Autor Subiect: Omul fiinta sau android?  (Citit de 17182 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pe_jumate

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #60 : Marți, 08 Iunie 2010, 11:45 »
@saturn: si mie imi place ideea.. in fond e vorba de nimic altceva decat de circuitul diverselor substante, de data asta utile, in natura, iar coreenii si suedezii incearca sa circule astfel materia cu oarecare folos..

din cate imi dau eu seama, cu piramidele si toate celelalte cosciuge uriase nu s-a rezolvat mai nimic pentru beneficiul urmasilor sau al vegetatiei ..

atata vreme cat pomenirea de catre urmasi a decedatului e o chestiune finita in timp (pomenesc si ei cat pot si cat isi mai aduc aminte) mai bine sa creasca generatii de lacramioare sau papadii din mine, decat sa stau in cavou de beton si sa ma innegresc acolo fara nici un folos pentru nimeni .. si sa mai trebuiasca si sa ma scoata afara cand expira cesiunea pe loc.. ooof!

Offline Ayouni

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1918
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #61 : Marți, 08 Iunie 2010, 12:47 »
si eu m-am gandit de multe ori la varianta cu cenusa imprastiata deasupra insulelor galapagos in oceanul pacific... dar gandindu-ma la drum si la cheltuiala si ca nu am pe nimeni cui sa incredintez aceasta misiune, va trebui sa ma gandesc la altceva.
"caci vis al mortii eterne e viata lumii-ntregi"
"Stay hungry, stay foolish!" (Steve Jobs)

carmentoma

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #62 : Marți, 08 Iunie 2010, 15:19 »
    Sintem morbizi in dimineata asta. Fratilor, deocamdata traim, e minunat tot ce ni se intimpla, unii avem realizari, altii iubim.......sa nu umbrim viata cu ginduri triste.   :-*             


Ba eu am avut intentia clara de a transforma morbidul in amuzament! Si, asa cum zici, intru intr-una dintre categoriile enumerate... spre bucuria mea! Asa ca nici vorba de ganduri negre... dimpotriva... sunt chiar foarte fericita! Azi si in general!

Offline EUGENIA110

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 482
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #63 : Marți, 08 Iunie 2010, 15:26 »
 :-*  :-*  :-*

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #64 : Joi, 12 August 2010, 19:55 »
La tema aceasta, as indrazni sa va provoc, dragi prieteni, la a da o definitie omului. Ce este omul? Eu as zice, omul este o creatie superba, inventiva, o fiinta superioara care poate monitoriza aproape totul... ,dar in acelasi timp este si o suma a contrariilor. Mai exista omul adevarat? Acela pe care sa te bazezi, care sa te ajute neconditionat, care sa te invete de bine, care sa te imbarbateze cand iti este greu.... Sa speram ca mai exista.

Saturnianul

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #65 : Joi, 12 August 2010, 20:16 »
Ce este omul? Eu as zice, omul este o creatie superba, inventiva, o fiinta superioara care poate monitoriza aproape totul... ,dar in acelasi timp este si o suma a contrariilor.

Acestea sunt niste caracteristici ale omului. Dar nu cred ca putem defini omul in sensul literal al cuvintului. E ca si cum ai incerca sa-l definesti pe Dumnezeu sau Universul. Ar trebui sa-l bagi in niste sabloane. Daca exista ceva care se apropie de o definitie a omului, as spune ca omul este o stare.

luciamanta

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #66 : Joi, 12 August 2010, 20:23 »
Omul este ca o planeta. Este adevarat faptul ca, planeta arata din spatiu ca o singura fiinta.

daliana

  • Vizitator
Răspuns: Omul fiinta sau android?
« Răspuns #67 : Duminică, 14 Noiembrie 2010, 22:56 »
Eu acum am descoperi subiectul acesta frumos, care a pasionat Omul de cind exista pe acest pamant(si poate nu numai).
  M-a durut cand am vazut ca Admin a scris ca nu exista suflet.
  Parerea mea este ca tot ce e viu are suflet sau spirit sau atman sau cum l-a defint fiecare civilizatie in parte.
  Daca ne gandim la diferenta de potential a membranei celulare, viata este asemanatoare unui curent electric ce circula prin tesuturi. Sigur, curentul electric descoperit de noi nu are suflet , dar nici viata nu acelasi lucru.
  ADN-ul si ARN-ul asi exercita actiunea numai in celula vie.
  Chiar existenta apei pe Pamint nu poate fi explicata stiintific.
  Un japonez, Masaru Emoto a studiat formele de cristalizare a apei in diverse situatii.Intr-o camera unde se cearta doi oameni, apa cristalizeaza in niste bulgari uriti. Intr-o camera unde oamenii asi impartasesc sentimente frumoase , apa cristalizeaza ca o dantelarie in gheata, asa cum vedeti iarna pe geam. Dar cel mai frumos cristalizeaza apa la sentimente de recunostinta , de multumire.
  Spiritul plantelor: shamanii de pe Amazon vorbesc cu spiritul plantelor. Farmacologia are multe de invatat de la curanderas. Ea foloseste numai 1% din plantele care cresc pe pamint, iar drumul pe care merge eu cred ca e putin gresit. Shamanii spun ca nu numai subtanta activa din plante are actiune terapeutica, ci intreaga planta, caci altfel se pierde spiritul plantei.
  Avem nevoie de natura: stejarii,caii, leii, ierburile...tot ce il separa pe om de aceste lucruri, il va omori.
  In natura gasim toate raspunsurile la intrebarile noastre. Trebuie sa stim sa o observam.
  Am auzit o teorie care spune ca in gradina unui om care se imbolnaveste de ceva, incepe sa creasca o planta care il poate vindeca.
  De la shamani vestea buna este ca plantele chiar vor sa ne vindece daca le rugam si le aducem recunostinta.
  Despre animale, la fel:
  Au fost multi calugari care in singuratate au invatat graiul animalelor.
  ... Cat despre hranirea cu cadavre, medicina a numit-o necrofagie si s-a practicat din cele mai vechi timpuri.
  As vrea sa nu fie acesta un subiect inchis. Mai vorbim