Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106705 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #45 : Marți, 30 Martie 2010, 11:27 »
pentru ca societatea noastra de semi-consum barbatii se considera superiori si le e greu sa isi admita varsta, ideea ca apar altii mai tineri si mai buni
tatal meu toata viata a facut mici reparatii prin casa si acum cand nu mai poate nu vrea sa cheme un mester, sau daca il cheama il bate la cap de il capiaza
zice ca face el singur
si face... dezastru
eu cred ca in ultima vreme barbatii se simt amenintati si de femei
de cand cu contraceptia femeile si-au dat seama ca sunt bune si la altceva decat la facut si crescut copii, chestie care le tinea legate de barbat
cand eram eu copil, multe femei nu lucrau si stateau la mila barbatului pentru o pereche de ciorapi
el se credea zmeu, ca aducea bani in casa
acum marea majoritate a femeilor au cu ce se intretine si scaunul barbatului se clatina
uitati-va pe strada si vedeti cate soferite sunt
pe vremea mea era degradant pt un barbat sa stea in dreapta
ce, sa conduca femeia?



pe_jumate

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #46 : Marți, 30 Martie 2010, 11:55 »
da, asa e.. imi aduc aminte ca la un moment dat, tata, care era mare avocat si cunoscut in oraselul meu, trebuia sa duca un lighean si doua perne noi, sau asa ceva, de la garaj acasa, adica vreo suta de metri (pe vremea copilariei mele, masinile erau parcate in garaje, iar trotuarele si carosabilele erau libere!)

asa, cu ligheanul.. iar tata s-a certat cu mama si i-a spus clar ca el nu face asa ceva, ca il vede lumea.. asa ca mama a carat si ligheanul si pernele..

in mine, in mod curios, in loc sa ma invete sa am grija de ce zice lumea despre mine, acest eveniment a creat un non-conformism puternic, asa ca mie imi face mare placere sa fac lucruri pe care altii nu le-ar face din jena sau pentru ca nu sunt de 'bon-ton"... si ma mai si distrez grozav contrariindu-i pe acei "virtuosi" :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13255
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #47 : Marți, 30 Martie 2010, 12:44 »
Indiferent de sex, teama de a nu parea in varsta, determina la estetizari si accesorizari. Nu trebuie judecata pentru ca vine dintr-o nevoie de confort personal, nu dintr-o exacerbata intentie de stridenta a virilitatii. Mi-e greu sa inteleg ce sa intampla intr-o megaaglomeratie cum este Bucurestiul, nu stiu cum se manifesta barbatii peste 50 ani acolo, dar te asigur ca in Sibiu de exemplu cred ca n-ai putea iesi nici pana in colt cu altcineva, fara sa afle tot targul...

pe_jumate

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #48 : Marți, 30 Martie 2010, 14:36 »
da, stiu foarte bine cum e .. pentru ca nu sunt o bucuresteanca pur sange, ci una de pripas.. si stiu cum in comunitatile mai mici, colectivitatea exercita un control formidabil asupra eticii si conduitei membrilor, sanctionand nemeritat de dur deviatiile ..

ai dreptate, acasa trebuia sa fiu tot timpul un monument de virtute si verticalitate rectilinie, si asta am si fost.. verticala campiei :)

bucurestiul, daca ajungi sa il intelegi, e ceva care se potriveste foarte bine vechiului dicton latin: "mare oras, mare singuratate"

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #49 : Marți, 30 Martie 2010, 15:27 »
am citit cu interes parerile voastre, imi plac si imbratisez o parte din ele si dau dreptate.

in legatura cu contraceptia si femeia cu cariera, eu zic ca aceasta actiune(contraceptia) a existat dintotdeauna, nu a aparut in secolul XX sau ieri si nu are legatura cu femeia de cariera.
aici e vb de educatie, de mediul in care esti crescut, de impunerile religioase, de cerintele societatii in care te gasesti ca sa poti face cariera ca si femeie.
exemple f bune sunt cu tatal lui pe_jumate si iesitul cu altcineva dintr-un orasel mic - adminu.
si in societatea noastra de semi-consum si barbatii chiar si femeile schimba partenerul ca pe sosete, nu putem da vina numai pe unii.
observ inca reticente si mult traditionalism in jurul meu si nu sunt impotriva dar imi place si omul razvratit, neconvenționalul.

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #50 : Marți, 30 Martie 2010, 15:38 »
eu cred ca o femeie le poate impleti pe toate 3
o femeie poate fi amanta cuiva fara sa fii prostituata
pur si simplu il iubeste pe omul ala
o amanta e si gospodina pt ca trebuie sa fie curata si sa fie curat in casa cand isi primeste amantul
nu?
poate sa fie gospodina si fara sa frece faianta si aragazul in fiecare zi
poate sa aiba o ingrijitoare care sa o ajute in treburile mai grele, sa vina de 2 ori pe saptamana
nu?
poate sa fie o femeie de cariera si fara sa stea 12 ore la birou
nu?

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #51 : Marți, 30 Martie 2010, 15:50 »
@maria171
stii, privesc cum femei de cariera care au persoana platita care sa faca curat, mancare, sa spele, sa stea cu copii, sa faca piata etc pot razbate in lupta asta a femeii buna gospodina / amanta / femeie de cariera.


maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #52 : Marți, 30 Martie 2010, 16:09 »
marcutza nu inteleg mesajul tau

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #53 : Marți, 30 Martie 2010, 16:14 »
era ca o confimare la ceea ce ai spus tu cu "poate" :) da, poate sa fie si si si :) imi amintesc ca era si o emisiune "de 3 x femeie" .

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #54 : Marți, 30 Martie 2010, 16:16 »
 ;D
acum am inteles
ps
mihaela tatu nu mi-a placut niciodata iar emisiunea, atat cat am vazut, mi s-a parut slaba si facuta asa, ca sa mai iasa un ban
parerea mea!

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #55 : Marți, 30 Martie 2010, 16:17 »
da, sunt de acord cu tine

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #56 : Marți, 30 Martie 2010, 18:24 »
   Silviu, de aceea am pus "apreciate" in ghilimele, pentru a nu fi nevoit sa spun despre ce fel de aprecieri este vorba. Dar, poate ca nu gandesc eu corect, dar in momentul cand sotia "se apreciaza" cu altul, eu nu prea vad continuarea....

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #57 : Marți, 30 Martie 2010, 21:15 »
cand
Citat
sotia "se apreciaza" cu altul
trebuie sa te gandesti de ce o face?
unde ai gresit tu de ea a gasit un culcus mai cald

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #58 : Miercuri, 31 Martie 2010, 01:09 »
   Maria, te rog, spune-mi si mie, care crezi ca e greseala cand ii oferi totul, ii faci toate poftele, ii realizezi toate visele ei, potent si viril nici nu se pune problema, o duci unde vrea ea, chiar ii cresti si copiii dintr-o alta casnicie, ii oferi masina, casa, iubire, devotament, respect......
   Deci, unde am gresit? Sunt atatea femei care si-ar dori ca barbatii lor sa nu fie betivi, sa nu fie scandalagii, sa nu fie "pentru altele", ci devotat lor si sunt atatea care si-ar dori macar un sfert din cate ofera altii si totusi, greseala tot a mea e?
   

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #59 : Miercuri, 31 Martie 2010, 01:18 »
     Nu esti singurul care a avut de-a face cu o femeie care"s-a saturat de bine"! Si , fie vorba intre noi, ti-ai enumerat calitatile, dar despre defectele tale ce poti povesti? Ca e imposibil sa nu ai! Nu e nimeni sfant! De exemplu, excesiv de gelos, sau de pisalog, sau alte asemenea! Incearca macar in fata ta insuti sa le constientizezi si poate gasesti singur raspunsul!