Autor Subiect: Gospodina vs cariera  (Citit de 106735 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #375 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 11:04 »
Nu locuiesc cu mama, fac ce-mi place si cum imi place, dar ceea ce nu-mi plce sau nu stiu sa fac, sau nu-s dispusa sa fac, face mama...si tare-i multumesc ca inca le mai poate face  :)!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

julia

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #376 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 20:25 »
uite si un ... gospodin !!

<a href="" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win"></a>

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #377 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 20:39 »
uite si un ... gospodin !!




eu vreau sa-l vad cum pune aspiratorul  :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #378 : Vineri, 23 Decembrie 2011, 21:18 »
super tare jul
chestia asta cu "ceaunele" am sa o incerc si eu de revelion dar am sa schimb usturoiul cu nuci - poate reusesc sa le curat de coaja si asa vor stii si vecini ca sunt in bucatarie  ;D

julia

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #379 : Sâmbătă, 24 Decembrie 2011, 14:50 »
parca pusesem si unu cu aspiratorul acu 5-6 pagini

Caroline

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #380 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 01:21 »
Gospodinele de cariera, cum sunt romancele care lucreaza in Italia si Spania, intra tot la acest topic?  ;)

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #381 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 20:14 »
Gospodinele de cariera...

 :o
adica cum sunt alea?
multilateral dezvoltate?

La mine in cap ori esti gospodina (si am niste definitii personale pentru gospodine) ori esti carierista (si la fel am niste definitii).
Si, evident, si calea de mijloc: nu esti nici, nici. Dar sa fii si gospodina si carierista, cam greu de crezut.
Acum, poate ar trebui definita gospodina: e single sau ba? Ca daca e single, sa stergi praful si sa pui aspiratorul saptamanal, sa faci cumparaturi din market, asta nu inseamna ca esti gospoodina.
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #382 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 21:25 »
Sara, chiar, ce intelegi tu prin gospodina?...cred ca fiecare avem perceptii diferite ;)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #383 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 21:59 »
In conceptia mea gospodina pune muraturi, face zacusca, freaca geamuri, are casa luna 24 de ore din 24, face mancare zilnic, face cumparaturi, pune masa, strage masa (in general cam toate activitatile pe care le face o femei casnica), face prajituri, daca sta la curte mai sunt si acolo o groaza de activitati (pune flori, legume, strange frunzele, etc) si tot ce face, face nu din obligatie ci din placere. A fi gospodina din obligatie nu e acelasi lucru zic eu cu a fi gospodina pentru ca esti gospodina si faci din placere totul.
Eu una nu-s nici una, nici alta!

Voi...cum vedeti gospodina?
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #384 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 22:56 »
wow....asta e super-women....ma rog...acum serios...nu stiu...daca ma iau pe mine care nu manac mancare gatita zilnic, care cumparaturile le fac o data pe saptamana, care manac fructe si nu prajituri....atunci nu sunt gospodina...de curat nu mai zic ca am o femeie la 2 saptamani...da ud florile ( asta se pune?)...ma las pagubasa ca sincer nu-mi pasa daca sunt gospodina sau atat timp cat ceea ce face o gospodina mie nu-mi trebuie si nu-mi foloseste la nik...

la mine calea de mijloc e sa imi gasesc echilibrul prin ceea ce fac ....si o fac cu placere si bine....da merge si cate un pui umplut cateodata sau cate o placinta!
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline Sara

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 314
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #385 : Sâmbătă, 07 Ianuarie 2012, 23:47 »
sincer nu-mi pasa daca sunt gospodina sau atat timp cat ceea ce face o gospodina mie nu-mi trebuie si nu-mi foloseste la nik...

la mine calea de mijloc e sa imi gasesc echilibrul prin ceea ce fac ....si o fac cu placere si bine....

Subscriu  :D :D :D!
E curios cum umarul unei femei poate parea uneori de stanca pentru un barbat.

Offline Monique

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 274
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #386 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 09:18 »
la mine calea de mijloc e sa imi gasesc echilibrul prin ceea ce fac ....si o fac cu placere si bine....da merge si cate un pui umplut cateodata sau cate o placinta!
Ca bine le zici!

silviu

  • Vizitator
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #387 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 13:13 »

Offline balanta

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 626
  • ...sa fiu eu insami
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #388 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 13:30 »
Silviu, azi in timp ce ma plimbam pe faleza ma gandeam la forum si chiar imi dadeam seama ca nu te-am mai vazut demult.  :)
Puiul umplut cu orez si alune!  ;)
"...am invatat ca poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti..." Octavian Paler

Offline almi_gabi

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 7620
Re: Gospodina vs cariera
« Răspuns #389 : Duminică, 08 Ianuarie 2012, 14:47 »
eu gasesc dificil sa fiu gospodina pe meleagurile astea darmite' prin alte tari - cat despre 24 din 24 - un gen de full, full  time - l-am vazut si eu la bunica mea dar de atunci s-au schimbat multe si nu stiu daca ideea de a avea o gospodarie pusa la punct mai este la fel perceputa ca acum 50 de ani
mai curand as zice ca se dezvolta acea varianta in care se face comert cu produsele obtinute in casa - sunt peste tot targuri de acest gen si au cautare -unele sunt chiar gustoase