Autor Subiect: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018  (Citit de 21484 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #30 : Miercuri, 01 August 2018, 14:00 »
Am inteles tot, ma duc sa-mi iau pelerina.
Multumesc mult si pe curand!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #31 : Joi, 02 August 2018, 07:43 »
Nina, cum stai cu pregătirile? Ziceam că poate luați și ploaia cu voi, că se pare că în Islanda tot nu va conta, plus că vă duceți echipați și pregătiți. :kissing:

Sunt convinsă că ați văzut feedback-urile din 2017, dar nu mă pot abține să o apreciez din nou pe Gabi p pentru imaginile postate atunci, dar mai ales pentru harta pe care ea a marcat cu steluțe locurile pe unde a umblat grupul de atunci. Mi s-a părut o idee tare, iar reacția a fost de uimire. Uau, în câte locuri, ce distanțe... Dacă doriți să (re)vedeti, click pe link, la Raspuns#37
http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2345.30.html

Dar și anul acesta, cu Nina și MihaelaAld, poate vor mai fi și alții, dar pe ele le-am văzut deja în acțiune, vom avea  impresii frumoase pentru noi, cei de acasă.  :thumbup: :magic:
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #32 : Joi, 02 August 2018, 10:40 »
Wonderland, mie nu-mi displace ploaia dar vorbesc strict în numele meu, altfel chiar că n-o să-mi găsesc colegă de cameră :)!
Cu pregătirile ce să zic, e perioada aia cu tot felul de probleme misto: oare am ghete, n-am ghete, permeabile sau nu, am pelerina, n-am pelerina...preocupări gen cum s-or pronunța toate numele alea gen, Fjadrargljufur, Kirkjubcjarklaustur(Eyjafjallajokull știu)... :). Pe parcursul unui an ai tot timpul să consumi emoțiile dinaintea plecării așa că acum sunt într-o așteptare relativ calmă :)!


Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #33 : Joi, 02 August 2018, 12:15 »
Pregatirea bagajelor, este ceva important in economia unei excursii. Pe multi ii vad carand inutilitati, bagaje imense, fara sens si incomode...In schimb uita de lucruri esentiale, sau nu tin cont de recomandari, considerandu-le poate doar flecareala dinaintea plecarii...Sa nu mai discut ce am intalnit la munte...Uuuu as putea scrie o carte...De la ghetute de oras, din velur, pana la sandale cu talpa plata, de la blugi incomozi si rigizi, pana la pantalonasi sexy de plaja...La rucsacuri si mai si...Am dat odata de un evreu, prin saua Caprei, cu un rucsac imens, descentrat, greu si plin - plin cu tampenii...I l-am dat jos din spate si l-am "reconstruit" dupa regulile de asezare...si langa i-am lasat o gramada de lucruri la care i-am recomandat mai bine sa renunte decat sa riste sa ramana undeva pe drumul spre Moldoveanu...Nu stiu ce a facut in final, eu eram cu grup si nu putea raman prea mult sa-l asist...

Pentru impermeabilizarea incaltamintii, este indicat sa folositi un spray de calitate, se gaseste la magazinele de pantofi sau la cele de sport gen Decathlon, Heviz etc. Eu imi pregatesc intotdeauna, trekkersii, inainte de a pleca undeva unde este risc de ploaie. Nimic nu poate fi mai neplacut decat sa ai picioarele ude toata ziua...Si acum, desi eu sper ca nu va ploua... :)...am cele doua perechi pregatite, date cu spray insulated. In Irlanda, pe o ploaie deasa, am rezistat o ora, fara sa imi intre picatura de apa la picioare...

Pelerina, asa cum o recomandam, se gaseste intr-un model foarte bun la Decathlon. Eu am cumparat-o acum vreo 5 ani, am folosit-o de zeci si zeci de ori si este in perfecta stare. Imi acopera inclusiv rucsacul, asa ca odata am scos-o din sac, am tras-o peste haine si gata, poate sa ploua...

Pantaloni, o sa vedeti, am doua perechi de Himalaia, si imi este destul toata excursia. Se uda foarte greu si daca se intampla, se usca in maxim o ora, sunt usori, elastici, au o multime de buzunare. In astfel de excursii nu stiu de blugi, de alt fel de pantaloni, decat de cei de out-door...

Am intotdeauna si ceva de iluminat, o frontala, sau aplicatie pe telefon, pt ca mai stam la casute cottage, unde la un moment dat poate trebuie sa ies, asa ca am nevoie de ceva care sa sparga bezna...

Offline cz_irina

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #34 : Vineri, 03 August 2018, 11:15 »
Stiu ca la blue lagoon trebuie facuta rezervare din timp....cand se face rezervarea si cine? eu imi doresc sa intru

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #35 : Vineri, 03 August 2018, 12:56 »
Irina, singura posibilitate de a vizita Laguna Albastra este in 6.08, atunci cand venim din turul de Reykiavik. Din capitala o sa ajungem in jur de ora 19.00 la hotel, iar de acolo pana la laguna trebuie luat un taxi, sunt in jur de 15 km. Dar cred ca pt a iesiti mai ieftin este nevoie sa faceti un share taxi, altfel nu e prea ieftin. Se pot face rezervari doar on-line, acolo nu este posibil. Anul trecut au fost 2 sau 3 fete, tot asa de la 21.00 parca pana la 22.30. Dar, nu vreau sa te influentez, stiu ca iubesti apa, au venit foarte dezamagite...Este o reckama fantastica in jurul acestui loc, vin atat de multe autocare, incat micul lac seamana mai mult cu o baltuta plina de broscute...Intrarea costa minim 90 EUR si nu include prosop.

Rezervarile, cine doreste. trebuie sa le faca personal.

Acum am definitivat timeing-ul programului din Islanda. Am tinut cont ca majoritatea sau poate chiar toti o sa ajungeti doar o data in acel loc, asa ca - dupa cum ati vazut in prezentarea excursiei, am inclus toate obiectivele majore, facand pt mine si Lidia un tur de forta de 6 zile pline, in jurul insulei. O sa plecam dimineata destul de devreme in general ora 8.00 si o sa ajungem serile tarziu, 20.00 - 22.00. Fiecare obiective, fiecare masa, fiecare segment de drum are acum alocat cate un timp si este extrem de important sa fie respectate. Altfel pe urmatoarele le facem in graba sau deloc.

Este clar ca o sa fie obositor, nu doar pentru noi doi, insotitorii de grup, dar si pentru voi... Ganditi-va ca intrati direct, in forta. Ajungem noaptea la hotel in jur de 02.00 si a doua zi la 8.45 plecam la drum spre Reykiavik. Va fac recomandarea, sa profitati de ziua libera de sambata sa va odihniti, sa nu ajungeti acolo obositi, sau cu nevoie de somn. Totul este frumos acolo si daca avem noroc si de o vreme buna o sa aveti ocazia sa vedeti poate cele mai minunate locuri pe care le-ati vizitat vreodata. Si ar fi pacat sa treceti pe langa ele marcati de oboseala...

Sa nu va speriati ca e un program alergat de la un obiectiv la altul. Fiecare are alocat un timp de vizitare optim, limitat insa evident de experientele pe care le-am avut pana acum acolo.

O sa fie locuri in care se merge, in jurul unui crater, prin campuri de lava, prin falia cascata intre continente. Unii sunteti mai activi, altii nu aveti capacitatea si antrenamentul fizic al celorlalti. Recomand celor mai putini activi sa-si evalueze puterile si timpul, nu este nevoie sa faceti intreg traseul, nici sa dati roata unui crater. Mergeti atata cat puteti, bucurati-va in zona de confort fizic, nu va fortati limitele. Luati-va masurile de siguranta sa aveti garantia ca ajungeti la timp la ora de intalnire.

Cu grupurile de pana acum din Islanda n-am avut probleme de ore de (re)intalnire, de nevoie de a astepta pe cineva, de a pune rabdarea grupului la incercare. Imi doresc mult sa ofer aceiasi atmosfera, aceleasi conditii si acestui grup, deci faceti acolo tot posibilul sa va pliati dupa program, dupa ceilalti, in asa fel incat sa vedem tot ce v-am scris, ce v-am propus.

Mai este putin si ne vedem...

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #36 : Vineri, 03 August 2018, 17:30 »
Referitor la documentele de calatorie, a ramas stabilit ca le vom primi in aeroport, mai putin asigurarea pe care trebuie sa o listam si sa o avem la noi?

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #37 : Vineri, 03 August 2018, 17:55 »
Trebuie sa aveti doar CI si recomandat intr-un alt spatiu sigur, pasaportul. Just in case. Biletele de avion si asigurarile sunt la mine, le aduc si le impart fiecaruia, pe aeroport.

Offline MihaelaAld

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 54
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #38 : Vineri, 03 August 2018, 18:04 »
Toata lumea spune despre Islanda ca este de o frumusete "nepamanteana". Sunt atat de emotionata in legatura cu aceasta vacanta, ca simt nevoia sa punctez anumite chestiuni, de frica sa nu-mi scape ceva important..
Multumesc!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #39 : Vineri, 03 August 2018, 18:27 »
Este intradevar foarte frumoasa, altfel nu as astepta atat pentru a ma reintoarce, a 3-a oara pe parcursul unui an de zile...Din pacate a inceput si acolo "asediul" turistilor si in afara de adevaratii iubitori ai naturii, am intalnit si multe grupuri care vor doar sa puncteze si acea destinatie...Am vazut idioti calcand muschii si lichenii de pe marea de lava, ceva unic si atat de sensibil. Ireparabile suferintele acelui covor impresionat! Ce pacat! Din cauza acestor turisti bifisti, este pe cale sa dispara adevaratul paradis al Madeirei, asa se va intampla si cu Azore, si cu Cuba si cu Islanda...Fiecare petec de pamant va trebui sa suporte nebunia turistica...

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #40 : Duminică, 12 August 2018, 07:21 »
Chiar că timpul zboară.  :) Sunteți, cred, în drum spre casă.
Noi stăm la întâmpinare, pregătiți de impresii și poze. Nina, ne bazăm (și) pe tine! :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177

Offline Nina Petre

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 177
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #42 : Luni, 13 August 2018, 00:49 »
Stau și mă uit năucă la poze și mă tot întreb unde naiba am fost?
N-am să caut cuvinte, pentru că nu știu unele care să descrie ce-am văzut acolo, nici măcar pozele nu reușesc decât într-o mică măsură. Mintea omului n-are cum să conceapă și să cuprindă atâta măreție și frumusețe concentrată pe metru pătrat. Mie una îmi trebuie un timp să procesez și mi-e teamă că de-acum, având Islanda ca reper, să nu mi se mai pară nimic la fel de spectaculos. Intr-un cuvânt, este o excursie în care trebuie doar să vezi și să simți, o recomand cu căldură iubitorilor de natură în stare pură, celor cu ceva rezistența la oboseală, pentru care confortul nu este esențial și care știu că pentru a vedea ceva extraordinar trebuie sa depui ceva efort. Dacă nu știi exact de ce vrei să fii acolo mai bine nu te duce, n-o să te simți bine și strici și bucuria celorlalți.
A fost prima mea excursie cu Gigi și cu această ocazie am văzut cât de tonic și șarmant este, cât efort depune, cum reușește să facă față unor situații demotivante sau neașteptate. Rolul lui cel mai greu acolo e însă cel psihologic, așa am văzut cât de complicat e să menții în stare funcțională un grup eterogen.
Pe Lidia o cunosc din excursiile mele anterioare, o prețuiesc și o admir, o salut cu drag și abia aștept să ne vedem pe munti.
Wonderland, te salut cu drag, am răspuns provocării tale fiindcă funcționez încă pe orarul Islandei, adică cu trei ore în urmă... :). Nu știu cum o să reglez eu treaba asta de mâine incolo... :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13222
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #43 : Luni, 13 August 2018, 11:22 »
Sapte zile de soare

Iti multumesc Nina pentru pretuire, calm si intelegere! Chiar daca sunt genul de om care nu asteapta nici un fel de recompensa in cuvinte, trebuie sa marturisesc ca sunt recunoscator celor care ma inteleg, care patrund un pic si in back stage, pentru a vedea ce se intampla acolo, ce cantitate de efort este nevoie, de cata motivatie, pentru ca in fata pe "scena" totul sa iasa bine...

Pentru mine a fost excursia care sa marcheze intrarea intr-un nou an, al 58-lea. Mi-am dorit mult sa trec pragul acolo, intr-o catedrala a naturii, sa am senzatia unica a puritatii, a salbaticiei, sa fiu alaturi de oameni dragi... Aceia care mi-au oferit in ultimii zece ani ocazia unor momente fantastice. Am vrut atat de mult sa impartasesc din bucuria mea, din veselia, din satisfactia de a putea arata niste locuri fantastice.

Am fost ca un motor de avion... Inainte de plecare cu cateva zile, am inceput sa turez...si apoi tot mai tare si mai tare, pana la ziua plecarii. Am vrut sa fiu in maxim de forma fizica, emotionala, sa fiu in varf motivational. Sa pot da tot de cat sunt eu capabil.

Ca s-a intamplat ca ziua mea sa nu fie ceea ce am asteptat si dorit, asta a fost...Excursia a fost a voastra, nu a mea...Ce vreau insa sa va spun cu toata sinceritatea, multumirea si bucuria, e ca la 57 de ani nu am avut o zi de sarbatorire, ci...SASE! Si asta datorita voua celor din grupul fain cu care am calatorit. Am simtit apropierea voastra, atentia voastra, felul extraordinar in care ati inteles si m-ati ajutat sa pot trece de momentele create de cei doi "out of profile", de neasteptata "plaja pe camp"... :) Toata multumirea mea, toata recunostiinta mea pentru niste persoane speciale, cu adevarat deosebite!  :flori: :flori: :flori:

Ii multumesc in mod special Lidiei, stiu ce efort fantastic a facut, stiu cat de demotivata a fost la un moment dat, stiu cat de greu i-a fost...A aratat insa ca este un om echilibrat, extrem de resposabil si care la fel ca mine se poate remotiva in timp scurt...Am simtit-o mereu alaturi, ca un om in care pot avea incredere 24/24. M-am bucurat sa vad ca lumea a indragit-o...

Niciodata nu bag sub pres si vreau ca si cei care nu au fost, si cei care nu ne cunosc, sa stie ca nu totul este lapte si miere aici. Ar fi prea frumos, prea ca in Paradis, prea ca...Nu, din pacate se intampla cateodata, ca intr-un grup de oameni faini sa apara si unu-doi care iti strica cheful de a mai face ceva...Care-si creaza asteptarile lor personale, care vor lucruri ce nu tin de ceea ce au platit, de ceea ce s-a promis. Care nu au profilul excursiei. Care nu au intelegere, toleranta, care sunt doar egoisti si rai. Da, m-am exprimat corect: rai. Pentru ca una este sa ai opiniile sau chiar reclamatiile tale si alta este sa inoculezi, sa-ti torni veninul in mintea celor mai usori influentabili, a incerca sa-i influentezi, sa-i determini...

Am scris de atatea ori, specific la fiecare excursie care este profilul cerut aici, cei care se potrivesc tiparului de participant SC, incat mie mi se pare prea mult. Si totusi, nu inteleg...Oamenii astia nu stiu sa parcurga cu atentie un text, nu se stiu evalua, nu pot sa inteleaga ca felul lor de a fi nu este placut de grup? Ca ajung ca la un moment dat lumea sa-i izoleze, sa rada in spatele lor, sau mai rau, chiar sa fie iritati si sa ajunga sa fie apostrofati? Ca ajung sa fie penibili prin incercarea lor continua de a critica, de a avea opinii? Am mai scris eu pe aici, faptul ca nu-ti place nimic, nu este vazut de cei din jur ca o virtute, sau ca pe o calitate ce tine de expertiza, ci ca pe un negativism extrem si strident. De care toti fug...

Depasesc acest subiect, in speranta ca va fi ultima oara cand ne mai intalnim cu astfel de persoane...Si ca va veni un moment in care nu va mai fi nevoie sa discut despre asa ceva...nici macar de 3 ori pe an... :)

Scriu aceste randuri in timp ce se descarca fotografiile. Vreau sa ajunga astazi seara la voi! Vreau sa va fac un dar, asa cum voi cei din grup ati stiut sa o faceti! Sa-mi readuceti zambetul pe buze, sa ma faceti fericit ca pot arata, ca pot purta oamenii in locuri minunate!

Am avut 7 zile cu soare, cred ca o exceptie in ultima suta de ani acolo...Iulie, o luna buna de calatorii in Islanda a avut doar 3 zile fara ploaie si acelea fara soare! Iar noi am avut 7 zile de soare!

Offline Onix

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 245
  • Bine ai venit in grupul nostru!
Re: Circuit Islanda. Frumusetea si salbaticia nordului 5 - 12 august 2018
« Răspuns #44 : Luni, 13 August 2018, 12:34 »
Islanda ne-a primit, deschisă, spectaculoasă, virgină, vrând parcă să ne amuțească cu frumusețea ei si....a reușit ! Nebun să fii să nu percepi toată energia aceea pozitivă, toată splendoarea peisajelor.......
Ca din fiecare excursie cu voi, m-am întors mai bogată cu câțiva prieteni, persoane deosebite pe care aștept cu nerăbdare să le revăd și în alte acțiuni, pe alte meleaguri, unde să depănăm amintiri minunate, să râdem și să ne bucurăm de viață !  :flori: