Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106350 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mikyboy

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #240 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 16:48 »
Amanta... un personaj prezent in viata multora. Unii o condamna, altii o iubesc. Tanara sau experimentata. Devenita amanta din capriciu, de nevoie sau prin vocatie, ea a existat si exista.

Iubirea unei amante nu se compara cu iubirea de „acasa”, sunt de parere unii... e mult mai mistuitoare si imprevizibila. Trairile sunt superioare. Amanta este acea persoana disponibila exact atunci cand cuplul trece printr-o criza. Iar, statutul de amanta este cumva dat tot de problemele dintr-o casnicie.

Amanta are anumite calitati de ordin psihic pe care sotia nu le are sau nu le mai valorifica. Amanta are un fizic extraordinar si poate ca, nu reprezinta nimic altceva decat una sau mai multe partide de sex.
Sau poate ca, amanta imbina mai bine job-ul de femeie de cariera, mama, gospodina priceputa si stie mai bine sa-si scoata in evidenta feminitatea.

Atunci cand suntem “prinse” intr-o relatie si aflam ca partenerul nostru ne inseala sau ne-a inselat, il condamnam, il uram... O condamnam si o uram si pe ea, cea care si-a lasat frau liber farmecelor pentru a ne cuceri barbatul. Dar, daca am lua-o in amanunt ne-am da seama ca, si ea, amanta are sentimente. Poate ca s-a indragostit, poate ca si ea este nefericita prinsa intr-o relatie in care nu se simte foarte bine stiind ca el pana la urma se intoarce “acasa”, iar “acasa” nu inseamna la ea.

Uneori amanta traieste paralel cu sotia multi ani. Intre ea si barbat, sexualitatea se transforma in prietenie si chiar mai mult decat atat. Amanta devine partenerul care nu insala niciodata, care va intelege si va ierta mereu. Asa ca, la un moment dat, poate deveni sotie.

asa este?

de pe net

ceea ce scrie acolo este mai mult decat adevarat... si stiu un caz in care exact asa s-a intamplat si s-a ajuns la doua divorturi, deci doua familii distruse iar cei care initial au fost amanti au devenit acum sot si sotie si au si o fetita de curand... concluziile le trage fiecare in functie de viziunea asupra acestui aspect...

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #241 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 18:46 »
Virsta mi-a adus intelepciunea de a nu judeca pe nimeni si nimic din ceea ce nu cunosc indeajuns incit sa-mi pot permite sa judec.

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #242 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 18:52 »
Citat din: marcutza
Amanta... un personaj prezent in viata multora. Unii o condamna, altii o iubesc.
corect! sotiile o condamna, sotii o iubesc.

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #243 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 18:56 »

     Dar gandeste-te putin, daca ai fi in situatia ca tu sa fii cel "incornorat" ai mai fi atat de detasat in ceea ce priveste dezbaterea subiectului?

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #244 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 19:07 »
si daca nu as fi detasat si as dezbate cu ura, as infiera cu manie, la ce mi-ar folosi? viata e scurta :( mai bine facem haz de necaz :D

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #245 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 19:35 »

Nu era vorba nici de manie si nici de ura, dar nici indiferent nu poti fi in aceste situatii! Si, de aceea am postat mai jos scrisoarea copilului! Cred ca noi, ca adulti, putem fi detasati, insa copiii, care se vad dintr-o data intr-o situatie pe care nu o pot intelege, raman cu mari traume! Parerea mea!

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #246 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 20:18 »
si daca nu as fi detasat si as dezbate cu ura, as infiera cu manie, la ce mi-ar folosi? viata e scurta :( mai bine facem haz de necaz :D

Silviule, tu probabil esti adeptul principiului "traieste clipa". Nimic rau in asta, atita vreme cit cei care il urmeaza inteleg ca intr-o relatie de cuplu (indiferent daca acel cuplu este casatorit sau nu), "traieste clipa" nu prea are ce cauta atita vreme cit nu o gindesti in termeni de "noi". Daca este gindita in termeni de "eu", atunci relatia de cuplu (cu atit mai putin casatoria) nu este ceva nimerit  pentru acesti oameni si se vor simti in permanenta limitati de relatie  ;)

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #247 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 21:38 »
Citat din: carmentoma
Cred ca noi, ca adulti, putem fi detasati
exact! eu sunt adult ;D ba daca stau sa ma gandesc putin, am fost chiar si adulter :D alt defect :(
Citat din: saturnianul
Silviule, tu probabil esti adeptul principiului "traieste clipa". Nimic rau in asta, atita vreme cit cei care il urmeaza inteleg ca intr-o relatie de cuplu (indiferent daca acel cuplu este casatorit sau nu), "traieste clipa" nu prea are ce cauta atita vreme cit nu o gindesti in termeni de "noi".
daca am gandi in termen de 2, ar fi "traim clipa". or, aici este vorba de "traieste clipa".
carpe diem! ;)

carmentoma

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #248 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 21:46 »
am fost chiar si adulter :D alt defect :(



 Daca nimeni nu are de suferit, nu conteaza foarte mult si , intr-o oarecare masura, sunt de acord sa "iti traiesti clipa"!

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #249 : Miercuri, 28 Aprilie 2010, 21:47 »
nu mă pot abţine....
f.....
eteeee... na.....
este tot în latină....
nihil sine deo

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #250 : Sâmbătă, 01 Mai 2010, 00:00 »
1. femeia buna gospodina vs femeia care vrea cariera .
2. sotia vs amanta.
poate era mai clar daca analizam aceste doua situatii fiecare in parte.  oricum ambele subiecte sunt foarte complexe.  mai ales al doilea, pentru ca poate implica si foarte multa suferinta la un moment dat.  sa nu cautam vinovati, nu se poate arata cu degetul catre o singura persoana din triunghiul acesta.  e posibil ca fiecare sa aiba o parte de vina, mai mult sau mai putin.  fiecare are responsabilitatea lui.  totdeauna am considerat ca daca o femeie - oricat de bine ar arata, oricare ar fi motivatiile ei- are o relatie amoroasa cu un barbat casatorit- barbatul are aici cuvantul cel mai important de zis.  sta in puterea lui sa refuze si sa o trimita la plimbare.  era sa zic "pe frumoasa ispititoare" dar si acesta este un mit, nu toate amantele sunt frumoase sau mai frumoase decat consoarta.  la fel daca vorbim despre barbatul-tentatie, pentru ca ecuatia se poate da foarte bine si asa... de ce sa credem ca numai barbatii inseala?! stim ca si ea poate... fie ca este el, fie ca este ea, se ajunge aici pentru ca undeva este o carenta, ceva schioapata, ceva nu merge bine in relatia de pereche. s-a fisurat si a facut loc pentru o a treia persoana.  la fel ca atunci cand se lanseaza un produs, se lanseaza pentru ca pe piata exista o necesitate, o nisa pentru el. si daca este un loc acolo, este foarte usor ca o a treia persoana sa intervina.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #251 : Sâmbătă, 01 Mai 2010, 00:01 »
1. femeia buna gospodina vs femeia care vrea cariera .
2. sotia vs amanta.
poate era mai clar daca analizam aceste doua situatii fiecare in parte.  oricum ambele subiecte sunt foarte complexe.  mai ales al doilea, pentru ca poate implica si foarte multa suferinta la un moment dat.  sa nu cautam vinovati, nu se poate arata cu degetul catre o singura persoana din triunghiul acesta.  e posibil ca fiecare sa aiba o parte de vina, mai mult sau mai putin.  fiecare are responsabilitatea lui.  totdeauna am considerat ca daca o femeie - oricat de bine ar arata, oricare ar fi motivatiile ei- are o relatie amoroasa cu un barbat casatorit- barbatul are aici cuvantul cel mai important de zis.  sta in puterea lui sa refuze si sa o trimita la plimbare.  era sa zic "pe frumoasa ispititoare" dar si acesta este un mit, nu toate amantele sunt frumoase sau mai frumoase decat consoarta.  la fel daca vorbim despre barbatul-tentatie, pentru ca ecuatia se poate da foarte bine si asa... de ce sa credem ca numai barbatii inseala?! stim ca si ea poate... fie ca este el, fie ca este ea, se ajunge aici pentru ca undeva este o carenta, ceva schioapata, ceva nu merge bine in relatia de pereche. s-a fisurat si a facut loc pentru o a treia persoana.  la fel ca atunci cand se lanseaza un produs, se lanseaza pentru ca pe piata exista o necesitate, o nisa pentru el. si daca este un loc acolo, este foarte usor ca o a treia persoana sa intervina.
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

marcutza

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #252 : Miercuri, 12 Mai 2010, 14:06 »
Femeia de succes, femeia cu cariera in lumea barbatilor e femeia ce a refuzat a se lasa domesticita de o societate facuta de altii, de a trai dupa regulile stabilite de ei, de a se lasa prizoniera in stereotipuri.
In goana dupa succes un singur lucru ma sperie ...Cum ramane cu cliseele de genul "sex frumos", "sex slab" daca noi alergam dupa statutul de "sex tare" ?
Femeia de succes descrisa de societatea contemporana e inteligenta, nu si-a pierdut feminintatea, a ramas senzuala, rafinata si stie sa fie gospodina, sotie si mama. Provocarea femeii moderne in lumea barbatilor e tocmai de a imbina aceste calitati, de a pastra acest echilibru fragil intre lumea lor si lumea noastra, de a face fata provocarilor care ii stau in fata si de a ramane singurul mister, pe lume, pe care barbatii nu-l vor putea in veci deslusi.

ganduri

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #253 : Vineri, 14 Mai 2010, 21:49 »
În noaptea aceasta pot fi amanta... nimănui?
Pot fi soţia..... care aşteaptă soţul... de nicăieri?
nihil sine deo

maria171

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #254 : Miercuri, 19 Mai 2010, 13:30 »
am primit un mail
mi s-a parut interesant

Paulo Coelho

Lecţiile vin întotdeauna atunci când eşti pregătit, iar dacă vei fi atent la semne, vei afla mereu ce-ţi trebuie pentru pasul următor.
Femei mature şi femei imature

Femeile imature îşi păstrează agenda complet goală şi aşteaptă să le sune un bărbat. Femeile mature îşi fac propriile planuri şi îi spun cu graţie bărbatului pe care îl apreciază că este binevenit în acele activităţi la care doreşte să participe.

Femeile imature vor să-l controleze pe bărbatul din viaţa lor. Femeile mature ştiu că, dacă bărbatul este cu adevărat al lor, controlatul este absolut inutil.
Femeile imature îl „verifică" pe bărbatul care nu le-a sunat. Femeile mature sunt prea ocupate ca să observe că el nu a sunat.

Femeile imature încearcă să „înlănţuiască" un bărbat utilizând sexul. Femeile mature ştiu că numai sex-appealul de tip mental poate determina un bărbat să vrea să te „înlănţuiască" el pe tine.

Femeile imature falsifică manifestările plăcerii sexuale, ori aşteaptă cuminţi să termine bărbatul ceea ce face el acolo în mod egoist ori prostesc... Femeile mature, în aceeaşi situaţie, spun „Opreşte-te", se ridică, se îmbracă şi pleacă.

Femeilor imature le este frică de perioadele în care sunt pe cont propriu. Femeile mature apreciază aceste perioade şi le utilizează ca timp preţios, în care poţi realiza mari progrese personale.

Femeile imature ignoră „băieţii buni". Femeile mature ignoră „băieţii răi"

Femeile imature îl pot aduce pe un bărbat la orgasm, femeile mature îl pot aduce pe bărbat acasă.

Femeile imature sunt permanent îngrijorate că nu sunt suficient de frumoase sau bune pentru un anume bărbat.   Femeile mature ştiu că sunt suficient de frumoase sau suficient de bune pentru oricare bărbat.

Femeile imature încearcă să monopolizeze tot timpul bărbatului lor.    Femeia matură realizează că îi poate oferi liniştită spaţiul de care are nevoie unui bărbat - asta va face timpul petrecut apoi în cuplu chiar mai plăcut şi special - şi pleacă să se distreze cu propriii prieteni.

Femeile imature gândesc că un bărbat care plânge este un bărbat slab... Femeile mature îi oferă acestuia un umăr pe care să plângă şi o batistă.

Femeile imature vor să fie răsfăţate şi îi spun asta în mod răspicat bărbatului lor.   Femeile mature îi „arată" bărbatului ce înseamnă răsfăţul şi îl fac să se simtă suficient de confortabil ca să poată răspunde cu reciprocitate fără teama că-şi va pierde „bărbăţia". 


Femeile imature sunt rănite de un bărbat şi-i fac pe toţi ceilalţi bărbaţi să plătească păcatele aceluia.    Femeile mature ştiu că ăla a fost doar UN bărbat.

Femeile imature se îndrăgostesc şi vânează obiectul afecţiunii lor până în pânzele albe, ignorând toate semnalele pe care le primesc şi toate realităţile care nu se potrivesc cu iluziile lor dragi.   
 Femeile mature ştiu că, uneori, cel pe care îl iubeşti nu te poate iubi pe tine şi îşi văd de viaţa lor mai departe, fără amărăciune şi furie. 

poate nu trebuia sa il pun in topicul asta, dar