Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106383 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #345 : Marți, 06 Decembrie 2011, 19:47 »
nici nu stii ce suflet bun are. tocmai ma pregatesc sa-i prepar o omletzica dintr-un carton de oua si fo 2 kg de branza :)

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #346 : Marți, 06 Decembrie 2011, 20:08 »
la aperitiv - te inteleg !!  ;D  ;D

Saturnianul

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #347 : Marți, 06 Decembrie 2011, 20:15 »
bogdan - a mai mancat cineva din ceea ce gatesti tu !!?? - a supravietuit ?  8)

Stiu ca ultima mea iubita a murit dupa ce a mincat ciorba. Nu mai tin minte cine gatise ciorba: eu sau ea?!  ;D :P

Offline liliana_czc

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 26
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #348 : Marți, 06 Decembrie 2011, 20:45 »
Acum inteleg si eu de ce face el toata treaba. Cu asa o iubita, saracutul, nici nu are curaj sa comenteze!!! ;D

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #349 : Vineri, 09 Decembrie 2011, 23:12 »
sunt new dar vreau sa spun ca trebuei indeplinite cate putin din fiecare,sti si voi de ce...  :P
forta de a trece peste orice

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #350 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 10:26 »
sunt new dar vreau sa spun ca trebuei indeplinite cate putin din fiecare,sti si voi de ce...  :P

...practica a demonstrat ce pentru femeie se potriveste "cat mai mult din toate"....ideal este "amandoi la fel "
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #351 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:18 »
nu ai cum sa faci totul de una singuar sau de unul singur asa ca trebuie sa existe nu neaparat un echilibru cat o compensatie intre atributiunile fiecaruia  si munca depusa cat si intre ceea ce priveste atat gospodaria cat si cariera.
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #352 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 11:45 »
...practica a demonstrat ce pentru femeie se potriveste "cat mai mult din toate"....


"Cat mai mult din toate" dar cu masura, astfel incat "cat mai mult din toate" sa nu epuizeze resursele.

ideal este "amandoi la fel "
Cred ca nu exista "amandoi la fel". Cine cantareste acel "la fel"?
Ramane la nivel de ideal.

Ca sa ajungi sa fie "la fel", trebuie sa existe un numitor comun nepartinitor din exterior care sa poata cantari corect. Si acel cineva nepartinitor care cantareste corect, va masura corectitudinea doar din punctul lui de vedere.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline manghel

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 71
  • simplitate si siguranta
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #353 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 12:03 »
ajungem la caracterul obiectiv al studierii unei relatii iat acel din exterior nu are loc in cadrul unei ralatii. nu exista la fel exista doar unul mai mult uneori si altul mai putin si invers uneori ca sa se compenseye.
forta de a trece peste orice

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #354 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 12:16 »
Poate sa existe un "la fel" in momentul in care traiesti la nivel de "ideal". Tinzi sa crezi ca viata traita e ca-n filme, basme si povesti. Din pacate multi oameni traiesc la un asemenea nivel, care ii indeparteaza considerabil de realitatea in care totusi ei traaiesc fizic.

In momentul in care te-ai trezit la realitate constati ca nu exista "la fe"l si, din fericire este foarte bine asa. Este absolut minunat, de exemplu, ca nu mai exista nimeni la fel ca mine, ca tine, ca oricare altul. Daca nu mai exista nimeni ca tine, si siguranta nici responsabilitatile sau punctele de vedere nu pot fi "la fel". Pot coincide uneori, dar si daca nu coincid, asta inseamna ca ne imbogatim experinta de viata fiecare prin acceptarea acelei parti de necunoscut din celalalt.

Ca nu exista echitabilitate momentana, ca unul face mai mult o data, iar celalalt altadata, pare sa fie foarte ok. Mai putin in regula este ca numai unul sa le faca pe toate, ca numai unul sa duca poverile, ca numi unul si intotdeauna acelasi sa care in carca intreaga relatie.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #355 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 15:30 »
amandoi la fel nu inseamna ...azi eu parejesc doau oaua maine tu...pt mine amandoi la fel...inseamna..amandoi la gatit si pus masa...amandoi la curateni si cumparaturi...amandoi la lectii cu copii...amandoi la job...amandoi timp personal...amandoi timp cu prieteni/prietene...amadoi relatii echitabile cu rudele......dar in cele mai multe cazuri el job , ...ceva cumparaturi tras pe dreapta sau calculator...ea restul...io de exemplu mananc numa fructe, legume, iaurt si chestii de astea...daca el vrea trei feluri pe zi si mai are nevoie si de regim?...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #356 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 16:01 »
amandoi la fel nu inseamna ...azi eu parejesc doau oaua maine tu...pt mine amandoi la fel...inseamna..amandoi la gatit si pus masa...amandoi la curateni si cumparaturi...amandoi la lectii cu copii...amandoi la job...amandoi timp personal...amandoi timp cu prieteni/prietene...amadoi relatii echitabile cu rudele......dar in cele mai multe cazuri el job , ...ceva cumparaturi tras pe dreapta sau calculator...ea restul...io de exemplu mananc numa fructe, legume, iaurt si chestii de astea...daca el vrea trei feluri pe zi si mai are nevoie si de regim?...

Suna foarte bine ce spui tu, si poate ai avut sansa sa experimentezi asa ceva. Eu din putina mea experienta in acest sens dobandita in casncia mea si din ce am vazut la parintii mei, mai greu sa fie, cum scriam mai devreme, echitabilitate.
E greu sa ai aceleasi pasiuni. Daca tu gatesti, el poate nu gateste. Nu ca nu stie, ci ca nu-i place. Ssau invers. El gateste si ea nu. Nu poti  forta natura sa fie egala. In realitate nici nu este. Natura a dat fiecaruia un ceva folositor in prima faza posesorului, apoi prin posesor celor din jurul lui.

Cu prietenii: poti avea prieteni care sa nu fie pe placul partenerului. Renunti la prieteni doar ca lui nu-i plac? Sau te intalnesti cu prietenii tai fara el, fara partener, din cand in cand, constienta fiind ca totusi contactele sociale sunt necesare, indiferent ca partenerului ii plac sau nu aceste contacte? Valabil si pentru el: ii place bericioaca si are niste prieteni care mie nu-mi plac. Pai de ce sa stau la panda langa el sa-i numar berile, cand pot sta bine mersi citind o carte sau plimband un catel? De ce sa il privez de libertatea de a alege si altceva decat propria-mi persoana? La urma urmei atata timp cat tot acasa vine si cu aceleasi sentimente pentru mine, e mai putin important ca s-a intalnit cu prietenii la bere, fotbal sau cu mami sa-l scarpine dupa ceafa ca atunci cand ava 2 ani si 4 luni.

Relatii echitabile cu rudele: cel putin in universul in care traim, asa ceva nu stiu sa existe (daca exista, spuneti-mi si mie reteta :D ca as avea nevoie)!!! Adica sa existe relatii armonioase, prietenoase intre neamuri si noul sosit in neam. Noul sosit fiind vesnic nou si neacceptat ca indrazneste sa fie altfel decat un tipar vechi de sute de ani. Si exemplele pot continua.

In alta ordine de idei, aspirand la niste lucruri, evenimente sau  persoane ideale, ne indepartam de ceea ce ne ofera viata pas cu pas. Viata ideala e bine sa ramana in ideal, iar viata reala sa fie acceptata asa cum este.
Atata timp cat suntem diferiti unul fata de celalalt, vor exista si conflicte, dispute, pareri diferite, scantei, etc. Si cred ca toate astea sunt bune, sunt constructive atata timp cat dupa acel eveniment fiecare a invatat ceva din exprienta respectiva si amandoi merg mai departe intro relatie consolidata. Daca raman resentimente, daca exista razbunari inseamna ca actorii inca nu sunt capabili sa-si asume rolurile in a caror piele si-au ales ei singuri cu niste ani in urma sa fie si sa joace.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #357 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 16:07 »
draga mea..... a gati presupune si altceva....tu cureti cartofi eu ii prajesc, eu pun masa tu tai paine ( banal poate exemplul dar cam asa vad), eu spal vasele tu maturi pe jos...trecem o data pe luna pe la mama si o data pe luna pe la a ta...io ma duc cu fetele azi, maine tu te duci cu baietii...tu scoti copii la joaca afara io fac curat in dulap....dar experientele din jurul meu ( nu toate e drept) ea gateste, ea pune masa, ea face lectii, ea cumparaturi, ea organizeaza totul, ea imapaca si mama si soacra...el..?...el exista....si vorbim acum de doi oamnei care au job...
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #358 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:26 »
draga mea, fiecare isi expune propriile pareri si fiecare are dreptul sa viseze cat pofteste!
ceea ce spui tu, cum am mai spus, suna foarte frumos!
daca poate fi transpus in realitate, este nemaipomenit!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #359 : Duminică, 11 Decembrie 2011, 18:40 »
dar astea nu sunt vise...asa ar trebui sa fie normal sa se traiasca...altfel ne intoarcem la casniciile din dependenta si la teoria bine cunoscuta ca "asa trebuie, ca asa e de cand lumea si pamantul"....si atunci asa cum spuneau fetele pe aici alegi si varianta fara partener daca altfel nu se poate decat sa fii "menajera"
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler