Autor Subiect: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018  (Citit de 11676 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rodi_

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #15 : Joi, 04 Octombrie 2018, 14:38 »
Buna ziua !
  Este cineva din grup ,din Constanta ?

Offline FLORIN_H

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #16 : Luni, 08 Octombrie 2018, 18:55 »
Pt. Angela B. Sunt interesat de cuplaj la taxi, dacă treci pe la Piata Universității. Te rog dă mail la halusf@yahoo.com cu nr. de telefon..dacă mai e valabil..




Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #17 : Luni, 08 Octombrie 2018, 20:20 »
Buna Florin_H,
Astept telefonul sa vedem unde ne intalnim.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #18 : Marți, 16 Octombrie 2018, 11:13 »
Vad ca aici nimeni nu a spart inca gheata,  ::) asa ca o s-o fac eu... :) Din placerea de a impartasi cu ceilalti, ceva din bucuria momentelor petrecute in Boemia...

Am gasit o Praga calda cum n-am intalnit-o vreodata, imbracata intr-o mantie de toamna cu o mie de culori...Ceva fantastic! Oglindirea in Vltava, razele imprastiate printre cladiri, paleta de nuante din parcuri...

Am sa incep povestea mea cu cateva imagini din Karlovy Vary...







































































































Vitrinele din Karlovy Vary:



























Pupp Hotel:





















La Hotelul Imperial, Sansoucci:
























Offline Pisicuța

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 55
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #19 : Marți, 16 Octombrie 2018, 12:42 »
Sunt atât de frumoase pozele că par ireale, darămite realitatea cum o fi...
Îți "lasă gura apă" după asemenea priveliști.
Felicitări finului observator. :applause:

Offline mariv_bv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #20 : Marți, 16 Octombrie 2018, 14:46 »
Oh da! Praga si Karlovy Vary (care erau demult pe lista mea de vizitat), au raspuns cu asupra de masura tuturor asteptarilor mele! Incepand cu vremea (si vremurile) si continuind cu grupul si ghidul, totul a fost super!
Gigi, daca tu si Singles Camp nu ati fi existat, ati fi trebuit inventati! Parol!
E-adevarat ca am mai carcotit noi pe ici pe colo: ca am obosit, ca ne dor picioarele, ca una-alta, dar am savurat fiecare minut mai ceva decat am savurat prajiturile de la Caffe Obecni Dum! Ceea ce s-a vazut si la Hard Rock Cafe, unde am rupt ringul!
Am facut si eu fotografii, dar Gigi, ai ridicat stacheta cam sus si nu ma pot compara cu tine la arta asta, asa ca o sa ma abtin sa postez aici imaginile....
Tuturor celor care au participat, le multumesc pentru amintirile placute pe care mi le-ati lasat si ma bucur ca v-am cunoscut!
Sper sa ne mai intalnim si la alte actiuni si sa ne simtim la fel de bine!
Multumiri Gigi si Bon Voyage!
 :smitten: :applause: :thumbup: :dance: *|*
Si in semn ca va iubesc, aici jos ma iscalesc,
Marcela

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #21 : Marți, 16 Octombrie 2018, 15:31 »
In fiecare excursie pe care o fac, incerc sa duc pe cei din grup in locuri in care mi-au placut mie. In care am mancat ceva bun, in care m-am simtit bine, in care am gasit ceva deosebit. Traseele mele nu sunt 100% turistice, au si locuri mai putin conventionale...Asta si din incercarea de a tine pe cei care vin cu mine cat mai apropiati, asa au un cadru de interactiune mai intim si continuu.

Sunt oameni carora li se potriveste acest gen de calatorie, care savureaza locurile mai inedite si mai putin turistice, sunt altii insa care au nevoie de alt gen de excursii, in care interactiunea cu grupul nu este atat de mare. Aici la Praga mi s-au parut toti cam pe calapodul meu, asa ca daca mie mi-a placut, atunci si lor... :)

Imi continui povestea cu cea a sticlei regilor: Moser. Unde am intalnit, ca maestrii fauritori, niste romani...


















































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #22 : Marți, 16 Octombrie 2018, 18:37 »
Karlovy Vary este vestit nu doar pentru apele sale tamaduitoare, nu doar pentru arhitectura sa nemaintalnit de armonioasa (desi sunt cateva stiluri acolo care aparent nu au nimic complementar: art-nouveau, pseudo-renascentist, presudo - baroc, imperial, functional - si totusi...), nu doar pentru vestitele sale colonade. nu doar pentru istoria sa boema si si pentru elixirul unui fabricant local: Becherovka. Stiu ca nu pe toata lumea incanta licoarea aceea, stiu ca nu toti savureaza aromele de plante de unde-si trage calitatile, dar locul este interesant si important de vazut... Asa ca:















































IMG]http://photo.singlescamp.ro/wp-content/uploads/2018/10/Excursie-Praga.-Singles-Camp-201800441.jpg[/IMG]




Offline mariv_bv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #23 : Marți, 16 Octombrie 2018, 21:35 »
Vizita la Becherovka a fost foaaarte interesanta!
Istoria familiei si a bauturii chiar merita o vizita, iar restaurantul face toti banii!
Sper insa sa nu mai puna Femeia-Comisar pe post de gazda, fiindca-si pierd clientii! ;D
Cand a inceput cu admonestarile, m-am simtit brusc transportata la scoala, la orele cu cei mai incuiati profesori!
Noroc ca dupa aia am mers la masa, unde ne-am delectat cu mancaruri faine si bere de calitate!

Offline Angela B

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 85
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #24 : Miercuri, 17 Octombrie 2018, 23:28 »
         Da, ne-a placut cu siguranta . Desi dupa cum reactionam nu s-ar parea... Eu cred ca de luni fiecare am intrat in viata de zi cu zi si unii nu au timp si pentru a reactiona aici ...
Imi pare rau ca activitatea pe forum nu mai e la fel de intensa ca inainte ….dar, ca ne-a placut tot ce am vazut la Praga sunt sigura.
Praga - un oras minunat, mult peste asteptarile mele  in dimensiuni si frumusete dar si cu foarte , foarte multi turisti... O vreme incedibil de frumoasa, o toamna generoasa cu natura imbracata in mii de culori ...
Programul excursiei a fost foarte divers, cu plimbari in natura in Vysehrad (fosta cetate ) si la Karovy Vary,  concert rock si concert simfonic, vizite in muzee si biserici, o zi de shopping si toate acestea in numai cinci zile.
   Grupul a fost minunat. De atatea ori am scris aici ca tovarasii de calatorie au fost pe placul meu dar de fiecare data se intampla ca  grupul urmator il depasaste pe cel dinainte.
    Multumensc Singels camp si Gigi Candea ca imi dati prilejul sa am asemenea excursii frumoase. Multumesc tovarasilor de calatorie pentru intelegere si buna dispozitie . Sper sa ne vedem cat de curand in alte excursii ….


 :D :D :D

Offline mariv_bv

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #25 : Joi, 18 Octombrie 2018, 08:10 »
 :D *|* :flori:

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #26 : Joi, 18 Octombrie 2018, 10:29 »
Da, din pacate s-a pierdut ceva din spiritul acela minunat care anima actiunile si inainte de plecare si dupa...Lumea impartasea din ceea ce vazuse, posta imagini, interactiona...Acum ma rog, e adevarat ca avem grupurile whatsapp...Da, este si asta o forma, dar localizata si intimizata doar la nivelul participantilor unei actiuni...Nu vad si altii, nu inteleg ceea ce se petrece in iesirile noastre, care este, care ar trebui sa fie atmosfera. Ce au vazut, cum ar trebui sa se pregateasca, ce ii asteapta...Ideea mea, Singles Camp, includea si se baza intr-o mare masura si pe aceasta interactiune, pentru ca ajuta mult in special pe cei noi, iar pe ceilalti ii fereau de persoane care sosesc cu bagajele si mintea pregatite ca pentru o vacanta printr-o agentie de turism, nu printr-un club...Pentru ca acest lucru este in momentul de fata singura problema la care nu-i gasim rezolvare. Nu reusim sa-i determinam pe toti participantii sa citeasca tot ceea ce scriem, ce explicam despre noi, despre actiuni si de aceea din cand in cand ne trezim cu persoane care nu pricep cum se desfasoara lucrurile aici, care sunt particularitatile actiunii noastre si cel mai rau, pot fi incompatibile...Ma gandesc ca daca ar scrie si altii, nu doar noi, lumea ar intelege mai simplu si usor daca locul lor este sau nu cu noi...

Dar prea multe vorbe, sa trecem la imagini, din excursia asta...Si pentru ca se amintea de restaurantul de la Becherovka, sa vedem cu ce ne-a delectat...








































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #27 : Joi, 18 Octombrie 2018, 12:13 »
Palatul Wallenstein, primul nostru popas. Construit in 1623, de unul dintre generalii imperiali, care intr-o melagomanie nemarginita isi dorea ceva apropiat de cel de pe colina, de unde conduceau regii Boemiei. Acum este Senatul Cehiei, iar gradinile sale sunt deschise publicului. Asa ca am poposit si noi acolo...






































Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Praga - Karlovy Vary 9 - 14 octombrie 2018
« Răspuns #28 : Joi, 18 Octombrie 2018, 16:46 »
Imi continui calatoria, ajungand pe malurile Vltavei...