Autor Subiect: Omul fiinta sau android?  (Citit de 17181 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13224
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #15 : Marți, 30 Martie 2010, 10:18 »
Exista un element pe care multe persoane il reclama a li se fi intamplat: deja vu. Chiar aveam in proprunerile de subiect abordarea acestei interesante revelatii de "a mai fi trait odata asta". Recunosc ca si mie mi s-a intamplat cu ani in urma, cand ajunsesem printr-un complex multiplu de imprejurari, sa innoptez in Koper. Neavand ce face am hoinarit prin micuta cetate de pe tarmul Adriaticii si am avut aproape siguranta ca am pasit odata pe pavajul strazilor inguste...

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #16 : Marți, 30 Martie 2010, 10:29 »
si eu am avut sentimentul asta de cateva ori
era ceva ce as fi trait intr-o alta viata cu alti oameni
niste fragmente numai
of, tare greu se explicat


Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #17 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 14:20 »
Ne întrupăm pentru a face ceea ce nu am făcut într-o viaţă anterioară. Depinde de noi dacă repetăm trecutul sau facem lucruri noi. Iar legile naturale.... desigur că trebuie să trăieşti în perfectă armonie cu ele. Chiar şi un necunoscător ajuge la un moment dat să-şi dea seama că acestea sunt legile supravieţuirii.
nihil sine deo

silviu

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #18 : Miercuri, 07 Aprilie 2010, 17:37 »
Citat din: admin
Exista un element pe care multe persoane il reclama a li se fi intamplat: deja vu.
si mie mi s-a intamplat. cred ca era o eroare in matrix :D

Offline krissunu

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 445
  • ...credinta face totul posibil ...
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #19 : Joi, 08 Aprilie 2010, 00:52 »
Tot  ce  s-a  spus pana acum  in  acest  topic  tine  de  invataturile  orientale . Daca vei avea o discutie cu un practicant de yoga pe aceasta tema ,...iti va da toate informatiile necesare . Dar  finalul este  tare  curios,. cand  iti va  spune,..  ca  omul ,. el insusi  este un Dumnezeu .  Si numai cei care au taria vor ajunge pe aceste culmi inalte .   
   
  Sa te crezi nemuritor ,...sa  crezi  ca  vei  parcurge mai multe vieti ,..si  in  fiecare viata sa fi mai bun ,...sa urci treapta cu treapta ,...si in final sa crezi ca vei ajunge un Dumnezeu  ???

  Nu  credeti  ca  DIAVOLUL  si-a bagat  coada . 

  Care dintre voi a fost sau este practicant  de  yoga ?

Offline iulielf

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 91
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #20 : Joi, 08 Aprilie 2010, 01:58 »
   Dar, nu cumva insasi faptul ca crezi ca exista un "diavol" face parte tot din aceleasi chestii "orientale" ?

Catalina_M

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #21 : Marți, 13 Aprilie 2010, 18:34 »
    Credinţa în diavol e cea mai puternică mărturie de credinţă în Dumnezeu. Dacă esti conştient de existenţa Binelui, automat eşti conştient şi de existenţa Răului şi viceversa. Altfel nu am putea defini nici una, nici alta. Căci ce e bine nu e rău şi ce e rău nu e bine. Sunt noţiuni care nu pot fi definite decât aşezându-le faţă în faţă cu opusul lor. (aşa mi-au spus cei responsabili cu creşterea şi educarea mea şi eu i-am crezut)
    Cât despre deja vu, am întrebat toţi specialiştii psihologi şi neurologi care mi-au ieşit în cale. Mi-au zis că e doar o senzaţie care are la bază elemente, fragmente asemanătoare cu alte situaţii pe care noi le amestecăm şi le îngurgităm ca pe ceva extraordinar, bizar sau paranormal. Nu au reuşit sa mă convingă pe deplin. Încă cred că e vorba de o conştiinţă comună a tuturor care au trait înaintea noastră la care ne conectăm prin sensibilitatea le ceea ce se numeşte sentimentul comun al vieţuirii. Sau poate mergem prea departe cu imaginaţia din pricina afectivităţii sporite legate de anumite împrejurări placubile. O fi dorinţa de a trăi mai intens o senzaţie mai puternică decât realitatea...

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #22 : Miercuri, 14 Aprilie 2010, 20:02 »
Omul... Spirit intrupat !
nihil sine deo

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #23 : Marți, 01 Iunie 2010, 19:59 »
Cele mai vechi indicii că sîntem doar nişte roboţei ne vin  din religie. Cam toate religiile susţin că sîntem doar nişte manufacturi sau făcături, cum preferaţi.
Aproape totul este preprogramat în noi încă din momentul “fabricaţiei”, durata  existenţei noastre şi etapele ei. Avem un ceas intern bine ascuns în ADN care ne fixează sfîrşitul copilăriei, ne dictează cînd să apară atracţia sexuală şi mai ales faţă de cine, şi tot acelaşi ceas ne declanşează îmbătrînirea şi în final moartea.
Mecanismul alegerii partenerului, aşa zisa atracţie sexuală, este de fapt o căutare inconştientă a perpetuării genelor astfel încît să existe un transfer calitativ maxim către noua generaţie de roboţei. În realitate sîntem doar sclavii genelor, scanăm constant orice partener posibil pe care îl întîlnim în viaţa de zi cu zi doar ca să vedem cît de bine e dotat în acest sens.  Cînd descoperim ceva interesant în această direcţie spunem despre respectivul că e frumos sau frumoasă, se declanşează automat mecanismul atracţiei, dar s-a constatat că de fapt noi identificăm “frumosul” în simetrie. Adică ne plac oamenii simetrici. Iar oamenii simetrici sînt de regulă sănătoşi, mai exact asimetriile sînt un indiciu al unor anomalii sau boli genetice. Desigur evaluăm partenerul şi după alte criterii, de exemplu o femeie cu şolduri largi ar fi mai capabilă să nască cu riscuri minime un copil, eventual unul cu un craniu mai dezvoltat (şi deci mai inteligent), rezervele de grăsime de pe şolduri i-ar permite  supravieţuirea în cazul unei lipse a hrănii, sînii mari pot fi un indiciu că ar putea hrăni copilul pe săturate, etc.   dar oricum şi aceste criterii sînt în aceeaşi direcţie a perpetuării optime a genelor.
Apoi roboţeii sînt programaţi să fie mereu nelinştiţi şi nemulţumiţi, să fie mereu într-o eternă căutare. Pentru asta au fost blagosloviţi cu anxietatea. Iar dacă refuză să intre în jocul existenţial îi loveşte depresia. Liberul arbitru se dovedeşte a fi doar o jonglerie într-un ţarc.
Şi ar mai fi multe altele, dar (deocamdată?) mă opresc aici.

Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #24 : Marți, 01 Iunie 2010, 20:08 »
P.S. Rezultă o nouă întrebare: om fi şi reciclabili?
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #25 : Marți, 01 Iunie 2010, 20:18 »
 :D :D
 mai ai niste idei!
 :D

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #26 : Marți, 01 Iunie 2010, 20:22 »
asa cum am mai spus in vara trecuta mama a suferit un triplu by pass
i-au luat dintr-o parte si i-au pus in alta
sangele i l-au "reciclat"
deci vezi ca ceva inceputuri sunt
uitandu-ma la ea cum arata dupa operatie cu tuburi care intrau si ieseau ma gandeam la neo (parca asa era) din matrix, cum arata pana sa constientizeze ce e
scuze, ma exprim ca un inginer
sper ca ati inteles ceva din ce am zis

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #27 : Marți, 01 Iunie 2010, 22:54 »
P.S. Rezultă o nouă întrebare: om fi şi reciclabili?

Suntem, Manfred. Doar că nu ne reciclăm sub aceeaşi formă. E o vorbă a lui Lavoisier: în natură nimic nu se pierde, nimic nu se cîştigă, totul se transformă. Prin extensie, e valabil pentru tot universul

Offline steliana

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5133
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #28 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 11:18 »
ce ştiţi despre copii de cristal....
au apărut şi nişte cărţi dar nu am suficient timp....
nihil sine deo

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #29 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 14:47 »
Saturnianule, mă gîndesc la o reciclare chiar mai eficientă. De exemplu am putea renunţa la îngroparea sau incinerarea celor morţi si am putea extrage proteinele şi mineralele din ei, le-am compacta sub forma unor turte mici care ar putea fi o alimentaţie foarte hrănitoare pentru restul populaţiei. S-ar rezolva multe din problemele planetei, începînd cu foametea, poluarea, etc. Ba poate că în Romania nu ar mai fi nevoie să se reducă pensiile şi salariile. :)
Shocking?
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale