Autor Subiect: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017  (Citit de 8882 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224


Pentru inscriere va rugam sa va adresati direct agentiei pe office@bonvoyagesibiu.ro.[/color][/b]
Tarif:  665 EUR/ persoana - cazare in camera DBL
Avans: 150 EUR
Rezervari: http://www.singlescamp.ro/eveniment/soare-si-mare-insule-si-golfuri-opatija-4-11-septembrie-2017/
Plecare:  4  septembrie 2017
Sosire:   11 septembrie 2017
Cazare:
5 nopti cu demipensiune la Remisens Hotel Kristal 4*
1 noapte la Hotel Jugoslavija Belgrad 3*
1 noapte la Budapesta hotel 3*
Servicii incluse:
     • cazare 7 nopti hoteluri de 3* si 4*, camera dubla, mic dejun inclus
     • 5 cine (la Opatija)
     • insotitor de grup pe toata perioada excursiei
     • transport pana la destinatie:
Plecare: Bucuresti - Pitesti - Slatina - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Belgrad - Opatija (cu noapte intermediara la Belgrad)
Sosire: Opatija - Zagreb - Siofok (Balaton) - Budapesta - Szeged - Arad - Deva - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti
Servicii care nu sunt incluse:
     • asigurare medicala
     • asigurare storno
     • taxa de oras la hoteluri
     • excursiile pe mare, cu guleta: 20 EUR fara masa de pranz, 30 EUR cu masa de pranz
Numar de locuri: 17
Insotitor de grup: Lidia Mandache, telefon 0743 122 214.
Program:
4 septembrie: Plecare din Bucuresti, statia Mol Pacii (Bulevardul Iuliu Maniu) la ora 7.00 dimineata. Intalnirea grupului cu insotitorul de grup la ora 6.40, pana la 7.00 se face imbarcarea. Nu intarziati va rog pentru ca drumul este lung, lumea nerabdatoare sa ajunga, nimeni nu are chef sa plece intr-o excursie asteptand intarziatii. Nu avem sfert academic, nici nu asteptam suplimentar, la ora 7.00 se pleaca, urmand ca cei care intarzie sa-si organizeze singuri transportul pana la o conexiune cu microbuzul. Masa de pranz si un pic de dezmortire, la Cazane, pe malul Dunarii. Se trece granita si in jur de ora 16.00 se ajunge la Belgrad. Hotel Jugoslavija, la care am stat si anul trecut, dar in cadrul unui alt program turistic, este excelent situat, intr-o zona verde, acolo unde Dunarea si Sava isi intalnesc apele. Free time, plimbare in zona de relaxare sau cine doreste in centrul orasului, care se afla la cca 1.5 km. Nu avem in obiectiv vizitarea organizata si ghidata a orasului, nici al Belgradului si nici a Budapestei. Am trasat astfel traseul excursiei incat sa faceti popasuri in capitale de tari, locuri in care aveti ce vedea, ce face si important sa va relaxati dupa cate 5-600 km facuti cu microbuzul...
5 septembrie Parasiti Belgradul devreme, la ora 8.30, asta bineinteles dupa ce ati servit micul dejun. In jur de 16.00 se ajunge la Opatja, veti face check in-ul, un refresh si apoi mergeti la cina, organizata in restaurantul hotelului. Intra in tariful excursiei. Dupa cina iesiti pe faleza si in centrul statiunii. Si pentru ca o sa stati 5 nopti in acea statiune, cateva lucruri despre ea: elogiata deopotriva de revistele de specialitate si de turistii care au vizitat-o,Croatia se inscrie printre destinatiile de top ale Europei, in special pentru vacantele de vara. In vestul acestei minunate tari, scaldata de valurile Adriaticii, in golful Kvarner, se afla eleganta statiune Opatija, a carei istorie se intinde pe multe sute de ani.
Debutul sau ca destinatie turistica se leaga de numele lui Iginio Scarpa, un negustor instarit care a ales acest loc pentru a construi Vila Angiolina. Climatul prielnic si privelistea catre golful Kvarner i-au incantat pe invitatii lui Scarpa, astfel incat in scurt timp statiunea s-a remarcat in randul capetelor incoronate habsburgice si a devenit un centru al culturii in secolul XIX.
Ajunsi acolo va veti intelege de ce atatea nume celebre au privilegiat de-a lungul timpului Opatija ca statiune de vacanta (Isadora Duncan, Franz Josef, dar si regele Carol I si regina Elisabeta),
Opatija este fermecatoare, iar acest lucru se datoreaza in special arhitecurii cladirilor cu iz habsburgic si cu fatade impecabile, care rasfata ochiul iubitorilor de arta. Apoi marea, vizibila din aproape fiecare punct al statiunii, parcurile, in care flori multicolore se alatura palmierilor si dafinilor.
Ce o sa vedeti acolo. In primul rand trebuie sa stiti ca punctul de referinta al statiunii este Vila Angiolina. Interiorul este bogat ornamentat, insa vegetatia luxurianta a parcului ce inconjoara vila reprezinta atractia pentru turistii care fotografiaza fiecare colt al sau, dar si pentru cei care se bucura de o plimbare relaxanta.
O alta oprire pe care ar trebui sa o faceti este la Abatia St. Jakov, aflata in vecinatatea vilei Angiolina. Opatija, in croata, inseamna "abatie". Statiunea are o bogata istorie, dupa cum atesta prima mentiune a acestei abatii, in jurul anului 1453, insa Opatija moderna a devenit cunoscuta abia dupa construirea cochetei vile Angiolina. Asa cum Copenhaga are "Mica Sirena", Opatija are ca simbol tot o statuie -o femeie gratioasa ce priveste in largul marii: "Doamna cu pescarusul". O gasiti in apropierea parcului Angiolina, intr-o plimbare pe faleza.
Admirand hotelurile si numeroasele restaurante din centrul statiunii, veti observa probabil, pe trotuar, stelele din Walk of Fame-ul croat, unde sunt reunite nume importante din sportul si cultura croata. In aceasta zona, veti gasi si diferiti artisti, pictori, street danceri, clowni si tineri care anima locul mai ales dupa lasarea serii.
Dupa o cafea si o prajitura binemeritate, servite la una dintre cofetariile sau cafenelele din statiune, va puteti plimba pe promenada Lungomare. Lunga de 12 kilometri, trece pe langa vile cochete, prin pitorescul sat Volosko, ajungand la animatul Lovran. O multime de puncte de belvedere, valurile marii ce se lovesc de tarm...
Daca va plac cumparaturile, cel mai potrivit loc este Marshala Tita, strada principala care strabate Opatija...
Spuneam mai sus ca printre oaspetii de seama ai statiunii Opatija s-a numarat si familia regala romana. Regele Carol si Regina Elisabeta au vizitat in repetate randuri Opatija. Fermecat de Opatija, Carol I a sprijinit financiar extinderea potecilor care strabat muntii ce strajuiesc statiunea iar astazi, vizitatori din toata lumea se pot plimba pe muntele Ucka pe cararea Carmen Sylva, denumita astfel in onoarea reginei.
Sunt o multime de oferte pentru a vizita insulele Krk si Cres, parcul Plitvice, pentru un tur al peninsulei Istria, in Rovinj, Pola, Porec, dar si pentru capitala Croatiei, Zagreb, aflata la doar 150 de kilometri departare.
Seara, statiunea se transforma. Luminile se reflecta in apa iar terasele si cluburile se anima, spre fericirea "petrecaretilor" din Opatija, localnici sau turisti. Aveti de unde alege...   
6 septembrie
Dupa micul dejun, va intalniti la 9.30 in holul hotelului si mergeti in prima dintre excursiile optionale pe mare. La 10.00 veti fi in port, apoi la bordul guletei, gata de aventura pe apa...In calatoria pe apa trebuie sa aveti la voi o geanta sau un rucsac in care sa puneti: un prosop de plaja si unul de sters, costum de baie, slapi, schimb, o haina de vant, crema de soare, ochelari de soare, aparat foto, o sticla cu apa.
O sa mergeti cu Marin, un foarte bun prieten...In multe calatorii pe apa am fost impreuna, multe petreceri am facut pe puntea Avalonului, am cantat, am ras, am facut baie...De anul acesta are un vas nou, am doar cateva fotografii cu el, in galerie insa va prezint si pe cel vechi, sa va faceti o idee de cum se calatoreste...
Daca tot grupul o sa mearga in excursiile pe apa, vom fi doar noi. Capacitatea este de 30 de locuri, dar Marin mi-a promis ca daca vom fi 18, ne va oferi intimitate...
Vasul este foarte comod, puteti face si plaja, si relaxa pe fotolii...Are toaleta, va puteti schimba in intimitate. Are muzica, noi am dansat de fiecare data pe punte...Marin e un tip haios, stie sa faca atmosfera si de multe ori isi aduce prietenul, pe Andrei, un inginer electronist cu valente de mare acordeonist...
O excursie pe apa dureaza de la 10.00 pana la 17.00. Veti calatori pe Riviera, nu departe de tarm, astfel incat sa vedeti minunata coasta croata, apoi printre insule, o sa opriti in golfuri sa faceti baie. Marea este superba acolo, linistita, de un azur cum nu se poate descrie...O sa vedeti si vizitati o multime de insulite, unele care au restaurante si chiar mici hoteluri, altele cate un singur locuitor...Pranzul o sa-l luati pe punte sau in mici porturi, unde Marin va organizeaza la restaurante familiale o masa de peste...
Am fost cu sute de oameni in aceste excursii pe apa si dupa 3 zile spuneau, mai vrem! O sa vedeti si o sa va convingeti singuri ce frumos este sa calatoresti pe apa, sa vezi delfini, sa opresti in locuri izolate pt baie, pt plaja, pentru plimbare.
In total aveti 4 zile complete de stat in Opatija, am discutat cu Marin pentru 6, 7 si 8 septembrie, urmand ca o zi s-o aveti free...Este posibil insa sa schimbati acolo, sa aveti ziua free la mijloc...Este functie de vreme si de valuri. O sa navigati in ape de coasta, linistite, dar Marin daca vede ca este un pic de val, zice ..."azi nu iesim"...E un tip foarte responsabil si ceea ce am apreciat intotdeauna la el a fost ca il intereseaza mai mult confortul si siguranta turistilor decat banii...
Vremea la inceput de septembrie este inca de vara, temperatura intre 24 - 30 grade, iar marea in jur de 22-23 de grade, in golfuri chiar mai calda, deci numai buna de baie...
Apropo de baie, cine nu stie sa inoate primeste veste de salvare, asa ca plutiti fara grija...
Tarifele pe care mi le face mie sunt super-preferentiale, puteti sa faceti o comparatie cu orice alt loc in care ati mai fost: 20 EUR sa fi plimbat cu guleta 7 ore...este ca un dar...
7,8,9 septembrie Am descris deja...
10 septembrie Check out si plecare din Opatja la ora 9.00, urmand ca in jur de 15.00 se ajunge la Budapesta. Hotelul este central, puteti alege intre o plimbare pe malul Dunarii sau peste podul cu lanturi in zona Castelului Buda, cumparaturi pe Vaci Utca, relaxare.
11 septembrie Plecare din Budapesta la ora 9.00 iar la Bucuresti, prin Szged - Arad - Deva - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti,se ajunge in jur de ora 21.00                                
               
