Autor Subiect: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018  (Citit de 21587 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #45 : Luni, 13 August 2018, 19:51 »
Incep o poveste a celor 6 zile petrecute in Islanda...

O plimbare pe faleza din spatele hotelului din Keflavik:











"Momaile" de langa Sala de Concerte din Reykjavik:



Sala de Concerte. O constructie moderna, ce poate fi asimilata cu un iceberg, dar si cu un peste...Ferestrele fateta, asezate in diferite unghiuri ofera in soare o multitudine de culori...



Parlamentul Islandei, din Reykjavik:



Primaria din Reykjavik si lacul Tjornin:





Statuia Birocratului sta simbol al celor care nu inteleg pe cei in folosul carora trebuie sa lucreze, exact in fata primariei:



In portul de ambarcatiuni usoare...Pentru o binemeritata pauza de masa si cafea...





Lacul Tjornin:





Cele mai pitoresti cladiri din Reykjavik se afla in jurul lacului:





















Árbær Open Air Museum, un loc in care ai ocazia sa vezi cateva case taranesti, dar si unele din orasul vechi:





















Cu capitala Islandei am facut cunostiinta printr-un tur ghidat... Doi tineri foarte bine pregatiti, placuti si spontani, ne-au purtat pe strazile centrale ale Reykjavikului, incepand de la Parlament si terminand in fata Primariei. O multime de informatii, de povesti, de explicatii, nu doar despre capitala ci si despre tara care urma sa o vizitam.

Si a venit si prima zi de calatorie. Primul punct Parcul National Thingvellir, acolo unde a functionat mai bine de 800 de ani, primul parlament din lume. Punctul de atractie acolo este acum falia tectonica americo-euroasiatica.





























Biserica, casa primului ministru si un peisaj de poveste:

















Cu putina graba, am ajuns sa vizitam si Cascada Öxaráfoss:







Am continuat spre sud, cu vizitarea unui vulcan activ acum 8000 de ani: Keriđ.  Pe fundul craterului isi oglindeste acum apele, un lac superb:

















Ceva cum nu se poate mai spectaculos: geyserele...Batranul doarme, dar Strokkur se ocupa de turisti:



IMG]http://photo.singlescamp.ro/wp-content/uploads/2018/08/Excursie-Islanda-2018.-Singles-Camp00388.jpg[/IMG]





In Islanda cel mai mult iubesc calutii. Ii vezi peste tot, colorati in rosu, alb, negru si combinatii superbe. Coamele lor lungi, au un efect teribil in bataia vantului...









Gullfoss Waterfall. "cascada de aur"...Impresionanta vijelia aceea imensa de apa...





















Si gata prima zi, am parcat masinile...



...si ne-am cazat. Un loc superb, m-am simtit la revenirea acolo ca in paradis...Dupa o tura pe la cabane, o "consfatuire" cu whisky in cabana mare si apoi in a mea, ceva mai micuta...

















Nimic nu se poate asemana cu o baie calda privind pajistile nesfarsite...Asa am incheiat acea zi minunata...in care intrasem deja in al 58-lea an...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #46 : Marți, 14 August 2018, 15:39 »
Pana sa-mi continui calatoria, postez cateva fotografii best off, pe care le-am facut acolo in tara ghetarilor si a vulcanilor...







































Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #47 : Marți, 14 August 2018, 17:26 »
Am priimit multe poze!  :D Multumesc Lidia si Gigi, abia astept sa le vad pe indelete.  :flori:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #48 : Miercuri, 15 August 2018, 21:28 »
Imi continui povestea in...imagini. Cu a doua zi de calatorie...

Keldur, unul dintre zecile de catune ce stateau imprastiate in salbaticia nordului. Fascinant, uimitor si de neinteles pentru noi cum puteau acei oameni sa traiasca in niste casute facute din turf captusit cu muschi si acoperite cu iarba...Nu aveai nici macar loc sa te invarti inauntru...Lemn nu se gasea, carbune nici atat...Teribil trebuie sa fi fost, nu e de mirare selectia naturala care s-a intamplat acolo...















Si uite asa uimindu-ne, am ajuns la o cadere de apa impresionanta: Seljalandsfoss. De fapt una dintre multele formate din topirea ghetarilor ce acopera crestele si platourile montane vulcanice.







Apoi a doua cascada uriasa a zilei, Skogafoss...









IMG]http://photo.singlescamp.ro/wp-content/uploads/2018/08/Excursie-Islanda-2018.-Singles-Camp02327.jpg[/IMG]

Casute in drum si o biserica ce a fost construita in acelasi stil:













Am ajuns apoi la un loc exceptional. O panorama din care se poate vedea ghetarul, oceanul si imensa plaja neagra. Si in departare Vik i Myrdal, cu stancile sale sculpturale rasarite din mare...Locul se numeste Dyrhólaey Cliffs.















Am coborat apoi cu microbuzele, pana la alt loc fantastic...











Un alt loc de poveste: Reynisdrangar Cliffs si Vik i Myrdal – plaja neagra...Uluitor de frumos, in amurgul polar.











Am trecut apoi printr-un camp de lava, ce a acoperit zona dupa catastrofala eruptie din 1783, cea care se spune ca a schimbat chiar cursul istoriei...Tuful vulcanic si-a tras o plapuma groasa de muschi, imaginea pe care o ai privind campurile este ca ai pasit pe alta planeta...





















Nu-mi amintesc exact cum am ajuns in mica mea camera de hotel, la ce m-am gandit, cum a trecut noaptea, sau poate nu vreau...Oricum atat cat am dormit mi-a fost suficient sa fiu pe de-a intregul pe picioare si sa-mi repar si starea...Dimineata m-am trezit alt om, realizand, a cata oara in viata! - ca nu merita sa fi afectat de ceva...ce vine dintr-o zona fara importanta...

Am reinceput calatoria tonic si remotivat...Aveam langa mine doua persoane deosebite...asa ca drumul a fost si mai frumos!

Am vazut in acea zi efectiv minuni ale naturii, locuri ce nu pot fi descrise in cuvinte, iar imaginile sunt prea mici...







Jökulsárlón:



























































Plaja cu diamante:

































Am mancat la Hof, la un vestit local care serveste homar. Am ales ca de fiecare data pizza langustina. Un deliciu...



Hof este un mic port pescaresc din care pleaca vasele de capturat balene. Unul dintre ele tocmai isi arma tunul...Am inteles ca au voie, fiecare zona sa vaneze cate 20 - 30 balene/an.



Am ajuns apoi la fiordurile de est...Peisaje in schimbare, locuri dramatice...






Am traversat apoi alte peisaje de poveste...





























































Seara am petrecut-o intr-un fiord...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #49 : Joi, 16 August 2018, 20:11 »
Am transmis acum si filmuletele... :)

Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #50 : Duminică, 26 August 2018, 00:21 »
Am perceput peisajul islandez ca un puzzle gigantic care aduce laolalta: fiorduri, vulcani activi, ghetari in continua transformare, cascade, gheizere, campuri aride de lava si canioane. La toate acestea adaugandu-se oceanul care inconjoara insula, locul de unde vine mare parte din hrana islandezilor, pentru ca solul nu e fertil.

Prima zi a fost dedicata capitalei Reikjavik, unde m-au impresionat: cea mai mare biserica din Islanda si cladirea de concerte numita Harpa. E evident ca arhitectii ambelor constructii au folosit atat motive stilistice cat si materiale locale. Biserica are in acelasi timp si aspectul unei salve de lava care a cristalizat luand forma coloanelor paralelipipedice de bazalt si pe care le-am vazut cu ochii nostri in multe zone vizitate, dar si forma pe care o ia apa care erupe cu forta din adancul unui gheizer clocotit.



Harpa arata atat de ciudat si a fost atat de greu sa o cuprind intr-o poza! Dar e o constructie care pare vie, schimbandu-si culorile la exterior datorita sistemului de geamuri care o inconjoara, o protejeaza si ii confera o frumusete aparte. Designul este fantastic, cu unghiuri ascutite, sticla, imense spatii deschise, placi negre de bazalt, indulcite din loc in loc de pete calde de culoare, intr-un intreg in final armonios. Am facut si cateva poze panoramei Reikjavikului ce se deschidea in fata noastra, de la ultimul etaj, dar cu grija sa nu ne cada telefoanele intre geamuri.







Offline Dana Caragea

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #51 : Duminică, 26 August 2018, 02:12 »
Pe 10 august, dupa noaptea petrecuta la o casa de oaspeti intr-unul dintre fiorduri, unde am mancat si doua prajituri locale delicioase, ne-am continuat drumul, dar mai intai ne-am oprit pentru micul dejun la o benzinarie. Am fost intampinati de.... Betty Boop :) si  serviti bineinteles de o romancuta de-a noastra, care ca si ceilalti romani intalniti in Islanda s-au bucurat sa ne vada si sa ne auda vorbind romaneste.







Am admirat peisajul selenar, acolo unde in 1960 NASA a trimis echipajul navetei Apollo 11 sa se antreneze in vederea misiunii pe care avea sa o efectueze in spatiu.









Aria geotermala Krafla, locul cu un puternic miros de sulf si cu o intensa activitate subterana.







Dimmuborgir sau orasul negru, un camp de lava cu grote, coloane inalte de roca vulcanica si ciudate figuri zoomorfe, unde am parcurs si unul dintre traseele marcate.



Si frumosii caluti islandezi pe care i-am tot vazut pe parcursul drumului si care asteptau cuminti sa fie pozati, de parca stiau ca vor deveni vedete :)




Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #52 : Joi, 30 August 2018, 19:07 »
Un montaj foto, pe care l-am postat azi pe canalul nostru youtube:

! No longer available