Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106670 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

julia

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #315 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 15:55 »
sa ma prezint: anti-talent in bucatarie. pt mine bucataria = tarim sfint. te inchini si iesi.
de aceea accept cu placere sa maninc ce faceti voi. cineva trebuie sa se sacrifice ...

Mari_a

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #316 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 17:30 »
Aaa, Iuliana, ai un pui departe? Al meu abia acum se pregateste sa-si ia zborul... Il mai indop cu placinte cat mai pot, ca pe urma...

julia, brava fata curajoasa! Avem nevoie de voluntari!  ;D Dar sa stii ca nu raspundem de efectele si evenimentele adverse!  ;D

Iuliana

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #317 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 17:44 »
Maria, puiul meu a zburat in septembrie. Daca urmeaza sa zboare si al tau, bine faci ca il indopi, dar mai ales invata-l sa si faca cate ceva.
Al meu a plecat neprihanit din punctul asta de vedere, abia stia sa fiarba niste cremwursti si nici aia nu-i ieseau prea bine  ???

Mari_a

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #318 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 17:57 »
Eu sunt atat de catranita ca vrea sa plece, incat nu m-am bagat in nimic. Nici nu i-am pus piedici, dar nici nu am pus un deget de ajutor. Am lasat-o sa se descurce singura si nu de acum, de mai mult timp, de cand a mai crescut - n-am vrut sa o tin agatata de fusta mea, cum am vazut cazuri de "copii" pe la 30 de ani...
In privinta gatitului, se descurca. Nu face ciorbe ori tocanite, pentru ca nici nu mananca asa ceva. Face niste combinatii de ma lasa masca - treaba ei, stomacul ei... fiere nu mai are de vreo trei ani... Oricum, nu a ratat nici unul dintre filmele lui Jamie Oliver ori ale Annei Olson.
Cum nu a ratat nici un episod Top Gear (dar asta, recunosc, i se trage de la mine  :) )

Iuliana

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #319 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 19:21 »
Maria, deci tu ai fata. Pai asa zi! Ei, atunci e ceva mai simplu. Noi prima data cand a spalat am sortat rufele cu web-cam-ul "asta la albe, asta la colorate" si tot asa...

Silviu, eu cre'ca tu esti optimist dar nu-ti dai seama  ;D
Rationament:
optimistul ar zice ca pana la urma raceala trece
pesimistul ar zice ca nu, nu trece niciodata

No, acu' zi tu sincer, ce crezi, pana la urma trece sau nu trece?

PS. Sunt blonda  ::)

Mari_a

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #320 : Duminică, 20 Noiembrie 2011, 19:35 »
Rufele cu web-cam-ul   ;D  A mea n-are probleme d-astea. Nu-si face. Nu o data le-a bagat pe toate la un loc! Uneori au iesit cu tenta de roz, alteori de bleu, de vernil...  ;D Are diverse nunate de gri  ;D   La asta inca mai lucram!

Silviu - avantaj voi - sunteti putini p-aici. Alintati, cocolositi  :)

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #321 : Luni, 21 Noiembrie 2011, 00:14 »
sa ma prezint: anti-talent in bucatarie. pt mine bucataria = tarim sfint. te inchini si iesi.

Jul, in bucatarie nu-ti trebuie talent, ci spirit de aventura  ;D

Mari_a

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #322 : Vineri, 25 Noiembrie 2011, 09:54 »
Asta mi-a trimis-o cineva pe mail. N-are a face cu cariera (doar daca esti bucatar!). Daca vreti sa gatiti ceva deosebit pentru sarbatori (in sensul de aratos, ca altfel nu-i mare lucru), iata: bucatareala pentru… chirurgi! Am avut rabdare sa ma uit pana la capat, dar de ce as face eu asa ceva? Mai bine manac numai spanacul!

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/kAekQ5fzfGM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #323 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 21:23 »
Dragii mei,
am incercat sa citesc tot de pe aici.
Nu stiu ce sa spun..
Ca sa spun si eu ceva, uitati cum am facut eu:
dupa ce am fost gospo, mama, cu oarecare cariera, devreme aks, alea alea...
el a plecat la alta mai mare decat el cu 10 ani
sa mor nu alta, acum rad dar prin ce am trecut....
si.. ce credeti?
dupa divort m/am facut amanta,niste ani
pai am zis sa gust si eu din asta, fara gand de razbunare
acum sunt tanara, linistita si inteleapta
va place ?

Imi pare rau ca nu este emticon cu aplauze pe-aici. Super tare, fara mishto! Si ai perfecta dreptate!
Eu, dupa ce am facut tot ca tine, am mai constatat si ceva in plus: fosta amanta a ex-sotului meu (tot mai in varsta decat mine) adica actuala lui concubina (s-au mutat impreuna), ii reproseaza acum ca desi e cu ea, el inca ma iubeste pe mine... Ba m-a si sunat 'mneai intr-o zi sa-mi spuna sa-l las in pace - si ca eu, fosta sotie, ce-am cu ea, cea care ne-a despartit!?!  ;D
Pai, in definitiv... daca unii barbati nu viseaza decat la ceea ce nu pot avea, si odata ce au, regreta ce-au avut inainte sau isi cauta alta priveliste... nu e mai bine sa ramai "doar" amanta intr-o relatie?!  ::) (scot din calcul amanta unui om insurat)?!  :P

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #324 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 21:32 »
sa ma prezint: anti-talent in bucatarie. pt mine bucataria = tarim sfint. te inchini si iesi.
de aceea accept cu placere sa maninc ce faceti voi. cineva trebuie sa se sacrifice ...

