Autor Subiect: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018  (Citit de 13190 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018
« Răspuns #30 : Miercuri, 29 August 2018, 09:04 »
Angelik iti raspund pentru ca eu sunt organizatorul excursiei. Sunt cel care a ales insotitorul de grup, apoi impreuna cu Daniela sunt cel care am fixat programul si am decis marimea grupului. Si am ales hotelul. Deci eu ar trebui sa fiu de vina pt organizare. Dar hai sa vedem ce am gresit...

Orele de plecare in excursii erau comunicate foarte clar in programul excursiei pe forum si site: 9.30. In momentul in care te-ai inscris, inseamna ca le-ai citit si le-ai acceptat. Daca in excursie doresti altceva, nu este vina noastra ca nu-ti place sau convine. Acolo nu putem face altceva fata de ce am anuntat, De ce asa tarziu si nu la 7.00, sau la 8.00? Pai simplu, pentru ca era o excursie mai lejera, ideea era ca oamenii sa se relaxeze, sa mai leneveasca un pic dimineata. Nu sa-i trezim cu noaptea in cap si hai sa mergem...

Mergand cu mine in doua excursii este imposibil sa nu ma fi auzit, pentru ca mereu explic asta, ca grupurile din afara tarii NU SUNT GHIDATE ci INSOTITE. Legislatia internationala nu permite unui ghid national dintr-o tara sa-si pastreze aceasta calitate intr-o alta. Deci odata ce trecem granita NU MAI PUTEM, NU MAI SUNTEM GHIZI. Pentru ca sunt doua notiuni si servicii mult diferite, eu fac intotdeauna precizarea in prezentarea excursiilor din afara tarii, la servicii incluse: INSOTITOR DE GRUP si atentie, nu din partea agentiei, ci din partea SINGLES CAMP. De ce din partea SC si nu BV? Raspunsul este mai amplu si nu-mi permite timpul si spatiul sa dezvolt, asa ca incerc sa fiu concis: pentru ca imi doresc ca cei care vin cu voi in excursii sa se comporte si sa fie perceputi ca si participanti, nu ca cineva care merge la servici.

Ori chestia asta implica un alt tip de comportament fata de voi, o alta atitudine, un alt tip de relationare. Eu de exemplu, incerc, fac tot posibilul sa ma transpun mental in starea de vacanta, pentru a ma comporta cat mai natural, cat mai firesc, nu doar sa mimez. Asa ma puteti considera ca fiind unul din grup. Cu multe responsabilitati, dar parte din grup.

Am observat si eu in grupurile insotite de mine, ca din confuzia GHID - INSOTITOR DE GRUP SINGLES CAMP, pe care o fac cei care nu citesc cu atentie prezentarea excursiei, apar neintelegeri ale rolului nostru acolo. Care repet, nu este cel de ghid. Ceea ce facem noi toti, Lidia, Daniela, Iulian, Gabi, Diana si eu, ca oferim o multime de informatii si explicatii, intradevar poate genera confuzia ca suntem acolo ca ghizi.

Este tare important sa cititi cu atentie intotdeauna serviciile incluse si programul excursiei. Nu doar aici in SC, ci oriunde mergeti. Odata ce v-ati inscris pe un pachet, nu-i mai puteti ulterior contesta continutul. Am avut si eu recent doua situatii si vi le explic pt a intelege mai bine:
- in Irlanda am comunicat ghid local in limba engleza. Pentru cineva care a mai calatorit intr-un cadru organizat nici macar nu trebuia sa specific acest lucru, era de la sine inteles ca nu se putea face in limba romana. De ce? Pt ca nu exista ghizi romani autorizati in 99,999% din orasele lumii. Dar eu am comunicat, pentru ca lumea la inscriere sa stie acest lucru. Ce fac eu in situatia in care cineva din grup nu stie engleza (desi cazurile sunt foarte rare)? Incerc sa tin pasul cu ghidul, sa traduc si sa dau explicatii celor care nu inteleg aceasta limba. Le recomand sa vina langa mine pentru a nu deranja sau intrerupe si fac traducerea. Nu este insa vina mea cand nu exista interes pentru explicatii ci doar pt fotografii. Eu nu pot sa alerg dupa cineva si sa-i spun "stai sa-ti traduc". Daca-l vad langa mine ii dau ajutorul, daca nu, consider ca nu-l intereseaza. Ei, cineva imi reprosa dupa excursie ca de ce ghidul este in engleza si de ce nu am tradus.
- in Islanda am avut o persoana care dorea sa afle dimensiunile exacte ale ghetarilor si informatii de geologie avansata. Nu pt ca ar fi avut nevoie de ele ci pentru a arata celor din jur ca este o persoana avida de informatie. Sa fim seriosi nimeni nu retine dintr-o excursie cate caramizi are Parlamentul din Budapesta, cate clopote are Giralda din Sevilla, cat de inalt este varful Pico, care este suprafata Madeirei, deci nici suprafata exacta a unui ghetar (care btw este in continua modificare, deci nici macar nu exista informatii precise). In plus comunicasem pe site si forum si explicasem ca eu si Lidia suntem insotitori de grup si soferi ai microbuzelor cu care calatorim pe insula, nu ghizi, nu altceva. Peste ceea ce trebuia sa facem, am explicat si descris (celor interesati) tot ce am considerat important, dar My God, Islanda este o tara in care lumea vine sa se bucure de peisajele acelea fantastice, de cascadele uriase, de geysere, de o multime de fenomene naturale pentru noi necunoscute, nemaivazute. Ce Doamne-iarta-ma sa explici la un peisaj? Uite pomul, uite piatra, uite floarea...I-am aratat in mai multe locuri de oprire sute de oameni si nicaieri un ghid. De ce? Simpu, pentru ca nu exista asa ceva. Daca vrei dupa excursie sa intri in niste amanunte adanci, o poti face singur, exista pe net suficiente materiale.

Este clar ca ambele persoane nu citisera serviciile incluse, sau poate ca le citisera si doreau altceva sau mai mult. Nu stiu. Ce este sigur e ca supararea lor NU a tinut de ceea ce trebuia sa facem noi, ci de modul superficial in care au citit la ce se ofera, la ce sa se astepte.

Unui insotitor de grup ii este greu sa multumeasca pe toata lumea. Tine si de subiectivitate si de perceptia asupa noastra. De unii suntem iubiti, admirati, altii ne privesc si judeca fara nici o indulgenta. Mai mult unui insotitor de grup ce se doreste a fi intr-un fel si participant, ii este si mai dificil. Uneori gesturi care tin pana la urma de o normalitate intr-un grup de prieteni, iti sunt judecate pentru ca lumea te percepe in afara cercului. Nu stiu exact ce a fost cu acea parcare, care EVIDENT ca trebuia achitata de toti participantii, pentru ca facea parte din costurile optionalei (pe site anuntasem valoarea aproximativa a serviciilor firmei de transport si chiar daca nu am trecut acest amanunt, considerandu-l firesc si de inteles, rational si logic ca era nevoie sa fie achitata de cei care participa), dar faptul ca cineva din grup a strans acei bani nu este nici o greseala. Nu era vorba de bani de agentie, ca sa implice "oficializarea" strangerii, ci doar de un cost pe care cei care participau ar fi trebuit sa inteleaga ca trebuia acoperit. Ba chiar este foarte bine. Nu stiu contextul, poate ca trebuia altfel prezentat sau informat, dar ca principiu Daniela a respectat regula ca bani care nu se pot contabiliza trebuiesc stransi de altcineva. Ai fost in Maroc cu mine Anglelik, am strans eu banii pentru ghid si sofer? Nu, in primul rand pentru a nu se interpreta, in al doilea rand pentru ca a fost frumos ca gestul de a da acei banuti a venit din partea voastra.