:oops:!!!! Inainte de inscriere si rezervare cititi va rog cu atentie serviciile incluse si cele care nu intra in tarif, programul excursiei, particularitatile acesteia si observatiile.
La fel ca la toate actiunile noastre, informatiile si detaliile legate de aceasta excursie, vor fi transmise si vor aparea DOAR aici pe forum. O sa gasiti detaliat si din timp tot ce aveti nevoie pt pregatirea excursiei. Comunicarile nu se fac deci telefonic si nici Email.
Inscrierile in excursie se fac pe site-ul www.singlescamp.ro. Imediat dupa inscriere veti primi un Email ce contine datele agentiei Bon Voyage Sibiu, singura autorizata OSIM in Romania sa organizeze „evenimente, vacante si excursii pentru persoane single – Singles Camp”.  Acest mesaj de rezervare de la agentie contine conditiile de rezervare si modul in care se face plata avansului. Va recomand ca inainte de achita avansul sa verificati inca o data daca aveti liber in perioada de desfasurare a excursiei. De asemenea sa parcurgeti Conditiile de renuntare la o excursie: http://www.singlescamp.ro/conditii-de-renuntare-la-o-actiune/ Rezervarile se fac in ordinea de plata a avansurilor, nu a inscrierii.
Aceasta actiune se adreseaza profilului de persoana careia ii place sa calatoreasca, participativa, sociabila, mai putin tabietara, iubitoare de mare, de insule, de locuri mai izolate, de natura in stare pura. . Organizam acest tip de excursii astfel incat oamenii care vin cu noi sa viziteze, sa se relaxeze, sa se distreze, dar si sa se cunoasca, sa comunice...…De aceea oferim un cadru gandit si organizat special pt a face cat mai confortabila interactiunea. Insist pt un profil al participantilor: tolerant, cu rabdare, care intelege ca face parte dintr-un grup...   

Fotografii din Opatija:



















Fotografii cu Marin, din excursiile pe apa:














Aici eram cu Marius, ii dadea o mana de ajutor lui Marin sa imparta sandviciurile, o parte din voi ati fost cu el ca sofer...








Aici e Andrei, inginerul "acordeonist".. ;D ;D ;D



Marin bucuros sa ne aiba din nou pe punte:



















Acesta este Avalon, guleta cu care am navigat de atatea ori. Asa cum va spuneam, Marin a inlocuit-o cu alta mai noua... :'(







Despre hotelul in care veti fi cazati: Remisens Hotel Kristal 4* Opatija se afla amplasat chiar pe malul marii, aveti de acolo o minunata vedere panoramica asupra Golfului Kvarner. Pana in centrul statiunii aveti 5 minute de mers pe jos si pana la plaja, 15 minute. Acces gratuit la internet WiFi, o plaja proprie cu o cada cu hidromasaj mica sezoniera si sezlonguri, piscine interioare si o mica sala de fitness.
Rezervarea noastra este pentru twin standard. Are 26 metri patrati, 2 paturi, minibar • seif • TV • telefon • aer condi?ionat • usc?tor de p?r • birou • toalet? • baie • înc?lzire • canale prin cablu • cad? sau du? • prosoape • lenjerie de pat
Restaurantul cu aer conditionat al Hotelului Kristal serveste un mic dejun tip bufet. Acesta are o terasa de vara cu vedere la mare. De asemenea, hotelul pune la dispozitie un restaurant ŕ la carte si un bar, care ofera o selectie de bauturi calde si reci.
Camerele Hotelului: 130, Lant hotelier: Liburnia Riviera Hoteli

Fotografii cu hotelul in care veti fi cazati in Opatija:




































   
                  

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #1 : Luni, 23 Ianuarie 2017, 10:50 »
Rezervarile sunt deschise, inscrierile la aceasta excursie se fac aici: http://www.singlescamp.ro/eveniment/soare-si-mare-insule-si-golfuri-opatija-4-11-septembrie-2017/

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #2 : Miercuri, 07 Iunie 2017, 13:57 »
Mai este un singur loc disponibil, la femei, intr-o camera dubla.

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #3 : Miercuri, 07 Iunie 2017, 14:53 »
Nu mai sunt locuri.

Offline GabrielaM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #4 : Vineri, 30 Iunie 2017, 23:25 »
Daca totusi... renunta cineva la excursia asta... va rog sa ma anuntati.

Multumesc mult!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #5 : Sâmbătă, 01 Iulie 2017, 08:18 »
Gabriela, nu vreau sa te descurajez, dar la excursiile externe cam rar se intampla sa renunte cineva. Totusi, nu se stie niciodata.
Ca regula generala, nu (te) astepta sa fii anuntata.
Urmareste topicul!
a) Poti sa bifezi - Atasamente si alte optiuni - Anunta-ma cand apar raspunsuri. sau Notify (depinde cum apare la tine)  si vei primi notificari pe email cand apare ceva nou.
sau
b) Poti sa lasi tu, daca vrei, un email sau un nr. de telefon pentru a fi contactata sa preiei locul in cazul unei renuntari.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline GabrielaM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #6 : Sâmbătă, 01 Iulie 2017, 09:22 »
Multumesc frumos pentru sfaturi... da... m-am abonat la notificari... vor umari forumul si ... mai departe om vedea.

Offline Luvi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #7 : Sâmbătă, 22 Iulie 2017, 17:52 »
Buna! Din pacate nu mai pot merge in aceasta excursie, desi o asteptam cu multa, multa nerabdare. Daca mai sunt persoane interesate ma pot contacta la numarul 0722701468.
Multumesc!

Offline EmaSo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #8 : Duminică, 23 Iulie 2017, 17:30 »
Buna Luvi, asa cum am discutat la telefon sunt interesata, maine dimineata rezolvam partea administrativa.
Multumesc!

Offline EmaSo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #9 : Luni, 24 Iulie 2017, 22:56 »
Buna seara, actualizez mesajul: datorita unor complicatii la serviciu nu pot pleca in acea perioada.
Imi cer scuze pentru deranj..
Noapte buna!

Offline CarEle

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #10 : Marți, 25 Iulie 2017, 10:34 »
Buna, 

O sa preiau eu locul liber, am vorbit deja cu Luvi :)
Asteptam confirmarea de la agentie.

 :dance: sunt asa de incantata de aceasta excursie, abia a?tept sa ne vedem  :thumbup:

Offline CarEle

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #11 : Miercuri, 26 Iulie 2017, 13:24 »
Salut :)

Vreau sa ma asigur ca am inteles punctul de plecare, scrie statia Mol Pacii, este cea din poza pe care am atasat-o? Mentionez ca nu cunosc orasul Bucuresti, asa ca daca se poate va rog sa ma ajutati cu o confirmare. Se pleaca din parcarea benzinariei de langa biserica Sfanta Treime?

Multumesc tare mult pentru suport :)

Offline alicia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #12 : Marți, 08 August 2017, 20:27 »
Buna seara Gabriela! Am vazut ca esti interesata de excursia in Croatia. Pot sa-ti cedez locul meu deoarece perioada se suprapune cu alte plecari legate de job. Te rog anunta-ma daca mai esti interesata, tu sau altcineva.
Multumesc si seara buna!

Offline Bon Voyage

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 547
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #13 : Vineri, 11 August 2017, 11:48 »
11.08.2017.A aparut un  loc liber intr-o camera dbl la femei dintr-o renuntare.

Pentru inscriere va rugam sa va adresati direct agentiei pe office@bonvoyagesibiu.ro.

Offline GabrielaM

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
Re: Soare si mare, in insule si golfuri. Opatija, 4 - 11 septembrie 2017
« Răspuns #14 : Vineri, 11 August 2017, 11:56 »
Buna seara Gabriela! Am vazut ca esti interesata de excursia in Croatia. Pot sa-ti cedez locul meu deoarece perioada se suprapune cu alte plecari legate de job. Te rog anunta-ma daca mai esti interesata, tu sau altcineva.
Multumesc si seara buna!

Buna Alicia,

Multumesc frumos pentru mesaj, tare mult as fi vrut sa vin in excursia asta insa si la mine e nebunie la munca in perioada asta si nu prea stiu cum sa mai aranjez lucrurile ca sa pot merge (la momentul cand mi-am exprimat optiunea gaseam solutii, acum insa... mai greu), in caz ca doreste cineva... sa ia locul, eu daca reusesc sa ma incadrez cu toate cele si sa mai fie ceva disponibil revin aici sau la agentie, dar nu sunt sanse prea mari.

Toate cele bune!