Autor Subiect: Omul fiinta sau android?  (Citit de 17355 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Omul fiinta sau android?
« : Joi, 25 Martie 2010, 20:59 »
   Ne intrebam ce suntem., dar mai interesant ar fi sa aflam “de ce suntem?”, „de ce existam?” sau mai simplu, „pentru ce existam?”.
   Daca ar fi posibil sa patrundem in insasi esenta fundamentala a existentei, va trebui sa acceptam ca avem un rol, ca experienta noastra este folosita la ceva. Nu suntem doar niste actori pe o imensa scena improvizata, nici macar doar trecatoare si tranzitive forme de materie. Se spune ca suntem suflete, dar asta fara sa se defineasca ce este acela un suflet, s-a denumit cu acest termen tot ce era nelamurit si indefinitit la un om. Este ceva imaterial, o energie sau o unda? Nimeni nu poate spune. M-a starnit intotdeauna imposibilitatea de a ne explica ce inseamna sufletul si in ce fel genereaza el acea forta care face vie materia. Cred ca niciodata nu vom putea raspunde si asta dintr-un motiv foarte simplu: pentru ca nu exista suflet. Pentru ca nu am putut explica viata, am inventat un motiv si i-am spus suflet. Daca ar exisa asa ceva, ce l-ar genera? Orice existenta trebuie produsa, este un rezultat al unei actiuni. Si atunci repet intrebarea, dar mai simplu formulata: a cui rezultat este sufletul, cine-l produce? Exista teza transmisibilitatii. Daca ar exista un astfel de fenomen de mutare dintr-un corp in altul, cum s-ar intampla asta, dupa ce reguli si prin ce mod? Din nou, intrebari fara raspuns.
   Nu cumva cautam un raspuns pentru ceva produs doar de imaginatia noastra sau de neputinta noastra de a privi mai profund si mai rational lucrurile? De ce cautam tot pe acelasi drum, folosind aceiasi logica? De ce nu incercam oare sa ne rupem de un rationament care nu duce la nici un fir? Cred ca omenirea ar trebui sa faca cativa pasi inapoi, pana acolo de unde s-a plecat cu teoriile care incearca sa explice existenta printr-o combinatie de altfel imposibila: de materie si de imaterial. Cum ar putea doua forme necombinative sa actioneze atat de exact si de cooperant?
   Cautam explicatiile existentei de mii de ani, miliarde de oameni. Chiar nu s-a gasit nici unul atat de lucid si de profund sa explice ce este cu sufletul intr-un corp? N-as crede asta, este imposibil de acceptat ca nu am fi capabili sa aducem macar si o dovada in sprijinul teoriei convietuirii suflet – corp. Daca aceasta simbioza ar exista. Deci continui sa cred ca nu cautam unde trebuie, ca plecam de la un rationament gresit, de la o baza de plecare pe care prea am luat-o ca axioma. Hai sa ne indoim macar, sa incercam alt drum, sa vedem de ce am putea da.
   Ca si alternativa a bazei de rationament, haideti sa ne consideram niste androizi. Niste elemente mecanice produse, animate si supravegheate. In ce scop si de catre cine?

Offline katie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 31
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #1 : Vineri, 26 Martie 2010, 09:17 »
Ceea ce ai scris e o aberatie ! Totul are o explicatie fie religioasa , fie stintifica ( ma rog anatomica ).Sufletul este ceea ce este viu in noi si vesnic tanar ! Pe scurt cat avem suflu ( respiratie ) traim , cat avem suflet avem sentimente !

