Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 107223 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #195 : Sâmbătă, 24 Aprilie 2010, 21:24 »
o ămpărţim cerculico... frăţeşte
nihil sine deo

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #196 : Luni, 26 Aprilie 2010, 13:48 »
saturnianule amanta o preiau eu ca am locul disponibil... :D cat despre gospodar... pe femeile din ziua de ani nu le mai intereseaza asta doar sa ai bani, masina, casa si papagal si vraji cat incape si sa pari sau sa fii cat mai smecher... nu conteaza ca dupa nunta isi da cu pumnii in cap cand realizeaza ca ea trebuie sa faca toate cele in casa ca doar el nu pune mana... dar de le-a luat ochii la inceput si apoi se trezesc in cruda realitate cotidiana... si fie accepta fi... tribunalele sunt pline...

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #197 : Luni, 26 Aprilie 2010, 14:23 »
ar mai fi o varianta
sa cada amandoi pe capul mamei sau al soacrei
am un var care in fiecare sambata isi aduce soacra sa le gateasca, ca nevasta nu stie
am o colega care cumpara mancare de la cantina vineri pt copil
asta ca sa aiba copilul o ciorbita calda, ca in restul saptamanii manaca la gradinitza
ea cu sotul manaca ... ce gasesc
cateodata ii mai cumpara si lui pilaf sau legume sote cu pui la gratar

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #198 : Luni, 26 Aprilie 2010, 14:46 »
cazurile de care spui tu @maria171 sunt cazuri reale dar acolo este si acceptul barbatului... eu unul sincer nu as accepta asa ceva... sunt cateva atributii lasate de la Dumnezeu despre care se scrie si in Biblie si printre ele se numara si mancarea... Mie unul, daca as fi femeie, mi-ar crapa obrazul de rusine sa vina soacra sau mama sa imi gateasca sau sa cumpar la copil macare de la cantina sau restaurant... iti dai seama ce educatie primeste copilul ala... daca mai este si fetita atunci din start pot spune ca o familie va fi in viitor distrusa. Bunica mea (D-zeu sa o ierte...) imi povestea cum mergea la lucru la Independenta si lucra de la ora 7-17 sau chiar 18 si de multe ori si sambata si duminica si apoi venea acasa si facea mancare si spala si calca si facea curatenie in timp ce bunica repara pe la casa, se ocupa de gradina si de curte si de cumparaturi... Si conditiile de atunci nu erau ca acum... nu existau masini de spalat automate si nici atatea haine ieftine sa poti sa le schimbi des... Acum fetele din ziua de azi ajung la 20 de ani si stiu sa faca doar cartofi prajiti cu ochi ca sa nu mai zic ca de calcat sau cusut nici nu incape vorba... si tot ele cu pretentii si nasul pe sus si cand le faci pe plac isi bat joc si nici nu stiu sa aprecieze... Apoi da de unul care le suceste mintiile dar care nu face nimic si tot ele cu gura mare ca barbatii nu fac nimic... Si eu pretentii sa fie barbatii super aranjati tot timpul dar nu ar calca o camasa sau sa coase... mai bine zice sa cumperi una noua ca parca banii ar sta pe garduri... si uite sa am devenit societate de consum...
E bine stiut din preistorie ca barbatii mergeau la vanatoare, la camp si razboi si femeia se ocupa de casa, copii, macare, haine...

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #199 : Luni, 26 Aprilie 2010, 14:50 »
"acolo este si acceptul barbatului" asa este @mikyboy
fiecare femeie/barbat isi asuma aceste lucruri, pt ca cu siguranta acea persoana stia ce poate sau nu partenera/rul sau.


Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #200 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:06 »
Mie mi se pare ca exista multa indolenta, nepasare, interese si egoism, si la femei si la barbati in egala masura, si atunci apar fenomene de genul celor semnalate de voi.
Dar mikyboy ...hai sa nu generalizam!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #201 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:12 »
Consider că o mare calitate a fetelor gospodine, vine şi din educaţia familiei.
Una din fetele mele este îndrăgostită de bucătărie. Cealaltă.... mai puţin, dar nu se dă la o parte din a-şi satisface o poftă culinară din ce mânca la mama.
Prima... are bărbat pe măsură. În sensul că şi lui îi place în bucătărie.
A 2-a... amândoi preferă semipreparatele.
Cred că un rol important îl are şi bărbatul.
nihil sine deo

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #202 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:14 »
vezi tu @marcutza nu putem generaliza chiar ca stia, pentru ca stiu cazuri de fete/femei care aveau ca si mentalitate urmatoarea explicatie: pana ma voi marita face mama si cand voi ajunge la casa mea o sa fac eu...
si vine intrebarea mea: cum sa faca ea daca pana atunci nu a facut nimic? asa dintr-o data apasa pe buton si stie sa faca de toate?... ma abtin de la alte comentarii dar astea sunt o mare parte din femeile de azi ca sa nu generalizez... si pretentiile sunt apropiate de cer... ;)
deci concluzia este ca e posibil ca acel barbat sa fi dat exact peste o astfel de femeie si daca i-a spus faza cu facutul dupa nunta atunci a luat teapa si daca barbatul e serios si mai si iubeste... mai mult va imaginati voi... si se mira lumea ca sunt atatea divorturi in ziua de azi... emanciparea femeii este bine venita atata timp cat nu isi uita locul in societate dar mai ales in familie...

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #203 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:23 »
Mikyboy eu sunt Capsuna...
Si eu iti pot da exemple negative de barbati...dar nu cred ca e cazul!

