Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106375 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #420 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 17:42 »
Top 10 femei pe internet:
1. Lady Gaga
2. Kesha
3. Madonna
4. Beyonce
5. Rihanna
6. Britney Spears
7. Justin Bieber
8. Miley Cyrus
9. Paris Hilton
10. Avril Lavigne

Cred ca niciuna nu este gospodina, poate in afara de Lady Gaga si de Paris Hilton. Si uite ca totusi au reusit in viata, fara sa stie sa faca chftelute si tocanita de cartofi cu carnati...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #421 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 17:52 »
Top 10 femei pe internet  7.Justin Bieber  ??? ??? ? ? ?  :2funny:

Da, dar nici noi nu stim sa facem ce fac ele... din pacate...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #422 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 21:25 »
 mari_a  iote acolo la gaga sa nu mai zici de mine ca de ce vreau sa merg la ea la concert !!!!  :box:

Mari_a

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #423 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 21:34 »
Stiu, stiu, vrei sa te invete sa faci chiftelute  :giggle:  Io pe 16 august voi fi.... haaat, departe! Da' am auzit ca nu mai vine, ca nu-i place gazonul de pe National...  :D
Cand ai pronun-scris cuvantu' concert...  :slap:  ... pe 31 august vine Red Hot Chili Peppers...  :faint:   Astia vin cu hamburgerii  d-acasa, dar ziceam ca ma duc si io sa beau o bere cu ei... ca au zis ca vor sa guste berea romaneasca....

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #424 : Vineri, 13 Aprilie 2012, 21:45 »
pai ce sa-i placa la gazonu ala ? poate ca se schimba des  :magic: 
stiu ca la jumatea lui august te duci sa aluneci  :dance: pe valuri adriatice ; cat despre Hot Chili hamburgherii  aia  :food:  ti-i las tie  

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #425 : Duminică, 15 Aprilie 2012, 17:42 »
Sexul este DECISIV pentru cariera femeilor

Un studiu controversat a ajuns la concluzia că femeile aleg să-şi construiască o carieră pentru că le este frică de faptul că sunt neatrăgătoare pentru a se căsători. Echipa de cercetători, formată din trei femei şi doi bărbaţi, consideră că femeile ”vor alege servieta în detrimentul unui posibil copil” când sunt prea puţini bărbaţi în jur.

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #426 : Duminică, 15 Aprilie 2012, 23:33 »
Cred si eu ca e controversat studiul asta.  :o Am cunoscut o groaza de femei frumoase de cariera (cel putin in Romania, nu in America), doua mi-au fost chiar sefe, una imi e si-acum. In ce ma priveste (fara sa ma incadrez printre ele) intotdeauna am reusit sa fac mai mult profesional atunci cand a existat si pentru cine sau pentru ce, ca femeie, nu doar ca individ. 

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #427 : Luni, 16 Aprilie 2012, 09:54 »
........
Un studiu controversat a ajuns la concluzia că femeile aleg să-şi construiască o carieră pentru că le este frică de faptul că sunt neatrăgătoare pentru a se căsători. ...

sa vad si eu una din astea, carieriste, care ceruta de nevasta zice nu si nu si nu si continua cu cariera si sa nu spuenti ca pe masura ce inainteaza in cariera nu mai gasesc parteneri, ca barbatii sunt intimidati de ele  :coolsmiley:

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #428 : Luni, 16 Aprilie 2012, 14:31 »
intrebarea e daca mai gasesc sa se incadreze la standardele lor!   :rtfm:

... iar faza cu cariera mi se pare mai mult moda decit ceva neaparat necesar (valabil pt ambele sexe); una e sa lucrezi pt un salariu si sa-ti faci bucatica ta de treaba conform programului si alta e sa te dedici unei companii trup si suflet, 24/7, iar la tine in casa sa bata vintul ... mai ales cind nu esti stapinul acelei afaceri - asta in ochii mei este prostie

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #429 : Luni, 16 Aprilie 2012, 14:49 »
Ba nu prea e asa. In momentul in care (singur fiind) esti apreciat pentru ceea ce faci si esti platit corespunzator, jobul ocupa punctul central al vietii tale, dat fiind faptul ca asta compenseaza cumva solitudinea in care te gasesti. Bine, io-s constient ca e aproape utopic ceea ce spun aci, pe plaiuri moritice, insa...nu e chiar exclus. Si nu cred ca-l poti condamna pe cel care face asa, nu vad motivul. Sa fii bun si dedicat in ceea ce faci, categoric nu-i prostie.

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #430 : Luni, 16 Aprilie 2012, 15:38 »
Am uitat sa precizez (pentru neincrezatori) ca una din femeile alea frumoase de mi-a fost sefa, desi in 10 ani a lansat o universitate privata singura, in primul rand nu a uitat niciodata sa fie femeie - la 40 de ani dadea pe aerobic, masaje si cosmetice o treime din venituri) si n-a avut niciodata probleme cu barbatii (s-a casatorit la tinerete, are o fata studenta acum, a mers vreo 17 ani cat a mers, pe urma a divortat, a mai avut o relatie de 8 ani si aum doi ani s-a recasatorit cu fiul unui ambasador, ea 50 de ani, el 35. Asta ca sa dau numai un exemplu. Si toate astea se intampla in Romania, evident. Nu vad de ce s-ar exclude una pe alta... depinde de cat e de deschis la cap barbatul aici, nu femeia.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #431 : Luni, 16 Aprilie 2012, 16:03 »
Si totusi sa nu exageram. O relatie intre parteneri cu aceasta diferenta de varsta are ...nu stiu, sub 5% sanse de reusita pe termen lung. La un moment dat biologicul acutizeaza la max aceasta diferenta.
Iar treaba cu deschisul la cap seamana cu aruncatul proaspat-defunctei feline in curtea vecinului.

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #432 : Luni, 16 Aprilie 2012, 16:52 »
Iar treaba cu deschisul la cap seamana cu aruncatul proaspat-defunctei feline in curtea vecinului.

Exact. Cand unui barbat nu-i mai place femeia lui doar fiindca la un moment dat s-a dovedit mai buna ca el intr-un mic detaliu cum ar fi cariera, asta este pretextul pe care i-l arunca.  ;D

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #433 : Luni, 16 Aprilie 2012, 16:57 »
Si asta e adevarat!  ;D Insa asa cum un barbat integru isi recunoaste demn infrangerile (desi ce spui tu nu e infrangere, sa ne fie clar, e (poate fi) un fapt, o constatare a unei realitati. Place sau nu, asta e, tre` sa-l iei ca atare) asa recunoaste (trebuie! caracterul nu te lasa sa faci altfel) si pe cei mai buni ca el. Cu demnitate.

Si totusi tenisul cu pisica peste gard nu se referea la asta, stii bine ;D. E o replica demna mai degraba de topicul unde subsemnatul nu mai calca.

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #434 : Luni, 16 Aprilie 2012, 17:16 »
E o replica demna mai degraba de topicul unde subsemnatul nu mai calca.

 :oops: acum cine nu stie de gluma aici?!
Mi se pare normal... barbatii nu au niciodata aceasta problema. Daca, pe langa cariera, mai sunt si gospodari, sunt demni de lauda, spre deosebire de majoritatea femeilor, care aproape niciodata nu sunt destul de bune ori in una, ori in alta. Asta este un fapt statistic, de la care persoanele de fata pot (sau nu) sa constituie exceptii, depinde de ele...  8)