Autor Subiect: Intoleranta, violenta, agresivitatea de pe internet  (Citit de 4418 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Intoleranta, violenta, agresivitatea de pe internet
« : Marți, 07 Februarie 2017, 13:40 »
Fara indoiala ca internetul, a schimbat semnificativ si pozitiv perceptiile, a usurat si a facut extrem de accesibila informatia, ne-a scutit de drumuri inutile si multe multe altele...Nici nu mi-as inchipui cum s-ar mai putea trai fara internet...

In acelasi timp insa, a creat cadrul in care oricine, sub adapostul icognitoului, poate agresa, poate jigni, poate sa reverse laturi...Sociopati, frustrati patologic, obsedati si-au gasit locul ideal in care se poate ataca...

Activitatea mea, volens-nolens este strans legata de platformele de socializare asa ca particip, citesc, urmaresc ce se scrie...Si sunt tot mai socat de ce se scrie, cum se scrie...In ultima vreme asist ingrozit la o escaladare a intolerantei, a agresivitatii...Am fost, sunt si eu tinta unor ciudati, dar ce am citit ieri...

Erau niste comentarii pe pagina unui amic din Sibiu, un baiat tanar, foarte bine pregatit, este o enciclopedie de istorie si arhitectura, ajuns de curand  intr-o functie de conducere a Sibiului. Un tip care incearca sa informeze, sa sensibilizeze lumea, sa dezvolte voluntariate, il vad foarte implicat a schimba cate ceva in Sibiu. Ieri anunta ca in Sibiu s-a finalizat, scria el, „un teren sportiv nou si bun de folosit, teren de joaca deschis copiilor”...Daca ati citi ce raspunsuri a primit la informatia asta, transmisa plina de bucurie, ati ramane socati... Ma gandesc ca sunt si efectul faptului ca si-a transmis de mai multe ori placerea de a fi in mijlocul celor care isi doresc anularea deja celebrului OUG 13, a mai si chemat lumea in strada, dar ce legatura are una cu alta chiar nu inteleg... Iata cam ce raspunsuri a primit bietul om:

„A-TI VEZI FAM CUM AM VAZUT NOI IN BUC COPII ARSI LA COLECTIV , SA AI PARTE SA NU NE MAI INJURI SI SA NE AMENINTI”

„SA NU APUCI SA VEZI POMII VERZI LA CAT NE URASTI TU PE NOI ROMANII , NU SUNTEM BOZGORI NICI TIGANII GERMANI SI NICI PROSTI S-AU RETARDATI MINTALI CUM SUNTE-TI VOI CEI CARE INCITATI LA URA SI VIOLENTA .. VINE EL SI TIMPUL CAND VEI STA ASCUNS”
 
„popule (nota mea: despre cine am scris eu se numeste Razvan Pop) esti la fel de roman ca si iohannis care aucum cand tara merge bine e in malta in vacanta pe banii din meditatii”

Si o gramada de astfel de mesaje...Doamne, unde naiba traim?

De multe ori m-am gandit ca este imposibil de intuit si gasit modul, mecanismele, rationamentele unui om care nu e in toate apele... deci nu are rost sa caut sa pricep ce l-a determinat sa faca anumite lucruri...Dar efectul a ceea ce face este strident si socant si nu ma pot face ca nu-l remarc...

Intotdeauna am considerat toleranta fata de cei din jur, fata de opiniile lor, de orientarea religioasa pe care si-au ales-o, de modul in care isi aleg sa-si traiasca viata, ca o forma de normalitate relationara. Sa judeci pe cineva ca e catolic si nu ortodox, sau ca e cu nu stiu ce partid si nu cu cel care-ti place tie, ca a ales sa traiasca single si nu ca multi altii intr-o familie de compromis, ca ii place de Dinamo si nu de Steaua, mi se pare o forma extrema de neacceptare ca exista si altii...

Ce-ar fi lumea asta fara diversitate? Cum ar arata o societate de oameni uniformizati? Unde ar mai fi acea placere si bucurie pe care o ai descoperind la cei din jur idei noi, lucruri diferite fata de ce stiai? Care ar mai fi hazul unei societati de indivizi clonati?

Ei si despre ce scriam mai sus sunt forme usoare, dar ce am mai gasit insa pe net mi-a ridicat sprancenele (ca par in cap nu mai am...)...O violenta in zona nebuniei, o agresivitate care depaseste orice granita de umanitate...Daca ar fi cazuri izolate as fi linistit, as zice asta e, cativa nebuni nu pot face prea mult rau, dar ma cutremur sa vad cati sunt...Alarmant!

Nu stiu daca aceste manifestari de intoleranta, de violenta si agresivitate vor ramane ascunse in online, imi doresc enorm sa nu expandeze si in offline pentru ca ar fi dramatic...Este ultimul lucru ce ne mai lipseste, sa fim sfasiati de astfel de nebuni...

Sunt insa optimist, cred ca cei care scriu in acest fel raman in spatele paravanului, ascunsi ca niste sobolani ce musca fara teama de a fi vazuti...Un om adevarat ancorat in viata reala, nu in cea imaginar creata de internet, ar iesi sa-si spuna parerile in offline...Astia insa sunt niste lasi si nu cred ca ar avea curajul sa iasa din umbra....Darmite sa mai si atace...


Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Intoleranta, violenta, agresivitatea de pe internet
« Răspuns #1 : Sâmbătă, 25 Februarie 2017, 07:19 »
Ei...nu! Din nefericire sunt pretutindeni si in virtualia si in viata reala. Persoane frustate, atotcunoscatoare, egoiste, gata oricand sa-si impuna punctul de vedere, chiar daca este major deformat si departe e realitate.....

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Intoleranta, violenta, agresivitatea de pe internet
« Răspuns #2 : Sâmbătă, 25 Februarie 2017, 12:49 »
In primul rand, felicitari pentru subiect, admin. E de mare actualitate si, mai ales de ingrijoratoare amploare! Cu atat mai mult cu cat aceasta violenta se manifesta si in combinatie cu un agramatism inspaimantator.

In viata reala, parca totusi mai exista cate o cenzura, dar pe net, filtrul ratiunii parca dispare in neant.
Cel mai ingrozitor mi se pare ca si cei care au rol de educatori si formatori manifesta din plin acest limbaj vulgar, plin de agresivitate, in comunicarea cu copiii si adolescentii.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline ANAANA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: Intoleranta, violenta, agresivitatea de pe internet
« Răspuns #3 : Duminică, 26 Februarie 2017, 10:41 »
Ai dreptate wonderland ( In viata reala, parca totusi mai exista cate o cenzura, dar pe net, filtrul ratiunii parca dispare in neant).
Cunosc o astfel de persoana care imi spune " Iar am dat in ei " pe net bineinteles - pentru ca in realitate ea pare sa fie foarte docila , intelegatoare .
Asa sunt unii care se ascund in spatele monitoarelor, au ( saracii) o problema.