Autor Subiect: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018  (Citit de 23799 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #15 : Miercuri, 16 Mai 2018, 17:40 »
Este foarte posibil sa fac o modificare in program, pentru a va da posibilitatea de a vizita inca un obiectiv minunat aflat pe traseu: Gibraltar. M-am bucura mult sa va ofer inca ceva! Tocmai m-am intors de acolo si am gasit o solutie, ramane insa sa verific cu agentia colaboratoare daca ceea ce am gandit se poate armoniza cu programul ultimei zile.

Sper ca in cateva zile sa primesc raspunsul...

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #16 : Vineri, 18 Mai 2018, 07:54 »
Am primit deja raspunsul si ajungem si in Gibraltar.  :thumbup: :dance: *|* O sa fac modificarile necesare, am sa schimb ceva si in titlu, indicand vizitarea acestui obiectiv. Am sa refac si programul ultimei zile, astfel incat sa va ofer posibilitatea de ajunge la "Stanca".

Tin sa fac cateva precizari. In primul rand trebuie sa va prezint motivatia acestei schimbari. Am poposit cu grupul de Andaluzia in hotelul din golful Gibraltarului si pe toata lumea a impresionat pozitia fantastica a acestuia, panorama superba asupra stancii, golful linistit din fata, dar mai ales barul cubanez de pe plaja...acolo unde s-a ascultat muzica si dansat pana tarziu...Minunata plaja, iar stanca Gibraltarului luminata dominand locul acela, nu-ti poate iesi din minte...Inchipuiti-va totul intregit cu muzica live cubaneza, cu oameni dansand acolo in cel mai original stil salsa, bachata si reggaeton...

Apoi m-am gandit ca degeaba ajungem pe Costa de Sol daca este 22.00, mare lucru nu mai avem ce face, decat o plimbare pe faleza...Asa putem profita din plin...

Camera de la hotelul din Gibraltar, acelasi pe care l-am rezervat pentru voi...







Balconul:



Panorama din balcon:





Hotelul vazut din port:



In fata hotelului, in fundal se vede o parte din stanca Gibraltarului...







Portul din fata hotelului:









Un vizitator neasteptat in portul de ambarcatiuni usoare: un delfin!





O dracena uriasa si foarte batrana, in apropierea hotelului:



De la hotel pana la plaja cu nisip sunt in jur de 800 m. Pe drum, printre blocuri si parcuri se zareste stanca Gibraltarului:



Gata, am ajuns pe plaja!









Stanca Gibraltarului, seara, vazuta dinspre plaja...



Offline Carmensita

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 18
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #17 : Miercuri, 23 Mai 2018, 16:52 »
Mă bucur tare mult ca o sa revăd Gibraltarul😀. Abia astept *|*

Offline Gabreela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #18 : Duminică, 03 Iunie 2018, 12:51 »
O veste minunata!!! Multumim!!
Sunt nerabdatoare pentru aceasta experienta cu oameni si locuri noi!

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #19 : Duminică, 03 Iunie 2018, 23:40 »
Buna seara,
Am urmarit excursia asta de cand a aparut postata :)
Doar ca, neavand nici o actiune de grup la activ, mi-a fost cam teama sa ma inscriu..Am vrut sa particip la ceva mai mic, mai aproape, sa vad cum ma simt si cum ma integrez in grup :)
Asa ca m-am inscris la Petrecerea Braila-Galati din 15-17 iunie, urmand ca dupa, sa ma decid daca sa participe si la Maroc sau nu.
 Dar acum, cand vad ca mai sunt doar 5 locuri disponibile, de teama sa nu raman pe dinafara si, dupa o discutie foarte frumoasa si calda cu d-na Cindea, m-am hotarat sa platesc avansul inainte de petrecerea din Braila.

Sper ca am luat decizia buna :)

Cu drag, salutari tuturor!
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Balaita Violeta

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 82
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #20 : Vineri, 08 Iunie 2018, 20:47 »
Buna seara, mai sunt locuri ? Incerc sa conving o prietena sa se inscrie si sa vina cu noi , sa se relaxeze si sa se distreze, sa prinda viata 😊!!!

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #21 : Sâmbătă, 09 Iunie 2018, 11:05 »
Da, mai sunt cateva locuri. Se poate inscrie.

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #22 : Joi, 12 Iulie 2018, 16:21 »
Am achitat toata excursia :)
Abia astept!
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13226
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #23 : Sâmbătă, 14 Iulie 2018, 10:46 »
Timpul trece, pentru mine chiar zboara...Mi se pare "ieri" ziua in care ma gandeam la ce excursii sa facem in 2018 si suntem, uite, la jumatate...Mai este doar o luna si jumatate pana la aceasta vacanta, simt deja aroma unica a Marocului...Chiar daca anul acesta ajung de doua ori acolo, mi se pare prea putin...Imi place sa ma scald in albastrul de azur al Chaouen-ului, in cel de cobalt al Majorell-ului, sa aud acordurile de la Chez Ali, sa beau un whisky mare la Rick's Cafe, sa ratacesc prin souk-uri si medine...
O sa fie o vacanta minunata, inedita, plina de culoare...Evident pentru cei care inteleg sau incearca sa cunoasca Marocul, cultura, traditiile si religia de acolo. In contactul cu alt tip de cultura, acceptarea, toleranta, intelegerea, respectul sunt absolut necesare pentru a te bucura de ce vezi...
E foarte important sa uiti de reperele europene, de atitudinea de superioritate, de habotnicia crestina...altfel nu o sa te poti scufunda in acel mediu...

Offline Gabreela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #24 : Vineri, 27 Iulie 2018, 07:12 »
Buna dimineata!
Abia acum am vazut ca inscrierea la excursia optionala La Portile Desertului se face cu 2 luni inainte. Imi doresc tare mult sa merg si eu! Se mai poate sa ma inscriu? Nu vreau sa raman la hotel.... sper sa se mai poata face ceva..!

Offline Gabreela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #25 : Vineri, 27 Iulie 2018, 07:15 »
Si inca o intrebare : ce moneda de schimb recomandati sa avem?
Va multumesc!

Offline Gabreela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #26 : Vineri, 27 Iulie 2018, 09:12 »
Am gasit raspunsul la moneda de schimb..  :)
Astept cu nerabdare si raspunsul pentru excursia optionala!
Multumesc!

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #27 : Vineri, 27 Iulie 2018, 09:43 »
Gabriela,

Iti raspund eu legat de bani :)

Din perspectiva omului care a fost in Maroc in primavara (superba experienta, faini oameni, amintiri nepretuite).
Am plecat cu vreo 200 euro. Si am tot schimbat pe parcurs. Cate 100, cate 50 euro in dirhami.

Ulterior am facut retrageri de numerar de la ATM. 
Cursul de schimb e bun. In unele locatii, gen hotel, supermaket poti utiliza cardurile.

Eventual mai citeste feed-back-urile de la evenimentele anterioare.

Daca mai ai intrebari, posteaza-le. :)
Cornelia

Offline Gabreela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #28 : Vineri, 27 Iulie 2018, 10:15 »
Multumesc mult, Cornelia!

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #29 : Vineri, 27 Iulie 2018, 12:22 »
Legat de optională, dacă nu răspunde nici un participant să-ți spună cum a procedat, cel mai bine e să suni la agenție. Gigi e plecat acum. Când se întoarce, pleacă iar, repede... :)
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.