Sper ca am raspuns sufient de explicit nemultumirilor tale legate de modul de organizare.

Offline Fluturas88

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018
« Răspuns #31 : Miercuri, 29 August 2018, 14:29 »
Buna tuturor si mai ales ii salut pe cei care au fost in excursia din Bulgaria Varna-Nessebar si Balcik. A fost prima excursie cu SC si pot spune ca am ramas foarte placut impresionata,chiar m-am.simtit bine ,am socializat si acum tin legatura cu cativa,deci mi-am facut prieteni. A fost o excursie scurta si frumoasa,la  Nesebbar mi-a placut cel mai mult,eu una am fost frt multumita,o ascultam cu drag pe Daniela cand vorbea despre fiecare loc in parte pe care il vizitam,e o persoana care cred eu citeste omul frt bn si de la care ai ce invata. Pe viitor imi doresc sa mai particip la astfel de excursii,pt ca aveti destinatii superbe si poate urmatoarea excursie cand va fi sa fie o sa aduc si o prietena cu mine. Multi m-au intrebat cu cine am plecat in excursie si le-am povestit despre ce este vorba ,ramanand placut impresionati. Si ca sa inchei,felicitarile mele pt excursie,in patru zile  am vazut multe. Mi-a placut si de Bogdan ,soferul,care e foarte glumet si de gasca(asa ca mine),ce sa mai,jos palaria pt ceea ce faceti si data viitoare cand voi mai participa st sigura ca va fi si mai frumos.:)

Offline Voicu Mihaela Dana

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Nu uita sa zambesti!
Re: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018
« Răspuns #32 : Miercuri, 29 August 2018, 16:11 »
Buna tuturor!

Pentru mine a fost o experienta deosebita. Eu nu am mai fost in alta tara si nici cu un grup atat de mare. A fost foarte frumos si distractiv. In prima zi in Varna, am ras cu lacrimi, mai ales cand ai si o bere la bord, care se duce direct la cap dupa atata drum. A fost interesant cum ne-am inteles cu chelnerul prin semne, desi stii acolo o engleza stricata, pana nu dai din maini nu te simti bine. Mi-a placut cum mi-a explicat mie chelnerul ceafa de porc, aratand saracul insistent la ceafa lui ca nu stia sa zica in engleza. Sincer si daca zicea nu cred ca asi fi inteles eu :D. Foarte amuzant a fost si cum in loc de pui (chicken) noi ceream bucatarie (kitchen) si reactia chelnerului de nedescris, niste ochi mari si cu umeri ridicati, si apoi un zabet larg de relaxare cand si-a dat seama :D. Orasul este superb si foarte curat, cu multe magazine de suvenirurii si parfumuri, atat de multe incat acum am alergie la bratari, magneti si trandafiri, dar trebuie sa recunosc ca am intrat in toate. In a doua zi in Nessebar, la fel am ras cu lacrimi, traiasca berea ce sa zic. Si aici erau foarte multe magazine de suvenirurii si parfumuri. Foarte frumoasa intreaga zona. Plaja insa e plina de scoici deci am beneficiat de un masaj in talpa extraordinar. In apa sunt si alge, cam neplacut, insa eu impreuna cu cel mai bun prieten al meu, colacul, ne-am simtit de minune. Seara la discoteca a fost demential. Am dansat, dar am danast nu m-am incurcat, de a doua zii am avut febra, dar m-am distrat maxim, bineinteles cu berea de rigoare la bord. E dragut sa te intorci descult si cu sandalele in spate, pana la hotel fara sa te tai sau sa dai de alte chestii neplacute. A treia zii am luat parcul acela enorm la pas, deci mi-a trecut febra instant. E o liniste minunata acolo si impreuna cu umbra pomilor si mireasma florilor, pot sa spun ca mi-am incarcat bateriile. Desii micute si modeste mi-au placut si Acvariul si Delfinariul. Plaja aici este super. Nisipul fin si apa mica. Seara am iesit la o terasa super draguta cu perne colorate si muzica in surdina. Ultima zii a fost excelenta. In Balcik a fost de vis cu gradinile de flori si castelul. Aici pozele vorbesc. Mi-a placut si la Cap Kaliakra imbinarea aceea dintre piatra si mare. Superb. Si… din pacate am ajuns acasa… ca tare asi mai fi stat… Memorabila… Offf…

Toata admiratia pentru Daniela (insotitor de grup) ca a vrut sa ne impace pe toti, dar si pentru povestea ei de viata. Bogdan (sofer autocar se stie :D) esti de milioane si un profesionist. Felicitari organizatorilor pentru imbinarea reusita a obiectivelor cu timpul de relaxare. Adriana (coleguta mea de bancă :D ) ma bucur nespus ca te-am cunoscut. Esti minunata. Mi-a placut intregul grup desi nu am reusit sa ii cunosc chiar pe toti. Sunteti minunati sunt convinsa. Sper din tot sufletul sa ne revedem si cu alta ocazie.

Va pupicesc… :*
Mihaela V.

Offline Liliana Nedelcu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
Re: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018
« Răspuns #33 : Miercuri, 29 August 2018, 16:44 »
Buna ziua,

Pentru prima data intr-o excursie cu Singles Camp...
De fapt eu m-am inscris mai intai in excursia din Maroc, octombrie...si pentru ca eram curioasa cum se desfasoara, ulterior am facut inscriere si pentru excursia la Varna, ca sa-mi fac o idee.
Ideea a fost buna. Mi-a placut.
A fost o atmosfera frumoasa pe tot parcursul calatoriei.
Cazarea foarte buna in Varna, iar locurile vizitate, foarte frumoase. Mi-a placut in mod special Nessebar-ul pe care nu-l mai vazusem.
Bogdan, soferul, bun profesionist si de treaba.
Cu Daniela, insotitoarea de grup, m-am imprietenit deja.
Cu colega de camera(desi nu am avut preferinte), doamna Mirela, m-am inteles perfect.
In concluzie, am mari sperante pentru octombrie in Maroc.
Va doresc toate cele bune,

Liliana

Offline danieladimitrescu

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 176
Re: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018
« Răspuns #34 : Miercuri, 29 August 2018, 22:17 »
 Multumesc participantilor la excursia Varna Nessebar Balcik, multumesc pentru impresii.Eu voi tine mereu cont de parerile participantilor.As vrea sa fac mici remarci, poate vor fi de folos.In legatura cu banii de parcare, fiind bani pentru plata parcarii fara decontare in agentie am rugat sa stranga fetele ba mai mult a venit chiar Bogdan sa rezolve.Plimbarea cu vaporasul s-a achitat individual, parcarea avea acelasi regim, era aferent optionalei.
 Regret ca nimeni nu a amintit ca la Cap Kaliakra intrarea oficiala era de 3 leva, dar eu m-am inteles cu cel de la intrare sa achite fiecare 1 leva pentru ca nu vrem bilet.Acolo nu opera discount de grup.
 Intarzierea ghidului la Balcik s-a datorat faptului nu ca am stat la masa, ci pentru ca am oferit benevol grupului care a vizitat castelul , explicatii, apoi am intervenit pentru grabirea notei de plata la restaurant pentru alti colegi si in fine am fugit sa achit parcarea pentru autocar.
 Pentru cele 20 min mi-am cerut scuze la microfon.
 Dar e normal sa pui la zid omul care a cautat sa faca totul pentru o excursie frumoasa.
 In legatura cu termele romane va amintesc ca in ziua in care am ajuns la Varna fiecare a fost atat de grabit sa faca ce vrea, sa manance si mai ales plaja a produs un asa miraj caci cu greu am putut arata grupului care s-a tinut aproape de mine , corabia piratilor, solicitand sa lasam soarele sa se domoleasca si sa dau intalnire celor ce vor sa vada termele la ora 20 in fata cismelei cu dragoni.
  Am reusit sa arat termele numai celor interesati care m-au insotit.Apoi in parcul central in cele 2 zile toti au trecut de cateva ori pe langa 2 indicatoare maro cu scris alb Therme romane 0.400 m si 0.700 m.
  Eu sunt un om de buna credinta si provin din structuri din care am invatat sa fac lucrurile corecte.
  Ma gandesc acum ca Gigi are o mare dreptate cand apreciaza formarea de grupuri mici.
  Sper ca cei carora le-a placut excursia sa-i revad si in altele in care eu voi fi insotitor de grup.
   Va doresc insa tuturor toate cele bune!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Daniela, intradevar in grupuri de mai mici dimensiuni altfel se socializeaza, alta este posibilitatea ta de insotitor de grup de interactiona cu toti participantii. Dar nu este un sine qua non pentru omogenizarea grupului. De altfel o calitate si o stare foarte importanta pentru obtinerea unui interes comun al participantilor. Am avut grupuri de 40 persoane in care toata lumea a fost parca aleasa sa fie impreuna, am avut insa si grupuri de 8, in care abia am asteptat sa se termine excursia...Ceea ce mi se intampla rar, imi plac locurile, imi place sa calatoresc, sa intalnesc oameni...

Asa cum ti-am explicat si cum te-am..."avertizat" de la inceput, o sa intalnesti o varietate mare de profile de oameni. Cu diferite stiluri de a se distra, de a percepe o calatorie, cu grade diferite de interes pentru cultura, istorie, religie...Apoi ca o sa dai de oameni care o sa te placa de cand te vad, te apreciaza, iti inteleg si respecta efortul. Si de altii care se uita la tine pe sub gene, care iti cauta cusururi, carora indiferent ce le oferi, tot suparate pe tine sunt. Fara motiv...dar uneori strident afisat. Nu te supara si nu-ti consuma energia inutil, nu ai solutii pentru acestia din urma, in primul rand pentru ca le lipseste doza de intelegere si in al doilea rand capacitatea de a se bucura. Poti sa faci si pe clovnul, nu ai cum sa le rupi si macar un zambet. Nici ei nu se pot bucura pe ei...Si atunci cauta vinovati pentru asta. Daca toti ceilalti o iau la dreapta si ei la stanga, tu esti de vina ca atunci cand vor sa o ia la dreapta nu mai gasesc cararea...Tot tu esti de vina pentru ca ceea ce au ales singuri sa faca nu le place, ca nu au citit programul si se asteptau la altceva, ca ceea ce oferi tu in plus interesant pentru ceilalti...pe ei nu-i intereseaza.

Asta era o excursie in care rolul tau de insotitor de grup era de fapt destul de redus. Importanta era aici dorinta grupului de a se relaxa, de a se distra, de a socializa. Aici nu aveai cum interveni... Puteau sa aleaga intre a vizita si doar a se plimba, de a face plaja, baie...Aveau cadru, locuri faine, un hotel foarte bun, un grup din care sa-si aleaga un mai mic sau mai mare nucleu cu care sa se distreze. Nu aveau nevoie de tine ca parghie de interactiune, asta in conditiile in care se incadreaza in profilul pe care il anuntam noi pentru participare la SC: sociabil, comunicativ, tolerant, intelegator, cu respect fata de cei din jur si nu in ultimul rand fata de insotitorul de grup. Noi in SC oferim un mediu filtrat, un loc comod, placut, in care oamenii sa se poata cunoaste, sa se poata simti confortabil, sa se poata distra, relaxa...Cine nu intelege asta si ne cere altceva, imi pare rau, dar nu au citit care este tinta proiectului nostru.