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #204 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:24 »
 @mikyboy , divorturile sunt de cand lumea  :)

am cunoscut fete care la mama acasa nu erau puse la treaba insa in casa barbatului, sotului au pus umaraul la treaba, da e adevarat sunt si exemple inverse.
si vorba capsunii, nu putem generaliza, caci sunt fete intre fete, cupluri intre cupluri si mai ales cupluri care imbratiseaza un modernism dus la extrem asa cum prezenta maria171 acea familie.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #205 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:26 »
vezi tu @marcutza nu putem generaliza chiar ca stia, pentru ca stiu cazuri de fete/femei care aveau ca si mentalitate urmatoarea explicatie: pana ma voi marita face mama si cand voi ajunge la casa mea o sa fac eu...
si vine intrebarea mea: cum sa faca ea daca pana atunci nu a facut nimic? asa dintr-o data apasa pe buton si stie sa faca de toate?... ma abtin de la alte comentarii dar astea sunt o mare parte din femeile de azi ca sa nu generalizez... si pretentiile sunt apropiate de cer... ;)
deci concluzia este ca e posibil ca acel barbat sa fi dat exact peste o astfel de femeie si daca i-a spus faza cu facutul dupa nunta atunci a luat teapa si daca barbatul e serios si mai si iubeste... mai mult va imaginati voi... si se mira lumea ca sunt atatea divorturi in ziua de azi... emanciparea femeii este bine venita atata timp cat nu isi uita locul in societate dar mai ales in familie...



     Si care ar fi locul femeii in societate, dupa parerea ta, mikyboy, ca tare sunt curioasa!   ;D
     Tot parerea mea e, fara sa am pretentia sa mi-o impartaseasca cineva, ca asta era valabil aum cateva zeci sau sute de ani in urma, cand barbatul avea rolul de a sustine material familia si femeia de a se ocupa indeaproape de grija gospodariei, a "iesirii" sotului "in lume", fiind "oglina" lui, in ceea ce priveste in primul rand aspectul exterior, a educatiei copiilor si in majoritatea cazurilor era casnica, nu avea in paralel o cariera, sau asa ceva, care sa o faca "egala" barbatului si din acest punct de vedere! Cati dintre barbatii din ziua de azi pot sa spuna: da, nevasta sta acasa, iar eu ii ofer tot ce ii trebuie sa nu aiba grija zilei de maine! Eu spun ca din ce in ce mai putini! Nu ca ne-am dori neaparat asa ceva!! Si atunci de ce se considera ca, daca amandoi au slujbe si aduc venituri, doar femeia trebuie sa aiba un anumit statut??? Intreb si eu!!!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #206 : Luni, 26 Aprilie 2010, 15:33 »
Cred că este vorba de o responsabilitate ce ţine şi de afecţiunea cuplului.
Statut........... când iubeşti... statutul cade. Al oricărui, dintre cei doi.
nihil sine deo

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #207 : Luni, 26 Aprilie 2010, 16:14 »
cand ma refeream la statut ma refeream ca femeia este in general mototul casei si barbatul este carma... si e bine de stiut ca unul fara altul nu merg.... :D
cat despre @capsuna - mesajul meu era adresat ca raspuns @marcutzei...
nu sunt impotriva crierei la femei... bravo lor si se sustin pe cele care deomonstreaza ca intradevar sunt capabile dar din propria experienta spun ca din ce am intalnit eu pana acum putine sunt intradevar capabile... si atunci iasa nici cariera nici casa dar se tin cu nasul pe sus ca de emanciparea...
nu vreau sa sariti ca sunt misogin... pentru ca nu sunt si o pot demonstra oricand... dar asa cum spuneam chiar daca vremurile s-au schimbat si au aparut emancipari si tehnologii noi... sa nu uitam ca noi (adica si eu) inginerii am creat aceste minunatii tehnologice (masina de spalat, aspirator, fier de calcat, cafetiera, aparat de prajit painea, cuptor cu microunde si lista poate continua aproape la infinit) expre pentru a usura munca femeii in casa si a o ajuta sa faca atat ea cat si barbatul de langa totul intr-un timp cat mai rapid. Altfel puteau inginerii foarte bine sa faca doar arme si nave spatiale si masini si sa lase femeia sa mature tot cu matura de nuiele, sa faca cafeaua in ibric, sa spele la rau si asa mai departe... dezbaterea poate continua si am argumente foarte tari in orice privinta... dar se pare ca multe femei au uitat acest aspect si datorita emanciparii nu mai stiu sa aprecieze nimic...
acum sunt sigur ca imi voi atrage dojeneli si poate antipatii dar le accept constructiv... ;)

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #208 : Luni, 26 Aprilie 2010, 16:18 »
Citat
E bine stiut din preistorie ca barbatii mergeau la vanatoare, la camp si razboi si femeia se ocupa de casa, copii, macare, haine...
deci
acum cand barbatii nu mai merg la vanatoare, la camp si nici la razboi au ramas fara obiectul muncii
 ;D

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #209 : Luni, 26 Aprilie 2010, 16:22 »
"sa nu uitam ca noi (adica si eu) inginerii am creat aceste minunatii tehnologice (masina de spalat, aspirator, fier de calcat, cafetiera, aparat de prajit painea, cuptor cu microunde si lista poate continua aproape la infinit) expre pentru a usura munca femeii in casa si a o ajuta sa faca atat ea cat si barbatul de langa totul intr-un timp cat mai rapid"

recunosti ca voi sunteti de vina ?  :D  ::)  :D