Autor Subiect: Drumetii Canionul 7 Scari si Ciucas 11 - 13 mai 2018  (Citit de 20790 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline getaravi13

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Re: Drumetii Canionul 7 Scari si Ciucas 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #75 : Luni, 14 Mai 2018, 10:04 »
Buna dimineata oameni frumosi,

Prima mea drumetie alaturi de SC a fost ,fara exagerare, cea mai tare drumetie din viata mea. Toate asteptarile mele au fost muuulttt depasite. Am petrecut 3 zile de bucurie maxima, trei zile in care Lidia ne-a purtat pe trasee incredibil de frumoase, am intalinit un grup de oameni atat de frumosi si plini de viata ,am ras, :yeah: am dansat :dance: ,am cantat, :whistle:am legat prietenii extrem de frumoase.
Abia astept urmatoarea drumetie.

VA MULTUMESC CA EXISTATI !!!

Gigi draga ai creeat ceva minunat cu acest site si acest grup. Un mare Multumesc pt tot ceea ce faci :bow:

Offline Syzygium

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 79
Re: Drumetii Canionul 7 Scari si Ciucas 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #76 : Duminică, 20 Mai 2018, 07:57 »
Un singur comentariu, o sa zica lumea ca nu ne-a placut in excursie! Noroc ca a reusit getaravi13 sa redea atat de bine starea de spirit. A fost foarte frumos, cu toate ingredientele unei actiuni reusite. Am fost 3 zile pe munte, am (re)intalnit oameni interesanti si placuti si dornici de drumetie, am revazut Brasovul.

Muntele Rosu nu a fost chiar rosu dar suficient cat sa ne bucure din plin. Pentru cei care nu cunosc zona, Muntele Rosu se numeste asa datorita bujorului de munte, numit si rododendron, care infloreste in perioada asta. Noi l-am prins la inceputul perioadei de inflorire, cred ca urma sa ajunga la apogeu in 2-3 saptamani




Si partea trista: la cabana Ciucas aveau clatite cu dulceata de rododendron :( cu toate ca e protejat prin lege. Si am intalnit si oameni care culegeau masiv. ( e protejat pentru ca nu poate fi transplantat si ajunge la maturitate in 30 de ani; e altceva decat rododendronul de gradina)

Sa ne reintoarcem la lucruri placute. Bonus pe langa bujori, gentiene:


Drumul de la cabana Muntele Rosu spre Ciucas a inceput un pic cam abrupt, dar toata lumea a  urcat cu bine, grupul a ramas compact pana la sfarsit.


In rest munte, tufe de afin si ienupar, padure si iarasi munte.




Cabana Ciucas in plan indepartat:


Seara am avut foc de tabara. Din pacate nu pot sa pun o poza mai elocventa in care sa se vada ca am avut noroc de un grup entuziast care a cantat cu foc langa foc :) . S-a mancat paine cu untura si ceapa si a fost si ceva bautura sa ne incalzeasca..


In ultima zi am revazut Brasovul. De sus de pe Tampa, apoi un pic la pas prin centrul istoric.


Si sa nu uit de canion, a fost spectaculos, iar drumul pana acolo usor si foarte frumos.


Bine de stiut pentru amatori,la canion este si cel mai lung traseu de tiroliana din tara. Dar necesita un pic de training, traseul nu e continuu, sunt niste jonctiuni intre copaci si trebuie coborat si apoi urcat iarasi, si asta o faci singur fara asistenta. Nu s-a incumetat nici unul din noi, ne-am multumit sa-i admiram pe temerarii care pareau sa aiba ceva antrenament si cunostinte tehnice..

Foto credit pentru imaginile de mai sus: Lidia (eu inca nu m-am apucat de facut poze, inca sunt mult prea precupata sa ma uit pe unde calc :) )


Offline gigel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 45
Re: Drumetii Canionul 7 Scari si Ciucas 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #77 : Duminică, 20 Mai 2018, 20:48 »
buna seara,

si eu confim cele spuse mai sus .. ..multumesc Lidiei pentru  organizare si grupului pentru participare la actiuni :worship:

o seara minunata!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Drumetii Canionul 7 Scari si Ciucas 11 - 13 mai 2018
« Răspuns #78 : Duminică, 15 Iulie 2018, 06:13 »
Un proiect AQUA CARPATICA - filmări cu drona - În zbor peste munții României. :smitten:
Munții Ciucaș
! No longer available


Bujorii de munte din Munții Ciucaș
! No longer available

Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.