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #2 : Vineri, 26 Martie 2010, 12:18 »
Ce propuneam eu era o schimbare a bazei de rationament, nu lansam neaparat o concluzie sau o teorie iar folosirea cuvantului aberatie este un pic cam dura intr-o dezbatere. Ceea ce doresc eu este doar o provocare la discutie katie, nimic nu trebuie privit prea rigid. Am lansat aceasta tema din simplul motiv ca pana acum nici religia, nici stiinta n-au putut sa defineasca ceea ce numim noi "suflet". Sau cel putin eu nu consider ca ce a aparut pana acum in acest sens poate fi considerat ca avand o argumentatie si o explicatie rationala. Este foarte simplu sa ascunzi sub un termen generic ceva ce nu intelegi sau nu poti explica. "Sufletul este viul din noi". Nu vreau sa fac o dizertatie din ati explica, ce inseamna a conduce un rationament, pana la a lamuri ceva, pana la a obtine un raspuns. Rationamentul n-are voie sa plece si sa se intoarca exact de unde a plecat. El nu poate fi eficient in conditiile in care se invarte intr-un cerc, adica mai clar, nu poti explica ceva,  prin folosirea lui ca argument. Si sa nu uitam ca exista Freud. Individul asta a creat un alt mod de analiza, de rationament, si asta doar pentru ca a fost capabil sa se rupa de dogme sau principii care pana la el pareau de nezdruncinat.  Definirea sufletului prin respiratie, nu este cea mai fericita formulare. Eu m-am referit la suflet, nu la suflu, cum popular se numeste actul de inspiratie - respiratie. Acesta din urma este un act mecanic, rezultat in urma unui proces fizic, anatomic. Iar sentimentele tin de forme de energie. Deci nici o legatura intre suflet (sau respiratie cum  l-ai denumit) si sentimente. Eu iti propun sa incercam impreuna o abordare de pe pozitii mai putin partizane si care nu includ pe "asa se zice" sau "asa este scris" sau "asa este". Intotdeauna trebuie sa si filtram ceea ce citim sau ne insusim. Pentru a fi siguri ca ajungem la adevar. Ok, katie?

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #3 : Vineri, 26 Martie 2010, 12:30 »
intr-o scriere a lui rablais am citit  (de muuult) o replica
era ceva de genul: e ciudat ca voi oamenii stiti atat de multe despre univers, dar stiti atat de putine despre voi

Catalina_M

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #4 : Vineri, 26 Martie 2010, 12:34 »
poate ca e prea intim acest suflet ca sa poata fi definit,descris...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #5 : Vineri, 26 Martie 2010, 12:49 »
pardon
in mesajul meu e un NU care nu are rost
scuze, am si eu o varsta
 :)

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #6 : Vineri, 26 Martie 2010, 15:24 »
Am sters eu nu-ul.

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #7 : Luni, 29 Martie 2010, 19:24 »
Ai uitat de Spirit, care se afla intr/o dimensiune superioara.
SUFLETUL este o proiectie a Siritului.
Sufletul se afla in corpul fizic, in Plexul Solar, are o forma sferica de culoare aurie.
nihil sine deo

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #8 : Luni, 29 Martie 2010, 19:31 »
Excelent, poti continua te rog? Proiectia spiritului era unul dintre subiectele pe care le speram venite ca si raspuns topicului lansat. Este o teorie foarte interesanta si eu personal cred mult in ea. Se pare ca acolo se acumuleaza experientele, trairile noastre, intr-o imensa arhiva...dar te rog continua tu explicatia! Eu am sa mai revin.

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #9 : Luni, 29 Martie 2010, 22:42 »
  De acord. Spiritul omului receptioneaza tot, chiar si ceea ce noi nu vedem in planul constient al nostru de zi cu zi. Este ca o pelicula de film pe care se inregistreaza orice experienta dobandita sau pierduta. Numai ca, nu toti oamenii pot ajunge la ceea ce a spus cineva mai devreme, constiinta superioara, ci doar acei oameni care vad sensul vietii si au trait in "morala" legilor vietii, care nu sunt aceleasi ca in religie. Aceste legi le stim toti, numai ca multi nu vor sa-si asculte "eul" interior, care le-ar putea dicta care sunt aceste legi "nescrise" in vreo carte, ci pur si simplu, scrise in interiorul nostru, in spiritul nostru, in psihicul nostru, in subconstientul nostru, in super si hiperconstiinta noastra.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #10 : Luni, 29 Martie 2010, 22:52 »
Este exact ceea ce cred multi ca se intampla cu spiritul nostru. indiferent ca-i spunem proiectie, inregistare, arhivare sau altfel. Intrebarea este la ce ajuta sau si mai direct: pe cine ajuta?

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #11 : Luni, 29 Martie 2010, 23:12 »
   Tot pe noi ne ajuta. Spiritul nostru e nemuritor. Nu are rost sa ne consumam energie si timp sa cautam explicatii unde se duce spiritul nostru dupa ce plecam din viatza fizica. Eu cred ca spiritul oamenilor care au trait in spiritul "legilor vietii" corecte se duc undeva, dirijate de o forta inca necunoscuta oamenilor "de pe aceasta planeta", pe alte planete mai evoluate din toate punctele de vedere, unde se vor naste ca oameni ai acelor planete dar, cu spiritul deja experimentat. Ceilalti, care au facut tot felul de nenorociri, care au ucis sau au fost in contradictie cu "legile vietii", dispar, pur si simplu, in neant. De aceea este o greseala foarte mare a anumitor oameni cand fac tot felul de "tampenii", deoarece, spiritul lor a evoluat mii sau sute de mii sau milioane de ani pana a ajuns la stadiul actual, iar acum, din diverse cauze, aceste spirite dispar, pur si simplu. Deci, o energie acumulata in milioane de ani va fi risipita intr-o viata "umana".

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13264
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #12 : Luni, 29 Martie 2010, 23:15 »
Presupun ca esti adeptul teoriei de larva. Aici pe Pamant avem o prima experienta, trecem printr-o prima faza incipienta,urmand apoi stadii mai complexe. Iar experienta dobandita aici ajuta pe nivelele superioare de evolutie. Am inteles bine?

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #13 : Marți, 30 Martie 2010, 01:25 »
         Eu nu ma aventurez in astfel de discutii filozofice pentru ca nu cred in ele si deci n-am energia necesara sa le sustin!
         In mod primitivist, insa, refuz sa cred ca sunt doar un robot! De ce??
         Pai de exemplu, de ce , daca ma asez in pat si nu imi e suficient de somn, ma napadesc gandurile, insailate ca un snur infinit si, daca nu fac un efort sa le canalizez spre sensul pozitiv, imi piere somnul definitiv! Adica, sa ma fac inteleasa, un lung sir de ganduri negre imi acapareaza creierul, ma panicheaza si somnul dispare ca un fum! Daca as fi android, as mai avea asemena probleme?
         Un alt exemplu ar fi fobiile mele, despre care am vorbit deja in alta parte: are un android fobii? Nu cred!
         Sau fluturii din stomac pe care i-am simtit in tinerete, cand eram indragostita: ce reprezinta? Impulsuri electrice, sau ce?
         Ar mai fi si trecerea de la o stare la alta, acum rad si sunt vesela, ca mai tarziu putin sa fac precum trenul in gara pentru te mir ce aiureli marunte! Un robot e nervos sau fericit? Iarasi nu cred!
         Chiar daca discursul meu nu e la fel de bazat filozofic , precum cele de mai sus, mi-ar placea sa va stiu parerea si in legatura cu cele de mai sus, pe care le-a simtit orice muritor de rand!
         

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #14 : Marți, 30 Martie 2010, 09:50 »
   Nu, omul nu este un android. Suntem proprii nostri stapani si singurii care reusim sa ne facem si sa ne cream soarta, sau karma, sau cum mai vreti sa-i spuneti. Avem liberul arbitru dar, acesta trebuie incadrat in "legile vietii sanatoase", umane si morale.
   Nu, nu sunt adeptul teoriei de "larva". Sunt anumite chestii pe care nu le stiu doar din citit. Nu are rost sa explic acum care sunt aceste chestii.
   Oricum, omul care reuseste sa "stea de vorba" cu subconstientul lui, deci cel care a reusit sa faca legatura intre constient si subconstient, va garantez, poate sa-si vada trecutul, chiar si inainte de a se naste si poate sa vada chiar si "parte" din viitor.