Autor Subiect: Omul fiinta sau android?  (Citit de 17298 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #30 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 14:49 »
pfffff, @Manfred...cu turtele ..noah  :-\

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #31 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 14:53 »
m-ai lasat bouche bée
intrebare
ce te faci cu persoanele pe care nu poti sa le inghiti?
daca nimeresti la cina o turta din una?
faci indigestie si toata noaptea stai la baie

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #32 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:02 »
Saturnianule, mă gîndesc la o reciclare chiar mai eficientă. De exemplu am putea renunţa la îngroparea sau incinerarea celor morţi si am putea extrage proteinele şi mineralele din ei, le-am compacta sub forma unor turte mici care ar putea fi o alimentaţie foarte hrănitoare pentru restul populaţiei. S-ar rezolva multe din problemele planetei, începînd cu foametea, poluarea, etc. Ba poate că în Romania nu ar mai fi nevoie să se reducă pensiile şi salariile. :)
Shocking?


@manfred, pastrasem subiectul acesta pentru a raspunde mai tarziu, ca acum sunt in the middle of something! dar vazand tema din aceste randuri, uite, ca altii s-au gandit deja la aceasta posibilitate, cu multi ani in urma... SOYLENT GREEN, va spune ceva?! imi spuneti dupa!  :-*

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/SVpN312hYgU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #33 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:04 »
Ayouni nu încetezi să mă uimeşti!  :) Bravo! Chapeau!
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #34 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:12 »
ceva in genul asta era si in matrix parca
masinile foloseau energia oamenilor
gresesc?

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #35 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:13 »
Saturnianule, mă gîndesc la o reciclare chiar mai eficientă. De exemplu am putea renunţa la îngroparea sau incinerarea celor morţi si am putea extrage proteinele şi mineralele din ei, le-am compacta sub forma unor turte mici care ar putea fi o alimentaţie foarte hrănitoare pentru restul populaţiei. S-ar rezolva multe din problemele planetei, începînd cu foametea, poluarea, etc. Ba poate că în Romania nu ar mai fi nevoie să se reducă pensiile şi salariile. :)
Shocking?

Pentru mine  nu e shocking. Dar mai avem de evoluat nu doar tehnologic, ci şi ca mentalitate. Oricum, omenirea nu va aborda astfel de soluţii - chiar dacă ar deţine tehnologia - decît cînd va ajunge să fie obligată de împrejurări. Iar asta se traduce prin "cînd situaţia o va aduce în pragul extincţiei prin suprapopulare". Deocamdată stăm destul de bine - sau cel puţin avem impresia asta - pentru a ne permite să fim sclavii diferitelor concepte religioase gîndite de alţi oameni pentru oameni :)

Chiar citesc o carte acum unde, în viitorul (nu foarte) îndepărtat se vorbeşte de "minele de hrană". Ce erau aceste mine? Ceva asemănător clasicelor mine de cărbuni de azi dar de unde erau extrase carbohidraţii şi proteinele necesare confecţionării hranei pentru o planetă Pămînt suprapopulată (peste 10 miliarde).

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #36 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:18 »
ceva in genul asta era si in matrix parca
masinile foloseau energia oamenilor
gresesc?

Nu greşeşti, doar că acolo era un pic mai rău, nu doar că oamenii erau folosiţi drept sursă de energie mai erau şi într-o veşnică stare de vis. Mai rău.... era mai rău? :) 
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #37 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:20 »
pfffff, @Manfred...cu turtele ..noah  :-\

păi ştii, aşa nişte turtiţe mici, un fel de crackers. :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

maria171

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #38 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:25 »
eu zic mai rau
oricum pana la urma visul s-a terminat
numai adevarul rezista
dixit
 ;D

marcutza

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #39 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:28 »
eventual sa intreb din ce se va face berea? sa stam la o bere cu niste crackers/turtite whatever ? pfff imi vine sa rad si nu prea  :P

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #40 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 15:31 »
Saturnianule, mă gîndesc la o reciclare chiar mai eficientă. De exemplu am putea renunţa la îngroparea sau incinerarea celor morţi si am putea extrage proteinele şi mineralele din ei, le-am compacta sub forma unor turte mici care ar putea fi o alimentaţie foarte hrănitoare pentru restul populaţiei. S-ar rezolva multe din problemele planetei, începînd cu foametea, poluarea, etc. Ba poate că în Romania nu ar mai fi nevoie să se reducă pensiile şi salariile. :)
Shocking?
   Ideea nu e originala. Am citit mai demult o carte despre asta, numai ca nu era vorba de turte, ci de biscuiti. Nu mai stiu titlul sau autorul cartii. Acolo, fabricarea biscuitilor din cadavre, hrana care mentinea omenirea lipsita de alte resurse, era un secret bine pastrat, dar poate nu destul de bine, din moment ce a fost descoperit de un barbat care apoi incearca sa salveze cadavrul tatalui sau de la transformarea la care urma sa fie supus .....si de aici toata intriga....Nu-mi aduc aminte amanunte, am tratat lectura respectiva fara prea multa seriozitate, ca pe un sf de duzina.

Offline Manfred

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 510
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #41 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 16:00 »
Asa e Eugenia, e o idee  a lui Harry Harrison care a scris o povestire SF in anii 60 pe tema asta. Povestirea a avut succes, asa ca s-a făcut şi un film după ea, pe numele său "Soylent Green".  Cuvîntul Soylent fiind intraductibil, filmul  in Romania a rulat cu titlul de "Substanţa Verde".

Marcutza fii fără griji, cred  că berea e încă bună!   :)
Otrava este un medicament mortal - Girolamo Mercuriale

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #42 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 16:01 »
Saturnianule, mă gîndesc la o reciclare chiar mai eficientă. De exemplu am putea renunţa la îngroparea sau incinerarea celor morţi si am putea extrage proteinele şi mineralele din ei, le-am compacta sub forma unor turte mici care ar putea fi o alimentaţie foarte hrănitoare pentru restul populaţiei. S-ar rezolva multe din problemele planetei, începînd cu foametea, poluarea, etc. Ba poate că în Romania nu ar mai fi nevoie să se reducă pensiile şi salariile. :)
Shocking?
   Ideea nu e originala. Am citit mai demult o carte despre asta, numai ca nu era vorba de turte, ci de biscuiti. Nu mai stiu titlul sau autorul cartii. Acolo, fabricarea biscuitilor din cadavre, hrana care mentinea omenirea lipsita de alte resurse, era un secret bine pastrat, dar poate nu destul de bine, din moment ce a fost descoperit de un barbat care apoi incearca sa salveze cadavrul tatalui sau de la transformarea la care urma sa fie supus .....si de aici toata intriga....Nu-mi aduc aminte amanunte, am tratat lectura respectiva fara prea multa seriozitate, ca pe un sf de duzina.


in legatura cu acest subiect interesant, am postat mai devreme trailerul de la filmul SF SOYLENT GREEN!  mi s-a parut un film foarte bun... este exact despre acest lucru!
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #43 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 16:37 »
     Multumesc, @ayouni, mi-as dori sa vad filmul sau sa recitesc cartea, acum as vedea altfel lucrurile. Daca-mi amintesc bine, procesarea respectiva se facea nu numai pentru obtinerea hranei necesare, ci si pentru a mentine o lume curata, fara cadavre ....brrr, uite despre ce vorbim....Si chiar daca nu avem tehnologia necesara, cum spunea cineva intr-un mesaj, noi, oamenii, tot gasim metode de a ne minca unii pe altii.  :(

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #44 : Miercuri, 02 Iunie 2010, 16:48 »
    noi, oamenii, tot gasim metode de a ne minca unii pe altii.  :(


Cata dreptate ai, EUGENIA! Din nefericire!!!