Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106376 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bit

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 3015
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #435 : Luni, 16 Aprilie 2012, 17:24 »
Pai si daca nu mai postez acolo inseamna ca nu mai stiu de gluma? (io zic mai degraba ca-s consecvent faptului ca am spus expres si fara echivoc ca mi-am incheiat activitatea in spatiul respectiv)
Si pe asta cu superioritatea masculina de unde ai scos-o? Ca io nu spun nici macar in gluma (nici la cea mai crunta betie, cred ;D) asemenea aberatii.


Si uite-asa ai reusit sa ma necajesti (transformandu-ma intr-un om serios, ca tine).  :strambatura:

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #436 : Luni, 16 Aprilie 2012, 18:00 »
1. Cine-a zis ca era vorba de tine? (Reciteste: am zis ca asa se intampla statistic si am mai lasat loc si de exceptii).
2. Cu necajitu' ti-am zis ca io nu te mai iau in serios.
3. Primele doua se anuleaza de la sine pe un forum unde pove' intre ei neste mai multi necunoscuti.  ;D

Offline rocky

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 362
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #437 : Luni, 16 Aprilie 2012, 21:21 »
Ba nu prea e asa. In momentul in care (singur fiind) esti apreciat pentru ceea ce faci si esti platit corespunzator, jobul ocupa punctul central al vietii tale, dat fiind faptul ca asta compenseaza cumva solitudinea in care te gasesti.
poti sa fi apreciat si bine platit si fara a te vinde la propriu unei companii, iar niste bani extra niciodata nu vor putea compensa viata personala (daca mai ai una in conditiile de mai sus); am intilnit persoane care pot impaca bine ambele planuri, dar am avut parte sa vad mult mai multe care efectiv nu traiesc pt altceva decit sa serveasca job-ul ...

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #438 : Luni, 16 Aprilie 2012, 21:23 »
cred ca pentru o femeie este mai greu pentru ca ea are si servici ( si nu este necesar sa fie cine stie ce cariera !!) si apoi mai are si gospodaria si eventual si grija de copil/ copii deci are multe de rezolvat intro zi si daca mai vrea sa si arate cat de cat prezentabil si ma refer la lucruri simple gen o manichiura, un par cat de cat aranjat si coafat, o tinuta decenta, in fiecare zi alta, un machiaj simplu deci nu farafastacuri, inseamna ca practic se odihneste si ea vreo 2 ore din 24  ???

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #439 : Luni, 16 Aprilie 2012, 21:34 »
poti sa fi apreciat si bine platit si fara a te vinde la propriu unei companii, iar niste bani extra niciodata nu vor putea compensa viata personala (daca mai ai una in conditiile de mai sus); am intilnit persoane care pot impaca bine ambele planuri, dar am avut parte sa vad mult mai multe care efectiv nu traiesc pt altceva decit sa serveasca job-ul ...

 :applause:

NICOLAE

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #440 : Luni, 16 Aprilie 2012, 22:41 »
,,Am uitat sa precizez (pentru neincrezatori) ca una din femeile alea frumoase de mi-a fost sefa, desi in 10 ani a lansat o universitate privata singura, in primul rand nu a uitat niciodata sa fie femeie - la 40 de ani dadea pe aerobic, masaje si cosmetice o treime din venituri) si n-a avut niciodata probleme cu barbatii (s-a casatorit la tinerete, are o fata studenta acum, a mers vreo 17 ani cat a mers, pe urma a divortat, a mai avut o relatie de 8 ani si aum doi ani s-a recasatorit cu fiul unui ambasador, ea 50 de ani, el 35. Asta ca sa dau numai un exemplu. Si toate astea se intampla in Romania, evident. Nu vad de ce s-ar exclude una pe alta... depinde de cat e de deschis la cap barbatul aici, nu femeia.''

Coooool!Poate a descoperit elixirul tineretii!

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #441 : Marți, 17 Aprilie 2012, 13:50 »
Nu stiu daca l-a descoperit sau nu, adevarul e ca e frumoasa de cand se stie (a castigat consursul de Miss Universitate cand era studenta). Eu insa am descoperit altceva... cred ca "elixirul tineretii" este sa ai un sens in viata si sa faci ce-ti place si sa realizezi ce iti doresti. Ma uit cateodata in felul acesta la oamenii dun jurul meu si, paradoxal, nu aceia care au dus o viata "calduta" par mai tineri, ci aceia care toata viata s-au luptat cu contra-curentii (inclusiv cu prejudecatile altora) ca sa fie pe val si nu sub val sau in voia valurilor. A nu se intelege "pe val" doar financiar sau carieristic sau mai stiu eu ce... in sens larg, a fi pe val inseamna ca te simti bine in pielea ta si in culmea impinirii... indiferent ca esti, de exemplu, politician sau "doar" gospodina.  ;)

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #442 : Marți, 17 Aprilie 2012, 15:17 »
adevarat  O0
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #443 : Duminică, 27 Mai 2012, 20:34 »
Intamplator, mi-a trecut prin minte un gand de demult.
Cineva povestea despre o vecina a lui din Elvetia, o femeie care, pentru ca avea copii si sotul ei castiga mai mult decat suficient, a decis sa ramana acasa un timp. Mereu acasa, femeia incepuse sa se ingrase, nu-si mai facea coafura si manichiura, nu se mai imbraca nici macar cand iesea. Incepuse sa devina - vorba celui care imi povestea - un peu comme ca, tu sais, comme les femmes quie restent a la maison. Intr-o buna zi, vecina a disparut... lasase casa, sot, copii si fugise cu un biker si banda lui, lasand tot cartierul perplex...
Din toata povestea asta, nu m-a impresionat mai ales sfarsitul, ci... de ce femeile care raman acasa, devin, cu mici exceptii, toate "un pic, asa, ca toate femeile care stau acasa"? De ce nu ne ingrijim pentru noi, pentru copiii nostri, pentru partener, de ce doar pentru... strada si colegii de serviciu?!  :(

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #444 : Luni, 28 Mai 2012, 08:20 »
... de ce femeile care raman acasa, devin, cu mici exceptii, toate "un pic, asa, ca toate femeile care stau acasa"? De ce nu ne ingrijim pentru noi, pentru copiii nostri, pentru partener, de ce doar pentru... strada si colegii de serviciu?!  :(

pentru ca este mai comod sa nu ai grija de tine, sa dai vina ca nu ai timp, ca trebuie sa te ocupi de casa , de familie si de ce oare sa te mai si aranjezi cand nu mai are cine sa te admire !!  :tickedoff:

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #445 : Luni, 28 Mai 2012, 11:35 »
... nu mi s-a intamplat pana acum sa-mi pun problema ca nu are cine sa ma admire ...ma admir io pe mine ! :yeah: ... cred ca e legat de mentalitate ... zilele astea am auzit o chestie de mi-a stat si inima nu numa' mintea ... " ca pana si a rade , pt o femeie denota neseriozitate "...mey...io care-s cu gura pana la urechi tot timpul, si nu numai eu ?...va dati seama ce "rapandula " sunt ?...apoi sa mai mergi si la sala, sa te aranjezi in fiecare zi, sa fii cocheta ... va dati seama cat de neserioase pot fi femeile carora le pasa mai mult ele decat de casa ? ... bleah ... mentalitate balcanica  |o
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #446 : Luni, 28 Mai 2012, 11:38 »
De ce nu ne ingrijim pentru noi, pentru copiii nostri, pentru partener, de ce doar pentru... strada si colegii de serviciu?!  :(
io o fac pentru mine in primul rand, pentru ca-mi place imaginea mea din oglinda. imi place sa fiu aranjata chiar si prin casa, port intotdeauna haine in care ma simt si arat bine. nu conteaza ca sunt doar eu si fii-meu, important e sa ma simt bine.
cei care ma cunosc stiu ca-i adevarat ce spun  O0
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #447 : Luni, 28 Mai 2012, 11:51 »
imi place sa fiu aranjata chiar si prin casa, port intotdeauna haine
intotdeauna? :( :-\

Offline Guesswho

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1907
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #448 : Luni, 28 Mai 2012, 12:04 »
Silviu.... :knuppel2: ca meriti
Toata lumea iti vrea binele. Nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!

luciamanta

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #449 : Luni, 28 Mai 2012, 12:07 »
io o fac pentru mine in primul rand, pentru ca-mi place imaginea mea din oglinda. imi place sa fiu aranjata chiar si prin casa, port intotdeauna haine in care ma simt si arat bine. nu conteaza ca sunt doar eu si fii-meu, important e sa ma simt bine.
cei care ma cunosc stiu ca-i adevarat ce spun  O0
Te cred si te inteleg, Guesswhoo. In ceea ce ma priveste, trebuie să recunosc că, în primul rand trebuie sa ma plac eu, aceasta este ideea. O imagine plăcută şi îngrijită denotă respect faţă de mine însămi. În acelaşi timp, îmi place să fie ordine şi curăţenie în casa mea.