Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106681 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #225 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:23 »
multumesc pentru invitatie cu placinta ma impac cu alcoolul deloc... cat despre revenit imi revin eu dar mai incet asa ca ardelenii...

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #226 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:30 »
Multumesc si atat?

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #227 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:44 »
Citat din: mikyboy
dar nici cum s-a ajuns in ziua de azi in multe cupluri ca el sa gateasca, sa spele, sa faca cumparaturi, sa ajute la curatenie sau sa faca chiar si numai el si seara cand se pune in pat langa nevasta, amanta sau prietena ori iubita ii spune tot ea ca e obosita si deci la somn...
si dupa atata munca el nu e obosit? are dreptate nevasta cand il indeamna la somn.

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #228 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:45 »
Silviu...ce-ti mai place sa carcotesti!

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #229 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:50 »
alt defect :(

Offline capsuna

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 724
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #230 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:53 »
Si uite asa adunand bob cu bob le voi afla pe rand pe toate. :D

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #231 : Marți, 27 Aprilie 2010, 17:58 »
@mikeyboy, se pare ca ai avut niste experiente mai speciale din acest punct de vedere (traite sau vazute), citesc multa amaraciune printre randuri.  totusi nu este peste tot la fel, sunt foarte multe cupluri echilibrate din toate punctele  de vedere.  asa ca, nu-ti pierde optimismul si increderea. capsuna ti-a oferit placinta, nu o refuza. uite, vezi, un exemplu pozitiv deja, o femeie care face placinte si le imparte cu noi. 
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #232 : Marți, 27 Aprilie 2010, 18:02 »
faorte multi romani si romance ies afara, problema este ca nu toti vad ceea ce trebuie vazut si nici nu invata ceva nou, pozitiv.  si chiar daca acolo se comporta cat de cat respectand regulile casei, se intorc aici si fac tot ce stiau ei inainte. dur dur!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #233 : Marți, 27 Aprilie 2010, 18:06 »
@mikeyboy, se pare ca ai avut niste experiente mai speciale din acest punct de vedere (traite sau vazute), citesc multa amaraciune printre randuri.  totusi nu este peste tot la fel, sunt foarte multe cupluri echilibrate din toate punctele  de vedere.  asa ca, nu-ti pierde optimismul si increderea. capsuna ti-a oferit placinta, nu o refuza. uite, vezi, un exemplu pozitiv deja, o femeie care face placinte si le imparte cu noi. 

    Toti de pe aici au avut experiente care i-au adus in starea de single, cu voie sau fara voie! Ceea ce, dupa parerea mea, ar trebui sa invatam din fiecare experienta e sa nu repetam niste greseli! Dar asta nu inseamna ca urmatoarea, sau urmatorul sa aiba de suferit din aceasta cauza! Fiecare noua relatie este un nou inceput si trebuie sa plecam de la "prezumptia de nevinovatie" si de la maxima incredere, pana la proba contrarie! Nu trebuie sa platim "oalele sparte" ale celor dinainte!

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #234 : Marți, 27 Aprilie 2010, 18:09 »
Citat din: ayouni
uite, vezi, un exemplu pozitiv deja, o femeie care face placinte si le imparte cu noi.
ce placinte? poale-n brau? :-\

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #235 : Marți, 27 Aprilie 2010, 18:13 »
@mikyboy......
cred că eşti atăt de tânar.. şi viaţa te-a încercat doar un pic....
încearcă şi tu..... să înţelegi că nu toată lumea este la fel...
vei mai avea multe de îndurat... poate nu poţi să o faci..
fără sacrificiu .. de multe ori până la suprem... nu vei cunoaşte adevărata fericire
poate te alături celor încercaţi.. poate vrei să vezi dureri mai mari decât ale tale..
poate vei gândi altfel... după ce vei vedea că din singurătate se pot naşte adevărate prietenii...
 :-*
nihil sine deo

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #236 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 15:04 »
@mikyboy......
cred că eşti atăt de tânar.. şi viaţa te-a încercat doar un pic....
încearcă şi tu..... să înţelegi că nu toată lumea este la fel...
vei mai avea multe de îndurat... poate nu poţi să o faci..
fără sacrificiu .. de multe ori până la suprem... nu vei cunoaşte adevărata fericire
poate te alături celor încercaţi.. poate vrei să vezi dureri mai mari decât ale tale..
poate vei gândi altfel... după ce vei vedea că din singurătate se pot naşte adevărate prietenii...
 :-*

nu fa afirmatii pe care nu le poti sustine... nu ai de unde sa stii ce varsta am si cu atat mai mult prin ce experiente am trecut...
da-mi voie sa te combat spunandu-ti ca nu conteaza varsta ci experientele prin care ai trecut dar mai ales la ce varsta ai trecut prin ele si mai ales cum...
ce pot sa iti spun este ca viata m-a incercat pentru varsta pe care o am mai mult decat trebuia... si crede-ma ca sunt satul pana peste cap de probleme si necazuri de suferinta si lacrimi... Bunica mea avea o vorba: "pot spala fundurile tuturor celor care m-au facut sa sufar cu lacrimile varsate..."
imi spui ca sunt dureri mai mari decat ale mele... posibil nu neg asta dar fiecare le stie pe ale lui si din ce am cunoscut eu ca oameni pana acum nici unul nu a trecut prin ce am trecut eu asa ca...
cat despre sacrificii eu sunt satul de ele... toata viata mea pot spune ca este doar un mare sacrificiu...

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #237 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 15:14 »
Amanta... un personaj prezent in viata multora. Unii o condamna, altii o iubesc. Tanara sau experimentata. Devenita amanta din capriciu, de nevoie sau prin vocatie, ea a existat si exista.

Iubirea unei amante nu se compara cu iubirea de „acasa”, sunt de parere unii... e mult mai mistuitoare si imprevizibila. Trairile sunt superioare. Amanta este acea persoana disponibila exact atunci cand cuplul trece printr-o criza. Iar, statutul de amanta este cumva dat tot de problemele dintr-o casnicie.

Amanta are anumite calitati de ordin psihic pe care sotia nu le are sau nu le mai valorifica. Amanta are un fizic extraordinar si poate ca, nu reprezinta nimic altceva decat una sau mai multe partide de sex.
Sau poate ca, amanta imbina mai bine job-ul de femeie de cariera, mama, gospodina priceputa si stie mai bine sa-si scoata in evidenta feminitatea.

Atunci cand suntem “prinse” intr-o relatie si aflam ca partenerul nostru ne inseala sau ne-a inselat, il condamnam, il uram... O condamnam si o uram si pe ea, cea care si-a lasat frau liber farmecelor pentru a ne cuceri barbatul. Dar, daca am lua-o in amanunt ne-am da seama ca, si ea, amanta are sentimente. Poate ca s-a indragostit, poate ca si ea este nefericita prinsa intr-o relatie in care nu se simte foarte bine stiind ca el pana la urma se intoarce “acasa”, iar “acasa” nu inseamna la ea.

Uneori amanta traieste paralel cu sotia multi ani. Intre ea si barbat, sexualitatea se transforma in prietenie si chiar mai mult decat atat. Amanta devine partenerul care nu insala niciodata, care va intelege si va ierta mereu. Asa ca, la un moment dat, poate deveni sotie.

asa este?

de pe net

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #238 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 15:27 »
nu fa afirmatii pe care nu le poti sustine... nu ai de unde sa stii ce varsta am si cu atat mai mult prin ce experiente am trecut...
da-mi voie sa te combat spunandu-ti ca nu conteaza varsta ci experientele prin care ai trecut dar mai ales la ce varsta ai trecut prin ele si mai ales cum...
ce pot sa iti spun este ca viata m-a incercat pentru varsta pe care o am mai mult decat trebuia... si crede-ma ca sunt satul pana peste cap de probleme si necazuri de suferinta si lacrimi... Bunica mea avea o vorba: "pot spala fundurile tuturor celor care m-au facut sa sufar cu lacrimile varsate..."
imi spui ca sunt dureri mai mari decat ale mele... posibil nu neg asta dar fiecare le stie pe ale lui si din ce am cunoscut eu ca oameni pana acum nici unul nu a trecut prin ce am trecut eu asa ca...
cat despre sacrificii eu sunt satul de ele... toata viata mea pot spune ca este doar un mare sacrificiu...

       Cred ca in orice situatie de viata tot ceea ce traim nu e decat o lectie! Depinde de firea fiecaruia sa isi insuseasca aceasta lectie in sensul bun, sa invete din greseli, sa priveasca cu optimism in viitor, dar fara sa se repercuteze in reticenta si suspiciunea fata de viitoarea relatie! Fiecare reprezinta un nou inceput, si trebuie tratata diferit de orice traire de pana atunci! Sa o luam mereu de la zero, nu cu balast de la fostele, ca e pacat! S-ar putea sa dam cu piciorul la MAREA FERICIRE, cu astfel de atitudine!


      Si, pentru a reveni on topic eu, cu privire la amante, in general, (desi m-a ferit Bunul Dumnezeu sa ma impiedic de vreuna in viata mea si nici eu nu as accepta in vecii vecilor acest statut) pot spune doar atat: nu se poate cladi fericirea pe nefericirea altuia!

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #239 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 15:32 »
   Am citit pe alt forum o "SCRISOARE CATRE AMANTA TATALUI MEU", care m-a facut sa mi se ridice parul la ceafa: e impresionanta, dupa parerea mea!! V-o prezint si voua mai jos:

      "Te urasc. Sunt primele cuvinte care imi vin in minte. Cele mai simple. Cele mai adevarate. Cele care imi stateau de mult pe limba. Trebuie sa fii o persoana rea, o persoana care uraste copiii si le vrea raul cu orice pret. O persoana care vine ca un intrus si fura fericirea celor din familie nu poate sa fie o persoana buna oricat de frumos ar incerca sa o descrie altii. Nu poti sa fii altfel decat mi te-am imaginat. Ce esti tu? Si cine esti? Trebuie sa fii o vrajitoare rea care se hraneste cu suferintele copiilor. Sau o zana frumoasa si rea care are puterea de a vraji barbatii!!!??? S-ar putea, da. Poate amandoua. Ai venit ca un musafir nepoftit in viata noastra si ai distrus toate promisiunile de fericire din familia noastra. Tu erai cea care imi furai timpul, tu esti cea care faci din copilarie mea un vis urat. Nimeni nu mi-a spus pana acum de ce taticul meu intarzia in fiecare seara cand trebuia sa ma ia de la scoala, insa am aflat de la Ana, colega mea de joaca si de la ceilalti copii, mai toti, care susoteau in gura mare si ma luau peste picior. Stiau toti de taticul meu, mai putin eu… Nici nu am putut sa plang de ciuda si rusine, incercam sa le explic ca spun minciuni frustrate sau sa inventez altele pe loc. Am aflat mai apoi… Alti copii cum de au familii fericite? Alti copii cum de reusesc sa-si pastreze familiile unite? Eu?...
     Tu erai cea care facea sa curga lacrimi pe obrazul mamei mele. Am surprins-o de mai multe ori pe mama cu lacrimile curgandu-i pe obraji. Credeam ca nu o sa aflu niciodata de ce si credea ca o sa cred cand imi spunea ca nimic. Nu era “nimic”, erai tu de vina. Tu erai cea care ranea fiinta care m-a adus pe lume. Implicit, erai persoana care ma ranea pe mine. Vreau sa vad lumina in ochii mamei. Merita sa fie fericita pentru ca a reusit de atatea ori sa ma faca si pe mine sa fiu fericita. Stii, nimeni nu are un par mai frumos ca al ei si nimeni nu poate sa imi citeasca povesti noaptea atat de frumos… Si doar ea ma strange atat de puternic si bine la pieptul ei. Tu ma faci ca cred ca nu sunt un copil suficient de bun incat sa tin laolalta familia, ca nu pot sa-mi fac parintii sa se iubeasca. Eu sunt de vina? Sau tu? Sau trebuie ca iubirea asta a oamenilor mari se duce asa, cu una, cu doua? Dar la alti parinti cum de ramane iubirea asta? Aceeasi sau alta?"
   

      sursa: internetul