai plec cand ii vedeam bucuria  de a -si impartasi toate cunostintele.  Cu treistete ne spunea ca nu-i urmeaza nimeni  pasiunile

Si ies eu fericita din curte  ma uit in stanga ma uit in dreapta .. nimenii,,, aa m-am gandit e clar eu gura casca am ramas ultima restul a plecat catre "closca cu puisori " si dai si alearga sa-i prind din urma... Gresit .... toata lumea era in microbuz     ;D ;D "cineva "stabilise ca a obosit si nu are rost sa mergi sa vezi o placuta..!!!  Un moment de slabiciune ,,, care a costat ... dar s-a reabilitat situatia ...
seara  dupa cina ...partyyyy ...super dansatori  :applause: :applause:  bine mai putin cei obositi  ;D ;D

Am fost in zona de n ori da nu am dat peste muntele alb si muntele de sare daa... trebuia sa ajung cu Singles Camp
"Degustarea" de carnati de plescoi  ;)
Am revazut cu drag vulcani noroiosi care de fiecare data arata altfel :)

dupa cina cu vin si pahare adecvate tipului de vin servit...iar la partyyy   ;) a dansat chiar toata lumea :)

Ziua de duminica a fsot superba , felicitari Gigi pentru alegerile facute , super muzeografii, cata daruiree, muzeul ceasului m-a lasat fara cuvinte .
Diana ( e o gluma ) ai obila neagra,  sa nu poti tu sa obtii peste tot pret pentru pensionari  :'(iar acolo unde era pret de grup puteai sa faci si tu un efort sa scoti gratis pentru pensionari ... penibile discutii ....

Casa Seciu superba zona o priveliste de vis , servire rapida si o mancare excelenta ...
Domneee sa dea ei ciorba in strachina....  :tickedoff:

Dupa masa de pranz daca nu erau unele galagioase ... nu dau nume... :angel: in microbuz s-ar fi dormit bine  pana in Bucuresti ...  8)

Una peste alta ... asa cu tot cu situatile penibile create de doamnele venite la odihna,
a fos o actiune superba , cultura , veselie , dans si bucurei .

Multumesc sc ca existi  :flori: :smitten:



Offline Rodica_I

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 861
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #28 : Marți, 03 Octombrie 2017, 08:43 »
mai mai ce de cuv frumoase ,  :smitten: :smitten:

Offline simona liliana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
Re: Cultura, mestesuguri, meleaguri de poveste. Monteoru 29.09 - 01.10.2017
« Răspuns #29 : Marți, 03 Octombrie 2017, 13:41 »
Buna!
..Diana..Esti nemaipomenita..multumesc ca te-am avut ghid, fiind în prima mea excursie cu SC, m-am simtit minunat atât cu fetele veterane cât si cu cele noi ca mine..chiar si cu Bogdan,care e" tânar si nelinistit ",..ne-am distrat si ne am simtit minunat...
..multumesc si cu sigurata voi participa si la alte actiuni SC...
PS: Gigi, nu te cunosc..înca..conceptul tau e unic, nemaipomenit..ma bucur ca fac parte din acest grup minunat si sper sa ne revedem curând.
 :smitten:
Simona