Ce am inteles eu de aici si de la cei care mi-au scris referitor la aceasta excursie, este ca lumea s-a distrat si simtit foarte bine. Ca s-au organizat pentru actiunile de zi si pentru cele de seara in grupulete, ca s-a dansat, ras, facut plaja...Dar ca au fost 2 persoane care nu si-au gasit locul in grup, au vrut altceva, au avut mereu comentarii, ca nu ti-au acordat respectul pentru efortul de a oferi cat mai multe. Stai linistita, nu e din cauza ta, nu ti se intampla doar tie, ci si mie, si Lidiei, si Dianei, si lui Gabi, si lui Iulian sa intalnim astfel de persoane. Care asa cum am mai scris de nenumarate ori, NU au ce cauta in actiuni de socializare, de grup. Nu au capacitatea de intelegere, nu sunt toleranti, au si un pic de rautate manifestata in diferite forme. Sunt foarte foarte putini, dar extrem de stridenti. Deranjeaza pe cei din jur, iti afecteaza tie ca insotitor de grup capacitatea si motivarea...Si atunci de ce sa vina cu noi?  :-[ Ii acceptam desi nu sunt in profil, le acordam chiar mai mult timp decat celorlalti, ne straduim sa le oferim cat mai mult, iar raspunsul lor este incruntatul pe sub gene, comentariile, apostrofarile. Nu avem de ce sa suportam asa ceva, pentru ca ne facem foarte bine treaba, suntem dedicati si in special  pentru ca ne implicam emotional. Stiu si pot aprecia in comparatie cu ce fac altii ca efortul si atentia noastra pentru cadrul de vacanta este cel putin triplu. Si nu e o lauda. Este o realitate pe care toti cei care inteleg turismul pot aprecia si recunoaste. Am filtrat mereu acest tip de profil, pentru ca imi doresc in actiunile noastre o atmosfera minunata pentru participanti, un loc in care sa nu existe lucruri care pot deranja.


Offline Cristi Belgun

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Salut!
Excursia a fost ok. 99 % din punctul meu de vedere. Colegele care au exprimat pareri critice au dreptate-eu am platit tot ce mi s-a cerut, inclusiv parcarea , dar aritmetica..
20x 10 eurox 4,7 fac 940 lei
28 X 50 fac 1400.
Diferenta putea acoperi costurile de parcare.
Despre ghid- ar fi cazul sa invete sa nu mai spuna priamprism- in loc de priaprism; cand ghidul(niciodata nu a zis ca e insotitor) a intarziat,si l-am rugat pe sofer sa porneasca aerul conditionat inainte de a urca in masina-nu a vrut- evident pt. aface economie.
Mie imi place SINGLES  CAMP dar nu vreau sa se creada ca cele 2 colege ce au postat anterior,  nu au spus adevarul.

Offline Gaby1234

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
Re: Vara cu plaja si distractie: Varna - Nessebar - Balcik 23 - 26 august 2018
« Răspuns #37 : Vineri, 07 Septembrie 2018, 10:44 »
Buna ziua,

Eu am fost pentru a treia ora la Nessebar-Sunny Beach si pentru a doua oara in Varna-Balcik (prima data am fost aici tot cu Singles Camp, anul trecut) si vreau sa precizez ca, daca la anul se va mai organiza (eu sper sa se organiza pe un sejur mai lung de 4-5 nopti) voi participa din nou la aceasta excursie, pentru ca: hotelul a fost foarte bun, programul lejer, si nu in ultimul rand, prezentarile lui Daniela a obiectivelor vizitate, si nu numai a obietivelor vizitate, au fost la superlativ.

O zi frumoasa!

PS: am uitat de Bogdan, care pe langa abilitatile lui de a sofa foarte bine, pot spune ca s-a integrat foarte bine in grupul nostru.