Autor Subiect: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017  (Citit de 31011 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enache

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 127
  • anca bv
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #105 : Marți, 06 Iunie 2017, 19:23 »
Inca nu-mi revin,ajunsa acasa,din frumoasa excursie din Maramures.Am vazut locuri minunate,localnicii,imbracati in frumoasele lor porturi populare,numai zic de povestile gazdoaielor pe unde am trecut ,care au fost cu noi,mai mult decat primitoare.Am fost un grup pus pe distractie dela inceput,din microbuze,unde am cantat cu foc,acum sunt ragusita.De organizare,ce sa mai zic,ca de obisei la superlativ,pe aceasta cale ii multumesc Lidiei,care  ne-a facut un program minunat,fiind atenta la toate cerintele noastre.O ghida de exceptie.Petrecerile pana in ziua, au fost pline de veselie  si de dans.In concluzie o excursie  f.f.f reusita.Cu drag la o urmatoare revedere.
anca bv

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #106 : Miercuri, 07 Iunie 2017, 17:13 »
Excursia de Maramures a fost extraordinar de frumoasa.
1) Locatia excelent aleasa, conditii foarte bune de cazare si mancare peste puteri. Atitudinea personalului foarte prietenoasa , ne-am simtit minunat.Verdeata multa, curatenie, aer curat.
2) Insotitoarea de grup simpatica Lidia, organizarea asigurata de dansa, a reusit sa mentina totul foarte ok.
3) Locurile vizitate deosebite, momentul cel mai simpatic a fist vizita la nea Ion din Brebu si intalnirea inedita cu grupul de tineri dansatori profesionisti din Suceava si dansul in comun in fata casei lui nea Opris cu palinca lui si cu moara lui, de a ramas tot satul gura casca, s-a dansat hora mare in mijlocul soselei, inedit.
4) Fiind de Rusalii am vazut cate ceva din traditii, cu frunze de nuc si salcam la portile maramuresene, frumos si la Cimitirul vesel, s-au inchiriat pt poze si costume maramuresene;
5) Chiar daca pare ceva banal drumul, doresc sa multumesc lui Bogdan ( autocar albastru) pentru responsabilitatea cu care a condus masina toata noaptea, indeosebi pe Valea Oltului si slalom printre tiruri si ca am ajuns fara evenimente neplacute sau mai rau. Soferii amandoi au cautat sa faca atmosfera, sa dea tonul la distractie, in ambele autocare ( mini) s-a cantat, s-a aplaudat, Vasile a si dansat.
6) Tot colectivul a manifestat coeziune si veselie cu ocazia zilei de nastere a lui Vasile si ne-am distrat si cu aceasta ocazie.
7) Am facut noi cunostinte cu care am ramas prietena.
8) Multe multumiri dlui Gigi pentru organizare si sa fie sigur ca tot grupul era educat perfect in spiritul pe care l-a promovat si chiar daca nu a fost dansul de fata, grupul s-a comportat ca si cand ar fi fost orchestrata situatia chiar de dansul. Oamenii s-au format dupa principiile promovate de dl Gigi si au cooptat si pe cei noi in acelasi stil: Adelina din Timisoara, Lori din Bucuresti si altii.

Offline eugenandrei

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 153
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #107 : Miercuri, 07 Iunie 2017, 18:33 »
Am sa postez cateva fotografii din minunata actiune din Maramures in care ne-am distrat si am vizitat locuri cu traditii nemaipomenit de frumoase unde doar in acele locuri le mai putem gasi

























































































Borsa cu Cascada Cailor si Lacul Stei Cimitirul vesel de la Sapanta Biserica Peri Memorialul durerii si Muzeul satului din Sighetul Marmatiei Manastirea Barsana Rusallile traditii din Maramures Creasta Cocosului si nu in ultimul rand simbolul zonei Mocanita pe Valea Vaeserului.....locuri de vis pe care nu le vom uita prea curand

Offline enya71

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #108 : Miercuri, 07 Iunie 2017, 22:30 »
 Wow...tot ce pot sa spun e ca ,,mai vreau''!!!!!!!!!! Totul a fost la superlativ: locatia unde am stat, programul excursiei, simpaticii maramureseni, ghida noastra Lidia si nu in ultimul rand noi cei mai frumosi participanti pusi pe distractie si voie buna.

Offline Carmensita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #109 : Miercuri, 07 Iunie 2017, 23:18 »
Maramures plai cu flori - un ?inut de basm cu tradi?ii ?i oameni frumo?i!  Mi-a intrat în suflet ?i acolo va r?mâne! Sunt extrem de încântat? ca am fost parte din aceasta excursie f. bine organizata, cu o Lidie foarte grijulie ?i un grup pus pe distrac?ie la maximum. Folosesc f?r? nicio re?inere sintagma "a tunat ?i ne-a adunat"!. Ce-am mai cantat, ce-am mai dansat, ce ne-am mai distrat, ce drume?ii am mai f?cut, ce hore-am mai încins,  ce prietenii s-au legat...?i tot asa. Mi-e sufletul plin ?i sunt recunosc?toare fiec?ruia ?i tuturor. Sa ne revedem cu bine, dragi prieteni!

Offline Misona

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 290
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #110 : Joi, 08 Iunie 2017, 10:45 »
Buna dimineata tuturor! Chiar ma intrebam de ce nu scrie nimeni pe forum despre asa o excursie frumoasa? Marti am zis ca om fi toti obositi (chiar! cand a ajuns al doilea microbus in Bucuresti?), dar miercuri...
Eu m-amn inscris in aceasta excursie deoarece nu fusesem in Maramures si imi doream f tare sa vad locurile si traditiile...excursia mi-a intrecut asteptarile din toate punctele de vedere: transport, cazare, facilitati, mancare, trasee (da!Gigi, am fost la Cascada Cailor:)), traditii, distractie, atmoisfera, prietenie, toleranta.... totul, dar totul, a fost la superlativ!

O sa povestesc aici cea mai draga amintire cu care am ramas (caci sunt multe!): in duminica de Rusalii, pe seara, am plecat de la gospodaria lui Nea Ion (unde am luat masa traditionala buna-buna :D cu afumatura, sarmalute si placinta de mureai mancand) spre Nea Opris care se afla langa Moara lui Niculai. Dupa degustarea de palinca, miere si ciresata, ne-a cantat cantece improvizate maramuersene alaturi de alt satean... cate se poate de adevarat, sincer si traditional...

Apoi a oprit un microbus cu 16 copii suceveni care venisera in zona pentru un concurs de dans popular si care au facut o reprezentatie pentru noi in curtea lui Nea Opris (este cea cu poarta maramuresana din pozele lui Eugen), apoi ne-am prins cu totii in hora de se ridica tarana cat eram noi de mari... pana au iesit si localnicii de pe la porti, imbracati in costume traditionale si s-au alaturat in hora... deja curtea lui Nea Opris nu mai era incapatoare, cred ca eram vreo 70 de persoane :) asa ca am iesit cu hora pe mijlocul strazii de s-au oprit masinile care aveau drum si nu voiau sa treaca numai sa ne vada... eram acolo stransi in SC din toata tara, moldoveni si maramureseni.. unul din cele mai adevarate momente romanesti pure si hore adevarate si simtite la care am fost vreodata...Lidia tot zicea sa mergem ca e tarziu... dar nu ne-a dezlipit usor de acolo.. superfain! 

Ah.. si inca ceva... in general in masina intre locatii ascultam si cantam muzica maramuresana sa intram in atmosfera..  frumos, frumos frumos... hore am facut peste tot pe unde am apucat :)

Din pacate poze nu (mai) am deoarece mi s-a ars memoria telefonului (cei care m-au auzit plangandu-ma ca nu merge... ei bine.. asta e cauza! s-a ars memoria, pierdut toate datele, etc), dar raman amintirile frumoase a 5 zile de poveste... chiar poveste!

Va salut pe toti cu drag si astept cu nerabdare sa ne revedem  :smitten: Parfum de tei la Iasi?
Viata e ca o piesa de teatru - nu conteaza cat de mult dureaza, ci cum se desfasoara. (Seneca)

Offline Rami

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 213
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #111 : Joi, 08 Iunie 2017, 21:40 »
Buna seara tuturor, cunoscuti,sau necunoscuti! Buna seara gasca "nebuna" de petrecareti maramureseni!
E adevarat, au trecut deja 3 zile de cand ne-am intors, si din pacate pana acum nu am reusit sa va scriu!
Noi, cei care am venit cu cel de-al doilea microbuz am ajuns in Bucuresti, a doua zi dis de dimineata pe la ora 5, si apoi ,unii dintre noi, chiar au plecat mai departe! Chiar le-am spus fetelor, mai aveam putin si vedeam si rasaritul impreuna ;)! E adevarat ca drumul a fost lung, si poate mai greu la intoarcere, ca lasam in urma 5 zile de super distractie, si ca ne desparteam unii de altii, dar Bogdan a reusit sa fie o "gazda" super, alaturi de "copilotul" si DJ-ul de nadejde Gabi(Pisi)! Multumesc mult Bogdan ca ne-ai dus si ne-ai adus cu bine acasa! :applause:
Dar,asta-i doar sfarsitul excursiei, asa ca, sa revenim la cele 5 zile de super distractie!
Eu am mai fost in Maramures acum cativa ani,dar, nu se poate compara sub nici o forma cu ce am trait aceste 5 zile!
Totul a fost la superlativ, parca un vis, un vis devenit realitate...
D-na Lacramioara si d-l Vasile ne-au rasfatat zilele astea cu tot felul de bunatati traditionale, inclusiv o palincuta adevarata, de la mama ei de-acasa, ;), camerelele erau calduroase si primitoare, piscina si ciubarele, un coltisor de relaxare, ce mai, asa cum spuneam totul super!
De neuitat sunt si oamenii pe care i-am cunoscut zilele astea, acei maramureseni adevarati, care ne-au incantat cu felul lor de a fi, cu ospitalitatea lor, cu adevaratele opera de arta, pline de suflet, ce le ieseau din mainile acelea muncite, cu minunatele lor costume traditionale, cu tot felul de bunatati traditionale, slaninuta, branza, placinte, sarmalute, siii, bineinteles, din nou o palincuta buuuna rau :giggle:,oameni care ne-au incantat cu tot felul de povesti, care ne-au cantat! ;)
Locurile pe care le-am vazut mi-au ramas in suflet toate! Ca a fost vorba de Cascada Cailor, sau de lacul Stiol, de Creasta Cocosului( de care sunt mandra ca am cucerit-o :yeah:), de Muzeul Satului, de plimbarea cu mocanita, de Cimitirul Vesel de la Sapanta, de biserica Sapanta Peri, sau cea de la Desesti, de Manastirea Barsana, toate mi-au umplut sufletul de bucurie :yeah:
Toate astea ne-au umplut mintea si sufletul tuturor, toate astea, le regasim in sutele de fotografii facute de fiecare dintre noi, si mai ales de Lidia si Andrei!
Pentru toate astea VA MULTUMESC, Gigi, ca ai gandit aceasta excursie, Samiza, ca ai facut posibila aceasta excursie, Lidia, ca ne-ai insotit trup si suflet in fiecare clipa, fetelor de la agentie, pentru toate aranjamentele, celor 2 Bogdani, pentru transport si atmosfera, si nu numai ;), si voua tuturor din aceasta gasca "nebuna", care ati lasat toate problemele si grijile la o parte, si ati fost o companie super de super :bow: :flori:
Mi-e dor de voi, mi-e dor de atmosfera de acolo, de veselia de acolo,mi-e dor de acele zile...
Zilele astea am incercat sa-mi alin dorul cu fotografiile facute si cu "imnul" acelor zile, La moara la Niculai , unde macini grau, macini malai... :dance:
Va suna cunoscut??? :D
Nu va e dor de-o hora, asa cum numai noi o puteam dansa??? :dance:
Tare as mai sta cu voi, dar, mai am ceva de terminat, dar, mai revin ;), pentru ca mai am atatea de spus... ;)
O seara buna va doresc, sanatate multa, multa si spor in toate!
 Cu mult drag, Rami :)

Offline Carmensita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #112 : Joi, 08 Iunie 2017, 22:56 »
As vrea sa subscriu la cele relatate de Misona referitor la hora care s-a încins în curtea lui nea Opris ?i în strada lâng? moara lui Niculai. Si pentru mine este amintirea cea mai draga si am sa va spun ?i de ce: a fost ceva spontan facut din inima ?i care ne-a surprins în cel mai placut mod cu putinta pe toti; a fost momentul în care ne-am sim?it integrati cu adev?rat de localnici, a fost ca o îmbratisare ?i o acceptare de la suflet la suflet. A?a ceva nu se poate uita! As mai pomeni ?i de sticla cu vin de la instructorul bucovinean care a mers din mana în mana ?i care a fost ca o impartasanie, consfintind fratia noastra. Amintiri minunate! Va pup
 

Offline alexa_acreo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #113 : Vineri, 09 Iunie 2017, 18:30 »
Seara buna tuturor,

Pe o scala de la 1 – 10, superlativele experientei Maramuresene traite de mine sunt:

- Drumetiile la Cascada Cailor, Lacul Stiol si Rezervatia Creasta Cocosului – 1000 puncte,
- Sapanta Peri si Complexul Monahal Barsana – 1000 puncte,
- Lectia de “aerobica acvatica la ciubere” – 1000 puncte,
- Vizita in satul Breb – 1000000000000000000000000000000000000000000… puncte!!!
- Localnicul din Breb care a insista sa-si faca poza cu grupul impresionat de doamne care trecea prin fata portii lui si care a obtinut ce a vrut – 1000 puncte,
- Reactia lui Nea Opris atunci cand i-am urat /cantat "La Munlti Ani" deoarece implinea o varsta si ducea dorul copilului plecat departe…1000 puncte,
- Horele duble formate spontan in curtea dlui Ion din satul Breb si in curtea lui Nea Opris langa moarala lui “MNECULAI MAI”…1000 puncte,
- Soferita care nu se indura sa rupa hora formata la moara si astepta cuminte desi
avea “DRUM CU PRIORITATE” - 1000 puncte,
- Vecinii lui Nea Opris care s-au prins in hora noastra, unii dintre ei imbracati in port traditional, oferindu-ne cu placere copii lor pentru “foto shooting” – 1000 puncte.
- Peisajele, ah peisajele …10000000000000000000000……........................puncte……………………….................

MULTUMIRI:

Familiei dlui Ion din Breb pentru nobletea sufleteasca de care au dat dovada:
- pentru bucatele gusotase pregatite si servite la mese chiar de domniile lor
- pentru ca ne-au permis sa le cotrobaim curiosi prin gospodarie
- pentru ca au fost pentru noi gazde primitoare, ghizi, calauze si muzeografi deopotriva
- pentru ca s-au prins in hora noastra dubla formata instantaneu in curtea domniilor lor
- pentru simtul umorului deosebit si pentru glumele dlui Ion care au starnit hohote de ras, 

Colegei mele de camera pentru o companie placuta,

Celor doi Bogdani “ca ne-au dus si ne-au plimbat si nu ne-au accidentat”!!!  Bogdan (microbuzul mic/alb) a avut dreptate cand a spus ca ne va fi dor de el…Deoarece pentru mine el rezoneaza cu vacante, relaxare, voie buna si drumetii faine, imi este deja foarte dor de el !!! 
 
Oamenilor frumosi intalniti in aceasta drumetie pentru companie...

Lidiei pentru tot!!!

Organizatorilor Singles Camp pentru tot!!!

Offline arsel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #114 : Vineri, 09 Iunie 2017, 19:06 »
Va salut, dragi prieteni. A fost o excursie extraordinara cu istorie, cultura si inedit, care a avut toate ingredientele pentru a ne simti bine. Locul de cazare a asigurat tot confortul, pensiunea fiind asezata în mijlocul unui peisaj minunat, drumetiile facute ne-au oferit privelisti de vis, aer curat si hrana pentru suflet, încarcandu-ne bateriile pana la urmatoarea iesire. Am vazut locuri frumoase cu încarcatura emotionala, oameni frumosi si primitori bucurosi sa împarta cu noi cunostintele specifice locului, mestesugari minunati care duc traditiile mai departe. Grupul nemaipomenit, desi a fost mare, cu oameni de calitate care s-au simtit bine împreuna. Ne-am distrat pe cinste si pot spune ca a fost una dintre actiunile în care s-au legat multe prietenii. O contributie importanta a avut-o Lidia, un însotitor excelent, o persoana calda si prietenoasa, cu initiativa si foarte atenta cu toata lumea. Sa nu-i uitam pe Bogdanei, conducatorii auto, care pe langa faptul ca ne-au condus excelent au contribuit la buna dispozitie a grupului.
Felicitrari Gigi si Samiza pentru organizare si multumim ca existati.
Dragi prieteni ma bucur ca v-am întalnit si va îmbratisez cu drag pana la o noua revedere! :smitten: :applause: *|*

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #115 : Vineri, 09 Iunie 2017, 19:11 »
iar eu, cred ca si altii care n-au fost cu voi, multumesc lui eugenandrei pentru minunatele fotografii postate. Si voua pentru impresiile postate.  :applause:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Ade

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #116 : Vineri, 09 Iunie 2017, 20:32 »
Buna seara,oameni faini si dragi!
Experienta din Maramures este una de neuitat!!! Am participat pentru prima data la o actiune organizata de Singles Camp,dar va pot spune cu certitudine ca nu va fi si ultima!
Nu m-as fi gandit vreodata ca ma voi distra atat de bine si ca voi intalni asa oameni deosebiti! A fost peste asteptarile mele,va spun sincer!
Incepand cu cazarea,mancarea,frumusetea locurilor vizitate,drumetiile in natura si peisajele de vis, toate au fost la superlativ! :love: Dar mai ales, mi-au ramas intiparite in minte horele incinse de noi la tot pasul ,distractia si cantecele din autocare ,petrecerile si voia buna a unui grup mare de oameni, dar totusi atat de unit!  :dance: Tot ce pot spune e ca mai vreauuuu!!! ;D
Multumesc Singles Camp, multumesc Lidia si tuturor celor care au facut aceasta actiune deosebita!
Va salut si va imbratisez cu drag!!! :love:
Ade din Timisoara

Offline mihaela2017

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #117 : Vineri, 09 Iunie 2017, 21:53 »
Seara buna tuturor!
In putine cuvinte, o vacanta extraordinara, cu locuri minunate si oameni deosebiti!  :yeah: :yeah: Multumesc tuturor celor implicati in organizarea acestei vacante faine si nu in ultimul rand oamenilor veseli alaturi de care am petrecut 5 zile minunate!  :applause: :applause: Astept cu nerabdare sa ne revedem! Pana atunci... numai bine!!

Offline SimoFilip

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #118 : Duminică, 11 Iunie 2017, 18:39 »
Buna seara tuturor,

Am reusit sa citesc corespondenta si am avut surpriza placuta sa gasesc intr-un e-mail si pozele de la Lidia. In cateva clipe am retrait toata frumusetea acestei excursii. Cu peisaje de vis, cu oameni frumosi, cu organizatori care au demonstrat logistica perfecta a acestui eveniment nu poti adauga decat amintiri placute in memorie afectiva.Va multumesc tuturor ca ati facut posibila aceasta excursie de neuitat si-mi multumesc si mie ca am avut deschiderea de a calatori a doua oara cu SinglesCamp. Eu cu siguranta voi urmari cu interes toate proiectele si sper sa si reusesc sa fac parte din ele si-n viitor.

O seara de duminica placuta tuturor!

Offline viorica samoila

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 40
Re: Maramures. Traditii, mestesugari, istorie si drumetii. 1 - 5 iunie 2017
« Răspuns #119 : Duminică, 11 Iunie 2017, 18:46 »
Buna,
excursia din Maramures a fost la superlati:
-programul, desi a suferit mici schimbari fata de ce a fost anuntat adica schimbarea datei plimbarii cu mocanita,  a acoperit o gama larga:vizite obiective, manastiri, biserici, mesteri populari, urcare pe munte,muzeul satului, cimitirul vesel- unicat in lume,
-transportul bine organizat,
- cazare nota 10
-gazde amabile, personal dragut, interesat sa te serveasca
- mancare foarte buna,
-insotitorul de grup atent la toate nevoile si cererile noastre
-participanti/noi cei care am format grupul, desi veniti din toata tara, am reusit intr-un timp atat de scurt sa ne omogenizam, si sa reusim sa integram pe cei nou veniti.


Multumim Gigi pentru conceptul de Singl Camp,
Multumim Samizei pentru organizarea logistica
Multumim Lidiei pentru tot ce ai incercat sa ne oferi!
Vio