Mie-mi place sa gatesc! Nu pun muraturi (raportul efort/satisfactie mi se pare ineficient) si nu fac cocaturi si dulciuri (ca le pun pe mine), in rest, orice. Gatitul e una din pasiunile mele (mai ales ca, de cand sunt singura, nu mai e obligatoriu  :P ), de aceea prietenii mei apreciaza intotdeauna cheful de ziua mea... ba uneori imi mai cer sa le dau si lor reteta  ;D

Offline liliana_czc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #325 : Duminică, 04 Decembrie 2011, 23:50 »
Si mie imi place sa gatesc. Absolut orice. Si sincer imi place tare mult sa fiu gospodina in loc sa fiu mereu preocupata sa fac cariera.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13253
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #326 : Luni, 05 Decembrie 2011, 07:56 »
Chestia cu gatitul este mult mai complexa decat apare. Poate sa fie si o corvoada, un chin zilnic, o sarcina, dar si o placere.
Multi barbati, chiar si eu spunem, "Imi place sa gatesc!". Mult mai rar auzi o femeie zicand lucraul acesta. De ce? Foarte simplu, pt ca in general femeile gatesc de rutina, zilnic si de multe ori neapreciat de ceilalti, iar barbatii o fac de hobby, in general cu asistenta, actiunea aparand mai mult ca un mic show. Eu de exemplu gatesc peste, gourme-uri, lucruri mai deosebite, la fel si amicii mei care si-au demonstrat calitatile de bucatari in fata mea. Nu o sa vezi, sau daca da, destul de rar barbati facand tocanita de exemplu.
Femeia are nevoie de confirmarea celor pt care gateste. Un "vai ce bun e!" sau "Hmmm ce delicios!" venit din partea lor, o ajuta foarte mult. Aprecierea duce munca in general spre zona de placere, pt ca satisfactia este ceea ce se asteapta intotdeauna. Placerea gatitului apare la femei si atunci cand o fac pentru cineva drag, in special pentru copii. Bucuria de a-i vedea mancand cu pofta, de a-i vedea la masa, transforma la fel efortul placere. Barbatii au si ei aceasta bucurie de a gati copiilor sau chiar mai simplu, de a pregati doar ceva ssimplu. Imi amintesc ca taica-meu, inainte de a pleca la servici, in fiecare dimineata, imi pregatea o farfurie intinsa cu cate ceva din ceea ce gasea in frigider sau camara. Peste o ora, cand ma trezeam, gaseam, cacao calda pe marginea sobei si faruria cu de toate pe masa. Si acum cand merg pe la ei, tata vrea sa pregateasca si sa serveasca aperitivul, iar mama mancarea calda.
Cel mkai rau este cand gatesti de rutina si fara sa auzi un cuvant bun, sau extrem sa ti se mai faca si observatii. Eu sunt omul care nu am facut NICIODATA observatii in ceea ce priveste calitatea mancarii, nici acasa si nici la restaurant. O singura data, imi amintesc ca la un restaurant chinezesc, u ospatar incerca sa ma convinga ca ceea ce a adus era rata cu bambus. Can vazusem portia de porc cu bambus pe masa, crezusem ca este comanda altcuiva si ii atrasesem atentia. Cand am vazut insa cat de convingator era ca aceea e rata nu e porc, mi-am permis sa glumesc pe seama orelor de zoologie la care bucatarul probabil lipsise. A fost singura data. Mi se pare un gest si un lucru foarte urat sa critici pe cineva de modul in care a gatit. Mai ales in casa. De afpt poate pentru mine nici nu conteaza foarte mult. Nu sunt un sclifosit si unul selectiv. Apreciez mancarea buna, sunt locuri pt care strabat orasul in diagonala pt a manca ceva ce se gateste deosebit, dar in principiu mananc orice. Nu am nici o problema. De fapt daca stau sa ma gandesc sclifoseala unora pe la restaurante vine de fapt din necunoastere, din dorinta de a epata, dintr-o rautate si o placere a dominatiei, nesatisfacuta in alta parte. Prin fata mea au trecut zeci de mii de oameni la masa, i-am vazut si urmarit pe cei conflictuali, pt ca acolo esre nevoie de atentie mai mare. Daca trec o privire prin restaurant pot sa le spun baietilor imediat care ar putea fi cei sclifositi. Ca profil, pot spune ca sunt persoane submedii si care nu calatoresc sau ies des. Observatiile le fac doar cu asistenta, ori ca este nevasta, barbat sau copii, sau intr-un grupulet. Atunci si doar atunci. N-am vazut niciodata pe cineva singur la masa sa faca observatii.
M-am cam dus departe, de la gatit....

Offline liliana_czc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #327 : Luni, 05 Decembrie 2011, 10:45 »
dar ai perfecta dreptate

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #328 : Luni, 05 Decembrie 2011, 18:31 »
M-am cam dus departe, de la gatit....

Atunci... hai sa mergem si mai departe. Am cunoscut BARBATI (singles au nu) care au exact aceleasi satisfactii de a gati ca si acelea enumerate de tine mai sus pentru o femeie - pentru copii, pentru femeia iubita - si asta fara nicio tenta de show.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #329 : Luni, 05 Decembrie 2011, 22:24 »
Atunci... hai sa mergem si mai departe. Am cunoscut BARBATI (singles au nu) care au exact aceleasi satisfactii de a gati ca si acelea enumerate de tine mai sus pentru o femeie - pentru copii, pentru femeia iubita - si asta fara nicio tenta de show.

unde, unde ??   ;D
nu ma supar sa fie gospodar si sa se priceapa la gatit si sa stea in bucatarie si eu la TV si sa citesc ;D