Autor Subiect: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018  (Citit de 23722 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #30 : Marți, 31 Iulie 2018, 17:17 »
Am scris astazi un mesaj pe care l-am tramsis tuturor participantilor. Contine mai multe lucruri printre cere, solicitarea de a ne raspunde refritor la participarea la cele 3 optionale.

•  "La portile desertului", - o excursie de o zi, cu plecare din Marrakesh, cu destinatia Ourzouazate, de acolo de unde pleaca in sir camilele, in caravane, pana in Mali. Traversarea Saharei dureaza...50 de zile. Ce o sa vedem? Mai intai va spun ca o sa trecem Muntii Atlas, trecand prin pasul  Tizi n'Tichka 2260 metri. Foarte spectaculos. Trecem apoi prin sate autentice berbere, pentru a poposi la cel mai cunoscut Ait Ben Hadou, acolo unde s-au filmat o multime de pelicule cunoscute, printre care va amintesc Gladiatorul, arena in care se lupta putand fi vizitata. Trecem prin niste chei senzationale, Dades Gorge si ajungem la Ouarzazate, una dintre legendarele cetati ale filmului. Este suficient sa va enumar cateva dintre filmele care s-au turnat aici: Lawrence of Arabia (1962), The Living Daylights (1987), The Last Temptation of Christ (1988), The Mummy (1999), Gladiator (2000), Kingdom of Heaven (2005), Kundun (1997), Legionnaire (1998), Hanna (2011),The Hills Have Eyes (2006), Game of Thrones.
O sa vizitam si noi unul dintre studiouri...Plecarea in aceasta excursie se va face la 7.30 dimineata, urmand sa revenim seara la cina. Tarif = 50 EUR

 •  O seara la Fantasia Chez Ali. Este greu de explicat ce simti acolo, dar va asigur ca va fi una dintre cele mai frumoase seri pe care le-ati petrecut vreodata. Cateva lucruri am scris aici, dar cuvintele sunt prea putin: http://forum.singlescamp.ro/index.php/topic,2365.0.html. Este un must do it in Maroc, acolo veti putea vedea sute de dansatori, cantareti berberi, calareti, veti fi tratati ca in 1001 de nopti. Amplasamentul, amenajarea, decorurile, sunt fantastice, iar show-ul...incendiar! Tarif = 55 EUR

•   99% din turistii care ajung la Casablanca isi doresc sa ajunga la Rick's Cafe. Doar ca este foarte foarte greu de intrat. Eu rezerv cu un an inainte locurile, asa ca...nu ratati sana unica de a intra intr-un decor ce reproduce atmosfera boema din filmul de Oscar, "Casablanca". Acestui grup i-am oferit posibilitatea nu doar unui open bar ci chiar a unui pranz. Asa cum am prezentat pe site avem pregatite la un tarif de 31 EUR: Salata cu branza de capra si smochine, Peste spada la gratar cu sos Provençale si ca desert Brownie, inghetata de vanilie. ˝ apa Sidi Ali/Oulmčs si la alegere cafea sau ceai.

Astept raspunsurile voastre pe Email office@singlescamp.ro

Plata se va face acolo, insotitorului de grup, in EURO.


Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #31 : Marți, 31 Iulie 2018, 18:41 »
Din punctul de vedere al cuiva care a vazut Marocul in primavara: nu ratati evenimentele propuse de Gigi. :)
Sunt superinteresante, experiente de neratat.
Gasca faina din primavara le-a incercat pe toate.

Iar la Chez Ali, cand incepe spectacolul, tineti-va bine camerele de filmat/fotografiat  :coolsmiley:
Cunoscatorii stiu de ce!!  >:D

Toate cele bune!

Cornelia

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #32 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:27 »
Buna seara!
Cine ma lamureste si pe mine, ce s-ar potrivi ca si tinuta Black Tie, necesara pentru pranzul la Rick's Cafe?

 :)

Multumesc!
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #33 : Marți, 31 Iulie 2018, 20:39 »
Cu ocazia asta am aflat ca black tie are si varianta pentru ea, ori ca se aplică și la un prânz  :hammer:

 ”o ținută de cocktail este mai mult decât de ajuns, atâta timp cât fusta nu trece de genunchi și pantofii sunt purtați cu ciorapi. Pentru acest tip de eveniment pot fi purtate și ținute de ocazie din două bucăți, cum ar fi o bluză din organza sau mătase cu o fustă lungă din satin. Pantalonii sunt de evitat la evenimentele cu dress code black tie, aceștia fiind mai aproape de stilul business.”
continuarea la sursa: https://www.unica.ro/ce-inseamna-tinuta-black-tie-si-cum-o-porti-134190

sau exemplificare cu foto personaje de elita :

Asta așa, că m-am nimerit pe aici. posibil intrebarea ta să vizeze exemple/sugestii concrete de tinute adecvate codului și locației.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #34 : Marți, 31 Iulie 2018, 21:29 »
Cele care ati participat la pranz, va rog ajutati-ma: o sa pot intra cu pantaloni si camasa? (eu nu am si nu port fusta si ciorapi  :()


Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #35 : Marți, 31 Iulie 2018, 22:05 »
Au fost si fuste, au fost si rochii, au fost si pantaloni+camasa, cele din urma atat in cazul doamnelor cat si al domnilor.

Gandeste-te cum ai merge la un restaurant: nici prea scortos, dar nici prea sport.
Ci sa te simti bine. :), dar mai elegant, decat in restul zilei.
Adica nu pantaloni scurti si maieu.

In limita bunului simt al fiecaruia.

Oricum, poza de grup din fata de la barului Rick's Cafe, face toti bani.
Toti frumusei, imbracati frumos.  :smitten:

Doamne, ce amintiri frumoase :)

Gigi, pot sa pun o poza cu tine in fata barului, cu nici un alt participant in poza?!

Seara faina!
Cornelia

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #36 : Miercuri, 01 August 2018, 07:35 »
Da, chiar ar fi o amintire placuta Cornelina!

Offline cornelina

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 90
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #37 : Miercuri, 01 August 2018, 18:21 »
Amintiri frumoase, de la Rick's Caffe :)
Cornelia

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #38 : Miercuri, 01 August 2018, 20:50 »
Multumesc, Wonderland :)

(Fata? Baiat? - nu stiu cum sa ma adresez)  :)
 Am cautat si eu pe net si am vazut cum se defineste o asemenea tinuta, dar, intr-adevar, voiam sa stiu  special pentru rick's cafe.
Fetele care au fost in acel loc, ce sfaturi imi dati?

Cu multumiri!
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline wonderland

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 4883
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #39 : Miercuri, 01 August 2018, 20:59 »
ce baiat citeste Unica? (bine, nici io, dar acolo m-a dus google)
A raspuns Cornelina ceva mai sus, despre tinutele celor care au fost in primavara.
Ingrijorarea nu alunga amaraciunea zilei de maine, dar rapeste bucuria zilei de azi. Zig Ziglar.

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #40 : Miercuri, 01 August 2018, 21:23 »
Da :). Am vazut raspunsul Corneliei si-i multumesc pentru ajutor.

Eu la postarea ta am raspuns, wonderland. legat de linkul de pe google :)
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #41 : Duminică, 05 August 2018, 07:53 »
Dupa cate am vazut in inbox-ul de Email-uri, nu toata lumea a raspuns cu privire la optionale. Am rugat ca in 1-3 zile, adica maxim pana la plecarea mea in Islanda si apoi aproape legat in Azore, sa am centralizate din agentie raspunsurile voastre. Oare e greu de dat un raspuns, daca vrei sau nu sa mergi undeva?  ??? :-[ ::) Considerati va rog ca raspunsurile nu sunt o favoare sau ceva de care avem noi nevoie, ci este pentru voi care participati la excursie. Eu ca organizator, am platit cu un an inainte locuri la Rick's Cafe, pentru a ma asigura ca toti cei care merg cu mine vor avea posibilitatea de a intra acolo, am rezervat grup, de cateva luni la Chez Ali si am organizat impreuna cu partenerul nostru din Maroc o excursie inedita, care sa va dea posibilitatea sa ajungeti la portile desertului. Deci mi-am facut pe deplin datoria...

Daca ati amanat transmiterea raspunsului, pentru a va asigura un loc la optionale, scrieti pe office@singlescamp.ro, la care doriti sa participati:
- excursia de o zi "La portile desertului" pana la studiourile de film, scena unei multimi de pelicule...
- pranz la celebra cafenea Rick's Cafe
- megaspectacolul berber Fantasia Chez Ali

Offline Miha-ella

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 39
  • Bun gasit, tuturor!
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #42 : Duminică, 05 August 2018, 12:01 »
Intrebare de incepator.
...Nu dati cu pietre :)

Cum va fi vremea in Maroc in perioada excursiei?
(asta pentu a sti ce imbracaminte sa iau. despre incaltaminte m-am lamurit :) )

Multumeesc!
Oamenii trebuie iubiti si lucrurile folosite. Haosul lumii de astazi este pentru ca iubim lucrurile si folosim oamenii. - Dalai Lama

Offline Gabreela

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #43 : Marți, 07 August 2018, 13:09 »
Raspusul la excursiile optionale l-am trimis. ....prin 2 mail-uri, ca sa fiu sigura... ::)

Draga mea Mihaela, uite ce am gasit pentru vremea in MARRAKECH : https://www.accuweather.com/ro/ma/marrakesh/244231/september-weather/244231 ; CASABLANCA : https://www.accuweather.com/ro/ma/casablanca/243353/september-weather/243353 ; FES : https://www.accuweather.com/ro/ma/fes/243090/september-weather/243090.
Pupici!!!!!

Offline estera

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 37
Re: Maroc si Gibraltar. Show, filme si traditii 1 - 9 septembrie 2018
« Răspuns #44 : Marți, 07 August 2018, 18:55 »
Salutare, dragilor!
Mai e putin pana la decolare...
Am o nelamurire: vom avea bagaj mana 10 kg + bagaj cala 20 kg? sau doar bagaj cala 20 kg (nu este precizat in detaliile excursiei)
Eu nu am mai calatorit cu Blue Air si nici cu optiunea Group Ticket
Multumesc anticipat pt lamurire si scuze daca e aiurea intrebarea :flori: