Autor Subiect: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018  (Citit de 22409 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #15 : Vineri, 16 Februarie 2018, 08:48 »
Contui prezentarile video. O filmare absolut fantastica a Palatului Pena din Sintra, pe care-l avem si noi evident, in program:

! No longer available

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #16 : Sâmbătă, 17 Februarie 2018, 07:39 »
Un film de promovare a Portugaliei pe care l-am postat pe pagina noastra de facebook si care mi-a placut mult. Recomandam si acolo, chiar daca nu sunteti interesati de Portugalia, priviti-l. Asa trebuie sa arate o invitatie de a ti se vizita tara.

! No longer available



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #17 : Duminică, 18 Februarie 2018, 07:57 »
Fotografii noi cu Portugalia...Culoare, armonie ce imprima parca o muzicalitate...




















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #18 : Luni, 19 Februarie 2018, 07:52 »
Un film promotional, exceptional facut de portughezi...Merita vazut!

! No longer available



Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #19 : Marți, 27 Februarie 2018, 15:32 »
Sintra, basmul romantic al Portugaliei

La 18 kilometri de Oceanul Atlantic, ascunsa la umbra muntilor dintr-un superb parc natural, se afla Sintra  –  bijuteria coroanei Portugaliei. Aici si-au incercat fanteziile regii lusitani, in cel mai glorios timp istoric al acelui popor. De aici a urmarit Regele Manuel I intoarcerea lui Vasco da Gama din legendara expeditie in care a descoperit Indiile. Aici a fost auzita pentru prima oara, la curtea Regelui Sebastian (stranepotul Regelui Manuel I), capodopera „Os Lusíadas“ a poetului national Luís Vas de Camőes. Si de aici a plecat in secolul al XIX-lea curentul care a desenat imaginea Europei: arhitectura romantica. Gratie Sintrei, transformata de monarhi intr-o resedinta de vis si sursa de inspiratie pentru ceilalti regi, turistii pot vizita astazi pe tot continentul peisaje fascinante, cu gradini luxuriante, parcuri dantelate si cladiri de poveste. Captivat de frumusetea Sintrei, Lordul Byron a intitulat-o „cel mai incantator loc din lume“.

Sintra nu inseamna doar castelul multicolor, Pena, cel usor de recunoscut chiar si de ce care nu au ajuns acolo ci intreg ansamblul de castele si case construite acolo. Va sfatuiesc sa vizitati si Palacio de Monserrate si mai ales Quinta da Regaleira. O arhitectura fabuloasa!

Palatul da Pena























Palatul Monserrate



















Quinta da Regaleira:
















Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #20 : Vineri, 09 Martie 2018, 07:09 »
Portugalia, locul care te invata sa te bucuri de mancare!










































Offline Hideg Silvia

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #21 : Vineri, 09 Martie 2018, 22:01 »
   Si.... Festivalul SARDINEI....sardine...zeci,sute de gratare cu sardine...sangria si bere..Minunat!...Mirosuri  dar mai ales gusturi

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #22 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 07:31 »
Daca ieri postam ceva despre bucataria simpla dar exceptional de gustoasa, astazi despre vinurile de acolo. Pentru care merita sa-ti dedici o intreaga vacanta. Ratacind prin vii, bucurandu-te de picnicuri in podgorii, de degustari, strabatand pitoreasca zona rurala. Va promit la un moment dat si o astfel de excursie... :)

Insorita Portugalie: un festival minunat de gusturi si arome. Vinurile strang in buchetele lor toata bucuria soarelui, tot parfumul unei naturi fascinant de frumoasa, luand aromele fiecarui loc din care vin: Madeira, Porto, Douro, Pico, Alentejo, Algarve...Elixirul zeilor...

O excursie in Portugalia ar fi incompleta daca n-ai manca sardine stropite cu vinho verde, daca nu ai gusta din branzeturile delicioase la un pahar de ruby, daca nu ai termina macar o masa cu un strop de vin de Madeira...Un pahar de Douro pe o plaja cu oceanul in fata, un asfintit de soare acompaniat de o sticla de Alentejo...































































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 10 Martie 2018, 15:45 »

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #24 : Marți, 13 Martie 2018, 07:51 »
Portugalia a fost o vreme imperiu, un conglomerat de tinuturi descoperite si cucerite pe apa. Cel mai important pentru coroana regilor portughezi a fost fara indoiala Brazilia. Si acolo, la fel cum s-a petrecut si in alte zone cucerite de spanioli, portghezi si ulterior de englezi, populatia locala a fost in mare parte exterminata. Asta dupa ce bietii oameni le oferisera "cuceritorilor" tot ce aveau ei mai bun si cu multa umilinta, munca lor.

Dupa ce au reusit sa inabuse revolte, dupa ce ultimii localnici au fost omorati sa fugariti in zone de jungla si munte, cuceritorii s-au trezit in situatia in care nu aveau cu cine sa lucreze pe plantatile de zahar si mai apoi de bumbac. Si atunci au reinventat sclavia. Vase intregi de amarati capturati in Africa au fost adusi sa munceasca in America de Sud. Cei care au supravietuit drumului pe ocean, au fost supusi celui mai inuman mod cu putinta. Au fost obligati sa munceasca pe plantatii de dimineata pana in noapte, fara sa aiba alta rasplata decat o bucata de paine, apa si niste zdrente cu care sa-i acopere trupurile.

Oamenilor aceia, mutati din locurile lor, umiliti, batuti, extenuati la munca le-a ramas un singur lucru care sa le bucure intrucatva viata: muzica. Cei care ati fost la Sibiel sau Gura Raului va amintiti de ceea ce povesteste de fiecare data prietenul meu Radu Popescu despre jazz. Ca isi are izvorul in muzica negrilor afro-americani. Acolo s-au nascut ritmurile, acolo s-a dezvoltat melodicitatea. Nu intamplatot cei mai buni solisti de jazz, adica supremul in muzica, sunt de origine africana.

Inainte de plecarea in Cuba am facut o selectie mai larga de muzica legata de acea tara. Am ascultat sute de melodii traditionale si am regasit in ele acorduri sau chiar linii melodice din cantecele de succes international. Apoi salsa, merenge, reggaeton, bachata, toate au fost acolo intr-o forma extrem de simpla si vie. Este o muzica ce ni se potriveste noua latinilor, de aici si placerea de a dansa pe ea, de a o asculta...Cand pun muzica la petrecerile noastre Singles Camp tin cont de asta...

Cateva din melodiile care isi au radacinile in zonele "cucerite" de portghezi si spanioli...Prelucrate si aduse in zona comerciala, accesibila, suna foarte bine...

Un exemplu de merenghe:

! No longer available


Regaeton adus in zona dance:

! No longer available


O o melodie hit, intr-o versiune salsa:

! No longer available


Un dans bachata:

! No longer available


Afro-americanii sunt plini de muzicalitate, au ritmul in sange, nu depun nici un efort in invata sa cante sa danseze...

Am scris despre toate astea aici pentru a sublinia inca ceva: fiecare lucru rau aduce si unul bun. Fara portughezii si spaniolii cuceritori, fara actiunea lor de a muta africani in America si a-i transforma in sclavi, nu cred ca am fi avut aceasta muzica...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #25 : Marți, 13 Martie 2018, 11:28 »
Porto, unul dintre cele mai frumoase orase din lume.

! No longer available

Offline ailenusu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #26 : Duminică, 01 Aprilie 2018, 14:16 »
Buna,
M-am inscris pentru Circuit sejur Portugalia si ma intreb mai sunt inscrisi si altii ? Sper sa se gaseasca inca 23 de doritori . Portugalia e un loc superb , iar programul propus de Gigi chiar ma incanta .

Buna, tuturor
Buna, Cristina
Te anunt cu bucurie ca tocmai m-am inscris si eu pentru vacanta in Portugalia, asa incat, stai linistita, deja suntem doi/doua doritoare!  :thumbup: Abia astept sa ne cunoastem si sa petrecem zile frumoase acolo, macar la fel de frumoase cum vad ca e tara asta in poze!  :)

Offline Criscont

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Carpe diem
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #27 : Duminică, 01 Aprilie 2018, 21:19 »
Portugalia este superba , eu o am de mult in lista locurilor pe care doresc sa le vizitez si ma bucur mult ca se organizeaza excursia de acest grup . Programul propus este echilibrat vom avea multe de vizitat , dar si cateva zile de relax la plaja . Din ce am vazut eu pe site suntem mai multi inscrisi , la un moment dat parca mai erau doar 8 locuri .Sunt si eu nerabdatoare sa cunosc grupul si sa vad cum decurge excursia , mai ales ca pentru mine este o premiera - nu am mai fost in excursii organizate de agentii , pana acum mi-am organizat singura excursiile si am calatorit impreuna cu fiica mea . Sunt increzatoare ca va fi bine , altfel nu m-as fi inscris aici . Inca nu am citit pe forum pareri negative despre vre-o actiune organizata de SinglesCamp.
Cristina

Offline ailenusu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #28 : Luni, 02 Aprilie 2018, 22:52 »
Este o premiera si pentru mine si sper sa ma intorc multumita de timpul petrecut in vacanta asta, asa incat sa ma inscriu si in altele!  :)
 

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit si sejur in Portugalia 3 - 13 iulie 2018
« Răspuns #29 : Marți, 03 Aprilie 2018, 08:41 »
E greu sa asiguri pe cineva pe care nu il cunosti, nu te cunoaste, ca ii va place ceva ce faci... :)  De aceea nu incerc niciodata...Si nu doar din motivul acesta: daca as incerca sa conving lumea, as pierdea sansa celui mai bun filtru in SC, pe cel al increderii.

Experienta mi-a aratat ca oamenii care au incredere, care stiu sa evalueze, sunt persoane cu multe calitati ce tin de adaptare, interactiune, toleranta. Cei care se invart in jurul cozii, care masoara de zeci de ori inainte sa treaca un prag, care stau cu piciorul ridicat si sovaie sa ajunga pe partea cealalta, nu se potrivesc grupurilor. Neincrederea la ei este un sindrom generalizat, nu unul localizat pe SC si asta le-a afecteaza mult din avergura. Sunt oameni care se pierd intr-o multime, trec neobservati, aparent nu fac nimic. Dar tot timpul mi-a aratat ca sunt cei mai "reactivi". Orice ar parea ca le afecteaza si ataca zona de siguranta, ceea ce considera ei ca le apartine, ca li se cuvine, devine o tinta. Iar manifestarile si reactiile sunt de cele mai multe ori nemasaurate, violente.

Sa va spun ceva despre ceea ce fac eu aici. Daca lumea nu ar mai reveni, daca as vedea doar fete noi, pentru mine ar fi un indicator sa ma opresc, pentru ca nicioadata nu am facut ceva care sa nu-mi placa. Nu as putea munci fara sa stiu ca e bine, ca place, ca este apreciat. Vad insa oameni pe care ii cunosc de ceva vreme venind de 5-6 ori pe an cu noi si ar mai vrea daca ar putea. Si sunt oameni de calitate, adevarti indicatori. Asta imi arata ca e ok, ca actiunile, programele sunt bine gandite.

Dar evident ca nu pot multumi pe toata lumea. Imi propun, dar stiu ca nu am cum. Sunt oameni pe care nu-i poate multumi nimic si asta dintr-un singur motiv: nu sunt ei insusi multumiti de ei. Ii vad imediat, chiar din aeroport, chiar de cand urc in autocar. Au o privire care pare sa puna presiune pe tine, care indica o stare de nevoie de conflict. Este asemanatoare cu cea de aroganta, de superioritate, are ceva si din asta, dar e un pic diferita. Am avut sansa ca in viata sa cunosc si sa interactionez cu mii si mii de oameni si asta m-a ajutat sa inteleg si sa evaluez imediat pe cineva. Si sa ma feresc de cine poate sa ma afecteze. Este adevarat, uneori nu am spatiu de retragere si atunci sunt nevoit sa suport. Sau sa reactionez la randul meu. Pentru ca cei vechi ma stiu: sunt genul de persoana directa care nu are ce pierde. Si imi permit, in limita bunului simt si al decentei sa spun ceea ce vad. Pentru a lamuri lucrurile si a nu tine situatia in dezechilibru.

Probleme mai apar si din asteptari. De multe ori oamenii nu citesc tot si isi creeaza singuri imaginea lor despre excursie. Viseaza locurile prin care merg, fara macar ca ele sa existe...Isi doresc si asteapta lucruri care nu ai de unde sa le iei, cum sa le oferi...Altii nu se limiteaza la crea asteptari nejustificate, ci merg mai mult, dorind sa apara acolo, in grup, ca persoane umblate, cunoscatoare in toate cele. Si asteapta aprecieri. Care evident ca nu au cum sa apara. Nu realizeaza penibilul ca intr-un grup de oameni de calitate, care au calatorit, care au cultura necesara aprecierii, sa te apuci sa-ti dai ochii peste cap ca tu le stii pe toate...Multi dintre acestia au senzata ca fiind critic, este o dovada a ca ai gusturi, ca esti cunoscator, ca esti umblat. Penibilul in care se afla facand asta e cu atat mai mare cu cat neremarcand reactii, repeta si repeta si iar repeta. Pe mine sincer ma distreaza sa le vad disperarea de a demonstra, dar imi este in acelasi timp mila de pozitia in care singuri se pun...

Despre Portugalia. Este cu siguranta, la fel ca Andaluzia, ultima excursie pe care o s-o organizez in zona continentala. Am mai promis odata, am facut o pauza de un an, apoi insa nostalgia si dorinta de a le arata, m-au facut sa trec peste promisiune si sa le lansez din nou. Problema este ca tarile acestea sunt efectiv asaltate de turisti din toata lumea, inregistreaza niste cresteri uluitoare de trafic, ceea ce creeaza pentru noi ca organizatori o multime de probleme. Nu mai poti vizita obiective pentru ca sunt supraaglomerate si limitate ca acces, tarifele la servicii cresc exagerat de mult, nu gasesti furnizori. Calitatea serviciilor a avut evident de suferit, totul a devenit mai comercial. Si asta este ceva care ma face intotdeauna sa ma indepartez...

Ca destinatie este minunata. Am mai scris despre Porto ca este unul dintre orasele mele favorite. Apoi imi place la nebunie Alfama si tavernele cu fado. Imi place si admir mult Manastirea Ieronimilor, dar in special Bathalia, ceea care trebuia sa devina giuvaerul Portugaliei. Nu sunt gurmant si nici unul care are nevoie de superretete si master chef sa-mi multumeasca gusturile. Poti sa-mi dai orice si facut in orice fel. Nu sunt deloc pretentios. Asta nu inseamna ca nu apreciez. Iar in Portugalia apreciez simplitatea si savoarea bucatariei. De vinuri ce sa mai vorbim...Sunt fan vinuri portgheze.

De Cascais ma leaga amintirile multor grupuri. Este un loc exceptional, de la plajele din golfurile falezei ce leaga Cascais-ul de Estoril, pana la stradutele artistic pavate. Imi place sa ma prinda seara la Bocca D'inferno, imi place rasaritul...

Grupul este mic, ar trebui sa stea destul de strans. Asta e un punct important al excursiilor, care insa nu depinde mult de mine. Incerc si mai folosesc eu parghii de a-l tine impreuna dar nu pot exagera, trebuie sa dau libertatea obisnuita unei vacante.

Am vazut ca mai sunt doar 4 locuri, deci sunt deja 21 de participanti. Pe doi deja va stiu de aici de pe forum, pe ceilalti o sa-i "descopar" pana plecam...Pot fi vechi sau noi, nu am cum sa stiu pana nu primesc din agentie lista...

Pana la intalnirea pe aeroport mai este ceva vreme...intre timp eu o sa tot calatoresc. Promit insa sa fiu odihnit si interesat de destinatie ca si cand as merge pentru prima oara acolo... :) Pe curand!